logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Aga (---.net140.okay.pl)
Data:   2010-01-25 22:17

Proszę o propozycje pieśni na ślub, koniecznie liturgicznych. Dodam, że w dniu ślubu jest święto Niepokalanego Serca Maryi. Jakie pieśni wybrać, aby nawiązywały do święta, a jednocześnie oddawały charakter ślubu? Dziękuję.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2010-01-25 23:08

15 sierpnia, także święto Maryjne. Mieliśmy chór, który wybrał repertuar:
Wejście: Oto jest dzień, który dał nam Pan (ulubiona z trzech znanych nam wersji)
Ofiarowanie: Cała ziemio wołaj (żona chciała)
Komunia: Mądrość stół zastawiła obficie (mąż chciał)
Zamiast Ave Maria, O Maryjo prowadź nas do źródła miłosierdzia.
Tyle udało nam się zapamiętać. ;)

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Kasia (---.chello.pl)
Data:   2010-01-26 09:27

Też miałam 15 sierpnia i całkiem podobne pieśni :)

W. Oto jest dzień
O. Nie bójcie się żyć dla miłości
K. Oto są baranki młode
D. Ave Maria
W. Ps. 145 (Niechaj Cię Panie wielbią wszystkie Twoje dzieła)

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Monika (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2010-01-27 11:34

Mieliśmy ślub 15 sierpnia 2009:

W. Jak śmierć potężna jest miłość
O. Wspaniały Dawco Miłości
K. W kruszynie Chleba Panie Jesteś
D. Pan jest Pasterzem moim
w czasie modlitwy po błogosławieństwie:
Pomódl się Miriam
W. Ty wskazałeś drogę do miłości (była w planie). Ale ostatecznie był Marsz Mendelsona

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Dorota (---.146.135.157.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2010-01-27 19:15

nasz ślub odbył się we wrześniu w dzień św Hieronima, w wigilię św. Teresy.
na wejście śpiewano antyfonę: gdzie miłość wzajemna i dobro,
potem liturgia słowa uwzględniała czytania z dnia, na przygotowanie darów niestety już nie pamiętamy, na "komunię" powinna być pieśń eucharystyczna, najlepiej tematycznie związana z liturgią słowa, a jeśli takiej nie ma to związana ze świętem dnia. U nas to było "skosztujcie i zobaczcie jak słodki jest Pan". I najważniejsze: zakończenie - te wszystkie "marsze" są niestety nieliturgiczne, tak jak i ave maria. u nas msza zakończyła się odśpiewaniem "Salve Regina" w tonie uroczystym.

ps. 1. przepraszam za grafię, unieruchomiona ręka
ps. 2. z punktu widzenia liturgiki, zaproponowane we wcześniejszych postach utwory to niestety piosenki religijne, a nie pieśni i z punktu widzenia "purysty" nie powinny być wykonywane podczas mszy.
ps. 3. informacje o propozycjach pieśni na niedziele i święta można zdobyć on-line także tutaj:
http://muzyka.kuria.gliwice.pl/propozycje.php
ponadto na stronie inne dokumenty Kościoła dotyczące muzyki kościelnej. pozdrawiam

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Marta (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2010-01-27 21:53

Zgadzam się z Dorotą co do wcześniejszych propozycji śpiewów. Niestety, spada świadomość i wyczucie liturgiczne wiernych.
Pozdrawiam
Organistka.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: zuzka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-01-28 10:10

Co do piosenek "Oto jest dzień" na wejście i podobnych, zgadzam sie z Dorotą. Ale pieśń na zakończenie mszy świętej (na wyjście) jest przez wielu liturgistów traktowana już jako pieśń poza liturgią i tutaj są już dopuszczalne śpiewy bardziej piosenkowe niż pieśniowe.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Ślązaczka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-01-28 14:48

Brałam ślub w to wspomnienie. Pieśni wybrałam takie, a nie inne, nie ze względu na tę datę. Nie mieliśmy wszystkich czysto liturgicznych, ale żadnych takich ślubnych ckliwych typu - miłość łączy serca dwa. Na wejście było "Ludu kapłański", na Komunię "Zbliżam się w pokorze", na uwielbienie po Komunii "Ciebie Boga wysławiamy".
Takie pytanie zadałabym organiście/scholi, który/a ma prowadzić śpiew.

Marta organistka napisała: "Niestety, spada świadomość i wyczucie liturgiczne wiernych". -
Czy ktoś tego uczy wiernych? Poza oazą nie spotkałam się, a i tam jest różnie. Skąd ludzie mają to wiedzieć?

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Lili (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-01-28 16:34

Ślązaczko - to prawda, niewiele osób interesuje się liturgią. Ale kto chce, ten znajdzie. Niekoniecznie w oazie - nawet internet jest pełen informacji na ten temat.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Ani (---.2.pxs.pl)
Data:   2010-01-29 10:02

"Oto jest dzień" to hymn brewiarzowy, a nie piosenka.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: happy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-01-29 12:37

Ani,
Małe sprostowanie: "Oto dzień, który Pan uczynił: radujmy się zeń i weselmy!" Ps 118,24.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: magda (---.toya.net.pl)
Data:   2010-01-29 19:18

Co do pieśni na wejście podstawową zasadą jest - każdy ma ją znać, żeby każdy od początku aktywnie włączył się w Liturgię. Melodię naszej może nie znali wszyscy, ale była powtarzana dość długo jeszcze zanim weszliśmy a tekst łatwo zapamiętać (jak zauważyła Ani, to ten). Nie było u nas przyśpiewek i gitary. Można by się też zastanawiać - niektóre "przyśpiewki" brzmią przyjemniej, niż kojarzące się większości z pogrzebem "Salve Regina" (obawiałabym się po prostu reakcji gości).

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-01-29 23:14

"Oto jest dzień" -
Zwrotki: Hymn z Godziny Czytań III Niedzieli Okresu Zwykłego (Liturgia Godzin, tom III, str. 792-793)
Refren: Ps 118

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: magda (---.toya.net.pl)
Data:   2010-01-30 10:55

Mogę znaleźć teksty i nuty do pozostałych (w sieci nie ma wszystkiego).

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Aga (---.net140.okay.pl)
Data:   2010-01-30 14:20

Dziękuję wszystkim, mam wstępne pieśni.
WSTĘP
1. IDŹMY, TULMY SIĘ JAK DZIATKI,
lub WEŹ W SWĄ OPIEKĘ nasz Kościół święty,

OFIAROWANIE
CZEGO CHCESZ OD NAS PANIE,

KOMUNIA
SKOSZTUJCIE I ZOBACZCIE JAK DOBRY JEST PAN.

DZIĘKCZYNIENIE
DZIĘKI CI PANIE ZA CIAŁO TWE I KREW,
MAGNIFICAT

ZAKOŃCZENIE
1. CZEŚĆ MARYI

Madziu, jeśli masz nutki do tych pieśni byłabym wdzięczna na maila je dostać. Dziękuje ślicznie.

Zastanawiam się jeszcze nad inną pieśnią na wejście lub zakończenie, aby nie było za dużo pieśni Maryjnych. Dlatego chętnie przeczytam dalsze propozycje

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Krzysiek (---.chello.pl)
Data:   2010-03-05 15:49

Myślę, że tak:
W: Pod Twą obronę
Pd: Gdzie miłość wzajemna
K: Skosztujcie i zobaczcie/ Przykazanie nowe
U: Chrystus Pan karmi nas
R: Weź w Swą opiekę
Pzdr

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Mateusz (---.nsm.pl)
Data:   2010-03-20 22:23

Szanowni Państwo.
Kształcę się na eksperta w tej dziedzinie (studiuje muzykę kościelną), jeszcze nim nie jestem - dopiero rozpocząłem studia, ale wiem, że są różnice między pieśnią liturgiczną a piosenką religijną lub oazową - jedne przeznaczone są do wykonywania podczas Mszy Św., a drugie niekoniecznie - można je śpiewać na pielgrzymce, katechezie z dziećmi, itp. albo przy ognisku. (np. Oto jest dzień... - nie obrażając nikogo).

Pierwsze z nich (pieśni liturgiczne) jak mówi sama nazwa mają liturgiczny charakter - nie tylko, ze względu na tekst, ale także na budowę melodii, która powinna być z nim zgodna. Istotny jest także odpowiednie wykonanie - śpiew i akompaniament (i tutaj również nie wszystkie instrumenty - z gitarą na czele - są odpowiednie i nie każdy sposób gry (nawet na organach) jest prawidłowy, a nasze gusta i poczucie estetyki nie powinny być jedynym kryterium...

Natomiast piosenki religijne lub oazowe (nie zawsze ale, często są starymi przebojami muzyki rozrywkowej z podłożonym tekstem z Biblii albo i nie, bądź kompozycjami z melodią o charakterze świeckim (budzącymi bardzo różne skojarzenia). Przemycanie ich do liturgii jest kontrowersyjne i to niekoniecznie najlepszy pomysł.

Rozumiem, że możliwości realizacji wszystkich założeń nie zawsze są możliwe, brak nam wiedzy na ten temat, lokalnych autorytetów lub kompetentnych wykonawców.
Rozumiem też, że ślub to bardzo osobiste wydarzenie, ale proszę - zadbajmy o odpowiedni (liturgiczny) repertuar - ślub jest na Mszy św. a muzyka jest częścią liturgii dlatego nie powinna być traktowana zupełnie swobodnie. Jako katolicy powinniśmy odróżnić Sacrum od Profanum.

Temat jest bardzo złożony i delikatny, dlatego proponuje zwrócić się o pomoc do odpowiednich autorytetów: diecezjalnych komisji muzyki kościelnej lub katedr muzyki kościelnej działających przy uczelniach muzycznych.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Mariusz (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-05-13 12:29

Najczęściej na ślubach u nas w parafii śpiewa się:
Wejście: Kochany bracie; Warto dla jednej miłości żyć; Miłością żyć.
Dary: Uczyłeś Panie nas, Bóg jest Miłością; To przykazanie; Miłujcie się wzajemnie.
Komunia: Przykazanie nowe daję wam, W kruszynie chleba Panie jesteś.
Uwielbienie: Radośnie Panu hymn śpiewajmy, Miłości pieśń zabrzmi (z Pieśni nad Pieśniami)
Zakończenie: Gdy się łączą ręce dwie; Jest na świecie miłość.
Kiedy nowożeńcy już po modlitwie wychodzą ze świątyni grany jest marsz.
Ps. Wiem, że dla niektórych będą te pieśni niekoniecznie liturgiczne, ale przynajmniej u nas ludzie śpiewają nawet na ślubach, może nie wszyscy. Pozdrawiam :)

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-06-10 14:38

Już któreś z kolei forum na ten temat przeglądam i przyznam, że choć wypowiedzi na tym są jeszcze najbardziej konkretne, to jeszcze mi czegoś brakuje. A konkretnie: jak ktoś planuje ślub i chce wybrać pieśni na Mszę św. to raczej potrzebuje propozycji konkretnych - tytułów pieśni, a niekoniecznie jest mu potrzebny wykład z liturgiki i muzyki kościelnej.
Na niektórych forach częściej spotykam się z obelgami pod adresem ludzi, którzy mają pewne konkretne propozycje, niż konstruktywne rady, skąd wziąć pieśni liturgiczne.
A tak już najkonkretniej, to mam problem z pieśnią na ofiarowanie.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Anna (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2011-08-07 20:13

Na ofiarowanie może coś klasycznego?
1. Jeden chleb
2. Wszystko Tobie
3. Czego chcesz od nas Panie?
4. Ofiaruję Tobie
Albo trochę luźniej:
1. Wspaniały dawco miłości
2. Kochać znaczy powstawać
3. Zwykły chleb
4. Wszystkie moje troski
5. Chlebie najcichszy
Mam nadzieję, że pomogłam. :)

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: ania (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-06-29 21:34

poszukuje pieśni, z której znam tylko kilka słów i nigdzie nie mogę jej znaleźć. oto te słowa: "i wierny będę ja i wierna będziesz ty i kochał będę ja i kochać będziesz ty" - coś takiego. czy mogę liczyć na pomoc?

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Bozena (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2015-08-09 22:26

podobnie jak poprzedniczka poszukuje pieśni ktorej znam słowa:
kochać bedziesz ty kochać bedziesz ty kochać bede ja wiernym bedziesz ty wierna bede ja
śpiewała ja kobieta dawno temu do melodii Ave Maryja
prosze pomóżcie

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Aleksandra (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-11 19:26

Prosiłabym bardzo aby ktoś z ekspertów z dziedziny muzyki sakralnej podał tytuły pieśni liturgicznych wykonywanych na Mszy Ślubnej, jestem bardzo zainteresowana. Duzo się mówi o źle dobierany repertuarze, ale mało jest wskazówek w sieci. Prosze o fachową pomoc. Pozdrawiam.

 Re: Poszukuję Pieśni liturgicznych na ślub.
Autor: Marek (---.poz1.cyber-cafe.pl)
Data:   2017-03-24 11:50

Wyczerpujący materiał lubelskiej Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej:

http://ako.diecezja.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=115:muzyka-w-czasie-liturgii-sakramentu-maestwa&catid=16:dobor-pieni&Itemid=47

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: