logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Katolik a rotarianin.
Autor: Szukający (---.privacyfoundation.de)
Data:   2009-09-10 21:15

Witam.
Mam pytanie, co wiecie (w skrócie) o rotarianach.
Chodzi o Klub Rotary. Zależy mi na wiadomościach o rotarianach w odniesieniu do religii katolickiej.
Będę bardzo wdzięczny za wypowiedzi.

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-09-10 22:59

Nie ma odniesienia. Uczestnictwo w ruchu masońskim jest dla katolików zakazane, z istotnych powodów.

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: moderator (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-10 23:07

W 1992r. zaczęły się uaktywniać w Polsce Rotary Club i loże masońskie. Dziś obok siebie w polskich księgarniach królują książki o gnozie, spod znaku New Age i, w zasadzie, oficjalny organ Wielkiej loży Narodowej Polski "Ars Regia". Mnożą się też w Polsce sekty. Większość z nich to faktycznie New Age.
Więcej na www.sekty.eu

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: Piast (---.am.wroc.pl.100.17.156.in-addr.arpa)
Data:   2009-09-11 09:50

Michał, możesz rozwinąć swoją wypowiedź? Oni są masonami? Jak to jest?

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-09-11 11:15

Nie mogę rozwinąć swojej wypowiedzi, ponieważ masoneria nigdy mnie nie interesowała. W Polsce jest niewielu badaczy zajmujących się tą tematyką (co zrozumiałe, ponieważ masoneria starannie kamufluje i utajnia swoją działalność), ale ich publikacje są dostępne. W sensie ścisłym rotarianie nie są masonerią, nie zakładają lóż, tylko kluby. Ale kluby te podobnie jak kluby lwów zakłada masoneria jako przykrywkę dla innych celów, a jednocześnie obserwuje tych, którzy tam wstępują. Gdy uznają, że ktoś się nadaje to proponują mu "wyższe wtajemniczenie" - już w loży masońskiej. Jest to działalność bardzo podobna do werbunkowej do sekt. Pod przykrywką działalności charytatywnej lub oświatowej, prowadzi się ukryty werbunek. Natomiast na temat samej masonerii Kościół wypowiadał się wielokrotnie. Przynależność do niej jest obłożona ekskomuniką. Nie bez powodu.

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: jacek (67.159.44.---)
Data:   2009-09-12 22:22

Nowelizacja Kodeksu Prawa Kanonicznego zniosła ekskomunikę z przynależących do masonerii. Obecnie osoby takie trwają w grzechu ciężkim (a więc nie mogą przystępować do komunii, a spowiedź wymaga od nich zaprzestania uczestnictwa). Podobnie jak z Rotary jest również z Lions Club - to są ruchy zbudowane w oparciu o masonerię. Przynależność do Rotary/Lions może dawać komuś pewne gratyfikacje osobiste/zawodowe - dla wielu ludzi pokusa związana np. z władzą czy karierą jest większa niż to co naucza Kościół. Masoneria powinna nazywać się Lucyferianami. Bracia bodajże od 30 (lub 31) stopnia wtajemniczenia dowiadują się, że Wielkim architektem, który zaprojektował świat i należy mu się cześć jest Lucyfer. Z tego powodu Kościół negatywnie wypowiada się o uczestnictwie katolików w ruchu masońskim. Arcybiskup Luigi Neri wyjaśniając decyzję Kościoła dotyczącą zakazu przyjmowania Komunii osobom należącym do ruchów wolnomularskich mówi: "Święta Kongregacja wskazuje wiernym, że taka przynależność jest obiektywnie grzechem ciężkim i precyzując, że członkowie stowarzyszenia masońskiego nie mogą przystępować do Komunii świętej, pragnie oświecić sumienia wiernych co do poważnych konsekwencji jaka może wynikać z tejże przynależności".

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: Magda (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-09-12 22:29

Oświadczenie Kongregacji Nauki
Wiary z dnia 26 listopada 1983 r.
w sprawie masonerii

Stawiano pytanie, czy ocena Kościoła odnośnie stowarzyszeń masońskich zmieniła się na skutek faktu, iż nowy Kodeks Prawa Kanonicznego nie wymienia wolnomularstwa w sposób wyraźny jak poprzedni.

Niniejsza Kongregacja jest w stanie odpowiedzieć na to, iż okoliczność ta jest spowodowana kryterium redakcyjnym takim samym, jak dla innych zrzeszeń, które podobnie nie zostały wymienione, ponieważ włączone są do szerszych kategorii.

Negatywna ocena Kościoła o wolnomularskich zrzeszeniach pozostanie więc niezmieniona, ponieważ ich zasady były zawsze uważane za nie do pogodzenia z nauką Kościoła i dlatego też przystąpienie do nich pozostanie nadal zabronione. Wierni, którzy należą do wolnomularskich zrzeszeń, znajdują się więc w stanie ciężkiego grzechu i nie mogą przyjmować Komunii Świętej.

Lokalne autorytety kościelne nie mają prawa wypowiadać się na temat istoty wolnomularskich zrzeszeń w sposób, który mógłby umniejszyć to co powyżej ustalono w zgodności z intencją deklaracji tejże Kongregacji z dnia 17 lutego 1981 roku.

Papież Jan Paweł II potwierdził niniejszą deklarację, uchwaloną na zwyczajnym posiedzeniu Kongregacji i zalecił jej opublikowanie w czasie audiencji udzielonej podpisującemu ją, kardynalskiemu Prefektowi.
Rzym, w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary, 26 listopada 1983 roku.
Kardynał Joseph Ratzinger - Prefekt Arcybiskup Jerome Hamer O. P. - Sekretarz

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-09-14 09:44

W przeciwieństwie do moich przedmówców mogę cokolwiek powiedzieć o rotarianach, bowiem zetknąłem się z nimi, nawet spotkałem się z ich strony z propozycją przyłączenia się do ruchu.

Nie sądzę, po ich zachowaniu, szczególnie po formie rekrutacji, żeby była to sekta. Jeśli są w tym zakresie wątpliwości można zweryfikować je w Domikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.

Ludzi, którzy mi składali propozycję znam od kilkudziesięciu lat, znacznie dłużej niż działają w ruchu rotariańskim. Są to osoby wykonujące wolne zawody, aktywne biznesowo, o których uczciwości i walorach moralnych nie mam prawa nic złego powiedzieć. Wiem, że są indyferentne religijne ale z drugiej strony nie słyszałem z ich ust jakicholwiek stwierdzeń obraźliwych lub wrogich chrześcijaństwu i Kościołowi katolickiemu. I to w czasach, kiedy łatwo było takie stwierdzenia głosić, wręcz było to nagradzane.

Na moje bezpośrednie i skierowane wprost pytanie odnośnie ich związku z masonerią odpowiedzieli negatywnie, podkreślając jawny charakter swojego stowarzyszenia (np. działającego zupełnie legalnie na terenie RP), przejrzystość procedur i dostępność informacji na temat członków.

Nie jestem człowiekiem "stowarzyszeniowym" i grzecznie odrzuciłem ich propozycję. Nie wynika to jednak z mojego negatywnego albo pozytywnego stosunku do rotarian. Poza stowarzyszeniem absolwentów mojego wydziału i klubem kibica pewnej druzyny piłkarskiej nigdzie nie należę. Ale też raczej pasywnie i rzadko się uaktywniam na tym polu. Może szkoda ale po prostu taki jestem.

Propozycji nie ponawiano, nie odczułem z tego powodu żadnych dolegliwości na polu towarzyskim lub zawodowym. Utrzymuję z tymi ludźmi stosunki takie same jak poprzednio.

Myślę, że jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości odnośnie przynależności do jakiejś organizacji (nie tylko rotarian) należy rozstrzygać je na niekorzyść tejże i dwa razy dmuchać na zimne nim podpisze się akces lub weźmie w niej udział.

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-09-14 10:21

Masoneria jest organizacją o dużym stopniu utajnienia.

 Re: Katolik a rotarianin.
Autor: kaja (67.159.44.---)
Data:   2009-09-14 18:56

Według mojej wiedzy Rotary i Lions to bez wątpienia organizacje masońskie. Założycielem był Mason, a organizacje są powołane po to by z nich "wyławiać" masonów (to taki masoński narybek) - zwykli członkowie nie są zazwyczaj świadomi związków z wolnomularstwem (związki te jednak są i nie ograniczają się jedynie do osoby założyciela) i zazwyczaj jemu zaprzeczają.

O Rotary za encyklopedią OKIEM

"Klub został założony w 1905 przez Paula Harrisa w Chicago jako organizacja międzynarodowa. Obecnie na świecie jest ponad 20.000 klubów zrzeszających ponad milion członków. Największy odsetek rotarian żyje we Francji. W Polsce pierwszy klub powstał w 1931. W 1989 inicjatywę reaktywowania podjął Marek Śreniawa.

Związki z masonerią

Masonami byli np.:
* Paul Harris - założyciel Paul Harris
* Homer W. Wood - założyciel drugiego Rotary Club w San Francisco
* Ulysse Fabre - prezes francuskiego Rotary
Annales du Grand Orient de France, 1976, nr l, - pismo masońskie wyszczególnia 93 bractwa środowiskowe masonerii. Wśród nich znajduje się Rotary. Historyk masonerii Ludwik Hass nazywa Rotary "zrzeszeniem wolnomularskim" oraz "organizacją wolnomularską w szerokim słowa znaczeniu". Adam Wysocki - znany mason stwierdził w wywiadzie o Rotary i Lions Clubie że "organizacje te realizują programy zbliżone do celów wolnomularstwa (...) musi istnieć jakaś forma działalności społecznej, żeby kandydat na masona mógł się sprawdzić, pokazać co potrafi".

Świadomość masonizmu
Większość z członków Rotary nie ma pojęcia o związkach z masonerią, a raczej słysząc o nich gwałtownie zaprzecza, nie chcąc dopuścić do siebie tej prawdy. Rotary skupia osoby o charakterystycznym typie myślenia. Członkowie dzięki uczestnictwu w Rotary związują się ze środowiskiem, budują zależności. W przyszłości sprawdzeni i wyszkoleni będą jego siłą napędową. Należy zaznaczyć że masoneria nie jest spiskiem światowym. Loże masońskie są rodzajem klubów towarzyskich. Jednak skupiają one zawsze osoby o specyficznym typie myślenia. Wiele osób będących w tym środowisku w ścisłych zależnościach nie wstępuje do tych klubów. Masoński typ myślenia jest nie do pogodzenia z katolickim, a posiadanie stopni masońskich powyżej IV jest objęte ekskomuniką. Więcej o masonizmie

Światopogląd
Herman Dons - rotarianin pisał w roku 1927 - "Moralność rotariańska nie zna narodowości ani religii i nie należy do żadnej partii". Nie jest znany ani jeden przypadek wystąpienia rotarian w obronie prześladowanych katolików. Nie jest też znany ani jeden wypadek wystąpienia Rotary przeciw masonerii. W 1929 Święta Kongregacja konsystorska wydała notę w której zadecydowała że księża nie powinni należeć do Rotary (odpowiedź na pytanie czy księża mogą być w RC - "nie wypada").

Wykorzystane materiały
** Stanisław Krajski - "Masoneria Polska i okolice" - Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu 1997
** Andre de Lassus - "Masoneria - intrygująca tajemniczość" Ruch na rzecz rodziny i szkoły
** ks. Andrzej Zwoliński - "Wokół Masonerii" - Biblioteczka KSM 1995
** Tadeusz Nasierowski - "Wolnomularstwo bez tajemnic" - Warszawa 1996
** Paul A. Fisher - "Szatan jest ich Bogiem - encykliki papieski i wolnomularstwo" - Wers 1991
** Maciej Giertych - "Nie przemogą" - Nortom 1995
** E Cahill - "Masoneria" Oficyna Wydawnicza Wersal 1993"

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: