logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu?
Autor: Tomasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-01-13 14:14

Witaj. Spróbuję odpowiedzieć po kolei, choć nie jestem pewien czy wszystko co napisałaś zrozumiałem.
Najpierw tytułowe pytanie.
Wyznania chrześcijańskie, a wiec i katolicyzm, i anglikanizm, bardzo silnie opierają sie na autorytecie Kosciola, czyli wspólnoty. To ta wspólnota określa zasady, prawdy religijne, formy kultu, interpretacje Biblii czy innych form objawienia Bożego. Fundamentalna wobec tego różnica miedzy katolikami a anglikanami polega moim zdaniem na tym, ze my uznajemy autorytet Kosciola rzymskokatolickiego z jego widzialną głową, następcą św. Piotra, biskupem Rzymu, papieżem. Anglikanie zaś uznają autorytet i są posłuszni Kościołowi anglikańskiemu, którego głową jest królowa angielska. To w mojej ocenie najpoważniejsza, zasadnicza różnica, a reszta to są skutki uznawania tych rożnych autorytetów.

Katolicki znaczy powszechny. Nie każdy kto mówi ze jest katolikiem, kto uznaje sie za katolika, kto rzeczywiście za katolika sie uważa jest jednocześnie zwolennikiem Kosciola rzymskokatolickiego i zgadza sie z jego nauczaniem. Mogę sobie np wyobrazić kogoś niewierzącego kto zupełnie uczciwie twierdzi, że jest katolikiem bo Jezus umarł za wszystkich ludzi, nie tylko wierzących. Jeśli wiec twój kolega twierdzi ze jest katolikiem to go po prostu zapytaj, co konkretnie to dla niego oznacza. Możesz go tez zapytać czy Katechizm Kosciola Katolickiego dokładnie opisuje jego wiarę.

W Afryce podobnie jak np w Europie jest bardzo dużo wspólnot wyznaniowych, Kościołów, grup religijnych, sekt itp - nie tylko katolicyzm i islam. Także podobnie jak w Europie są w Afryce bardzo bliskie nam wspólnoty chrześcijańskie, rożne jednak od wspólnoty Kościoła katolickiego. Jest wreszcie kilka wspólnot należących do Kosciola katolickiego tzn np uznających autorytet papieża ale modlących sie, sprawujących liturgie trochę inaczej niż my, tzn inaczej niż w obrządku zachodnim, rzymskim.

Zasadniczo jeśli twój kolega jest we wspólnocie Kościoła rzymskokatolickiego to poza nieistotnymi drobiazgami wierzy i modli sie tak samo jak ty. Jeśli twój kolega jest w jedności z Kościołem katolickim i jego głową - papieżem Benedyktem, ale uczestniczy w liturgiach sprawowanych wg innego, niż rzymski, obrządku, to wierzy bardzo podobnie jak ty, ale modli sie odrobinę inaczej :-))

W pozostałych przypadkach jego wiara może być trochę podobna do twojej, on a nawet ty możesz nawet nie zauważać jakichś różnic ale to jednak zdecydowanie nie jest ta, czy taka sama wiara.
Jeśli chciałabyś dokładniej porozmawiać o szczegółach to oczywiście zawsze możesz do mnie napisać.
Pokój Tobie
Tomek

 Tematy Autor  Data
 Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy hiacynta 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy elle 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy Tomasz 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy Michał 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy Aggeusz 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy hiacynta 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy Fionka 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy Gruby 
  Re: Czym się rozni anglikanizm od katolicyzmu? nowy ewelina 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: