logo
Czwartek, 24 maja 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy po Wigilii Paschalnej mam obowiazek Mszy na Wielkanoc?
Autor: Magorzata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-13 20:31

W sobot uczestniczyam w caych obchodach Wielkiej Soboty. Mam mieszane zdanie co do uczestnictwa we mszy w w niedziel Wielkanocnych. Uczestniczyam na niej, ale bym chciaa wiedzie czy jest obowizek uczestniczenia w Mszy w. w Niedziel Wielkanocn jeeli uczestniczyam we mszy w. w Wielk Sobot.

---------

W Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piatek, Kościł nie odprawia Eucharystii. Zapewne brała Pani udział w Wigilii Paschalnej w Wielką Noc. Pani problemem jest nieznajomość znaczenia słowa 'wigilia'. Jest to tlumaczone np. tutaj.
Cytowany wyżej wątek dotyczy wigilii Bożego Narodzenia, jednak zasada wigilii jest ta sama w każdym innym przypadku. A Internauci zapewne doprecyzują.
moderator

Re: Czy po Wigilii Paschalnej mam obowiazek Mszy na Wielkanoc?
Autor: Ela (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-15 10:02

Troch mnie bawi, a troch smuc pytania typu " czy mam obowizek uczestniczenia we mszy tego a tego dnia". Naleaoby si tu raczej zastanowi nad swoj wiar, jesli spotkanie z Chrystusem (niewane, czy to Wielkanoc, Boe Narodzenie, niedziela czy dzie powszedni) jest obowizkiem, ktorego trzeba dopeni. Na msz idzie si z potrzeby serca, by uwielbi Boga w Trjcy Jedynego, by Go spotka w Najwitszym Sakramencie, po prostu by z Nim. Albo wierz i id do Niego, albo jest mi to obojtne, ale to nie moe by obowizek. To ja wybieram, czy chc nalee do Kocioa, czy te nie, ale jeli chc by dzieckiem Boym, to przyjmuj Jego przykazania. Wiara to nie supermarket, do ktorego idzie si w razie potrzeby i wybiera to, co akurat pasuje, ca reszt zostawiajc na pkach. Bg da czowiekowi woln wol take po to, by czowiek sam mog decydowa, czy chce i z Chrystusem, czy z szatanem.
Z Bogiem
Ela

Autor: m. (---.toya.net.pl)
Data:   2009-04-15 12:04

Elu, w Kociele katolickim nie bycie na Mszy w pewne dni jest uznawane za grzech, niezalenie od potrzeby serca i innych obowizkw. Te pytania wi si z jurydycznymi przepisami "z gry", inaczej by ich nie byo. Nie s mieszne, s wpisane w realia. Koci prawosawny nie ma takiego problemu, bo nie ma takiego przepisu i nie pjcie w niedziel na msz to nie grzech. Nie dzieli nas herezja, a jednak pewne rzeczy u nas s "automatycznie" uznawane za grzech, a u nich nie. To moe rodzi tak reakcj, e czowiek szuka przepisu, kiedy i jak ma postpowa. Rzymskie prawo ma te swoje minusy ;]

Autor: Bogumia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-15 14:06

Jedni mog powiedzie, e ich bawi i smuc takie pytanie, inni, e ich bawi i smuc takie odpowiedzi. A problem w tym co rozumiemy pod pojciem "potrzeba serca". Jeli jest to uczucie pragnienia, tsknoty, radoci ze spotkania z Bogiem - to jest oczywicie pikne. Przy takich uczuciach wszystko si chce :))) Gdy takie uczucia s, czowiek w ogle nie dopuszcza myli, e kiedy ich braknie. Pomijam ju fakt, e uwaamy si wtedy za ich twrc i waciciela, e one istniej dlatego, bo ja jestem taka wspaniaa i wita ;)) No i nie rozumiemy, e kto tego nie czuje, i e wcale nie jest przez samo to gorszy.
A potem, kiedy przychodzi kryzys (nie wiary, tylko najpierw uczu), kiedy o kad modlitw trzeba z sob walczy, dopiero si wtedy zaczyna rozumie innych. To nie musi by nic zego, brak uczu nie oznacza e ju nie kocham, brak odczuwalnej wiary nie oznacza, e nie wierz. A potrzeba serca to nie tylko wzruszenia, ale take potrzeba bycia wiernym, cho si nic nie czuje. To jest dowd mojej mioci, tej dojrzaej. Za uczuciami do Boga mona potem bardzo tskni, ale ich si samemu na zawoanie nie "zrobi". Nawet wicej: to sam Bg czsto zabiera te uczucia, eby nas oczyci z egoizmu, ebymy nie byli z Bogiem tylko dla wasnej przyjemnoci, dla wzrusze. Bo jeli wiara nie bdzie oparta na czym mocniejszym, to nie wytrwamy. No ale bez uczu wszystko jest trudniejsze.

Te wszystkie "obowizki" wobec Boga s bardzo wane. One s sprawdzianem dobrej woli. Odpowiedzi na te pytania szuka si najpierw wtedy, kiedy si jeszcze tych piknych uczu nie poznao, i potem gdy si je chwilowo utracio. Nie "czuje" si potrzeby, ale chce si by w porzdku. Co w tym zego?
Owszem, moe to by zwyke lenistwo. Ale moe te by inaczej: ze samopoczucie, niepewno czy si zdy z pocigu, nagy nalot goci gdy si planowao wieczorn msz. W podobnych sytuacjach, jeli okazaoby si e MUSI SI, to kto stanie na gowie i pjdzie. Jeli si nie musi, to na tej gowie stawa nie bdzie. Jak nie ma obowizku, no to nie ma obowizku. Nie moemy oskara, e kto wybra wtedy szatana. Za to na pewno chce y w zgodzie z przykazaniami. I dobrze.

A pomijajc wszystko inne: pytajca Magorzata BYA w niedziel wielkanocn w kociele, cho bya ju na mszy witej (niedzielnej, rezurekcyjnej) w sobot wieczorem czy w nocy. Nie ma wic powodu ani si tym bawi, ani smuci. Chodzi tu o wiedz, do ktrej mamy zawsze prawo.

Autor: pp (82.146.238.---)
Data:   2009-04-15 17:51

Nie ma obowizku.

Autor: dzika (---.uwm.edu.pl)
Data:   2009-04-16 09:10

mio nie jest obowizkiem, jest potrzeb serca :) Wigilia Paschalna jest obchodzeniem Zmartwychwstania Pana, ale po niej czsto w niektrych kocioach jest caonocne czuwanie przy Grobie Paskim - i dlatego moim zdaniem warto by rwnie na rannej rezurekcji. Procesja ze Zmartwychwstaym Panem jest piknym wyrazem radoci Kocioa, e Pan rzeczywicie powsta z martwych.

Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-04-16 09:55

Dzika, o czym Ty piszesz? Czuwanie przy pustym grobie? To to nie ma sensu. Przecie Jezus zmartwychwsta! Prawdziwie zmartwychwsta! Alleluja!
Owszem, w niektrych kocioach (np. w mojej parafii p/w w. Antoniego z Padwy w Gdyni) zostaje si ca noc, ale po to, eby adorowa Najwitszy Sakrament w monstrancji, ktry by niesiony w procesji rezurekcyjnej wok kocioa ze piewami i tacami (ok. 2:00), a do godziny 5:00 - do radosnego odpiewania Jutrzni. W tym czasie kady moe podej do otarza (nie do grobu), dotkn monstrancji. By bardzo blisko NS i odda Mu cze. A potem my do domu, a ci, co nie uczestniczyli w Wigilii Paschalnej (rozpocztej Liturgi wiata (ognia) o h. 21:00 w sobot) na porann Msz. Owszem wrcilimy do kocioa drugi raz w niedziel, ale dopiero po poudniu (17:00) by uroczystym Nieszporem zakoczy Triduum Paschalne.

Ps. A ile si dziao podczas Wigilii, to ho, ho. Np. odby si chrzest 10 niemowlt przez 3-krotne zanurzenie w chrzcielnicy. Po procesji Diakonia odtaczya trzy tace uwielbienia przed NS na otarzu. I wiele jeszcze innych gbokich przey, uwiadamiajcych ludziom 'jak wielkie rzeczy uczyni nam Bg'.

Autor: Coya (---.ceti.pl)
Data:   2009-04-16 21:28

Bogna, dla mnie to te niepojte, ale sama si spotkaam z tak praktyk. Niestety, wtedy nie miaam tyle miaoci, eby podej do ksidza i zapyta o co w ogle chodzi...

Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-04-16 23:01

Szkoda Coya, e nie miaa wtedy tej miaoci ;)))
A tak powaniej, to nawet specjalnie nie dziwi si takim praktykom, bo z podobn spotkaam si w poprzedniej mojej parafii.
Wieczorem w Wielk Sobot (o h. 18:00) rozpoczynaa si Msza Wigilii Paschalnej, ktra koczya si procesj rezurekcyjna ok h. 20:00 i... powrt do domu lub do Grobu Paskiego na czuwanie (czekanie? ciekawe na co?), a o 6:00 rano kolejna procesja rezurekcyjna...

Autor: Iwona (---.bialystok.vectranet.pl)
Data:   2009-04-19 22:45

Myl, e jeli Msza w Wigili Paschaln koczy si o godzinie 20 (co jest nielogiczne), to czuwanie przy Grobie wydaje si by logiczne (przecie cigle jeszcze jest sobota). W ogle moim zdaniem nie powinno by tak, e procesja rezurekcyjna odbywa si przed pnoc.
W mojej parafii Msza w Wigili Paschaln zaczyna si o godz. 22 i koczy si wanie po pnocy procesj rezurekcyjn. - i to dla mnie ma sens.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: