logo
Czwartek, 24 maja 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Zwiazki niesakramentalne - dlaczego Kosciol otacza je opieka?
Autor: J. (---.gniezno.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-05-11 23:39

Mj dylemat wie si z tzw. zwizkami niesakramentalnymi. Mianowicie od pewnego czasu zauwaam, e Koci otacza te zwizki swoj opiek, by nie powiedzie czuoci. Nie gorszy mnie to, ale troch dziwi. Przecie w co najmniej 80 % zwizki te powstay na gruzach innego zwizku burzc rodziny, pozostawijc morze ez, czsto on i dzieci bez rodkw do ycia itd.itd. W tym samym czasie nie sysz, by Koci otacza tak sam opiek matki samotne i dzieci z opuszczonych przez ojcw rodzin (nie myli z pomoc charytatywn tym grupom). Rwnie sama nazwa par zyjcych w grzechu jako "zwizek niesakramentalny" jest nie do przyjcia.Dla mnie okreslenie "zwizek niesakramentalny" to jest jak np. "dobrotliwy rak" lub "kochajcy inaczej". Niby to samo, ale brzmi sympatyczniej.

Re: Zwiazki niesakramentalne - dlaczego Kosciol otacza je opieka?
Autor: Andrzej (193.59.192.---)
Data:   2003-05-12 15:09

Witam,

Odpowiem moze nie natychmiast na postawione pytanie, ale troche od tylu. Na poczatku podkreslam nie jestem szowinista, ale jak slysze o samotnych matkach i dzieciach to sie we mnie poprostu gotuje. Myslisz, ze nie ma samotnie wychowujacych ojcow? Sa, ale o tym sie tez nie mowi. Matki odchodza, buduja sobie nowe zycie itp. Powiem Tobie tez troche z mojego zycia i moze to odpowie na Twoje pytanie. Jak mialem 23 lata (teraz 34) poznalem dziewczyne. Bardzo ja kochalem (na tyle ile potrafilem wtedy)- do szalenstwa (od Kosciola bylem wtedy dalej) wiec spanie przed slubem potraktowalem OK i byl to duuzzyyy blad. Zaszla w ciaze. Bardzo sie ucieszylem. Ona tez. Postanowilismy sie jak najszybciej pobrac. Chodzilismy na nauki przedmalzenskie. Na ostatnich naukach przedmalzenskich oswidczyla mi, ze wszystko odwoluje-zwrot w zachowaniu 180 st. Spotykalismy sie dalej, zzrzucilem to na stres w jakim sie znalazla. Stawala sie coraz bardziej opryskliwa, wulgarna. Pozniej powiedziala, ze slubu nie, ale dziecko bedzie nosic moje nazwisko. Ucieszylem sie choc z tego- myslalem ze sie ulozy. Przyszedl moment rozwiazania (jak dowiedzialem sie ze jest w ciazy- bedac na 4 roku studiow podjalem prace, w ktorej jestem do dzis i jestem obecnie dyrektorem generalnym w miedzynarodowym koncernie) i wyrzucila mnie ze szpitala, a o tym ze urodzila mi sie corka dowiedzialem sie od kolegi!!! Po porodzie powiedzila "nie" dla mojego nazwiska. Pomagalem jej finansowo przez ten caly czas-bylo to dla mnie zrozumiale. Nie chciala uznac mego ojcostwa prawnie wiec wynajalem adwokata- przegralem. Matka decyduje kto jest ojcem. Zglosilem sprawe do prokuratury i... wygralem :( w prokuraturze oswiadczyla, ze nie jest to moje dziecko i podala nazwisko biologicznego ojca. Trwalo to wszystko dwa lata. Stracilem ukochana osobe (ja) i dziecko- bo jak sie jest 2 lata ojcem, to tak jakby ono zmarlo. To nie koniec. Zalamalem sie, dostalem nerwicy, ale poznalem obecna moja zone. Mamy trojke wspanialych dzieci. Okolo 2 lata temu przyszla tamta pani i powiedzila, ze mnie nie zdradzila, sklamala w prokuraturze i dziewczynka (nie uzywam tutaj imienia, ktore sam wybralem, swiadomie) jest moja corka. Obecnie ta pani zyje z panem bez slubu (on rozwodnik). Moja corka ma nazwisko tego pana. Ja corke zaakceptowalem bez badan, moja zona tez (wiedziala o calej sytuacji przed slubem). Corka ma 2 ojcow (7 lat miala jak sie dowiedziala), 3 babcie, itd. Poprostu chore!!! Mam swoja wine, nie przecze, ale nie mozna tak manipulowac ludzmi. Ciesze sie ze Kosciol zajmuje sie takimi malzenstwami, zwiazkami, pozwala im dojrzec, zobaczyc krzywdy jakie wyrzadzili uczy wybaczac, a przede wszystkim zbliza do Boga i np. moja corka bedzie miala (choc juz poraniona) mozliwosc rozwijac sie w miare narmalnej rodzinie.

Z Panem Bogiem

Andrzej

Autor: Ania (---.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2003-05-12 15:41

bo koci chce zbawienia wszystkich ludzi
otacza tez opiek matki samotnie wychowujce dzieci

wiem co o tym

Autor: HansMaria (---.swic.dialup.inetia.pl)
Data:   2003-05-12 15:56

Koci moe wykluczy ze swego grona wszystkich grzesznikw - i tak powinien zrobi! Trzeba by radykalnym jak Jezus!!!! Tylko...hm... kto wtedy zostanie w Kociele? Koci ma mio i jesli otacza te zwizki opiek, to dlatego, e chce ich - ludzi w nich zyjcych - katechizowa i nawracac. Chce im uwiadamia co jest najwaniejsze w yciu. I czsto jest tak, e ci ludzie wracaj do swoich on i mw. Koci jako caoc - jako Ciao Chrystusa - jest jak On - jest radykalny i tak kocha - radykalnie i kadego.

Autor: Przemek (---.elka.pw.edu.pl)
Data:   2003-05-12 19:34

Kosciol, jak sadze, nie uchyla sie od surowej oceny moralnej w sytuacji, gdy nastapilo rozbicie rodziny i stala sie krzywda jednej ze stron. Nie zapominajmy jednak o tej drugiej, pokrzywdzonej stronie. Jesli po, jak piszesz, "wylaniu morza lez" ta porzucona osoba zwiaze sie z inna, wolna lub tez porzucona, to mamy do czynienia ze zwiazkiem, do ktorego trudno czuc odraze (przeciez nikt tu nikogo nie skrzywdzil), a jednak zawartym niezgodnie z prawem Kosciola. Stad wynika jakies wspolczucie Kosciola dla tych ludzi, choc trudno tu mowic o czulosci (sa oni pozbawieni prawa do sakramentu pokuty i Eucharystii). Co do domniemanej dyskryminacji samotnych matek, lub ich dzieci, to obecnie nie wystepuje ona w Kosciele (wg moich obserwacji).

Autor: Ewa (---.jawnet.pl)
Data:   2003-05-12 21:28

wiesz dlaczego Koci to robi,dlaczego nie potpia takich par? bo cay czas ma w pamici sowa:

/ciach/

Ewa, cytujac Pismo sw. podaj zrodlo, czyli ksiege, rozdzial i wiersz cytatu.
pzodrawiam
Andrzej Wasko SDS
admin

Autor: krecha (---.jasien.net)
Data:   2003-05-12 23:50

Zwizek niesakramentalny -dowiadczyam go jako dziecko ,ktrego Rodzice nie mogli przyjc sakramentu - Komunii w. - w dniu pierwszej mojej Komunii strasznie to przeyam. Jednak -wierzcie lub nie -moja modlitwa zostaa wysuchana - Mama po 40 latach "maestwa niesakramentalnego" dostaa rozgrzeszenie - yj teraz z ojcem jak brat z siostr - nie wiem co na to Bg - ale dla nie j to wielkie wydarzenie -wielkie przeycie - modliam si o Jej nawrcenie praktycznie od 10 lat - udao si :-) . Moe Bg inaczej na to spojrzy - ale tu i teraz - jestem szczliwa ,e co si zmienio -co drgno, e Bg wysucha mojego pragnienia - zawsze baam si ,e co si stanie i nie zdrza pogodzi si z Bogiem - a to na prawd dobrzy ludzie - czasami dziwnie si wszystko ukada...

Autor: Tadeusz (213.25.39.---)
Data:   2003-05-13 06:53

Pierwszym zadaniem Kocioa jest zbawienie dusz, a zatem odnalezienie i przyprowadzenie do Ojca owiec, ktre si zgubiy, por. k15,4 Zwizki niesakramentalne, to s wanie synowie i crki marnotrawne, ktrzy przede wszystkim potrzebuj pomocy, aby nie zgin.
Do takich te odnosz si synne przypowieci ewangeliczne o zagubionej owcy, czy o synu marnotrawnym i miosiernym ojcu.

Matki samotnie wychowujce dzieci take potrzebuj pomocy, ale innej natury. One nie maj problemu z nieustannym yciem w grzechu. Taka pomoc te jest ofiarowana, np. przez porednictwo domw samotnej matki. Jest ona moe mniej widoczna, ale niemniej potrzebna, aby podtrzyma nadziej i nie dopuci do zaamania.
Media nie lubi nagania takich spraw dotyczcych ubogich, chorych i samotnych. To nie ley w naturze psujcego si ducha tego wiata.

Jezus jest Zbawicielem, a zatem On nikogo nie potpia ani nie wyklucza ze spoecznoci Kocioa, por. k15,1-7, k7,44-48. Daje czas ycia na ziemi kademu i kady codziennie dokonuje wyboru. Potem dokonuje si Sd. Ale tu nie zaniedbuje adnych rodkw, aby wydoby czowieka z kadego nieszczcia.
Mwi zatem: „Nie sdcie, a nie bdziecie sdzeni; nie potpiajcie, a nie bdziecie potpieni; odpuszczajcie, a bdzie wam odpuszczone. (38) Dawajcie, a bdzie wam dane; miar dobr, natoczon, utrzsion i opywajc wsypi w zanadrza wasze. Odmierz wam bowiem tak miar, jak wy mierzycie” (k6,37).

Radykalizm ewangeliczny jest bardzo wany, jest nawet decydujcy, ale on nie polega na odbieraniu rodkw i nadziei zbawienia ani zagubionej owcy, ani celnikowi, ani grzesznikowi, ani synowi marnotrawnemu, ani kobiecie cudzoonej. Chrystus nie odbiera nigdy rodkw temu, kto chce zosta wyleczony i dopki chce zosta wyleczony. Nawet gdy czowiek przestaje chcie, gdy traci nadziej, nie wolno mu odbiera rodkw dla jej przywrcenia – dopki ma dobr wol. Gdy jej za nie ma, sam odbiera sobie wszelkie rodki pomocy.

Radykalizm za polega na bezkompromisowoci wobec postawy faryzejskiej, wobec kadej obudy, czy faszywej idei, ktra chciaaby zmieni prawo, prorokw i tradycj, a przy tym zasypa nieskazitelne wite rda mocy i aski – wobec kadej idei, ktra chciaaby odebra nadziej zbawienia, por. Mt23,13-29!
Radykalizm polega na odsuniciu yjcych w grzechu od tych rde aski, ktre zwykle s uzdrowieniem duszy, ale dla yjcych w grzechu s narzdziem potpienia.

Pozdrawiam.

Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-02 11:39

Mam wraenie, e J. nigdy nie spotka i nie pozna bliej ludzi wierzcych, yjcych w takim zwizku. Nie wiesz, co czuj ci ludzie. Bo to jest tak, e jak kto jest prawdziwym katolikiem i decyduje si na taki zwizek, to tylko z prawdziwej mioci, ale potem nie mona przystpi do Komunii w. i... tego brakuje, bardzo. Wszyscy id do Komunii, przyjmuj Ciao Zbawiciela, a ten czowiek siedzi w awce i potrzebuje tej aski, ale nie moe przystpi. To jest cikie, ale przez jedno nieudane maestwo nie mona powica reszty ycia i by samotnym, bo to nie jest zgodne z natur czowieka, czowiek potrzebuje bliskoci. S w yciu wybory, za ktre trzeba paci. Ale przecie wiele takich osb nadal chodzi do kocioa, aktywnie uczestniczy w yciu parafii i czyni o wiele wicej dobra ni kto, dla kogo Ciao Pana Jezusa jest tylko opatkiem, a dekalog "propozycj" postpowa. Ci ludzie czsto ami tylko to jedno przykazanie Boe i ja wierz, e ci wanie bd zbawieni, bo oni wanie poczuli "gd Eucharystii", wiedz, jak trudno jest y bez przyjmowania Komunii witej. I, gdyby teraz, po killku latach znw mogli, przyjmowali by Ciao Jezusa w najbardziej godny tego sposb.
Tak na marginesie to mam 16 lat i ostatnio, na podstawie poznanych ludzi w takiej sytuacji zaczam czyta rne fora na ten temat. Duo osb potpia zwizki niesakramentalne, a przecie wedug fragmentu Biblii, ktry zacytowa Tadeusz, nie mona potpia... Tylko Bg moe, ale tego nie robi, bo wie, e czowiek jest saby.

Pozdrawiam

Autor: Agata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-01 17:56

Nie potrzebuj lekarza zdrowi,ale ci co sie le maj. Mt 9,12.

Autor: kasia (---.range86-153.btcentralplus.com)
Data:   2009-10-16 01:33

yj w takim zwizku ju 25 lat. Mio jest lepa a szczeglnie jeli jest ona pierwsza i w modym wieku. Miaam to nieszczcie pozna czowieka duo starszego i ktry doskonale wiedzial jak zaimponowa modej dziewczynie. Przez 6 miesicy naszej znajomoci kama ze jest kawalerem a pniej przyzna sie ze ma dzieci i on. Zona mieszkaa z innym i nie chciaa mie z nim adnych kontaktw. Byo mi bardzo ciko zerwaam t znajomo, ale on nie dawa za wygran i po 3 miesicach zaczlimy znowu, Poprosiam go aby porozmawia z zona aby jednak do niego wrcia i jego mama bya wiadkiem tej rozmowy. Ona nawet dla dobra dzieci nie zgodzia sie. Zamieszkalimy razem i on jednoczenie zoy papiery o rozwd, ktry szybko dosta a nastpnie ksiadz znajc jego sytuacje poradzi mu zoy papiery o uniewanienie maestwa w sdzie biskupim. Z braku wiadkw dosta odmow. Mio moja osaba ycie takie nie ma sensu. Brak uczestniczenia w peni we mszy w. nie przystpujc do Komunii jest bardzo bolesne. Dzieci s coraz starsze i zadaj trudne pytania na ktre brak mi odpowiedzi. Nie znajdzie szczcia nikt w takim zwizku. Tsknota za szczer spowiedzi i Komuni w jest ogromna. Poniosam porak. Jest coraz gorzej jak wok ciebie zaczynaj odchodzi do Pana twoi bliscy, a ty nie moesz w tym ostatnim momencie ich ycia przyj JEZUSA i prosi Go o ycie wieczne tak drogiej ci osoby. Nie zapomnijmy take o naszych rodzicach, ktrzy s pierwszymi osobami, ktrym zadajemy najwikszy bl, a po latach zrozumiemy ze ta milosc nie miaa sensu.

Autor: Krzysztof (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-03-19 13:14

Co podobnego przeyem. Bya troch starsza i miaa fajny samochd. Bylimy razem na weselu. Mwi: Polecimy do Bugarii na wakacje i tam si bdziemy kocha. Po 4 miesicach co mnie tkno i zapytaem czy nie jest matk. Zacza si ali. e nie maj dzieci, e m tyran (to dlaczego za niego wysza?), teciowa za, e sie pomylia, e uniewani maestwo, ebym o niczym nie mwi rodzicom. Pracowalimy dalej razem i nie chciaa sie odczepi. Mieszkanie wynaja. Powiedziaem wszystko rodzicom. Dziki moim rodzicom i mojej siostrze oraz temu e firma pada kontakt sie zerwa. Byem zbyt wielkim frajerem. Bardzo to przeyem. Dzikuj Bogu e nic si nie stao. Warto w takiej sytuacji jak najszybciej zmieni prac, nr telefonu, mail. Warto w yciu dba o samego siebie, o swoj dusz i kierowa si rozumem. Pomg mi te ksidz na spowiedzi, ktry powiedzia: Jak spacerujesz po trawniku moesz wdepn w psie g...o. Co wtedy robisz? Wycierasz jak najszybciej buta eby nie mierdziao i idziesz dalej. W takie psie g...o wdepnem. mierdzi do dzi. Warto sucha rodzicw.

Autor: Ewelina (---.zax.pl)
Data:   2010-03-26 00:08

Polecam ksik na ten temat, moim zdaniem bardzo porzdnie napisan. Wysza do niedawno - "Mio z odzysku. Nowy zwizek - jak y w Kociele?" M. Muller, T. Poniko.

Autor: Agnieszka (---.subscribers.sferia.net)
Data:   2010-04-05 22:31

http://niesakramentalni.net
By moe wielu pomoe zrozumie i uatwi pierwsze spotkanie z duszpasterzem. Polecam i zapraszam na spotkanie 22.IV.2010 na Rakowieck 61 w Warszawie. godz.18:30

Autor: renata (---.tktelekom.pl)
Data:   2010-05-05 10:19

Ale zwizki niesakramentalne to take kobiety, ktre zostay z chorymi dziemi. Same bez rodkw do ycia. Bo m ma nastpne i nastpne kobiety i dzieci. To kobiety, ktre spotkay wolnego czowieka. Maj prawo do mioci i spokoju.

Autor: Anna (213.146.55.---)
Data:   2011-02-23 22:02

Ciesz si, e jest takie miejsce w kociele, choby wirtualne, gdzie mona dozna otuchy i usysze innych, rwnie rozdartych w swej mioci. Bdc mod dziewczyn, zapalon oazowiczk, nigdy nie przypuszczaam, e moe mnie spotka co takiego, jak rozwd. Przecie modl si, oddaj swoj przyszo Jezusowi, mylaam, e On jest gwarancj mojego wyboru. Czowiek, ktrego wybraam jawi si jako sama wito. Oazowicz, teolog, piknie mwi, tumaczy. "No i przecie razem bdziemy mogli bardziej suy innym" - tak mwi. Mieszkalimy w dwch daleko od siebie pooonych miastach. Wydawao si, e mimo rzadkiego kontaktu osobistego znamy si dobrze, mwimy o Bogu, On jest dla nas najwaniejszy. Po dwch latach postanowilimy si pobra. Gdy nasze rodziny spotkay si przed lubem, pado pytanie: a z czego bdziecie y, gdzie bdziecie mieszka, pracowa? I pada miaa odpowied narzeczonego: z wiary bdziemy y. Bg si o wszystko zatroszczy. I tutaj zaczy dry mnie wtpliwoci. Nie przyznaam si jednak do tego. Oznaczaoby to, e nie mam wiary, albo mam jej zbyt mao. Pikne wesele bezalkoholowe, mnstwo ksiy, bra oazowa - tylko podziwia. Tak zaczo si to nasze "ycie z wiary", ktre wicej miao z kombinowania i nacigania innych na odpowiedzialno za nas i przychodzce na wiat dzieci. W cigu wielu lat dysonans wewntrz mnie narasta. Czuam, e maestwo nie jest tylko oddaniem siebie w sub "Boych spraw" i a ona nie po to by w tym pomagaa mowi. Brakowao mi tej mioci do mnie samej jako oblubienicy, tego wybrania mnie dla mnie samej, a nie bo bd dobr pomocnic. Zrozumiaam, e gdyby mojemu wczesnemu mowi przyszo umrze za mnie, znalazby tysic powodw ("witych"), by tego nie zrobi. Przez lata cierpiaam. Jednoczenie nic nie mogam zrobi. Bylimy postrzegani jako wita rodzina, dzieci byy mae, a ja schorowana. Kiedy przyszed st operacyjny i skomplikowana operacja, postanowiam co z tym zrobi. Modliam si. Nie wiedziaam, z ktrej strony to ugry. Po operacji wrciam do zdrowia na tyle, e mogam pj do pracy. Zaczam zarabia. Ale m stwierdzi, e to dobrze, e on nie bdzie musia tyle myle o pienidzach, tylko o rzeczach waniejszych. Zaoy fundacj, zaprosi do mieszkania z nami na posesji wolontariuszy, modli si z nimi, realizowa rne akcje i to nazywa prac. Dom by cigle dla wszystkich otwarty. Korzystali z naszej lodwki, prosili, eby im pra, gotowa. Nie wytrzymaam. Powiedziaam, e skadam o rozwd. M si jednak nie przestraszy, ale zacz straszy mnie karami piekielnymi mwic, e nie mona mi tego robi. Przez wiele miesicy nie zgadza si na rozwd. Wyprowadziam si wic z dziemi na stancj. Nie chcia paci alimentw. Z pomoc przyszed komornik. Niebawem okazao si, e m dosta wyrok za faszerstwa finansowe. Jednak wszystkim mwi, e to pomyka. Gehenna trwaa. Wreszcie, po 3 latach dostaam rozwd. Po jakim czasie wyszam ponownie za m. Nie mam lubu kocielnego. Mam ma - wielk mio i powicenie do mnie i moich dzieci obok siebie i tsknot za sakramentami. Wierz, e Jezus mnie zbawi. Nie wiem jak, ale wiem, e jest bardzo blisko nas. Wytrwale tego wygldam.

Autor: Magda (46.115.18.---)
Data:   2012-01-05 18:52

Mam 27 lat jestem pann od roku zwizana z rozwodnikiem rok ode mnie starszym. Z tamt dziewczyn po p roku oeni si z mioci, bya ju w ciy. Mia by lub cywilny, ale ciocia namwia ich na lub w kociele. Odesza po 2 latach maestwa, walczy o ni, proponowa rnie rozwizania dla dobra ich 2-letniej wtedy creczki. Po trzech miesicach znalaza sobie nowego partnera, ktry dla niej zostawi on i dziecko. Po roku uzyska rozwd cywilny.
Po jakim czasie pozna mnie. Byam zamana miosnymi zawodami, chciaam kogo kto ju ponis porak, bo wydawao mi si e taka osoba bdzie mniej skora do wyrzdzenia krzywdy, czego bardzo si baam. Nie byam przykadem wierzcej osoby. Paradoks, e obecna sytuacja bardzo zbliya mnie do Boga. Nigdy wczeniej tak bardzo si nie modliam, nie interesowaam si tak dogbnie wiar, nie aowaam za kade najmniejsze zo, jakiego si dopuciam. Komunia w. nie bya dla mnie tym, czym teraz jest, a nie mog jej przyjmowa, podobnie jak otrzyma rozgrzeszenia. Naprawd chciaam by tylko szczerze kochana z wzajemnoci, tyle e zakochaam si w rozwodniku. Nie chciaam nic zego zrobi. Kocham bardzo mojego partnera, jest dobrym czowiekiem. Mieszkamy od niedawna razem i ciko mi niewymownie, bo nie mog przystpowa do sakramentw.
Wic si nie wiedziaam, e to a taki ciki grzech ale szybko uwiadomili mnie rodzice. Mimo tego, nie potrafi go zostawi. Wczeniej byam w paru nieudanych zwizkach, nigdy nie zaznaam prawdziwego ciepa i szczerej mioci dopiero z nim naprawd poczuam si szczliwa, tylko e to szczcie przymiewa okrutnie wiadomo ycia w grzechu. czasami nie umiem sobie z tym poradzi. Tata stwierdzi, e powinnam przesta chodzi do kocioa bo si odwrciam od Boga, e moja przyszo to cierpienie, bo nie mam szans najmniejszych na szczcie z tym mczyzn, a pniej czeka mnie pieko, bo gdzie indziej nie ma dla nas miejsca.
Boli bardzo, ale mam nadziej, e Bg zajrzy te w nasze serca. Staram si bardzo, bardziej ni kiedykolwiek by dobra, nie grzeszy jeszcze bardziej. najciej jest podczas Mszy w. jak wszyscy id do Komunii, a ja nie mog. Mam zy w oczach. Modle si do w. Jzefa, eby mi pomg, eby pokierowa naszym yciem tak, ebymy dostpili zbawienia. Mam cigle nadziej, e Bg pozwoli nam by razem.

---------

Zachcam do napisania na www.niesakramentalni.pl
moderator

Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-09-28 22:15

5 wrzenia 2012 roku nagrany zosta wywiad z ks. dr Janem Abrahamowiczem opiekunem Duszpasterstwa Niesakramentalnych Zwizkw Maeskich w Krakowie. Wywiad prowadzi redaktor Pawe Kostecki z Instytutu Dialogu Midzykulturowego im. Jana Pawa II w Krakowie (www.franciszkanska3.pl).

Ksidz Jan Abrahamowicz wyjania czym s zwizki niesakramentalne, jaki jest status w Kociele, osb yjcych w zwizkach niesakramentalnych, jaka jest troska Kocioa wobec osb yjcych w maestwach niesakramentalnych. Wspomina take o rozeznaniu, czy maestwo w Kociele byo wanie zawarte. Ksidz Jan Abrahamowicz podaje troch szczegw o Duszpasterstwie Niesakramentalnych Zwizkw Maeskich w Krakowie (Na Wzgrzach) ktrym si opiekuje.

Wywiad ks. dr Jana Abrahamowicza:
http://www.niesakramentalni.diecezja.pl/niesakramentalni%20w%20Krakowie%20ks.%20Jan%20Abrahamowicz%20opowiada

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: