logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: gosia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-19 19:22

Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc. Wraz z narzeczonym planujemy wziąć ślub w piątek. Bardzo zależy nam na tym dniu z wielu powodów. Większość restauracji, które organizują przyjęcia weselne nie mają już wolnych sobót w okresie w którym chcielibyśmy się pobrać, a drugą istotną dla nas rzeczą jest fakt, iż wesela organizowane w piątki są troszkę tańsze. Dowiedzieliśmy się w kościele, że musimy napisać do Biskupa specjalne pismo z prośbą o pozwolenie na ślub w kościele w piątek. Nie bardzo wiem jak napisać takie pismo i jak uargumentować taką prośbę. Proszę o pomoc, ponieważ zależy nam na pozytywnej odpowiedzi na taką prośbę. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-03-19 20:23

To bardzo proste:
miejscowość, data

wasze dane
parafia

JEm lub JE Ksiądz Biskup .....................

Kuria Diecezjalna ................

Zwracamy się z prośba o umożliwienie nam zawarcia sakramentu małżeństwa w piątek, dnia .......
Prośbę swą motywujemy tym, że .......... /napiszcie prawdę/.

podpisy

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-19 20:52

Ślub można wziąć w piątek bez dyspensy biskupa. A dyspensę od pokarmów mięsnych udziela ks. Proboszcz parafii, na terenie której odbywa się wesele.

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: Bogumiła z Krakowa (zuzka) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-20 11:16

Nie jestem pewna Macieju czy masz rację. Na stronie http://www.kuria.gliwice.pl/czytelnia/informapdf/20095/23.pdf
jest na przykład taka informacja:
"Zakazuje się stanowczo organizowania wesel w piątki całego roku i zabrania się udzielania w takiej sytuacji dyspensy [proboszczowi - dop. mój]. Ta bowiem pozostaje zarezerwowana ordynariuszowi miejsca."
Czyli musi być pozwolenie biskupa. W każdej diecezji może być trochę inaczej. Podobnie (ale już pewna nie jestem, bo nie dotarłam do samego zakazu tylko do opinii internautów) po jednej stronie Wisły w Warszawie już zezwolenia na piątkowy ślub musi udzielić biskup.
Jeśli więc ktoś mówi, że musi mieć pozwolenie biskupa (na ślub czy wesele) to trzeba mu wierzyć, bo zaprzeczanie tylko przeciąga sprawę i wprowadza niepokój.

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-20 22:08

Czy ślub nie może być w piątek a wesele (zabawa) w sobotę? W Prawie Kanonicznym nie ma zakazu udzielania ślubu w piątek. Ks. Proboszcz może udzielać dyspensy od pokarmów mięsnych w piątek, ale czy może od zabawy to nie wiem. A może ten ślub odbędzie się w piątek Oktawy Wielkanocnej?

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-21 06:38

Macieju, ale restauracje "nie mają już wolnych sobót" - jak żali się Autorka wątku. To może trzeba poszukać jakiegoś innego miejsca? Poprosić w modlitwie Maryję o pomoc, bo Ona wie, czego potrzebują młodzi małżonkowie, i zrobić burzę mózgów.
U mojej kuzynki wesele było w dość małym, ale bardzo nieforemnym mieszkaniu: część mebli wylądowała na korytarzu, państwo młodzi i goście przechodzili pod stołem, jeśli chcieli wyjść/wejść z pokoju, tańczyć nie było gdzie, ale było super. No i niezapomniana impreza. Teraz jest o wiele więcej możliwości.

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-21 07:02

Czas sprawowania liturgii małżeństwa.
Katolicki ślub kościelny może odbyć się każdego dnia, z wyjątkiem jednak Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Jeżeli jednak miałby on miejsce w okresie Adwentu lub Wielkiego Postu albo w dni o charakterze pokutnym (np. piątek) proboszcz lub inny duszpasterz powinien pouczyć wiernych, aby mieli na uwadze szczególny charakter tego dnia lub okresu roku liturgicznego.
Według wskazań Episkopatu Polski tylko w wyjątkowych wypadkach można błogosławić katolicki związek małżeński w Adwencie lub w Wielkim Poście. Zgodnie z powyższymi wskazaniami duszpasterze powinni zachęcać wiernych do
zawierania małżeństwa w niedziele i święta obowiązujące, w drugi dzień Narodzenia Pańskiego i Wielkanocy lub w inne dni wolne od pracy.

Opoka.pl Ks. Stanisław Hołodok
Sakrament małżeństwa (cz. II)
Zagadnienia duszpastersko-liturgiczne


Z portalu Wiara.pl artykuł z dnia 2008-05-16 05:16 pt. Ślub w piątek?
Jednak księża zazwyczaj idą narzeczonym na rękę. "Jeżeli istnieje praktyczny powód, by zawierać ślub w piątek, to nie trzeba robić problemów" - tłumaczy dominikanin ojciec Mirosław Pilśniak. Zastrzega tylko, że na wesele trzeba uzyskać kościelną dyspensę. "To musi być dyspensa z parafii,
na której terenie znajduje się sala weselna" - dodaje ksiądz Zdzisław Król z parafii Wszystkich Świętych w Warszawie.

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: młoda żona (77.236.26.---)
Data:   2011-03-21 07:55

W okresie, w którym chcieliśmy się pobrać nie było wolnej soboty, więc mieliśmy ślub i wesele w niedzielę. Wydatki były dużo mniejsze.
Nie gorszcie gości weselnych zabawą w piątek. O dyspensie nikt potem nie pamięta, a niesmak pozostaje. Wesele kuzyna miało miejsce w piątek. Gdy Państwo Młodzi skończyli tańczyć pierwszy taniec - zgasło światło, prądu nie było do końca wesela, orkiestra nie grała (wszystkie instrumenty były elektryczne), goście siedzieli przy dużych, okrągłych stołach na których była jedna świeczka, było bardzo ciemno (nie było widać człowieka siedzącego obok), nastrój na stypie jest weselszy.
Mój mąż powiedział: "Pan Bóg pokazał im, że nie urządza się wesela w piątek." Dyspensa była...

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: młoda żona (77.236.26.---)
Data:   2011-03-21 21:47

mieliśmy ślub w maju - wtedy jest taniej.

 Re: Jak napisać prośbę o dyspensę?
Autor: marta (---.sileman.net.pl)
Data:   2011-10-19 11:08

Wielkie dzięki, bardzo pomocny post. :) Byłam u mnie w Parafii i zapytałam czy jest taka możliwość. Ksiądz odpowiedział, że nie ma żadnego problemu. Po prostu pisze się pismo z prośbą o udzielenie dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości i ponoć problemu z jej otrzymaniem nie ma. Kościół przecież kocha ludzi. Dot. niesmaku gości. Wszystko zależy od gości. Moim zdaniem prawdziwy katolik będzie się cieszył, ze szczęścia Pary Młodej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: