logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-16 16:23

Czym się różni post od wstrzęmięźliwości od pokarmów mięsnych? Jak dla mnie, w obu przypadkach należy nie jeść pokarmów mięsnych. W Biuletynie mojej parafii pisze:'' Katechizm Kosciola Katolickiego (KK 2043) czyni rozróżnienie pomiedzy postem a wstrzemiezliwoscia od pokarmow miesnych. Post jest czynnoscia osoby wierzacej, ktora rezygnuje ze spozywania pokarmow miesnych. (...) Wstrzemiezliwosc zas oznacza powstrzymywanie sie od okreslonych czynnosci: spozywania pokarmow miesnych oraz udzialu w zabawach. (...) Zapamietajmy: Dniami postnymi w Kosciele sa: sroda popielcowa i Wielki Piatek. We wszystkie piatki calego roku obowiazuje nas wstrzemiezliwosc od pokarmow miesnych, oraz powstrzymywanie sie od udzialu w zabawach.'' Dla mnie wstrzemizliwosc oznacza powstrzymywanie się od pokarmów miesnych, znaczy raczej ich nie jedzenie czyli to samo co post. I myslalam ze w piatki calego roku oprocz dni postnych mozna sobie wybrac czy sie zje mieso czy nie, ze jest to wolny wybór,a tu dowiaduje sie ze we wszystkie piatki calego roku obowiazuje wstrzemiezliwosc od pokarmow miesnych, czyli powstrzymywanie sie od spozywanie pokarmow mesnych - co dla mnie znaczy ich nie jedzenie, Aha i jeszcze w Wigilie nie je sie miesa, wiec dlaczego wymienili tylko dni postne: sroda popielcowa i Wielki Piatek?

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-16 20:10

Nie cytujesz całej informacji z Biuletynu, skoro stawiasz trzy kropki? Może tam było wyjaśnienie?

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy:

"Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty."

Jaka jest różnica - prócz ograniczeń wiekowych w poście?
- Wstrzemięźliwość - to powstrzymanie się od spożywania mięsa lub innych pokarmów. Potocznie nazywamy to "postem" ("w piątki pościmy"), ale jest to nazwa niepoprawna. W Polsce zawsze obowiązywała we wszystkie piątki, nic się tu nie zmieniło. Przed laty obejmowała jeszcze inne dni.
- Post - to tzw. post ścisły, czyli spożycie w ciągu dnia tylko jednego posiłku do sytości, a dodatkowo dwa razy można przyjąć jedynie lekki posiłek (obowiązuje TYLKO w środę popielcową oraz w Wielki Piątek).

Oprócz tego w dni pokutne nie bierzemy udziału w zabawach. Dni pokutne to wszystkie piątki całego roku i cały Wielki Post. Jest to przykazanie kościelne, więc nie ma wyboru "tak lub nie". Natomiast od wstrzemięźliwości można uzyskać dyspensę (każdorazowo, a nie hurtem, trzeba prosić proboszcza) i wtedy wybieramy coś w zamian, np. modlitwę lub zostawiamy jałmużnę.

We Wigilię nie ma teraz ani obowiązkowego postu ani obowiązkowej wstrzemięźliwości. Ale wstrzemięźliwość jest zalecana, i najczęściej w domach kontynuowana, bo u nas jest to tradycją. Nie mamy wigilijnych potraw mięsnych. Ale zjedzenie mięsa nie jest wtedy grzechem.

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-16 20:50

Czyli trzeba nie jesc mięsa w piątki calego roku z dniami postnymi. Czyli to nie jest wolny wybor, czy zjem potrawe miesna w piatek czy nie?
Bogumilo piszesz: "Wstrzemięźliwość - to powstrzymanie się od spożywania mięsa lub innych pokarmów." innych pokarmow tzn. jakich? Chodzi Ci o miesne pokarmy?

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-16 22:23

Tak. Nie jeść żadnych pokarmów mięsnych we wszystkie piątki (chyba że w piątek przypada uroczystość kościelna, wtedy w ogłoszeniach parafialnych mówią, że wolno), a Wielki Piątek i Środę Popielcową OPRÓCZ tego wypełniać post ścisły, czyli jeść (bez mięsa) tylko jeden raz do sytości i ewentualnie dwa lekkie posiłki. To nie jest wolny wybór tylko przykazanie, które cię obowiązuje.

Może na wszelki wypadek dodam: jeśli mieszkasz w Polsce, to jest właśnie tak. W innych krajach może być odrobinkę inaczej, ale nie musisz wiedzieć jak, bo ci to niepotrzebne. Jeśli zamieszkasz w innym kraju, spytasz mieszkańców jakie tam są obowiązki, bo miejscowy Episkopat mógł coś zmienić.

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-17 11:13

Bogumilo prosze odpowiedz mi jeszcze na to:
Bogumilo piszesz: "Wstrzemięźliwość - to powstrzymanie się od spożywania mięsa lub innych pokarmów." innych pokarmow tzn. jakich? Chodzi Ci o miesne pokarmy?

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-17 14:18

Odpowiedziałam już. Jeśli chodzi o piątki - to nie wolno jeść wszelkich pokarmów z mięsa - wołowego, wieprzowego, drobiowego i pewnie jakiegoś kangura, kota czy słonia :)) Wolno jeść ryby, małże, raki, ośmiornice, ślimaki i inne paskudztwa morskie :)))

Natomiast samo słowo "wstrzemięźliwość" oznacza nie tylko niejedzenie mięsa, ale w ogóle niekorzystanie z pewnych dóbr. Niektórzy w sierpniu nie piją alkoholu, w Wielkim Poście nie jedzą słodyczy, rezygnują z kawy itd. Może być wstrzemięźliwość od różnych pokarmów, ale też i od komputera, i od stosunków płciowych z małżonkiem np. w okresie płodnym czy podczas rekolekcji. Rezygnacja z tego co samo w sobie jest dobre, dla ważniejszych czy wyższych celów. Obowiązkiem jest jednak tylko piątkowa rezygnacja z potraw mięsnych i zabaw. Reszta to dobra wola.

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Dziadek_Muminka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-11-17 17:19

http://www.seminarium.pijarzy.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=380
Polecam:)

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2008-11-18 17:10

"Jeśli zamieszkasz w innym kraju, spytasz mieszkańców jakie tam są obowiązki, bo miejscowy Episkopat mógł coś zmienić."
Teraz z kolei ja nie rozumiem. Jeśli wyjadę do Argentyny, gdzie maja najlepszą na świecie wołowinę, to mogę się zajadać stekami i befsztykami również w piątek?
Czy to zależy ode mnie, czy od miejscowych przepisów? A inne nakazy?
W jakimś sensie zmieniam swoją tożsamość jako katolik będąc w innym kraju?
I nie mówię o tym, co zrobię, ale o tym, co mi wolno zrobić.

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-18 18:58

Nie znam Inuś postanowień tamtejszego Episkopatu, więc nie mogę Ci obiecać piątkowej uczty wołowinowej :))

KPK mówi: "Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności".
Nie chcę tu zmyślać, ale inne przepisy są chyba m.in. we Włoszech i w Stanach (wstrzemięźliwość tylko w piątki Wielkiego Postu). Ale proszę tego nie brać jako wykładni obowiązującej, bez sprawdzenia :)))
Tak samo jak różnią się dni świąt kościelnych obowiązujących: Boże Ciało gdzieś jest już w niedzielę, Wniebowstąpienie gdzieś jeszcze jest w czwartek. W Stanach 8 XII obowiązek udziału w mszy św.

Wyjeżdżając gdzieś na krótko, masz do wyboru przepisy "swoje" i tamtejsze. Wyjeżdżając na dłużej, wchodzisz we wspólnotę tamtejszego Kościoła i przyjmujesz tamte obowiązki. Bo chodzi o wspólnotę terytorialną. Zresztą, Inuś, podobnie jest u nas. Jeśli jesteś u swojej cioci w innej diecezji/parafii, i tamtejszy proboszcz powie, że z okazji np. odpustu udziela parafianom w piątek dyspensy, to u cioci jesz spokojnie mięso. A u siebie w domu rybę i ser :)))

To nie o zmianę tożsamości chodzi, ale o kanon KPK: "(...) Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą..." (kan. 1249). Jest to też po prostu wygodne, że spotykając się z sąsiadami-katolikami przy jednym stole, wszyscy wiemy że możemy to samo jeść. I w tym samym dniu musimy iść do kościoła. Też piszę o obowiązkach, a nie o tym, co kto naprawdę robi czy nie.

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-18 20:28

1. Post jest jednym z trzech filarów stanowiących w chrześcijaństwie podstawę życia duchowego. Co skłania człowieka do zachowywania postu? Człowiek, który pości, chce powiedzieć Bogu, że całkowicie zdaje się na Niego, że poddaje się Jego woli. Postawa człowieka poszczącego jest postawą pokory i ufności. Chrześcijanin pragnie poprzez post pokutować i zadośćuczynić za swoje grzechy oraz zjednoczyć się z cierpiącym Zbawicielem.

2. Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 2043) czyni rozróżnienie pomiędzy postem i wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych.
Post jest czynnością osoby wierzącej, która rezygnuje ze spożywania pokarmów mięsnych. Przyjmuje się, że w dni postne można spożyć jeden posiłek do syta i dwa w niewielkiej ilości. Post obowiązuje katolików w środę popielcową i Wielki Piątek. Wstrzemięźliwość zaś oznacza powstrzymywanie się od określonych czynności: spożywania pokarmów mięsnych oraz udziału w zabawach. Wstrzemięźliwość oprócz wymienionych dni postnych obowiązuje również we wszystkie piątki całego roku.

3. Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje zakres 4 przykazania kościelnego (KPK kan. 1252). Do wstrzemięźliwości są zobowiązane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, do postu są zobowiązane wszystkie osoby pełnoletnie, do sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli także wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.
Spotykamy się z organizowaniem w piątki dyskotek, studniówek a także przyjęć weselnych. Należy przypomnieć, że powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki całego roku i nie można piątkowej wstrzemięźliwości zawężać do okresu wielkiego postu. Istnieje jednak możliwość uzyskania dyspensy, o udzielenie której należy zwrócić się do ordynariusza diecezji, lub właściwego księdza proboszcza. Dyspensa określa wówczas inne praktyki duchowe. Jeżeli katolik korzysta z dyspensy, to zobowiązany jest do odmówienia modlitwy w intencji Ojca Świętego i umartwienia, które byłoby wyrazem uszanowania postnego charakteru dnia, z którego został zwolniony. Może też jako zadośćuczynienie ofiarować w tej intencji uczynki miłosierdzia.
Szczególne znaczenie dla ludzi wierzących posiada okres Wielkiego Postu, ale także każdy piątek. Ten dzień tygodnia ma być bowiem okazją do pogłębienia świadomości, że jesteśmy stworzeni i zbawieni przez Boga, ale ma być szczególnie czasem uświadomienia sobie ofiary złożonej za nas w tym dniu przez Chrystusa. Refleksja ukierunkowana na mękę i śmierć Jezusa ma nam z jednej strony uświadomić, jak wielkim złem i nieszczęściem dla człowieka jest grzech, skoro potrzeba było tak wielkiej ofiary, aby go zgładzić, z drugiej zaś ma nam pokazać jak ogromna była miłość Boga do nas, że „Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16).
Czy rozumiemy post jako przylgnięcie do Chrystusa? Czy otwiera on nas na jakieś dobro? Czy rozumiemy w ogóle jego sens? Czy chętnie podejmujemy praktykę postu?

4. Zapamiętajmy: Dniami postnymi w Kościele są: środa popielcowa i Wielki Piątek. We wszystkie piątki całego roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, oraz powstrzymanie się od udziału w zabawach. Post obowiązuje wszystkie osoby pełnoletnie. Praktykowanie postu jest wynagrodzeniem i wdzięcznością Chrystusowi za Jego mękę.

Ks. Tadeusz Milczarski

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Ula (---.40.84.108.sub.mbb.three.co.uk)
Data:   2009-02-25 09:12

Mieszkam w Angli i uczeszczam do Katolckiego Kosciola ale do Angielskiej parafi. Moi Angielscy znajomi,katolicy, nie slyszeli np. o nie jedzeniu miesa w kazdy piatek tygodnia. W srode popielcowa obowiazuje post ale tez nigdy nie slyszalam ze post od miesa. Zastanawia mnie ta sprzecznosc w praktykach religijnych, nie wiem czy Katechizm Kosciola Katolickiego w kazdym kraju ma po prostu inne reguly/zasady? Czyzby wychodzilo na to ze jako Polka wychowana w tym duchu jem mieso w piatek to w pewnym sensie przeciwstawiam sie prawom Kosciola (moze i grzesze...) jednak nie przeciwstawiam sie regulom Kosciola Katolickiego w Anglii?
Czy wiec nie jedzenie miesa w piatki powinno byc raczej wyborem wyplywajacym z dobrej woli czy jest to po prostu zasada ktora w Polsce trzeba zachowywac....a w Angli nie? Przeczytalam ze praktykowanie postu jest wynagrodzeniem i wdziecznoscia Chrystusowi za Jego meke, czyli post taki powinien wyplywac z serca a nie glowy, i chyba z wolnej woli. Czy wiec jedzenie miesa w piatek jest grzechem? Jesli nie, to dlaczego jest to praktyka obowiazkowa?
Bylabym wdzieczna jesli ktos (bardziej oswiecony w tych sprawach:)) bylby w stanie mi to wytlumaczyc.
Bog zaplac

------------

Pani znajomych katolików w Angli zachęcam do lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jeśli nie mają w domowej bibliotece, to fragmenty, o które Pani pyta, są do poczytania pod adresem:
www.vatican.va/archive/ENG0015/__P4B.HTM

Jak rówież o czasach pokuty w Kodeksie Prawa Kanonicznego:
http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P4O.HTM

Przesłanie Ojca św. Benedykta XVI na Wielki Post 2009:
http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/messages/lent/documents/hf_ben-xvi_mes_20081211_lent-2009_en.html

Daj Boże, żeby po lekturze znajomi mieli pytania. O detale niech pytają duszpasterzy w swoich parafiach.
maoderator

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Vika (---.2-0.pl)
Data:   2009-03-03 19:45

miałam na zadanie z religii napisac roznice miedzy postem a wstrzemiezliwoscia. za bardzo nie wiem jak to zrobic, ale z waszych notatek tu wywnioskowalam ze wstrzemiezliwosc to nie spozywanie posilkow miesnych w piatki przez caly rok, a post to nie jedzenie pokarmow miesnych w srode popielcowa, wielki piatek i wigile. w pewnym sensie to jest to samo, ale nadal nie rozumiem jak mam zrobic to zadanie skoro wydaje sie ze to prawie to samo wstrzemiezliwosc i post. moze doradzicie? bylabym bardo wdzieczna :)
pozdrawiam i oczekuje odpowiedzi.

 Re: Czym rózni się post od wstrzęmięźliwości?
Autor: Eugeniusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-06 12:01

Jak należy traktować kan. 1252 Prawa Kanonicznego w odniesieniu do ograniczeń wieku? Proszę o wyjaśnienie, która z poniższych opcji jest miarodajna:

a./ w zwykłe piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych osoby w wieku pomiędzy 18 i 60 rokiem życia ( w domyśle - osoby poniżej 18 roku i powyżej 60 roku życia formalnie zwolnione są z tego wymogu).

b./ wymienione w p. a./ ograniczenia wiekowe dotyczą jedynie wymogu zachowania ścisłego postu w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, natomiast w zwykłe piątki formalnie wszystkich - bez ograniczeń wiekowych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

c./ wymienione w p. a./ ograniczenia wiekowe - miarodajne są (formalnie) zarówno w odniesieniu do Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku jak i do "zwykłych piątków".

---
Wyjaśnienie znajdzie Pan w tym wątku:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=290119&t=290119
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: