logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: hiacynta (80.50.130.---)
Data:   2010-01-13 13:19

Witam, chciałam sie dowiedzieć na czym polega religia anglikańska? mam kolegę, który twierdzi, że jest katolikiem i że to ta sama religia, co moja. On pochodzi z Afryki. Z tego co wiem to są tam dwie religie islam i katolicyzm. Niech mi ktoś to wytłumaczy. Tylko bez odnośników do stron, typu zajrzyj tutaj, dużo sie o tym naczytałam i nic z tego nie wiem. Internetowe informacje ciężko zrozumieć. Chce się dowiedzieć czym się różni ich religia od naszej katolickiej, skoro i w Afryce są katolicy? pozdrawiam

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: elle (---.oxfd.cable.ntl.com)
Data:   2010-01-13 14:06

Nie potrafię fachowo wytłumaczyć czym różni się katolicyzm od wyznania anglikańskiego. Ale skoro kolega mówi, że jest katolikiem, to po co Ci informacja nt. anglikanizmu? Nie widzisz różnicy?
Nie jest tak, że w Afryce jest tylko islam i katolicyzm. Jeśli już to islam i chrześcijaństwo, a w tym różne wyznania (no i oprócz tego pewnie jeszcze jakieś religie). Jeżeli kolega jest katolikiem rytu łacińskiego to "ich" religia nie różni się niczym od Twojej. Ale może być też np. Koptem. Myślę, że w internecie znajdziesz dużo informacji, ale chyba brak Ci podstaw.

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: Tomasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-01-13 14:14

Witaj. Spróbuję odpowiedzieć po kolei, choć nie jestem pewien czy wszystko co napisałaś zrozumiałem.
Najpierw tytułowe pytanie.
Wyznania chrześcijańskie, a wiec i katolicyzm, i anglikanizm, bardzo silnie opierają sie na autorytecie Kosciola, czyli wspólnoty. To ta wspólnota określa zasady, prawdy religijne, formy kultu, interpretacje Biblii czy innych form objawienia Bożego. Fundamentalna wobec tego różnica miedzy katolikami a anglikanami polega moim zdaniem na tym, ze my uznajemy autorytet Kosciola rzymskokatolickiego z jego widzialną głową, następcą św. Piotra, biskupem Rzymu, papieżem. Anglikanie zaś uznają autorytet i są posłuszni Kościołowi anglikańskiemu, którego głową jest królowa angielska. To w mojej ocenie najpoważniejsza, zasadnicza różnica, a reszta to są skutki uznawania tych rożnych autorytetów.

Katolicki znaczy powszechny. Nie każdy kto mówi ze jest katolikiem, kto uznaje sie za katolika, kto rzeczywiście za katolika sie uważa jest jednocześnie zwolennikiem Kosciola rzymskokatolickiego i zgadza sie z jego nauczaniem. Mogę sobie np wyobrazić kogoś niewierzącego kto zupełnie uczciwie twierdzi, że jest katolikiem bo Jezus umarł za wszystkich ludzi, nie tylko wierzących. Jeśli wiec twój kolega twierdzi ze jest katolikiem to go po prostu zapytaj, co konkretnie to dla niego oznacza. Możesz go tez zapytać czy Katechizm Kosciola Katolickiego dokładnie opisuje jego wiarę.

W Afryce podobnie jak np w Europie jest bardzo dużo wspólnot wyznaniowych, Kościołów, grup religijnych, sekt itp - nie tylko katolicyzm i islam. Także podobnie jak w Europie są w Afryce bardzo bliskie nam wspólnoty chrześcijańskie, rożne jednak od wspólnoty Kościoła katolickiego. Jest wreszcie kilka wspólnot należących do Kosciola katolickiego tzn np uznających autorytet papieża ale modlących sie, sprawujących liturgie trochę inaczej niż my, tzn inaczej niż w obrządku zachodnim, rzymskim.

Zasadniczo jeśli twój kolega jest we wspólnocie Kościoła rzymskokatolickiego to poza nieistotnymi drobiazgami wierzy i modli sie tak samo jak ty. Jeśli twój kolega jest w jedności z Kościołem katolickim i jego głową - papieżem Benedyktem, ale uczestniczy w liturgiach sprawowanych wg innego, niż rzymski, obrządku, to wierzy bardzo podobnie jak ty, ale modli sie odrobinę inaczej :-))

W pozostałych przypadkach jego wiara może być trochę podobna do twojej, on a nawet ty możesz nawet nie zauważać jakichś różnic ale to jednak zdecydowanie nie jest ta, czy taka sama wiara.
Jeśli chciałabyś dokładniej porozmawiać o szczegółach to oczywiście zawsze możesz do mnie napisać.
Pokój Tobie
Tomek

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2010-01-13 14:20

A mogłabyś nam wytłumaczyć o co Ci chodzi? Rozumiem, że Twój kolega jest Afrykańczykiem i katolikiem. Które z was chce przejść na anglikanizm i dlaczego? Islam jest jedną z religii dominujących na kontynencie afrykańskim, ale nie jedyną W Afryce jest dużo religii i wierzeń. Katolicyzm i anglikanizm są wyznaniami hierarchicznymi, anglikanizm w przeciwieństwie do katolicyzmu nie jest scentralizowany, stąd niektóre wspólnoty anglikańskie nie uznają piekła, nie uważają czynów homoseksualnych za grzech, wyświęcają na kapłanów kobiety i homoseksualistów, udzielają im ślubów, a niektóre teologiczne uczelnie anglikańskie, nie tylko podważają bóstwo Chrystusa, ale nawet negują istnienie Boga. Nie jest to jednak cała prawda o anglikanizmie, bo są takie wspólnoty anglikańskie, które w zasadzie nie różnią się w wierze od wspólnot katolickich. Istnieje w nich problem prymatu i sukcesji apostolskiej, ale jest on przezwyciężany na rożne sposoby. Jesteś Hiacynto kobietą niesłychanie leniwą, ponieważ temat ten był na forum poruszany wielokrotnie, a bez zrozumienia uwarunkowań historycznych nie sposób pojąć fenomenu anglikanizmu. To jednak Cię nie interesuje. Ty oczekujesz odpowiedzi krótkich, zwięzłych, treściwych i kompletnych (to zjawisko kulturowe nazywamy obskurantyzmem).
Też miałbym do Ciebie pytanie i prosiłbym o takąż odpowiedź, jakiej Ty oczekujesz: Jak funkcjonuje świat? Bo ja tego nie rozumiem. Wielu mi to tłumaczyło, np. Spinoza, Wolter, Hegel, Marks, Darwin, czy ten jak mu tam, co to ogłosił śmierć Boga zanim sam umarł, ale to zbyt skomplikowane na moją głowę i nie rozumiem o co im chodzi. Mogłabyś prosto, jasno i przejrzyście, bez odsyłania nie wiadomo gdzie?

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: Aggeusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-01-13 14:40

Rozumiem, że chciałbyś dostać gotowca i chcesz, aby ktoś podjął się trudu dostarczenia Ci informacji, którego to trudu sam nie chcesz podjąć. A to temat godny pracy magisterskiej. Zachęcam najpierw do zapoznania się z własną religią - na początek polecam Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: hiacynta (80.50.130.---)
Data:   2010-01-14 16:58

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi szczególnie Tomkowi, który bardzo dokładnie mi to wytłumaczył.

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: Fionka (---.zone9.bethere.co.uk)
Data:   2010-01-14 22:44

Może problem polega na tym, że jest anglikaninem, ale w wyznaniu wiary mówi, że: "And I believe in one holy catholic and apostolic Church "* czyli: "wierzę w jeden święty katolicki i apostolski Kościół" - w wolnym tłumaczeniu, co może być bardzo mylące. A ponoć chodzi o to, że kiedy Henryk VIII z powszechnie znanych powodów postanowił sam zająć się kościołem w Anglii zarządził jednocześnie, żeby niczego nie zmieniać jeśli chodzi o liturgię, itp. Zmiany i dziwactwa o których pisał wcześniej p. Michał nadeszły potem, ale jednocześnie część kościoła anglikańskiego tak zwany - high church (ponoć istniejący też w Afryce - zaprowadzony w czasach kolonializmu) wciąż trzyma się wielu starych form.
Nie znam się na tych kościelnych gmatwaninach ale tyle udało mi się dowiedzieć i wydedukować, może Cię to jakoś naprowadzi na inne poszukiwania :)

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: Gruby (---.acn.waw.pl)
Data:   2010-01-17 17:40

W anglikańskim Zjednoczonym Królestwie do dziś obowiązuje zakaz małżeństwa członka rodziny królewskiej z katolikiem/katoliczka. Z bezwstydnicą i celebrytką następca tronu może sie ożenić, to nie problem. Ale z katoliczką nie, bo utraci prawo do tronu. Premierem Rządu Jej Karolewskiej Mości nie może zostać rzymski katolik (dlatego Tony Blair przyznał się do powrotu do Kosciola dopiero po ustąpieniu z funkcji). Przez długie lata sam fakt przynależności do zakonu jezuitów był równoznaczny z wyrokiem śmierci. O takich "drobiazgach" jak masowe mordy na katolickich Irlandczykach nie wspomnę (dlaczego w USA mieszka więcej Irlandczyków niż na Zielonej Wyspie?)

Rzymscy katolicy nie prześladowali anglikanów. A odwrotnie to i owszem. I to na masową skalę. Od papieża wymaga sie przeprosin za wszystko i każdego. W druga stronę ten obyczaj nie obowiązuje. Nie żebym był mściwy, bo o żadnej zemście mowy być nie może. Ale warto pewne rzeczy pamiętać.
To nie św. Tomasz Morus stracił rozpustnego króla Henryka, ale odwrotnie.

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: ewelina (---.range109-154.btcentralplus.com)
Data:   2010-11-07 19:15

chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób anglikanizm rożni się od katolicyzmu a chodzi mi szczególnie o sakramenty?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: