logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Anna (134.102.198.---)
Data:   2006-06-20 13:20

Moze ktos z Was wie, dlaczego Matke Boska Czestochowska nazywamy "Czarna Madonna"?
Pozdrawiam
Anna

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Michał (---.zeork.com.pl)
Data:   2006-06-20 14:02

Bo jej wizerunek jest bardzo ciemny nieomal czarny
http://artyzm.com/n/nieznani/madonny/czestochowska.htm

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-06-20 14:44

Tylko dlatego, że ikona jest dość ciemna.
Patrząc na nią można powiedzieć że twarz Maryi jest prawie czarna.

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-06-20 15:12

Bo ma ciemną, prawie czarną twarz i ręce.
pozdrawiam,
ks. Marian

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-06-20 16:00

http://www.jasnagora.com/kamera2.html

http://legalez.nuta.pl/utwor.html?fid=3921

Jasna Góra: Czarna Madonna

Według legendy, św. Łukasz Ewangelista miał namalować wizerunek Madonny na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Dotychczas nie ustalono dokładnej daty powstania obrazu, który szybko zasłynął cudami. Istnieją dwie hipotezy ma temat powstania obrazu. Według hipotezy "wschodniej" powstał w Biznacjum w VI-VII w., lub na Rusi w IX. Według "zachodniej" został namalowany z XIII-XIV wieku we Włoszech. Obraz namalowany jest na drewnianej tablicy o wymiarach: 122,2/82,2/3,5 cm. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na ręku. Jezus spoczywa na jej lewym ramieniu, ubrany w sukienkę koloru karminowego. W lewej ręce trzyma księgę, prawą zaś unosi ku górze w geście nauczyciela, władcy lub błogosławieństwa. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi. Niebiesko-granatowa suknia i tego samego koloru płaszcz Maryi ozdobione są złocistymi liliami. Nad jej czołem namalowana została sześcioramienna gwiazda. Główne tło obrazu jest koloru niebiesko-zielonego, a dominującym elementem ikony są złote nimby wokół głowy Maryi i Jezusa, które zlewają się w jedną kompozycję, stanowiąc charakterystyczny detal kontrastujący z ciemną karnacją twarzy postaci.

Twarz Matki Bożej jest koloru brązu (miodu), co jest związane ze sposobem malowania ikon. Twarz jest ciemna również dlatego, że ma dużo warstw werniksu, który z czasem ciemnieje. Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie równolegle biegnące rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi występuje sześć cięć, z których dwa są widoczne dość wyraźnie, zaś cztery pozostałe – słabiej.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zalicza się do ikon określanych nazwą "Hodegetria", co oznacza "Wskazująca drogę". Ikona przedstawia Maryję – Matkę Boga z Dzieciątkiem Jezus, które jest Synem Bożym i Jej Synem. W tym znaczeniu Ikona Jasnogórska jest nawiązuje do wydarzenia biblijnego, które uobecnia, pobudza do refleksji i skłania do modlitwy.

------------------------------
MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA
KRÓLOWA POLSKI

zwana również: Matka Boża Jasnogórska
oraz: Czarna Madonna

Obraz z XIII/XIV wieku, namalowany na drewnianej tablicy o wymiarach 122,2x82,2 cm, przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w postaci stojącej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Maryja jest frontalnie zwrócona do wiernych, co podkreśla przede wszystkim Jej dominujące oblicze. Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie równolegle biegnące rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Jezus spoczywa na lewym ramieniu Maryi, ubrany w sukienkę koloru karminowego, w lewej ręce trzyma księgę, prawą zaś unosi ku górze w charakterystycznym geście nauczyciela, władcy lub do błogosławieństwa. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi. Niebiesko-granatowa suknia i tego samego koloru płaszcz Maryi ozdobione są motywami złocistych lilii. Nad czołem Dziewicy namalowana została sześcioramienna gwiazda. Dominującym elementem ikony są złote nimby wokół głowy Maryi i Jezusa, które zlewają się w jedną kompozycję, stanowiąc bardzo charakterystyczny detal kontrastujący z ciemną karnacją twarzy postaci.
Pobożny przekaz przypisuje autorstwo obrazu św. Łukaszowi Ewangeliście, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym Święta Rodzina spożywała posiłki.
Obraz był trzykrotnie koronowany:
- 8 września 1717 roku przez biskupa chełmskiego Krzysztofa Jana Szembeka,
- 2 maja 1910 roku przez biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego,
- 3 maja 1966 roku przez Stefana kardynała Wyszyńskiego, prymasa Polski.

------------------------------------------------------------------------------------
Paulini w miejsce drewnianego kościoła parafialnego na Jasnej Górze pod Częstochową wznieśli murowany kościół i kaplicę, w której umieścili ofiarowany przez księdza Opolczyka w 1384 r. Obraz Madonny z Dzieciątkiem.

W 1430 r. Jasna Góra była miejscem napadu Husytów. Zniszczony i sprofanowany został wówczas cudowny obraz Matki Boskiej. W latach 1430-1434 dzięki królowi Władysławowi Jagielle, który był kolejnym opiekunem klasztoru, przeprowadzono w Krakowie renowację cudownego obrazu. Ze zniszczonego pierwotnego obrazu pozostawiono podklejoną z trzech części deskę (wg tradycji jest to część stołu z Nazaretu, przy którym siadała Święta Rodzina), na której namalowano możliwie najwierniejszą kopię obrazu.

Obraz powstał w IV-IX w. pod wpływami bizantyjskimi (wg tradycji namalował go św. Łukasz Ewangelista na desce stołu z Nazaretu). Dzisiejszy obraz to wierna kopia obrazu wykonana po zniszczeniu w 1430 r. Na pamiątkę zbezczeszczenia wizerunku namalowano na twarzy Matki Boskiej cięcia. Obraz od drugiej połowy XVII w. jest przyozdabiany zmienianymi sukienkami z klejnotów (m.in. diamentową i rubinową), będącymi wotami wiernych. Od 1673 r. wizerunek zakrywa zasłona ze srebrnej blachy, przedstawiająca genezę Niepokalanego Poczęcia Marii Panny. W 1717 r. obraz został uroczyście uhonorowany koronami papieskimi.

------------------------------------------

Obraz jasnogórski przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na lewym ręku. Prawą Maryja wskazuje na Swego Syna, który jest Drogą. Jest to obraz typu “Hodigitria” – Maryja “wskazująca drogę”. Głowy Matki Bożej i Jezusa otaczają złote nimby. Nieznane jest nazwisko malarza ani miejsce i czas powstania Obrazu. Najwcześniejszy czas powstania może przypadać na początek wieku VII. Może pochodzić ze Wschodu, z Bizancjum.

Pobożne podanie głosi, że obraz jasnogórski namalował sam św. Łukasz Ewangelista na blacie stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Obraz najpierw miał się znaleźć w Jerozolimie. Cesarz Konstantyn przeniósł go stamtąd do Konstantynopola. Później otrzymuje go w darze Lew – książę ruski. Z czasem z Rusi przewozi go do Częstochowy Władysław Opolczyk, do ufundowanego przez siebie klasztoru dla paulinów sprowadzonych z Węgier. Nastąpiło to w latach 1382-1384. W roku 1430 (16 kwietnia – Wielkanoc) w czasie napadu rabunkowego na Jasną Górę Obraz zostaje poważnie uszkodzony. Sprowadzeni przez króla Władysława Jagiełłę malarze nieznanego pochodzenia i nazwiska poddają obraz gruntownej renowacji, pozostawiając na twarzy Maryi cięcia na pamiątkę wspomnianego napadu.

Obraz kilka razy był wywożony z Jasnej Góry lub ukrywany w obrębie klasztoru, by go uchronić od podobnych profanacji, m.in. w czasie potopu szwedzkiego (1655 r.) i zastępowany kopią. W roku 1717 (8 września) odbyła się pierwsza w Polsce uroczysta koronacja Obrazu. Nałożono dwie złote korony, wysadzone diamentami, nazwane klemensowymi - na cześć papieża Klemensa XI. Zostały one skradzione w roku 1909. Wówczas to papież św. Pius X ofiarował nowe korony, którymi uroczyście w roku 1910 ponownie ukoronowano Obraz. Po koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej i Jezusa w roku 1717 Jasnogórska Ikona została uznana za oficjalne przedstawienie Królowej Korony Polskiej. W czasach współczesnych obraz poddawano wielokrotnej konserwacji

-------------
Więcej nie chce mi się szukać. Kilka wyjaśnień: Kamera niestety nie zawsze działa prawidłowo. Zapewniam, że z utworem muzycznym nie miałem nic wspólnego. Niektórzy autorzy nie wyjaśniali dlaczego obraz był koronowany, aż trzykrotnie, na szczęście inni i owszem. O Husytach, to średnia prawda, jak mawia VD (czy coś koło tego), owszem napadli, ale to nie oni stali się przyczyną namalowania obrazu od nowa, tylko stało się to za przyczyną napadu rabunkowego polskiej szlachty niestety. Błędów mniejszych jest więcej, ale zainteresowani muszą dalej sami...

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: anna (134.102.198.---)
Data:   2006-06-21 15:58

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Myslalam, ze to ma jakies szczegolne znaczenie, ze Twarz Matki Boskiej czestochowskiej jet tak ciemna- prawie czarna.
Ciekawa jestem takze, co oznaczaja te ciecia na jej twarzy, ale to juz bylby inny temat.
Pozdrawiam serdecznie
Anna

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-06-21 17:29

Aniu chyba nie doczytałaś do końca postu Michała z Zabrza, z którego wyraźnie mozna wyczytać skad te "cięte rysy dwie" na obliczu Madonny. Pozdrawiam.

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-06-21 18:14

Anno, nie czytałaś tego, co Michał "podrzucił". Tam pisze o cięciach na twarzy :))

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-06-21 18:21

Podczas napadu rabusie pocięli obraz szablami. Próbowano go uratować w Krakowie, ale okazało się to niemożliwe, więc restauratorzy namalowali go od nowa, odwzorowując na kopii uszkodzenia oryginału. Śladem po ich pracy są lilie andegaweńskie (św. Jadwigi).

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Anna (134.102.198.---)
Data:   2006-06-22 15:22

Dziekuje Wam serdecznie za opowiedzi.
Anna

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Zbigniew Hobgarski (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-11-22 14:20

Mam trzy różne hipotezy:
1. zmiany kolorytu wywołane upływem czasu (vide dzieła Leonarda da Vinci).
2. Po licznych zniszczeniach i innych przejściach bardziej wskazane były retusze konserwatorskie w kolorach raczej ciemnych.
3. Kopeć ze świec palonych przed wizerunkiem Madonny.
Z powyższych trzech hipotez wynika jeszcze jedna hipoteza:
4. "Czarna Madonna" jest czarna, na skutek zadziałania wszystkich trzech wyżej wymienionych czynników.
Z.H.

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: o.Melchior Królik OSPPE (---.jasnagora.pl)
Data:   2010-01-26 14:48

Nazywanie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej "Czarną Madonną" jest wielkim nieporozumieniem. Spopularyzowała tę nazwę autorka piosenki pod tym tytułem Alicja Gołaszewska (jasnogórska organistka). Jest to ikonograficzny fałsz, bo w tym Obrazie nie ma ani jednej czarnej kreski, ten kolor wcale nie występuje! Karnacja twarzy i rąk to kolor brązu (miodu, bursztynu, lub wg ks. prof. J. Pasierba - skórki wiejskiego bochenka chleba). Szaty są koloru ciemno granatowego (Matki Bożej) i karminowego (Dzieciątka). Z drugiej strony - biorąc pod uwagę nasze uczucia - nie powinno się używać tej nazwy, ponieważ jest to pogardliwy "epitet" naszych wrogich sąsiadów. Carscy urzędnicy nazwali Matkę Bożą Jasnogórską "CZARNĄ REWOLUCJONISTKĄ", która "podburza" Polaków do pielęgnowania idei niepodległościowych.
Natomiast hitlerowscy naziści nazwali Ją "SCHWARZE MADONNA", przypominająca Mongołkę, i nakazali usuwać z kościołów Jasnogórski Obraz!
Słowa fałszywe "Madonno, Czarna Madonno" można zamienić na właściwe (na co autorka wyraziła zgodę, przekonana o swoim błędzie), np. "O Matko, najdroższa Matko, jak dobrze Twym dzieckiem być..." (wprowadziłem to w mojej grupie IV Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę).
USILNIE WIĘC PROSZĘ, NIE PRZEZYWAJMY NASZEJ MATKI I KRÓLOWEJ

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Konrad (---.gdynia.mm.pl)
Data:   2012-11-01 11:19

Uważam, ze nie można na siłę zaprzeczać faktom. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest prawie czarny. Ten fakt odczytali nawet carowcy i naziści mimo swej nienawiści do jej boskości. Uważam, że przypisanie Matce Boskiej nieformalnego tytułu Czarna Madonna jest bardzo trafne i ubogacające wymowę obrazu. Można przyjąć, że carowcy i naziści nie nazwali tego obrazu z szacunki do Matki Boskiej, ale z wrogości. Ale Pan Bóg z każdego zła wyciąga dobro.
Nazwa Czarna Madonna jest dobrem dla Chwały Bożej. Przecież pieśń Czarna Madonna daje moc wzruszeń i dzięki jej nazwie stała się ona bardzo popularna.
Ojciec Św. Jan Paweł II też śpiewał Czarna Madonna.

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: Dorota (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-05-10 12:26

https://youtu.be/dFpR88tJzpk

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: