logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kim są Adwentyści Dnia Siódmego?
Autor: Katolik25 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-01 12:42

Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie: kim są Adwentyści Dnia Siódmego? Czy jest to wyznanie chrześcijańskie? Jakie są różnice podstawowe między katolikami i adwentystami? Proszę o odpowiedź osoby, które się znają na rzeczy.

 Re: Kim są Adwentyści Dnia Siódmego?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-05 09:51

Jest to sekta protestancka powstała w połowie XIX na kanwie problemów z millenaryzmem i falą przebudzeniową, która szalała wtedy po Ameryce (wiara w rychłe przyjście Jezusa, wyznaczanie kolejnych dat, które się nie sprawdziły). Dużą rolę odegrała niejaka Helena Whitte, dosyć dziwna postać, uważana za prorokinię. Mają problemy doktrynalne z Trójcą (choć oficjalnie twierdzą, że nie), nie uznają nieśmiertelności duszy, mają bardzo dziwną koncepcję na temat Jezusa. Świętują, wręcz czczą sobotę. Moje doświadczenie jest takie, że wpuścisz adwentystę do domu, to ci przejrzy garnki i lodówkę (są jaroszami) i powyrzuca obrazy z domu i zacznie głosić zadziwiające, nie trzymające się kupy, fantastyczne teorie. Dosyć fanatyczni, co utrudnia sensowny kontakt. Na bazie adwentyzmu, jako ich odłam powstali świadkowie Jehowy i się nie dziwię temu. W skrócie - są takimi chrześcijańskim saduceuszami (fanatyczni niedowiarkowie, którzy za najważniejsze uznają własne reguły, bo wszystko wiedzą lepiej). Ale to jednak chrześcijanie, w przeciwieństwie do świadków. Trudno porównać z katolicyzmem coś, co stanowi margines protestantyzmu. Z ciekawszych postaci zwiazanych z adwentyzmem - podobno adwentystką była jedna z najlepszych polskich piosenkarek - Anna German.

 Re: Kim są Adwentyści Dnia Siódmego?
Autor: katolik25 (---.com.pl)
Data:   2009-03-05 18:54

Dziękuję za odpowiedź.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: