logo
Sobota, 23 czerwca 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Mariusz (---.chello.pl)
Data:   2008-11-06 13:25

Jeśli Bóg jest miłością to czemu mówi się że samobójcy trafiają od razu do piekła? Jeśli Bóg naprawdę jest czystą miłością to jak mógłby skazać kogoś kto zabił się z powodu braku pomocy, opuszczenia i całej masy cierpień na ziemi na jeszcze większe cierpienia po śmierci?

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2008-11-06 14:19

A gdzie to jest napisane, ze samobojcy ida do piekla? Pozdrawiam :)

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-11-06 14:27

Na tytułowe: ?

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: zielona_mrowka (---.chello.pl)
Data:   2008-11-06 15:22

Nieważne co się mówi, ważne co Kościół mówi. Podaj więc choć jeden przykład, gdzie Kościół oficjalnie powiedział, że ktoś wylądował w piekle ;)

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Łucja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-06 15:59

Myślę, ze samobójcy nie idą do piekła, a przynajmniej w większości. Są to ludzie czujący się najbardziej niekochani na świecie. Pan Bóg z pewnością nie dopuści na wieczne ich potępienie.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-11-06 17:48

Jeśli chcą iść do Piekła to idą. Jeśli nie chcą, nie idą.
I dotyczy to wszystkich - nie tylko samobójców.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Marcin (217.98.37.---)
Data:   2008-11-06 19:32

Dawniej samobójców chowano bez pogrzebu katolickiego w niepoświęconej ziemi, jednak biskupi wydali specjalną instrukcję dotyczącą pochówku samobójców. Mianowicie człowiek popełniając samobójstwo nie jest w danej chwili poczytalny - robi to z rozpaczy, czy pod wpływem np. środków odurzających. Dlatego odprawia się pogrzeb katolicki połączony z Ofiarą Eucharystyczną ufając, że Bóg wybaczy i zmiłuje się nad tą duszą.
Pozdrawiam. Z Bogiem

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: ktos (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-06 22:29

Gloria Polo trafiona piorunem, (jej swiadectwo znajdziesz na www.gloriapolo.net) napisała, ze samobojcy ida do czysca oraz,
ze cierpia tak dlugo w czyscu, jak długo mieliby zyć gdyby nie
targnęli się na swoje zycie.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Calina (---.dsl.emhril.ameritech.net)
Data:   2008-11-07 02:59

Znowu jakieś bajki ktos rozpowszechnia.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: mk (---.dsl.bell.ca)
Data:   2008-11-07 04:04

kiedys rozmawialismy z jednym ksiedzem na ten temat. Powiedzial nam, ze nie wiemy czy w momencie popelniana samobojstwa dana osoba poczula zal za to co zrobila i za wszystkie grzechy w swoim zyciu. Moment smierci jest czasami bardzo krotki ale ta osoba ma szanse zreflektowac sie co do swoich bledow popelnionych w swoim calym zyciu. Poniewaz jednak nie wiadomo jak to jest naprawde lepiej nie robic swiadomie rzeczy ktore moga obrazic Boga. Odbieranie sobie zycia z cala swiadomoscia to kara pychy, nie potrafimy zawierzyc sie calkowicie Bogu.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-11-07 08:45

Myślę, że najważniejsze żeby, każdy robił to co do niego należy. My mamy żyć porządnie trzymając się drogowskazów od Boga. I tak tym podstawowym jest "będziesz miłował" a gdyby to nie wystarczyło to mamy rozszerzoną instrukcję obsługi w postaci dekalogu.
A Pan Bóg ponieważ jest i miłosierny i sprawiedliwy co więcej jest wszechwiedzący sam potrafi sprawiedliwie i miłosiernie opierając się na swojej wszechwiedzy osądzić każdy przypadek.
Wchodzenie w czyjeś kompetencje tu na ziemi a myślę, że w niebie też, nigdy nie wychodziło na dobro nikomu. Po cóż się zastanawiać nad miłosierdziem i sprawiedliwością sądu skoro nie mamy pełnej bazy danych w postaci wszechwiedzy.
Pozdrawiam
Andrzej

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Konrad (217.96.36.---)
Data:   2008-11-07 09:01

Polecam obejrzeć odcinek programu "bez sloganu 2" prowadzonego przez o. Franciszka Chodkowskiego i o. Leonarda Bieleckiego (Franciszkanów), który jest poświęcony temu tematowi. Oto adres do tego filmu: http://www.franciszkanie.net/06-11-2008/bs2-samobojcy-video (warto obejrzeć, trwa tylko 7 min.). Polecam także zapoznanie się z pozostałymi odcinkami, każdy porusza odrębny temat związany z wiarą i nauką Kościoła Katolickiego, a wszystko podane jest w krótkiej kilkuminutowej formie przystępnej nawet dla osób, które do tej pory niewiele miały wspólnego z religią.
Życzę powodzenia :)

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-11-07 09:45

"Nie powinno się tracić nadziei dotyczącej wiecznego zbawienia osób, które odebrały sobie życie. Bóg, w sobie wiadomy sposób może dać im możliwość zbawiennego żalu. Kościół modli się za ludzi, którzy odebrali sobie życie."

Takie jest oficjalne nauczanie Kościoła, którego jestem wiernym wyrażone w Katechizmie. Nic w nim nie ma na temat, kto gdzie trafia. Wyraża ono trzy główne cnoty: wiarę w Boga i Jego moc, nadzieję na zbawienie i miłość wobec bliźnich, którzy targnęli się na swoje życie.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2008-11-07 10:11

My nie wiemy, kto idzie do piekła. Tak samo jak nie wiemy, co sprawiało, że ktoś odbiera sobie życie. Nie potrafimy powiedzieć, ile w życiu tego człowieka było bólu i samotności. Nie można osądzać czlowieka, więc oceniamy jego czyn - sami popełniając grzech.
Samobójstwo jest wielką tragedią, bo człowiek je popełniający postępuje wbrew instynktowi, to raczej świadczy o jego cierpieniu i bezsilności, a nie p złu. To dowodzi, że pewnie od dzieciństwa nie dostał tyle miłości i wsparcia, by mogło wystarczyć na dorosłe życie. Innym aspektem samobójstwa jest choroba psychiczna, albo słabość charakteru niezawsze zawiniona, więc za to Bóg też nie karze.
To, że ksiądz powiedział o potępieniu samobójców, mogło być raczej przestrogą dla nas, nie kategorycznym stwierdzeniem, że samobójcy "idą do piekła".
Samobójcy potrzebują naszej modlitwy, aż tyle możemy dla nich zrobić. Czasem jest to o wiele więcej niż potrafiliśmy im dać za ich życia.
A Bóg jest naprawdę miłosierny i nie kalkuluje grzechów, lecz kocha czlowieka.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-07 11:24

Poczytaj podobny temat:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=221745&t=220997

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Bartek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-07 14:07

Po pierwsze Kosciol nigdy nie mowi o kims, ze bedzie potepiony. Raczej wskazuje na to, co moze byc przyczyna potepienia. Nie mozna tu pominac Ewangelii, w ktorej apostol Pawel pisze, ze w czasie sadu sie okaze dopiero kto postepoowal wedlug sumienia i wskazan Boga. Natomiast Sam Chrystus mowi, iz kto powie do drugiego czlowieka "bezbozniku" ten podlego karze ognia piekielnego. (por. Mt 5,22) Nie mozna tez twierdzic, ze kazdy samobojca musi byc zbawiony. Takie przedstawianie sprawy moze byc zacheta do popelniania samobojstw. Dlaczego samobojswto jest powaznym grzechem? Apostol Paweł pisze: czyz nie wiecie iz jestescie swiatynia Ducha Swiętego? (por. 1 Kor 6,19) Popelniajac samobojstwo trzeba brac pod uwage matywacje i stan ducha człowieka. Wszak samo samobojstwo jest zamachem na sama "swiatynie" Ducha Swiętego, ale nigdy nie wiadomo czy samobojca w ten sposob nie chcial dac wyrazu swojej pogardy dla zycia i Boga, ktory jest Życiem? Poza tym czy czlowiek, w ktorym dziala Duch Swięty moze sie chciec zabic? Czesto samobojcy to osoby ZNIEWOLONE. Jesli ktos zaczyna chocby wspominac o tym nalezy mu koniecznie pomoc. Osoba zniewolona ma ograniczona wolna wole. Moim zdaniem twierdzenie, ze Bog nie moze potepiac samobojcy jest nie na miejscu. Bog nikogo nie potepia. Chrystus mówi, ze aby byc zbawionym nalezy umiec przyjac wymagania prawdy. Zycie chrzescijanina (ucznia Chrystusa) musi byc bardziej sprawiedliwe od faryzeuszow jak mowi Chrystus.
Biorac pod uwage to wszystko nalezy stwierdzic, ze chyba jedyna "szansa" samobojcy jest milosierdzie Boga i Jego milosc. Uważam, że czlowiek kochajacy Boga nigdy nie popelni takiego czynu. Dlatego trzeba sie modlic aby takie osoby jesli sa w czyscu jak najszybciej odzyskaly milosc Boga.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: QuintusJedi (---.legnica.vectranet.pl)
Data:   2008-11-08 18:59

Dawniej samobójców nie wolno było chować po katolicku ze względu na przekonanie, iż taki człowiek zwrócił się przeciw Bogu w świadomym i dobrowolnym akcie, grzesząc w ten sposób przeciwko Bożemu aktowi stworzenia.
Dzisiejszy stan wiedzy pozwala twierdzić, iż większość samobójców nie działa całkowicie świadomie i dobrowolnie, często dzieje się to pod wpływem silnych emocji lub leków (sam znam przypadek dziewczyny, która popełniła samobójstwo pod wpływem leków psychotropowych).
Poza tym Kościół nie wypowiada się oficjalnie w sprawach potępienia. Ogłasza jedynie w aktach kanonizacji, że ktoś jest świętym, a więc zbawionym. Nigdy nie dokonano aktu "antykanonizacji", który by potwierdzał potępienie. Czasem co prawda mówi się w ten sposób o Judaszu (kontrastując jego postawę z Piotrem, który też zdradził, ale się nawrócił), jednakże nie wiemy na pewno, czy Judasz został potępiony.

 Re: Dlaczego samobójcy idą do piekła?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-11-10 10:51

Tytułem dopowiedzenia do wypowiedzi QuintusJedi:

Przekonanie o natychmiastowości zbawienia i udziale w chwale Boskiej osoby uznanej za świętą jest jednym z najstarszych poglądów chrześcijańskich. Bierze on swój swój początek z czasów prześladowań pierwszych chrześcijan. Męczennicy chrześcijańscy, którzy ponieśli śmierć za wiarę uznawani byli za osoby zbawione i oglądające Boga (właśnie na skutek swojego męczeństwa), stawały się wzorem dla innych (często wątpiących, słabego ducha, chwiejnych) i zostały określane mianem świętych. Na miejscach ich doczesnego spoczynku spotykano się (gr. ekklesia - miejsce zgromadzenia), modlono, sprawowano liturgie, wznoszono obiekty. Potem, gdy chrześcijaństwo było już religią legalną, tolerowaną zwracano uwagę nie tyle na śmierć, co na życie świętego, jego przykład, możliwości, postępowanie, świadectwo. Zaczęto zastanawiać się, które kryteria są najważniejsze, a które mniej ważne w decydowaniu o tym, kto święty a kto nie. Ale to już inna historia.

Uwaga druga, to moja własna refleksja odnosząca się do wpływu środowiska, kultury, mody, obyczaju, tradycji na samobójców. W historii cywilizacji znamy okresy, gdy samobójstwa były efektem pewnego rodzaju mody (np. w czasach romantyzmu, pod wplywem "Cierpień mlodego Wertera"), presji otoczenia

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: