logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: Asia (---.host.ab.edu.pl)
Data:   2005-05-09 21:07

Zastanawia mnie to, ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę. Slyszałam dwie wersje. Pierwsza mówi, że 3 m-ce, druga, że 6. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc- z góry dziekuję!

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-05-10 05:21

Żałobę przede wszystkim nosi sie w sercu, a nie na pokaz. Kiedyś, rzeczywiście istniały tego typu nakazy społeczne. Ale obecnie nie zauważam czegos takiego. Najwazniejsze serce, a to co na zewnatrz - kolor ubioru, chyba jest mniej ważny. Zapytam, jak myslisz? Czy zaraz po śmierci bliskiej osoby, biega się po dyskotekach? Myślę, że własny rozum i sumienie podpowiedza Ci jak długo trwać w żałobie po babci. Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: Ona22 (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-10 12:18

ja po Babci nie nosiłam żałoby, mój Dziadek umarł we wrzesniu a moja Mama do dziś chodzi w czarnym...szczerze mówiąc zastanawiam się kiedy skończy, ale nie śmiem zaptac...

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: Mm (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-10 21:28

Żałoba to okres żalu po rozstaniu z bliską Osoba. Dawniej obowiązywała przez rok. a to dlatego, by móc przezyć w atmosferze pamięci i niejako obecnopści Zmarłego wszystkie uroczystości roku - kościelne i rodzinne. By dać sobie okazję do wypłakania żalu, do nabrania odwagi zycia bez tej Osoby itp. Sądzę, że była to bardzo mądra myśl, świadcząca o zrozumieniu, choć bez weidzy psychologicznej, reguł rządzących naszymi przezyciami, emocjami, doznaniami. Niemożność przezywania żałoby, np. w wypadku niewiedzy, czy Osoba rzeczywiście umarła, albo niemożności odbycia pogrzeby (por. tragedia na Kursku), jest odczuwana jako tragedia. Podobnie jest po dokonaniu aborcji... Podobnie jest często po kremacji zwłok. Więc radzę odczuwać żałobę jako okres pomagający nam, a nie jako ciężar.

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: tyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-10 21:41

3 miesiące, ale zgadzam się też z Bogną.

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: piotrt (---.ip.takas.lt)
Data:   2005-05-12 07:30

zamow msze Grygorianska za dusze sp. babci i podczas tych 30 dni uczeszczaj tej mszy sw. podejmij post w jej intencji, czyn dobre uczynki w jej intencji, zrob to pocichu i w pokorze. To bedzie najlepsza zaloba

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: Mateusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-21 21:15

Ja właśnie przeżywam ten ból. 16 stycznia zmarła moja babcia - kochana babcia. Noszenie żałoby w sensie ubierania się na czarno uważam za bezsens.
Liczy się nasze zachowani, postawa wobec życia, kościóla no i modlitwa. moja babcia nie była przeciwniczką zabaw. wiem, że gdybym poszedł na jakąs imprezę, to nie byłby wielki błąd z mojej strony. jednak serce nie pozwala mi na to. musze oswoić sie z zaistniałą sytuacją, poukładac sobie to wszytsko. Trzeba zacząć żyć na nowo. Żałoba dla mnie to okres zadumy dla każdego z nas, optymalnie dopasowany.

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: Madzia (---.mtvk.pl)
Data:   2008-08-23 07:51

Bardzo kochalam swojego dziadka, a on nie zyje. Nie moge sie z tym pogodzic. Dziadek byl zdrowy, tylko poszedl na operacje nogi i zmarl. Teraz dopiero wiem co to znaczy stracic 2 bliskie osoby.

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-10-27 16:07

jest taka sprawa, mój dziadek umarł 13-10-08, ale już od kwietnia wszysy wiedzielismy ze umrze, ponieważ był poważnie chory, a 9-11-08 jest impreza i bardzo bym chciała pójść, ale nie wiem czy powinnam (szkoda mi troche dziadka będzie, ze jego juz nie ma a ja baluje w najlepsze) i nie wiem czy mama mnie pusci, na pogrzebie wcale nie płakałam, bo wiedziałam już od dawna ze umrze, i nie myslcie ze wcale tego nie przezyłam bo kocham dziadka, ale pomózcie co mam robić, czy isć na impreze czy nie, bo mam dylemat.

-------------------------
Odpowiedz na pytanie w temacie watku znajdziesz czytajac posadzone w nim posty. Wnioski musisz wyciagnac sama (rozeznajac je w swoim sumieniu) Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji.
moderator

 Re: Ile czasu po śmierci babci nosi się żałobę?
Autor: B (109.243.11.---)
Data:   2010-03-15 13:41

Kilkanaście dni temu zmarła nagle moja Babcia. W życiu naszej rodziny była kimś wyjątkowym. Noszę czarne (ciemne) rzeczy nie po to, by cokolwiek demonstrować innym, ale dlatego, że taki jest mój stan ducha. Nie pogodziłam się jeszcze z jej śmiercią i nie wyobrażam sobie, abym mogła paradować teraz w bluzeczce w kwiatki. Mimo, że moja Babcia zawsze mówiła, żeby nie płakać na jej pogrzebie, tylko się śmiać. Nie chcę również chodzić na żadne imprezy - i znów nie dlatego, że chcę coś komuś pokazać, czy udowodnić - ale dlatego, że moje serce jest przepełnione żałobą. Wydaje mi się, że to co robimy powinno wynikać z żałoby w sercu - jeśli jej tam nie ma, nie ma sensu obnosić się z nią.

A co do wesel - wyznają zasadę, że nie trzeba koniecznie z nich rezygnować - przecież osoby zapraszające nas liczą na nas i zaprosiły nas, bo coś dla nich znaczymy. Zawsze przecież możemy zrezygnować z szaleństw na parkiecie i picia wódki (oczywiście jeśli czujemy taką potrzebę, wynikającą z żałoby w sercu).

 Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: :( (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-04-19 23:28

/.../

Poczytaj np. tutaj
moderator

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: **Daria** (---.net.stream.pl)
Data:   2010-05-11 15:40

Dwa dni temu zmarła moja babcia. Moim zdaniem żałobę powinno się nosić do końca życia, ale nie trzeba tego pokazywać. Bo tak na naprawdę nie ważne jest co mamy ubrane, ważny jest to co mamy w sercu. Po prostu trzeba żyć dalej.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Pachoniuszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-06-21 17:12

Moja sąsiadka zmarła. Zawsze pamiętała o urodzinach, itp. Jak długo nosić w tej sytuacji żałobę?

-----------

Nie ma obowiązku (obyczajowego) noszenia żałoby po sąsiadach. Żałoba to, jest to, co czujemy, nosimy w sercu i od naszej woli zależy, czy i jak długo będzie ten żal trwał.
p.o. moderatora

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: ewa (80.87.39.---)
Data:   2010-11-21 12:26

moja babcia zmarła dokładnie miesiąc temu i bardzo mi jej brakuje. była dla mnie jak matka. nie umiem sobie poradzić ze stratą tak bliskiej mi osoby. mimo to, że chorowała wiele lat to i tak człowiek nie jest w stanie pogodzić się ze śmiercią. też uważam że żałobę nosi się w sercu, ale cierpię troszkę głębiej i zawsze mam choć czarną wstążkę.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: zunia (---.217-171-59.tkchopin.pl)
Data:   2010-11-28 14:53

moja babcia zmarła tydzień temu. nie nosiłam się na czarno, jedynie na pogrzeb. moim zdaniem żałobę nosi się w sercu, ale jeśli ma ktoś taką potrzebę, czuje że jeśli nie ubierze się na ciemno, to nie jest to dla niego stan żałoby, to dlaczego nie, w czym to przeszkadza. ale nie jest to jakoś nakazane. a do kiedy się ją nosi? do wtedy kiedy poczujesz że twoje serce jest już na to gotowe. jedni noszą ją całe życie, drudzy miesiąc inni pół roku. to zależy od stanu twojego ducha. mam nadzieje że pomogłam.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Danusia (---.nordisk.reva.evdo.pl)
Data:   2011-01-06 20:28

/.../

Odpowiedz znajdziesz czytając posty posadzone w wątku.
p.o. moderatora

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Joanna (41.153.39.---)
Data:   2011-02-09 15:53

Moja Babcia umarła dziś rano. Była mi jak Matka. Do końca życia będzie mi Jej brakować. Choć miała 97 lat, nie byłam przygotowana na Jej odejście. Moja kochana Babciu Irenko, dziękuję za wszystko, za to że mnie Wychowałaś, Wspierałaś w trudnych chwilach. Bez Ciebie nie byłoby teraz mojego synka. Przekazałam Twoje geny. Będę dbać o Twą pamięć, do końca życia. Twoja Joasia.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: lukas (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-24 21:43

Moja babcia umarła 21.02.2011 o godz 9:37 rano. Całe życie modliła się o dobrą śmierć i umarła pięknie, na rękach mojej mamy i z gromnicą w ręku. Wiem, że teraz patrzy na nas z góry. Babciu dziękuję Ci za twoją miłość, serce, prostotę i ciepło, którego będzie mi brakować. Byłaś niesamowitą osobą.
Co do żałoby to nie wiem ile ma trwać - będę przeżywał ją w sercu.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: józek (46.115.8.---)
Data:   2011-04-29 20:53

moich kochanych dziadków straciłem w ciągu jednego tygodnia. :( Na początku kwietnia zmarł mój kochany dziadek, jeszcze nie otrząsnęliśmy się po jego śmierci a zabrał nam Pan Bóg naszą babcię kilka dni po jego pogrzebie. babcia nie mogła się pogodzić z jego stratą. na końcu powiedziała tylko, że dziadek już całą noc siedzi obok jej łózka, a my byśmy nigdy nie pomyśleli nawet ze zabierze ja ze sobą. chodzę w całym czarnym ubraniu i mimo ze już Wielkanoc i zawsze lubiłem się bawić to teraz nie umiem nawet pomyśleć o imprezach. nie mogę się pogodzić z tym co się stało i wiem ze żałoba w moim sercu pozostanie jeszcze na długo.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Gabrysia (---.ip.emouse.pl)
Data:   2011-07-12 12:34

Moja kochana babcia zmarła miesiąc później od kochanego dziadka. Strasznie ich kochałam, byli dla mnie jak rodzice. Po dziadku i po babci chodzę na czarno długo, ale nie zawsze i nosze przede wszystkim żałobę w sercu, tak jak mówi Bogna. Nie chodzę na imprezy i nie tańczę. Czasami zastanawiam się dlaczego tak się stało? Współczuję mojej mamie, bo strasznie to przeżywa, jacy byli to byli, ale wychowywali ją całe życie. Jak jadę do ich domu i zostaję sama, płaczę. Mój dziadek był chory na raka i strasznie schudł, gdy mieliśmy święta Wielkanocy poprosił mnie, żebym nałożyła mu skarpety i pomogła się ubrać, bo on nie ma siły. Zawsze mówił mi, że jestem jego kochaną wnuczką ze wszystkich. Moja babcia też zmarła na raka, o którym wiedzieliśmy dwa tygodnie przed jej śmiercią, gdy była w szpitalu. Chodziłam ciągle do niej do szpitala, a jak nie mogłam, to na drugi dzień, i jak nie przychodziłam to zawsze ją przepraszałam. KOCHAŁAM ICH BARDZO.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: malinka (---.icpnet.pl)
Data:   2011-09-27 14:44

Moja ukochana Babcia zmarła w te wakacje. Całe życie była dla mnie jak mama, wychowała mnie i kochała całym sercem, tak samo jak ja ją. Łączyła nas naprawdę wyjątkowa więź. Byłam przy niej do samego końca trzymając ją za rękę. Od śmierci minęły 2 miesiące a dla mnie jest to wciąż nierealne. Nie potrafię się z tym pogodzić, nie wiem czy kiedykolwiek będę umiała.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Cecylia (31.6.239.---)
Data:   2011-12-31 10:19

Po teściu.

---------------

Odpowiedź jest w wątku - wystarczy przewinąć i uważnie odczytać to, co napisali Forowicze.
p.o. moderatora

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Daniel (---.tktelekom.pl)
Data:   2012-01-02 19:27

Mój dziadek zmarł dzisiaj niezbyt się z nim lubiłem, ale teraz nie mogę pogodzić się z jego śmiercią. (*)

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Carmela (---.10.112.87.dyn.plus.net)
Data:   2012-01-06 20:00

Święcenia kapłańskie ma się w sercu, ale nosi się sutannę, lub habit jako ich znak. Tak samo, siostry zakonne noszą habity, chociaż nie w habicie ich konsekracja. Na ślub ubieramy się (przynajmniej obecnie, w kulturze zachodniej) na biało, na pogrzeb na czarno. Specjalne okazje wymagają specjalnego stroju.

Dlatego myślę, że formalna żałoba jest ważna - i w sensie psychologicznym, jak w społecznym. Równie dobrze można by powiedzieć, że nie ma sensu nosić obrączki, bo przecież małżeństwem jest się w sercu. To prawda, ale nie cala.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Ewa (---.146.220.76.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-02-06 14:07

10 dni temu zmarła moja ukochana babcia, która mieszkała z moimi rodzicami, i z którą się wychowywałam (ja i moje rodzeństwo). Nie potrafię pogodzić się z jej śmiercią, z tym, że już nigdy jej nie zobaczę, nie usłyszę. Kiedy jechałam do rodziców, babcia zawsze była, a teraz jej pokój jest pusty i już nigdy nie powiem wchodząc do niego: "cześć babciu". Jestem dorosłą osobą i mam już swoje dzieci, ale jest mi bardzo ciężko. Ubieram się na czarno, gdyż czuję taką potrzebę i uważam to za swego rodzaju symbol pamięci o mojej babci. Co w sercu to na zewnątrz - takie jest moje zdanie.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: ania (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-02-19 15:22

13.02 zmarła moja babcia. nagle niespodziewanie. Byla w dobrej kondycji, smiała się, zartowała do ostatnich chwil. w piatek pogotowie zabrało mojego dziadka do szpitala. Jest chory poważnie. jak tu dalej zyc i pogodzić sie z odejsciem dziadka?

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: aneta (---.doplaty.gov.pl)
Data:   2012-02-22 13:39

20 lutego 2012 zmarła moja ukochana babcia - cierpiała strasznie przed śmiercią przez chorobę, która ją zaatakowała. Z jednej strony ciesze się, że już nie musi się męczyć i inni z rodziny nie muszą na tę mękę patrzeć, a z drugiej strony żal mi tego wszystkiego bardzo, że już jej nie ma żywej - ale w sercu pozostanie zawsze. Najbardziej jednak boje się o dziadka, boję się, że on też tego długo nie wytrzyma i szybko dołączy do niej, bo bardzo cierpi i nie dopuszcza do siebie myśli, że jej już nie ma. Zostaje mi modlitwa i opieka nad nim. Rezygnuję ze wszelkich imprez, alkoholi, a swoja żałobę wyrażę modlitwą.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Maria (---.mmpnet207.tnp.pl)
Data:   2012-04-20 20:24

Miesiąc temu zmarła moja babcia. Nigdy nie chorowała, a tu nagle miesiąc spędzony w szpitalu, ciągle inna diagnoza, w końcu ostateczna: nowotwór złośliwy i kilka dni życia. :(
Miała dobrą opiekę i wiem, że przed śmiercią już nie cierpiała. Mimo wszystko bardzo mi jej brakuje. :(
Czasami słucham sobie słów Ryszarda Rynkowskiego i wiem, że ona jest przy mnie. Polecam wszystkim, którzy cierpią po śmierci bliskiej osoby.
www.youtube.com/watch?v=-9BoRrMyT0w

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Smutna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-01 15:29

Moja babcia niedawno zmarła. Żałobę będę odczuwać już zawsze, ze względu na szacunek dla niej, poza tym bardzo tęsknię, pomimo tego, iż wiedziałam, że umrze niedługo. Bardzo mi jej szkoda. Całe życie męczyła się. W wieku 33 lat zmarł dziadek, a ona została sama z czwórką dzieci (w tym moją 2-miesięczną wtedy mamą) i teściami, których niedługo później też musiała pogrzebać. :( Na krótko przed śmiercią zachorowała, odwiedzałam ją codziennie z mamą, a ostatniego dnia chciała nam coś powiedzieć, ale nie dała rady. Najbardziej boli mnie to, że jestem ostatnią osobą, którą babcia widziała za życia. Wszystko zależy od tego jak długo czuje się żałobę.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: angelika (95.178.3.---)
Data:   2012-09-21 13:11

moja babcia zmarła dziś rano w szpitalu bo była chora na raka. niby mam 12 lat ale rozumiem jak dorosla. to było tak moja bacia zachorowal rok temu ale nie wiem dokładnie nie pamietam. wszyscy byli zdrurgotani tą wiadomoscią bylo coraz gorzej z dnia na dzień wczoraj zabralo ja pogotowie i dali jej 2 godziny zycia aleona miała mocne serce. pojechałam do szpitala tam w kaplicy odbyła się Msza za nią a potem poszłam dałam jej buziaka a potem pojechałam do domu jak sie obudziłam ranu usłyszałam że ona nie zyje. kocham cię babciu jadziu

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Helena (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-11-30 09:32

10 dni temu odeszła do Boga moja ukochana Babcia, która dzielnie zastępowała mi Mamę (zmarłą przy porodzie). Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że jest chora na raka. Teoretycznie powinnam być przygotowana na jej odejście. Praktycznie, kiedy umierała na moich rękach, nie mogłam się z tym pogodzić. Wciąż wydaje mi się to nie realne. Noszę żałobę, choć Babcia zawsze powtarzała, że najważniejsza żałoba jest w sercu, a kolor ubrań nie ma znaczenia. Kocham Cię Babciu Jadziu.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: magdalena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-01-18 12:28

ja na pogrzebie ani babci ani dziadka nie płakałam lecz teraz po przeczytaniu zaczynam odczuwać ich brak jak radzicie sobie w dzień babci i dziadka odpowiedzcie mi

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Magda (217.172.82.---)
Data:   2013-02-28 14:40

Moja babcia kochana umarla dzis o 7:15 zalobe sie nosi w sercu nie na pokaz nie lubie czarnych ubran i babcia o tym wiedziala ale dla niej ubiore sie na czarno bardzo za nia tesknie bo umarla niespodziewanie kilkanascie godzin jak z nia rozmawialam to bardzo boli :(((

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: michał (---.cable-modem.tkk.net.pl)
Data:   2013-03-24 18:21

Dzisiaj o 13.30 zmarł moj ukochany dziadek. Niestety mial raka pluc. Umarl on w spokoju przy mnie wraz z moją rodziną. Jego śmierć tlumacze sobie, ze taka jest kolej rzeczy. Mam nadzieje ze w niebie bedzie mu lepiej. "Jakie życie taka śmierć" Pozdrawiam

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-25 14:07

Babcia umarła dziś. Bardzo się męczyła, już od 2 miesięcy przygotowywaliśmy się na najgorsze. Nie byłam z nia bardzo związana. Za miesiąc jest ślub mojej kuzynki czy mam nosić żałobe i nie pójść?

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Kasia (---.158.217.17.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-05-31 18:08

Jak zmarł mój dziadek, to za niecałe dwa tygodnie miał ślub mój brat. Nagle cała rodzina była w żałobie. To dopiero był dylemat - odwołać ślub, czy zostawić wszystko tak jak jest, tylko bez wesela. Wtedy ksiądz nam powiedział, że to nie są okoliczności zależne od nas i że zmarły na pewno nie chciałby żeby przez niego wnuk ślub odwołał. A jak jest ślub, to trzeba się radować, więc i wesele być musi. Polecił nam, żebyśmy tańczyli i zażywali trunków na weselu, tylko wszystko z umiarem. A po weselu po prostu jako zadośćuczynienie gorliwie się modlić za zmarłego i kontynuować żałobę.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: ukochana wnuczka (---.bb.sky.com)
Data:   2013-07-22 04:52

Niecaly miesiac temu odeszla moja Najukochansza Babcia. Bardzo bym chciala wierzyc, ze teraz na mnie patrzy, ze jest ze mna. Byla tak kochana i smieszna wariatka - babcia jakich malo. Zalobe po dziadkach nosi sie pol roku podobno. Dla mnie to bardziej sprawa osobista. Jak probuje zalozyc cos innego niz czarne, to zle sie czuje i to zdejmuje, wiec to chyba sprawa waszego samopoczucia. Jest ciezko...
Sciskam wszystkich mocno.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: Natalia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-22 17:50

Dnia 15 września 2013 roku odeszła od mnie moja babcia bardzo ją kochałam i była mi matką drugą ale np. noszę ciemniejsze stroje lecz nie czarne ale ona nie chciała aby po niej nosić żałobę była osobą wesołą ale ja nie umiałam dotrzymać jej tej obietnicy straciłam przyjaciela najukochańszego ale to co najpiękniejsze jest okupione cierpieniem ja przeżyłam z nią wspaniałe 21 lat mojego życia.
A największą żałobę noszę w sercu i pamiętam jej słowa, że ona żyła dla mnie ale na tym świecie żyjemy nie dla siebie ale miłości i aby kochać i być kochanym.

 Re: Jak długo chodzić w żałobie?
Autor: kasia (---.31.119.148.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-11-03 11:54

Dnia 20 pażdziernika 2013 roku odeszła moja ukochana i jedyna babcia, była dla mnie najważniejszą osobą w moim życiu. była mi matką i bratnią duszą, wychowała mnie, razem mieszkałyśmy, ja, babcia i moja matka, ale z nią nigdy nie miałam i nie mam dobrych relacji. w dniu śmierci babcia miała 103 lata zawsze była pogodną osobą, nawet w trumnie miała lekki uśmiech na twarzy. dzisiaj o godzinie 20 miną dwa tygodnie a ja nie mogę się otrząsnąć i pozbierać. serce mi pęka z bólu, żalu, smutku, tęsknoty. funkcjonuję dzięki tabletkom uspokajającym. noszę czarne ciuchy gdyż tak się teraz czuję. to nie jest na pokaz tylko odzwierciedlenie mojej żałoby która jest ciężka i nie wiem jak długo potrwa. babcia zawsze pozostanie w mym sercu, dziękuje jej za wszystko co dla mnie zrobiła. bardzo ją kocham i cieszę się ze nie raz jej to mówiłam i czułam to samo. kiedyś się spotkamy, przytulimy, ucałujemy i będziemy szczęśliwe. KOCHAĆ TO POZWOLIĆ KOMUŚ ODEJŚĆ.

 Żaloba po babci.
Autor: marta (---.167.254.33.threembb.ie)
Data:   2014-01-02 22:53

Dzisiaj o 16polskiego czasu zmarla moja naj naj babcia kochalam ja bardzo byla dobrym czlowiekiem wiem ze jest juz z Bogiem tam w niebie co mam robic czy powinnam ubierac sie na czarno

---
Proszę zapoznać się z radami, które już są w tym wątku.
z-ca moderatora

 Re: Żaloba po babci.
Autor: Justyna (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-02-13 15:25

Wczoraj miałam jechać do szpitala do mojego kochanego dziadka. Po pracy pojechałam do domu do dzieci. Miałam dzisiaj pojechać do dziadka. Wczoraj wieczorem o godz. 20 dziadek zmarł. Tyle co zasnął syn siostra zadzwoniła że dziadek zmarł. Nie zdążyłam się pożegnać. Bardzo ciężko. Dziadek mnie i moje siostry wychował. Był naszym ojcem. Powiedziałam mojemu synowi że Alojzik zamieszkał z Bogiem w niebie, że go już nie boli i cieszy się. Żałobę mam w sercu i będę mieć zawsze. Trzeba się modlić i z modlitwą pożegnać bliska osobę. Wiem że już nie zobaczę go jak chodzi śmieje się. Ale w modlitwie można z dziadek rozmawiać bo nie odszedł na zawsze on jest w naszych sercach.

Kocham cię dziadku Alojziku i przepraszam że nie pożegnałam się z tobą
Justyna

 Re: Żaloba po dziadku
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-31 19:30

Mój kochany Dziadziuś zmarł 12 dni temu. Dużo przeżył w swoim życiu ale jakoś ze wszystkiego wychodził zawsze cało, niestety ok 2 miesiące temu dowiedzieliśmy się że ma guza na płucach 8cm. Lekarka która robiła mu pierwsze badania wypuściła go do domu opowiadając mojej mamie jak będzię się mordował i w jakich meczarniach umrze, byłam w szoku.Nie poddaliśmy się i poszukaliśmy pomocy dalej.Był miesiąc w szpitalu i wreszcie wrócił do domu tylko niestety bardzo się męczył ale robiliśmy wszystko żeby mu pomoc.Nagle zmarł w środe 19.03.2014 bo jego serce nie wytrzymało. Był w domu tydzień i niby powinniśmy być przygotowani bo guz miał tydzień przed smiercią już 12 cm, ale to była dla nas wielka tragedia. Nie moge sie pogodzic z jego śmiercią, bardzo go kocham i bardzo tesknie za nim, wołał mnie przed śmiercią a mnie nie było przy nim :( bardzo żałuje że nie mogłam sie z Nim pożegnać.Bardzo boje sie o babcie bo oni sie tak bardzo kochali i ona tak bardzo cierpi ze juz nie wiemy jak jej pomóc, przezyli ze soba ponad 50 lat. ja bede tesknić za Nim zawsze i nigdy nie zapomne o Nim, będę sie za niego modlić do końca życia i bede moim dzieciom opowiadac jaki był kochany.Czasami myśle że lepiej że nie cierpi już ale nie umiem bez niego normalnie żyć, chciała bym żeby był tu z nami i żeby było jak dawniej.

 Re: Żaloba po dziadku
Autor: Iwona (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2014-05-12 09:05

Moja babcia 88 lat zmarła 03.05.2014 o 21:10. Do tej pory nie moge w to uwierzyc. Trafiła do szpitala 02 a nazajutrz zmarła, miała rozległy zawał. Chodze na czarno ubrana. Nie wiem jak ja sie pogodze z jej smiercia - dziwne mi to jest wszystko. Nigdy o niej nie zapomne. Kocham cie Babciu Olu.

 Re: Żaloba po babci
Autor: Jola (---.auchan.pl)
Data:   2014-07-31 21:20

Moja kochana Babunia zmarła zaledwie 5 dni temu. Bardzo ją kochałam i kocham cały czas, ale ponieważ jestem totalnie niezorganizowana i myślę o tym czego JA chcę i że JA jestem zmęczona i że nie mam czasu - widziałam się z nią ostatni raz miesiąc przed jej śmiercią, nawet moja siostra cioteczna, która mieszka w Anglii widziała się z Babunią 2-3 dni przed jej śmiercią, ciocia, która mieszka w USA odwiedziła Babunię 3 tygodnie temu, tylko ja nie zdążyłam się z Babunią zobaczyć. Będę miała wyrzuty sumienia do końca życia. Gdybym mogła cofnąć czas ... Ale ponieważ nie mogę to pozostaje mi żałoba i modlitwa - ale jestem TAKA zajęta, TAKA zmęczona i TAKA śpiąca. Postanowiłam, że będę uczestniczyła we wszystkich mszach jakie zostały zamówione za Babunię - zobaczymy tylko czy mi się to uda, przecież jestem TAKA zajęta. Dobre jest powiedzenie "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", teraz naprawdę wiem co to znaczy. Nie czekajcie i odwiedzajcie swoich ukochanych bliskich zanim odejdą, może będzie Wam troszeczkę łatwiej. Babuniu bardzo Cię kocham i przepraszam za to, że nie przychodziłam i nie dzwoniłam tak długo, choć Ty na pewno na to czekałaś. Mam nadzieję, że mi wybaczysz, bo ja sobie nie... Będziesz w moim sercu do końca życia!

 Re: Żaloba po babci
Autor: zuzanna (---.web.vodafone.de)
Data:   2014-09-22 16:36

4 dni temu zmarla moja babcia. Nosze czarne ubrania. Nie umiem sie z tym pogodzic. Byla zdrowa i nagle zmarla w wieku 64 lat. Jej maz po jej smierci zamiast sie pomodlic za jej dusze, przeszukiwal szafki i szukal pieniedzy ktorych oszczedzala... a ona lezala niezywa... teraz slysze tylko o majatku po mojej babci i nie mam pojecia ze ludziom nie wstyd jest poruszac takiego tematu. Przeciez ta atmosfera po smierci i zaloba... szkoda slow. Wiem ze miesiac temu babcia poklocila sie z dziadkiem o babci mieszkanie i nie rozmawiali ze soba tydzien a teraz babcia zmarla. Lekarze nawet jej nie zbadali. Jej smierc zostanie dla mnie zagadka do konca zycia. Dla jej meza najwazniejszy byl jej majatek a dla mnie jej zycie. Bardzo bym chciala zeby do mnie wrocila :(

 Re: Żaloba po babci
Autor: Madzia (---.4web.pl)
Data:   2015-01-19 00:57

Moja ukochana babcia zmarła niecały miesiąc temu. Bardzo ją kochałam, była jedną z niewielu osób, na których mi zależało. Mimo, że od paru ładnych lat chorowała jej śmierć była dla mnie ogromnym przeżyciem. Boli mnie to, że nie zdążyłam jej powiedzieć, jak bardzo wiele dla mnie znaczy ile dla mnie w życiu zrobiła jak bardzo ją kocham. Ja nie noszę czarnych ubrań ale nie mam zamiaru ani nawet ochoty na żadne imprezy, noszę żałobę w sercu. Nadal nie mogę uwierzyć w to co się stało....ona nadal dla mnie żyje.....bardzo chce wierzyć w to, że kiedyś się spotkamy:(((

Babciu bardzo Cię kocham byłaś dla mnie najważniejsza. Dziękuję Ci za to co dla mnei zrobiłaś, będziesz na zawsze w moim sercu.... MAM NADZIĘJĘ, ŻE KIEDYŚ SIĘ SPOTKAMY w niebie.

 Re: Żaloba po babci
Autor: Anna (---.dhcp.mdsn.wi.charter.com)
Data:   2015-02-03 02:51

Kochana Babcia umarła wczoraj. Kocham Cię Babciu Aniu. Twoja Wnuczka Ania. Modlę się za Ciebie i pamiętam nasze wspólne chwile, Twoja pogodę ducha, madrość, optymizm, szacunek do ludzi i zwierzat, ogromne serce, czytanie codziennie ksiazek, charyzme, najbardziej interesujace opowiesci i pewnosc, ze kazdemu bys nieba przychyliła. Każdy kto Cię znał Cię cenił, szanował, uwielbiał. Na zawsze w naszych sercach i Twojej Małej Prawnuczki serduszku też.

 Re: Żaloba po babci
Autor: Milenka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-03-24 21:56

Moja kochana babcia zmarla dzis popoludniu:(( Tak bardzo bylo mi Jej żal miała 83 lata ale od 4 lat lezała w łózku spowodu bólu nóg:(( Babciu Zdzisiu moja Najukochansza dziekuje za wszystko co robiłas,jaka byłas za Twoja troske i miłosc. Mam nadzieje,że w niebie bedzie Ci lupiej i już nie bedziesz czuła bólu, że spotkasz sie z dziadziusiem i wszystkim swoimi dziećmi.
Razem z całą rodzina bedziemy bardzo za Tobą tesknic bo juz nam strasznie Ciebie brakuje:(((

 Re: Żaloba po babci
Autor: Ewa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2016-03-08 14:55

Moja babcia zmarła kilka dni temu. Wczoraj był jej pogrzeb. Miała 88 lat, bardzo chorowała i cierpiała. Widziałam jak umierałam, widziałam jak gasła z minuty na minutę, jak bardzo ciężko oddycha, jak cierpi. Wzywałam karetkę, gdy zostały jej ostatnie godziny życia., modliłam się przy niej, gdy ksiądz namaszczał ją olejkiem, odpuszczał grzechy. Płakałam, patrząc jak cierpi. Z jednej strony radość, że babcia już nie kona z bólu, a z drugiej strony ból i smutek, że jej nie ma, że może za mało dałam z siebie, że może mogłam więcej, częściej ją odwiedzać, częściej okazywać miłość. :( A teraz? Nie ma jej. Pusty dom babci, puste ściany, załamany i schorowany dziadek. Trudno się z tym pogodzić. Bardzo mi jej brakuje i nigdy o niej nie zapomnę. Kocham Cię babciu!

 Re: Żaloba po babci
Autor: Patka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-04-27 13:42

Moja Babcia zmarła 22 dni temu. każdy dzień bez niej pogłębia tęsknotę. Babcia była najważniejszą osobą. zawsze była dla mnie największym wzorem. nauczyła mnie tylu rzeczy. zawsze mogłam na nią liczyć. Osoba przy, której nie balam mówić się o uczuciach o tym jak bardzo ja kocham. jej odejście jest dla mnie ogromnym bólem. nie mogę pogodzic się z tym, ze nie ma Mojej Kochanej Babciuni. ostatnie slowa jakie powiedziała to Moje imię. nadal czuje żal, ze szpital nie zrobił wszystkiego. ona dzielnie walczyła do samego końca. jeśli chodzi o ubiór to nosze czarne ubrania ale nie na pokaz tylko po prostu to szacunek dla Babci. Bardzo Cie kocham Babciu! Bardzo.

 Re: Żaloba po babci
Autor: Ryszard (---.146.64.233.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-05-27 23:21

Żałoba jest naturalną i normalną reakcją na śmierć człowieka. Odczuwany smutek po śmierci. U osieroconej osoby poczucie bierności i złości wobec świata zewnętrznego może mieszać się z nienaturalnie wzmożoną aktywnością i podejmowaniem nieuzasadnionych, destrukcyjnych decyzji.
Żałoba to czas, w którym można wyciszyć się, opłakać ukochaną osobę i w końcu pogodzić się z jej odejściem. Czas to sprawa indywidualna ale nie mozna sie w załobie i rozpaczy zatracic jak mowiła moja własnie zmarła Babcia.
Polacy nie umieja składac kondolencji. W zasadzie powinien to byc czas na pogrzebie lub bezposrednio po śmierci ale krótko i na temat. Rozmowa o zmarłym powinna miec miejsce o ile mamy pewnosc ze bezposrednio dotknieci strata chca ja podjac o czym sie zapomina.

 Re: Żaloba po babci
Autor: Wiola (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2017-01-18 11:55

Wczoraj odeszła moja najukochańsza na świecie babcia. Nie obudziła się... Zawsze będę ją kochać, wspominać wspólne chwile, tęsknić za jej głosem. Dziękuję Ci kochana babciu za wszystko, będę się za Ciebie modlić, wiem że będziesz na mnie czekać i że razem z Tobą i dziadziusiem znowu za jakiś czas się spotkamy. Spoczywaj w pokoju - Twoja Wioletka.

 Re: Żaloba po babci
Autor: Wnusia (---.40.249.23.threembb.co.uk)
Data:   2017-01-21 12:07

Moja babcia odeszła 18tego stycznia 2017 roku. Zasnęła i już sie nigdy nie obudziła :( Było tyle planów przed nami, pierwsze od lat wspólne święta, urlop, wakacje... a tu wszystko poszło sie paść :( Nikt nie spodziewał sie śmierci babci - ogólnie nie chorowała, tylko zawsze ją coś bolało; a to raz nadciśnienie, raz ból głowy. Zmarła tak nieoczekiwanie :( a dzisiaj Dzien Babci i to jeszcze bardziej boli. Babcia mnie wychowała, spędziłam całe dzieciństwo u niej. A teraz co ja będę robić? Gdzie będę jeździć na urlop? Z kim będę grać w gry planszowe i popijać kawę? Oj babciu, babciu tak mi Ciebie brak. Odpoczywaj w pokoju. Wiedz, ze byłaś najlepszą babcią na świecie <3 ++++

 Re: Żaloba po babci
Autor: monia (---.tktelekom.pl)
Data:   2017-03-29 19:30

Dzis własnie pochowałam babcie, czuje zal i smutek. Jakis czas na pewno bede chodziła w czerni. Ale załobe bede nosła w sercu.

 Re: Żaloba po dziadku
Autor: Kinga (---.146.128.159.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-05-13 17:13

Mój dziadek zmarł 12 mają 2017 i nie umiem się pozbierać. Ja i on mieliśmy własny język i swoje powiedzonka. Miał duszności i umarł gdy trafił do szpitala. Płaczę i nie dochodzi do mnie, że na ziemi już go nie ma. Miał dla mnie zawsze czas i był jak ojciec. Chodzę na czarno co tego potrzebuje. Podobno czas leczy rany.. Brata straciłam 18 lat temu a nadal płacze po nocach... nie wytrzymuje już. Dziadku Kocham Cie i czuwaj nade mną.

 Re: Żaloba po dziadku
Autor: Pawel (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-04-26 01:27

Moja Babcia umarła dzisiaj. Była najwspanialszą babcią na świecie. Zrobiłaby i oddałaby wszystko dla mnie i swojej rodziny. Już od kilku lat gasła, coraz mniej rozumiała, była coraz bardziej nieobecna. Dlatego jej śmierć nie była dla mnie szokiem. Ale mimo tego, będzie mi jej bardzo brakować. Babcia umarła w szpitalu w towarzystwie mojej kochanej Siostry. Proszę, pomódlcie się za moją Babcię i wszystkie inne Babcie i Dziadków, którzy już odeszli. Kocham Cię Babciu Jadziu i dziękuję za wszystkie wspaniałe wspomnienia.

 Re: Żaloba po dziadku
Autor: asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-10-21 14:31

Podpisuje się pod Pani odpowiedzią. Kilka dni temu zmarła moja babcia i mam podobne odczucia jak Pani. Jeszcze tydzień temu planowałam że w tym roku pójdę na bal sylwestrowy. Teraz nie potrafiłabym.

 Re: Żaloba po dziadku
Autor: Anna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-01-20 23:41

Moja najukochańsza babcia zmarła 14.01 20.Jutro 21.01 ma pogrzeb akurat dzień babci i imieniny mojej najmłodszej córki.Od dnia śmierci babci chodzę ubrana na czarno tak się czuję(była dla mnie jak mama).Tak bardzo mi jej brakuje.

 Re: Żaloba po dziadku
Autor: Twoja wnuczka (---.30.21.138.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-03-05 19:26

Moja kochana babcia odeszła 1 marca..Była ze mną od zawsze..odeszła w wieku 95lat w ciagu tygodnia choroby w szpitalu..Zdarzylam się z nią pożegnać ..chociaż byla juz podlaczona pod respirator to wiem ze czula nasza obecność.I chociaż jak zwykło się mówić to piękny wiek bardzo będzie mi jej brakować.. Babciu dziękuję za wszystko..za miłość..za wspomnienia..za to że bylas i prosze usmaz z uśmiechem na twarzy te najlepsze w życiu naleśniki z dżemem truskawkowym jak przyjdzie nam się spotkać..

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: