logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Andrzej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-19 16:41

Proszę o pomoc, potrzebuję odpowiedzi na te wszystkie pytania i zagadnienia dotyczące kościoła katolickiego, (powód mojej prośby nieważny, po prostu proszę o pomoc, to dla mnie bardzo ważne ) Odpowiadajcie na pytania kolejno, jedno pytanie po drugim, czyli najpierw odpowiedz na pierwsze pytanie potem ewentualnie ktoś odpowiena kolejne.

1. Co to jest religia? Wymień jej cechy.
2. Omów Pismo Święte (autor, ilość ksiąg, podział, myśl przewodnia).
3. Co to jest ewangelia? Wymień Ewangelistów.
4. Jak dzielimy Nowy Testament?
5. Co to jest Tradycja Kościoła?
6. W czym zawierają się najważniejsze prawdy wiary?
7. Skąd wiemy, że Pan Bóg istnieje?
8. Omów tajemnicę Boga (Duch nieskończenie doskonały, Bóg jest Duchem...)
9. Dlaczego Trzy Osoby Boskie są jednym Bogiem? (Trójca Święta).
10. Wymień przymioty Pana Boga.
11. Dlaczego Bóg jest Stworzycielem? Opieka Boga nad światem (opatrznosć).
12. Kim są aniołowie?
13. Kim jest człowiek? Po co został stworzony? Co ma dzięki duszy?
14. Omów grzech pierworodny (charakter i skutki).
15. W jaki sposób Pan Bóg przygotował ludzi na przyjście Zbawiciela? (proroctwa, figury mesjańskie)
16. Wyjaśnij znaczenie słów Jezus Chrystus.
17. Skąd wiemy, że Pan Jezus jest Bogiem?
18. Skąd wiemy, że Pan Jezus jest prawdziwym człowiekiem?
19. Wymień najważniejsze wydarzenia w życiu Pana Jezusa.
20. Co to jest cud? Omów kilka cudów Jezusa.
21. Wymień i omów kilka przypowieści Pana Jezusa.
22. Co to jest Kościół Katolicki?
23. Kto założył Kościół Katolicki? Kto jest głową Kościoła? Cel i zadania Kościoła?
24. Wymień i omów cechy Kościoła Katolickiego. (jeden, święty, katolicki, apostolski)
25. Kim jest Duch Święty? Początek Kościoła i rola Ducha Świętego w Kościele.
26. Rola biskupów i kapłanów w Kościele.
27. Podział administracyjny Kościoła: prowincja, metropolia, diecezja, dekanat, parafia.
28. Co to jest Świętych Obcowanie?
29. Dlaczego czcimy Matkę Najświętszą? Wymień kilka naważniejszych Świąt Matki Bożej.
30. Wymień rzeczy ostateczne człowieka i omów je.
31. Co to jest śmierć? Jej konsekwencje.
32. Czym jest sumienie? Rodzaje i rola sumienia w życiu człowieka.
33. Co to jest grzech? Rodzaje grzechów (śmiertelny i lekki) i ich wpływ na życie człowieka - konsekwencje.
34. Wymień żródła grzechu i omów grzechy cudze.
35. Co to jest nałóg i cnota? Cnoty boskie i obyczajowe.
36. Co to jest wiara? Jaka powinna być? Ufność i miłość do Boga.
37. Co to jest modlitwa? Rodzaje (ustna, myślowa, indywidualna, liturgiczna).
38. Omów Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie.
39. Omów Dekalog.
40. Wymień obowiązujące święta kocielne.
41. Co to jest post? Rodzaje psotu i jego znaczenie.
42. Co to jest łaska Boża? Wymień rodzaje łski i omów je. (łaska uśięcająca i uczynkowa)
43. Co to jest sakrament? Jak dzielimy sakramenty? (powtarzalne i niepowatarzalne, dla żywych i martwych na duszy)
44. Znaczenie i konsekwencja sakramentu Chrztu Świętego.
45. Jakie znasz rodzaje chrzu św.? Omów je.
46. Bierzmwanie - inne nazwy, żródłosów nazwy, rola i znaczenie w życiu chrześcijanina.
47. Jakich łask udziela człowiekowi Sakrament Bierzmowania?
48. Co to znaczy bronić swojej wiary i według niej żyć?
49. Przez co człowiek może utracić wiarę?
50. Jak należy przygotować się do sakramentu bierzmowania?
51. Kto udziela sakramentu bierzmowania?
52. Omów Sakrament Eucharystii. (Kto ustanowił? Jakimi słowami? Kto ponawia tę ofiarę? Konsekracja)
53. Z jakich części składa się Msza Święta? Omów ją.
54. Kiedy możemy przyjmować często Komunię Świętą i jakie są jej skutki?
55. Omów Sakrament pokuty. Słowa ustanowienia.
56. Wymień i omów warunki Sakramentu Pokuty.
57. Żal doskonały i niedoskonały.
58. Odpust i jego znaczenie dla zbawienia człowieka?
59. Omów sakrament namaszczenia chorych.
60. Sakrament kapłaństwa a kapłaństwo powszechne.
61. Sakrament Małżeństwa i jego cechy.
62. Co to są sakramentalia?
63. Sobór Powszechny - omów ostatni Sobór Watykański II - jego rolę i znaczenie dla ludzkości.
64. Podaj datę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Znaczenie pdróży apostolskich Jana Pawła II.

P.S. Jeśli chcecie możecie terz podyskutować na temat tych zagadnień.

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-04-19 20:22

Młody człowieku, jestem poważnie zaniepokojony o Twoje relacje z rówieśnikami. Musisz koniecznie coś z tym zrobić, bo tak daleko nie zajedziesz. W czasach mojej młodości, po prostu dzieliło się pytania między siebie, nie wiem ilu was jest w klasie, ale nie wypadnie więcej niż po 3 na łebka, i już. Z tego, co wiem, są jeszcze zgrane klasy w tym Kraju. Cóż ta za niezorganizowana klasa?! Nie chce mi się w to wierzyć, więc jest pewnie tak jak myślę, zmień się.

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-19 20:29

nie lubie leni i choc czasem i we mnie lenistwo sie wdziera staram sie z tym walczyc nie lubie lenistwa u siebie i u innych

PS. a tak na przyszlosc: jesli kierujesz prosby (bo tryb rozkozujacy twojego posta wskazuje na to ze ty wymagasz od nas odpowiedzi na te pytania i ze jest to nasz obowiazek) to staraj sie unikac rozkazow stawiania warunkow i uzywaj np slowa prosze czy moglibyscie itp. wtedy od razu przyjemniej sie czyta i moze ktos zlituje sie nad toba poswieci troche czasu i odrobi za ciebie lekcje

PS2. dzieki za to ze "pozwoliles" nam podyskutowac na te zagadnienia

przepraszam ze moze troche za duzo tu ironii ale jest wiele innych stron na ktorych znajdziesz odpowiedzi na te pytania niekoniecznie wykorzystujac innych internautow [bo nie wierze ze sa to pytania i watpliwosci ktore ciebie nurtuja lecz po prostu jakies zadanie domowe czy cos w tym stylu (powod niewazny?!)]

przepraszam kochanego Ksiedza Moderatora za zawracanie glowy jesli post okaze sie niezgodny z tematem:))

----------

Ale zupelnie nie ma sprawy :)))
Ludziom sie wydaje, ze im sie naleza elaboraty. Do tego natychmiast. Oczywiscie za darmo :D
moderator

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-19 20:32

Michale jako reprezentantka wspolczesnej mlodziezy musze z przykroscia stwierdzic ze dzis klasy nie sa juz tak zgrane jak kiedys - potworzyly sie grupki i o wspolpracy klasowej nie ma mowy wiec moze rzeczywiscie w obliczu rozlamu klasowego nalezy Andrzejowi pomoc?

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Grzesiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-19 21:28

Jaja sobie robisz? Przepisałeś zestaw pytań do bierzmowania i myślisz że będziemy tu za Ciebie się przygotowywac do sakramentu.
A swoją drogą, to jak ja przygotowywałem się do sakramentu bierzmowania to miałem pytanie razem z odpowiedziami. Teraz to się dopiero wymagania młodzieży stawia...

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-04-19 21:55

Nie wroniu, to nie jest dobry pomysł, tak daleko nie zajedziemy. Należy wszelkimi siłami dążyć do przywrócenia stanu pierwotnej solidarności. Inaczej sobie na studiach nie poradzicie. Na te pytania odpowiedzi już udzielono (nawet na tym forum), natomiast problem wymaga rozwiązania.

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Lili (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-19 22:01

Ja chętnie odpowiem, biorę dwadzieścia pięć złotych za stronę, za ekspress dodatkowo dziesięć, czyli jak Ci się śpieszy to będzie trzydzieści pięć złotych za stronę na jutro po południu. Zgodnie z sugestią o. moderatora: elaboraty nie są za darmo. Dochód przeznaczę dla podobno kulejącego nieco budżetu "Katolika" ;))

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: yeah (153.19.250.---)
Data:   2006-04-19 22:31

Odpowiedzi na te pytania a także rozwinięcie zagadnień znajdują się w katechizmie, w podręczniku do religii dla szkół średnich, a także, jak to już wyżej zostało napisane - w internecie. Wystarczy trochę się wysilić i poszukać. To rozwija...

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: M (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-19 22:41

kurcze, poddaje się...

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2006-04-19 22:59

Wiesz... mnie by się nie chciało tylu pytań przepisywać... zwłaszcza, że odpowiedzi na nie znajdziesz w zwykłym 'katechiźmie dla bierzmowanych' /czy jakoś tak/ za jakieś 2-3 zł. Pamiętam, bo sama taki miałam: malutka zielona książeczka w pytaniach i odpowiedziach :P

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: jan (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2006-04-19 23:32

Tak..za same przepisywanie tych pytan nalzy sie Tobie choc jedna odpowiedz ...
wymieniam ewangelistow: Mateusz, Marek,Lukasz i Jan
pozdrawiam :)

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-04-19 23:45

Według mnie Andrzej nic nie przepisał tylko najzwyczajniej w świecie skopiował, więc nawet jednej odpowiedzi - "w nagrodę" - nie powinien dostać.

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Na-drugim-końcu... (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-20 00:23

Pytania są tendencyjne poproszę inny zestaw pytań, ale generalnie rzecz biorąc nie uogólniając odpowiedź brzmi - TAK dziękuję.

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2006-04-20 00:46

Drogi Andrzeju,
Nie lubie "pachnacych" leni :) i nie odpowiem na zadne Twoje pytanie.To wcale nie zlosliwosc, oj nie. :) Pozdrawiam.

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: tis (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-04-20 08:06

Wtrącę swoje trzy grosze: lenistwo, to jeden z grzechów głównych. Nie należy pomagać w grzeszeniu, bo się samemu grzeszy.

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Benek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-20 09:04

Choć idziesz na łatwiznę a na te pytania najpierw powinni odpowiedzieć Ci rodzice, potem katecheza, na końcu my na forum, to do roboty - w Pismie św. masz odpowiedzi na 97% zadanych pytań. A jesli chodzi o bierzmowanie i takie podejście do niego, to daj sobie spokój - przełóż ten sakramenta na lata późnieszje. Bądź poważny. Nic na siłe. O odpowiednim przygotowaniu do tego sakramentu nie decyduje znajomość 64 odpowiedzi, a wiara rozumiana i przezywana serce. A tego Ci chyba najbardziej brakuje.
Benek

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Marek (---.rodan.pl)
Data:   2006-04-20 09:32

Andrzeju,
jeżeli masz z którymś z tych tematów osobisty problem - chętnie Ci wyjaśnię (ale nie wszystkie naraz...) - pisz na priv.
Jeśli jednak dostałeś "zadania" do nauki to polecam
http://www.biblia.pl/
http://www.katechizm.opoka.org.pl/
http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&kategoria=strona_g

pozdrawiam serdecznie
Marek

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-20 09:51

a ja chciałam być świnią i źle odpowiedzieć na Twoje pytania i co wtedy? (zakładając, że przeszły by cenzure ojca moderatora:))

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-04-20 10:44

W ramach dyskusji zaproponowanej przez autora, chciałem zapytać jana, któremu z Ewangelistów przypisałby autorstwo poniższych Ewangelii:

1. Ewangelia Egipcjan
2. Ewangelia porodu Maryi, Bożej Dziewicy
3. Ewangelia św. Jakuba, Przywódcy
4. Ewangelia dziecięctwa
5. Ewangelia Lucjusza i Seleuka
6. Ewangelia św. Tomasza
7. Ewangelia prawdy
8. Ewangelia Judasza zwanego Iszkariotą
9. Ewangelia Nikodema
10. Ewangelia Wiecznego
11. Ewangelia Jakuba Większego
12. Ewangelia św. Barnaby
13. Ewangelia św. Filipa
14. Ewangelia życia
15. Ewangelia św. Andrzeja
16. Ewangelia św. Bartłomieja
17. Ewangelia Apellesa
18. Ewangelia Walentyna
19. Ewangelia św. Judy
20. Ewangelia Tacjana, (Tasinus) która jest ewangelią enakrytyków (chodzi o Diatessaron)
21. Ewangelia Syryjczyków
22. Ewangelia Bazylidesa
23. Ewangelia Cerynta
24. Ewangelia Hebrajczyków
25. Ewangelia Symonitów
26. Ewangelia Pleromy
27. Ewangelia Macieja
28. Ewangelia o śmierci Maryi Dziewicy
29. Ewangelia Tacjana (Tisanus)
30. Ewangelia Ewy
31. Ewangelia Gnostyków
32. Ewangelia Marcjona
33. Ewangelia Pawła
34. Ewangelia wielkich i małych pytań Maryi
35. Ewangelia narodzenia Jezusa Nazareńskiego?

Tak też sobie myślę, czy dałoby się zaliczyć św. Andrzeja do szczególnego rodzaju Ewangelistów, skoro dysponujemy, jego Dziejami wśród ludożerców? No i co zrobić z Marią Magdaleną? Wszak według gnostyków jej Jezus objawił rzeczy nieprzyzwoite, a mamy i odpowiedzi na jej pytania i jej Ewangelię. A co z autorem Wspomnień Apostołów, który nareszcie i ostatecznie rozwikłał zagadkę znaków zodiaku? Wyjaśnia on nam też sprawę siewcy: "Wyszedł siewca zasiać swój zasiew, nie był to dobry siewca, jeśli byłby dobry, nie byłby niedbały i nie rzucałby ziarna koło drogi ani na grunt skalisty, ani na nie obrobiony, starając się by zrozumiano, że ten jest siewcą, który dusze uchwycone rozsiewa jak chce, na różnorakie ciała". Nie mówiąc już o sprawie księcia ciał wilgotnych i księcia ognia, którą dogłębnie przedstawił. Ja bym stawiał na Judasza, choć autorstwo przypisują nie wiedzieć, czemu manichejczykom. A TY?

Mam też problem z autorstwem Księgi czterech kątów i Ewangelii Doskonałości. Tyle na forum pytań o sny, a tam jest wszystko wyjaśnione (wyśnione?). Tylko, który z Ewangelistów to napisał?

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-20 16:21

Pozwolę sobie na odpowiedz na pytanie 12"-kim są aniołowie'?
"Aniołowie są stworzeniami czysto duchowymi,niecielesnymi,niewidzialnymi i nieśmiertelnymi,bytami osobowymi,posiadającymi rozum i wolę.
Kontemplując nieustannie oblicze Boga,wielbią Go,służą Mu i są..."-
-no własnie,kim są?
Zakonczenie tego zdania,jak tez odpowiedzi na pozostałe 63 pytania i nie tylko znajdziesz w Kompendium Katechizmu Koscioła Katolickiego.
Zatem nie pozostaje nic innego,jak zabrac sie do roboty i szukac.
Pozdrawiam:))

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: alcia (---.laczpol.net.pl)
Data:   2006-04-20 19:52

hmmm... ja takich pytań i odpowiedzi uczyłam się przed bierzmowaniem na religii, jak chcesz to kup sobie żółtą książeczkę z Jezusem miłosiernym na okładce zatytułowaną "katechizm bierzmowanych" i tam to wszystko znajdziesz... pozdrawiam ;]

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-21 10:22

A ja myślę, że te pytania Andrzeja to fajny dowcip i należy mu się po prostu piękny uśmiech. Więc go całym sercem przesyłam. :))))))))

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: ...a taka tam :-) (80.48.22.---)
Data:   2006-04-21 11:27

Uuuu... ktoś tu idzie na łatwiznę...

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: takiJedenFacet (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-21 16:20

Kolego Andrzeju, a Tobie bana na Google'ach założyli - a może admin zablokował Ci dostęp do wyszukiwarki - to protestuj na Google'ach, a wspólnie Cię poprzemy :P

 Re: Pytania i odpowiedzi na temat Kościoła katolickiego.
Autor: anka (195.116.41.---)
Data:   2008-11-10 14:03

potrzebuję odpowiedzi na pytanie
Jak dzielimy Kościół?
Na jakie wspólnoty?
I jeszcze opis każdej.
Proszę o szybką pomoc
--------------------
Poszukaj sama tych odpowiedzi, czytajac uważnie cały watek.

 Co to jest sumienie skrupulatne i inne?
Autor: ola (213.25.4.---)
Data:   2009-05-05 15:42

co to jest sumienie zawiłe, skrupulatne, szczegółowe, faryzejskie?

 Czy mogę przyjmować Komunię świętą?
Autor: Katarzyna (---.146.165.4.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-12-17 23:04

/.../

Jeśli sąd biskupi nie wydał wyroku stwierdzającego niezawarcia małżeństwa, to tak.
moderator

ps. Internet nie jest najlepszym miejscem rozmów na tak poważne tematy. Zachęcam do rozmowy z duszpasterzem w realu (może być w innej parafii); również w konfesjonale.

 Czy chrzest u protestantów jest uznawany przez KK?
Autor: Marek (---.play-internet.pl)
Data:   2019-03-14 17:46

Witam chciałbym zapytać czy chrzest w Kościele protestanckim jest ważny w Kościele katolickim?

 Kwestionowanie miłosierdzia i sprawiedliwości Bożej.
Autor: Anita (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2023-11-25 17:19

/.../

Trudno odpowiadać na 'pytania', w których osoba pytająca już dokonała oceny i pewnego własnego podsumowania.
Pytanie może Pani postawić na sąsiednim Forum Dyskusji: (klik).

Fora: Pomocy i Dyskusji funkcjonują odrębnie, zarówno od strony technicznej, jak i obsługi moderatorskiej. Ewentualne założenie wątku na sąsiednim forum spoczywa w pełni na Użytkowniku.

moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: