logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: Artur (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-30 02:15

Byłem w wakacje w okolicach Wisły gdzie większość ludzi jest ewangelikami. Poznałem jedną dziewczynę, która zapewniała mnie ze w Piśmie Świętym nigdzie nie jest stwierdzone że Matka Boska była naprawdę Boska?

1. Jakie są różnice a jakie podobieństwa między tymi wyznaniami?
2. Dlaczego ewangelicy nie uznaja Maryi jako Matki Boskiej?

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: tis (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-01-30 07:16

Arturze. Chciałbym od Ciebie się dowiedzieć, a Ty się dowiedz od tej dziewczyny - jeśli to możliwe:
1. Czy Ty i owa dziewczyna uznajecie chrześcijańskie CREDO?
2. Jeśli tak, to co oznaczają słowa: "Bóg z Boga prawdziwego". Jeśli bowiem Maryja urodziła Boga, To przecież ma pełne prawo do tytułu Matka Boska.
3. Jeśli owa dziewczyna twierdzi, że: "W Piśmie Świętym nigdzie nie jest stwierdzone że Matka Boska była naprawdę Boska?" to albo wogóle Pisma Świętego nie zna albo - co gorsza - bezczelnie kłamie. Weź dowolny egzemplarz Ewangelii wg. św. Łukasza i przeczytaj w rozdziale 1 wiersze od 26 do 38. Jest tam opis zwiastowania czyli zapowiedzi Maryi, iż porodzi Syna Bożego.
4. Niestety nie mogę Ci odpowiedzieć na drugie pytanie; nie jestem ewangelikiem. Podejrzewam, że chcą być konsekwentni w nieuznawaniu Świętych, wyniesionych w KK na ołtarze. Jest to błąd logiczny, bo nawet nie uznając kultu Świętych, nie można Maryi postrzegać tak jak np. św. Barbarę czy św. Faustynę. O Maryi, my katolicy mówimy "najświętsza", co oznacza, że nikt z ludzi tych zmarłych i tych zyjących współcześnie nie może dorównać Jej świętości.

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: Marek (217.153.160.---)
Data:   2006-01-30 07:22

ad. 1
Duże. Ale by podać konkrety, trzeba-by mówić o konkretnym wyznaniu ewangelickim.
ad.2.
Nie uznają, bo uznali że nie :)
Ja na temat tego tytułu napisałem tutaj : http://www.analizy.biz/marek1962/omaryi.htm#matkaboska

Dodam, że nie jest to najważniejsza różnica pomiędzy ewangelikami a katolikami...
Jeśli masz więcej tego typu pytań zapraszam na priv lub na "Apologetykę " http://www.apologetyka.katolik.net.pl

pozdrawiam serdecznie
Marek

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: Neska (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-30 09:28

Wiesz co Artur -powiem Ci tak- ja pochodzę z okolic Wisły (jak to fajnie określiłeś). To fakt- żyją tu katolicy i ewangelicy. Nasze relacje są bardzo dobre, ale jeśli chodzi o takie informacje to słabo. Sama mam chłopaka ewangelika i ciężko mi idzie dowiadywanie się o różnicach czy podobieństwach naszych wiar.
Może moją wypowiedź przeczyta ktoś, kto mógłby pomóc nam-młodym spróbować zrozumieć nasze życie- niby takie samo-bo chrześcijańskie a jednak, przez to,że jedni są katolikami a drudzy ewangelikami- inne.Pozdrawiam.(można pisać na mail).

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: marcin (---.spitfireuk.net)
Data:   2006-01-30 12:17

Roznic jest wiele. Najwazniejsze: nie uznaja wladzy papieza, odrzucaja Tradycje koncentrujac sie tylko na Pismie Swietym, nie ma obowiazkowego celibatu duchownych, odrzucaja kult Maryi oraz kult swietych.
Co do Maryi: Matka Boska czyli Matka Boga - tu watpliwosci raczej nie powinno byc. Maryja wielokrotnie prosila ludzi zeby odmawiali rozaniec, przyklad najslynniejszy - Fatima (niech na ten temat wypowiedza sie ewangelicy). Jezeli Maryja wyrazila taka prosbe, to znaczy, ze taka byla wola Boga, jakzeby inaczej...
Kolejna istotna roznica polega na tym, ze w objawnieniach prywatnych Bog komunikuje swoja wole nie protestantom ale Kosciolowi katolickiemu na co jest mnostwo przykladow (wspomniana Fatima, ojciec Pio, Faustyna, itd.).

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2006-01-30 13:20

Witaj, o roznicach pewnie napisze ci wiecej ktos bardziej niz ja kompetentny. Ja po piewsze zwroce uwage na sprawe moim zdaniem fundamentalna. Bog przemawia do czlowieka na rozne sposoby. Przemawia poprzez Biblie ale takze slowami innych ludzi, wydarzeniami, obrazami, historia a w szczegolnych, wyjatkowych sytuacjach moze przemawiac wprost do czlowieka. Ludzie jednak odbieraja kazdego dnia wiele roznych przekazow, wiele roznych pogladow, wiele roznych "prawd". W Kosciele katolickim wierzymy ze Bog zlozyl w rece Kosciola dar rozeznawania, wierzymy ze biskupi w lacznosci z nastepca Piotra maja i Swiatlo i Laske by orzekac co jest prawda, co jest dobre, co jest zgodne z Wola Boza, co pochodzi od Boga. Mamy w kosciele skarb jakim jest Urzad Nauczycielski Kosciola na ktorym mozemy sie pewnie oprzec. Ewangelicy sami probuja odczytac przeslanie jakie odbieraja. Stad wiele roznych poglado, wiele roznyc sposobow odczytywania Biblii, wiele roznych wspolnot ewangelickich.
Ewangelicy wg mnie trzymaja sie zasady ze calosc objawienia zostala zawarta w Biblii i kazdy moze czy nawet powinien indywidualnie szukac i rozumiec prawde o bogu i o czlowieku jaka jest w niej zapisana. My patrzymy na Biblie odrobine inaczej. Wiemy ze Nowy Testament jest mlodszy niz wspolnota (Kosciol), wiemy ze Biblia zostala spisana w konkretnej wspolnocie, dla konkretnej wspolnoty, jezykiem konkretnej wspolnoty, na okreslone potrzeby. Dlatego twierdzimy ze Biblia moze byc dobrze odczytywana i rozumiana wlasnie we wspolnocie, wlasnie w Kosciele.

Punkt drugi jest prostszy. To moze byc jedynie kwestia slownictwa. Maria matka Jezusa nie jest "boska" w tym sensie ze jest czlowiekiem, nie ma cech boskich, w zaden sposob nie jest w Kosciele katolickim uznawana za osobe boska. Moim zdaniem lepiej i precyzyjniej mowic o Marii Matka Boza bo i my i ewangelicy zgadzamy sie ze Jezus jest Bogiem, a Maria z Nazaretu miala zanczacy udzial w jego przyjsciu na swiat. Nie czcimy jej wiec jako osobe boska ale jako Matke Boga.
pokoj Tobie
Tomek

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: Na-drugim-końcu... (---.crowley.pl)
Data:   2006-01-30 14:04

"Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: "Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia 15 Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę". - Rdz 3, 14-19

"26 W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, 27 do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. 28 Anioł wszedł do Niej i rzekł: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, [błogosławiona jesteś między niewiastami]". 29 Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. 30 Lecz anioł rzekł do Niej: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. 32 Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. 33 Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca". 34 Na to Maryja rzekła do anioła: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" 35 Anioł Jej odpowiedział: "Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. " - Lk 1, 26-36

40 Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. 41 Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. 42 Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. 43 A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? 44 Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. 45 Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana". - Lk 1, 40-45

46 Wtedy Maryja rzekła: "Wielbi dusza moja Pana, 47 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. 48 Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, 49 gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię - 50 a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją. 51 On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich. 52 Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. 53 Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. 54 Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje - 55 jak przyobiecał naszym ojcom - na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki". - Lk 1, 46-55

33 A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. 34 Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. 35 A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Lk 2, 33-35

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. 27Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". 28Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. - J 19,25-28

1 Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. 2 A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia. 3 I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów - a na głowach jego siedem diademów. 4 I ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba: i rzucił je na ziemię. I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię. 5 I porodziła Syna - Mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu. 6 A Niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga, aby ją tam żywiono przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni. 7 I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, 8 ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. 9 I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie. 10 I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: "Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca, bo oskarżyciel braci naszych został strącony, ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym. 11 A oni zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa i nie umiłowali dusz swych - aż do śmierci. 12 Dlatego radujcie się, niebiosa i ich mieszkańcy! Biada ziemi i biada morzu - bo zstąpił do was diabeł, pałając wielkim gniewem, świadom, że mało ma czasu". 13 A kiedy ujrzał Smok, że został strącony na ziemię, począł ścigać Niewiastę, która porodziła Mężczyznę. 14 I dano Niewieście dwa skrzydła orła wielkiego, by na pustynię leciała na swoje miejsce, gdzie jest żywiona przez czas i czasy, i połowę czasu, z dala od Węża. 15 A Wąż za Niewiastą wypuścił z gardzieli wodę jak rzekę, żeby ją rzeka uniosła. 16 Lecz ziemia przyszła z pomocą Niewieście i otworzyła ziemia swą gardziel, i pochłonęła rzekę, którą Smok ze swej gardzieli wypuścił. 17 I rozgniewał się Smok na Niewiastę, i odszedł rozpocząć walkę z resztą jej potomstwa, z tymi, co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa. 18 I stanął na piasku [nad brzegiem] morza. - Ap 12,1-18

Dlaczego? Poprzez zatwardziałość ich serc i nieznajomośc tego co zostało objawione... o NIEPOKALANYM POCZĘCIU NAJŚWIĘTSZEJ MARYJI PANNY

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: Marek (217.153.160.---)
Data:   2006-01-31 08:20

Chwileczkę , nie mieszajmy spraw.
Kwestie maryjne są ważne, ale nie są najważniejszą różnicą pomiędzy nami a ewangelikami. A jak już to ważne są dogmaty maryjne, a nie kwestie np. różańca (człowiek może być katolikiem i nie wierzyć w objawienia w Lourdes czy Fatimie a także nie modlić się na różańcu, gdyż nie jest on elementem doktryny wiary).
Najważniejsze różnice to podejście do Objawienia (traktowanie Pisma nie jako element przekazu wiary, ale - zresztą niezgodnie z Pismem - jako jedyny jej przekaz), zaprzeczenie realnej obecności Jezusa w Eucharystii, kwestie usprawiedliwienia, Magisterium (w tym autorytetu papieża), szczególne miejsce Maryi w Bożym planie zbawienia.
pozdrawiam
Marek

 Re: Jaka jest różnica między wiarą katolicką a ewangelicka?
Autor: Anka (---.flynet.com.pl)
Data:   2008-12-11 11:24

Czy oni również przyjmują sakramenty bierzmowania itp?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: