logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na czym polega odmawianie brewiarza przez świeckich?
Autor: Piotr (---.tpnet.pl)
Data:   2001-05-09 11:07

Ostatnio dość dużo słyszałem o tym ażeby ludzie świeccy odmawiali brewiarz. Proszę o szersze wyjaśnienie na czym polega odmawianie brewiarza przez ludzi świeckich i czy jeśli się ktoś tego podejmie to czy jest zobowiązany do ciągłego już jego odmawiania.
A drugie moje pytanie to, czym różni się Liturgia Godzin od Brewiarza, bo ostatnio w księgarni widziałem i jedno i drugie i nie mogłem zauważyć różnicy między nimi.Jeśli się różni to na czym polega odmawianie Liturgii i czy też wtedy człowiek jest zobowiązany do ciągłego jej odmawiania.

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Agnieszka (---.uwgda.gov.pl)
Data:   2001-05-09 13:37

Drogi Piotrze,
nie ma różnicy pomiędzy Liturgią Godzin a Brwiarzem. Są to nazwy stosowane zamiennie. Może być czasem skrócona wersja Brewiarza dla świeckich i wtedy całość jest znacznie skrócona, czytania jakie rozważa się w czasie poszczególnych godzin mogą być krótsze. Ale zasadniczej różnicy nie ma i świecki może także odmawiać tę dłuższą formę, przeznaczoną głównie dla duchownych.
No i oczywiście nie ma obowiązku odmawiania Brewiarza przez osoby świecki codziennie czy nawet wszytskich godzin zawartch w brewiarzu. Jeśłi ktoś podjął się takiej formy modliwty to chwała Panu i niech w taki sposób łączy się ze wspólnotą Kościoła w modliwtie. Obowiązek odmawiania Liturgii Godzin spoczywa na kapłanach, diakonach i zakonnikach (zakonnicach i mniszkach też).
A tak na marginiesie to powiem Ci, że kiedys usłyszałam od pewnego znajomego księdza, znudzonego już odamwianiem Brewiarza, że odzysakał swój zapał i miłość do tej modlitwy kiedy zobaczył świecką osobę (i to kobietę!!!) wiernie odmaiwającą Brewiarz. Powiedział, że zawstydził się wielce bo przez tyle lta swojego kapłaństwa nie wiedział jaki posiada skarb - modlitwę Liturgią Godzin!
Wszelkie informacje jak odmawiać brewiarz zawsze znajdują się na początku Brewiarza albo znajdziesz je też na stronach Katolika (nawet cały Internetowy Brewiarz!) Pozadrawiam - Aga

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Jurek (217.8.191.---)
Data:   2001-05-10 13:47

Podpisuję się "obiema" rękami pod tym co napisała Aga. Rzeczywiście coraz więcej świeckich sięga po Liturgię Godzin . Wielka w tym zasługa Radia MAryja, które to radio towarzyszy w czasie modlitwy swoich słuchaczom. Poszczególne formularze na cały tydzień zamieszcza Niedziela. Dostępne jest kilka wersji modlitewników. Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Olsztynie wydał w bardzo poręcznym formacie Liturgię Godzin dla świeckich, która zawiera podstawowe teksty. Cena ok 18 zł.
Tzw. " instrukcja obsługi" jest zamieszczona na początku we wprowadzeniu, a pomocą jest Niedziela albo radio.

Znaczenie liturgiczne "Modlitwy uświęcania czasu" -jak czasami nazywa się Liturgię godzin, jest ogromne. Jest to kontynuacja albo przygotowanie do Eucharystii. Jest praktycznym wykonaniem polecenia Chrystusa "nieustannie się módlcie". Poza tym jest to liturgiczna modlitwa Kościoła, sposobem zatwierdzonym przez odpowiednie władze, jest jednolitym ,zgodnym głosem Kościoła wychwalającego Pana za wszystkie dzieła.

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-20 14:43

Jak odmawiać brewiarz świeckich? Czy należy go odmawiać według miesiąca? Np.gdy jest 4 tydzień miesiąca, to powinno się odmawiać 4 tydzień z brewiarza. Kompletę odmawia się według dni tygodnia, tak przynajmniej jest napisane w moim brewiarzu.

P.S. Proszę o odpowiedż. Będę bardzo wdzięczna, gdy będę wiedziala, jak nalęży poslugiwać sie tym brewiarzem.

Z poważaniem:
Maria

--------------

Pani Mario,
Rok liturgiczny ma swoja, inna rachube czasu, rozniaca sie od roku cywilnego, szkolnego, podatkowego czy sezonu sportowego, teatralnego etc. Po wytlumaczenie prosze sie udac do siostr zakonnych albo na plebanie do ksiedza. Na pewno z checia wytlumacza. A moze i wprowadza do parafii (np. po codzienej mszy, jak to zrobilem poczatkiem miesiaca w nowej dla mnie parafii). Zycze radosci w moflitwie Liturgia Godzin (brewiarzem).
moderator

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Jurek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-24 13:00

To zależy, który mamy tydzień psałterza. Powiem jeszcze, że w wydaniu dla świeckich czytania są tylko podane na IV tygodnie. Osobiście wszystkim polecam liturgię godzin - bardzo piękna modlitwa i na pewno wyrabia systematyczność. Jeśli ktoś chce to polecam http://www.brewiarz.katolik.pl Bardzo dobra strona i każdy na pewno znajdzie to czego szuka. Pozdrawiam

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: kuba (213.25.127.---)
Data:   2008-01-23 11:35

moze mi ktos powiedziec jak odmawiac i kiedy brewiarz

----------

Każdy ksiądz wytłumaczy.
moderator

 Re: Brewiarz dla świeckich jak czytac?
Autor: Gosia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-06-08 16:06

Chcę zaczać czytać brewiarz i nie wiem który dzis jest tydzień. Jak to sprawdzać? Pozdrawim

-----------

Np.:
- zapytać dowolnego księdza/siostrę
- zajrzeć na www.brewiarz.pl
moderator

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: hubert (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-07-25 17:11

też czytam brewiarz i jestem szczęśliwy, że na to wpadłem całkiem "przypadkiem". jestem ministrantem i podobało mi się jak ksiądz się tak modlił, polecam go tym, których przyciąga Jezus Chrystus.

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Aneta (---.39-79-b.business.telecomitalia.i)
Data:   2009-09-16 10:02

Kochani,
może trochę sie czepiam slow,ale myślę ze warto pamietac iż brewiarz to modlitwa która nie tyle trzeba czytać co wsłuchiwać sie w słowa tam zawarte. To przecież żywy tekst Pisma Świętego - przede wszystkim wiec starajmy sie słuchać i wprowadzać w życie. Mam nadzieje ze nikogo nie uraziłam - to tylko takie moje osobiste przemyślenie.

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: tygmunt (---.chello.pl)
Data:   2009-11-23 09:36

Chciałbym kupić dobry brewiarz dla świeckich np. Ks. W. Nowaka. Jak to zrobić?

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Adrian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-28 20:33

Dzisiaj zakupiłem brewiarz dla świeckich. :) Już po przeczytaniu kilku słów z niego jestem w pełni szczęśliwy. :) Zrobiłem najlepszy zakup jaki tylko mogłem zrobić. :) Polecam wszystkim wahającym się taki sam zakup.

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Dorota (---.204.5.177.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-01-13 23:08

Mam pytanie odnośnie brewiarza wydanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Warmińskiej Olsztyn 2009.
Dopiero zaczynam się modlić przy pomocy brewiarza. Nie mogę się połapać jak odmawiać modlitwy, mam problemy ze znalezieniem psalmodii na dany dzień i czytań. w odmawianiu komplety. Proszę o pomoc.

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Michał (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-12 18:21

Witam, mam problem. Otóż w lipcu ubiegłego roku kupiłem w Poznaniu Brewiarz wydany przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Warmińskiej Olsztyn 2009. Nie ma w nim antyfon na święta np. Boże Narodzenie itp. Czy mam go wymienić np. na Małą Liturgie Godzin (Pallottinum 2011) czy Wydanie Jednotomowe (skrócone)? Jaki byłyby lepszy? Nie mam za dużo kasy na ten cel. :( Pozdrawiam.

 Re: Brewiarz dla świeckich
Autor: Igor (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-03-03 15:25

To prawda. Modlitwy Brewiarza nie należy klepać. Zrobiłem tak na początku tzn. jakieś dwa tygodnie temu. Wychwyciłem jednak przez te cztery razy piękno wersetów Psalmów. Mimochodem zwolniłem i wtedy doszło do mnie że to piękne modlitwy do Boga, wiersze i kiedy dodatkowo czyta się Biblię wciąga treść, którą przeżywa się ponownie w inny sposób.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: