logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: Ania (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-09-12 09:24

Będąc w szpitalu, kapelan zwrócił mi uwagę, że DUCHA ŚWIĘTEGO się nie dzieli. W wersji kapłana przeżegnanie się wygląda tak: w imię Ojca-czoło, i Syna-lewe ramię (od czoła ręka posuwa się nad mostkiem-tam gdzie wszyscy mówią "i Syna"), i Ducha Świętego-prawe ramię. W googlach nie znalazłam odpowiedzi.

 Re: Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: Marta (---.28.42.196.threembb.co.uk)
Data:   2011-09-12 15:13

E tam. Myślę, że Panu Bogu to akurat nie robi specjalnej różnicy. W tym przypadku jestem za demokracją i żegnaniem się tak, jak "wszyscy" to robią, byle starannie i z szacunkiem.

 Re: Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: A. (---.biznes.mm.pl)
Data:   2011-09-12 16:59

Uczono mnie zawsze, że Ducha Świętego "dzieli się" na oba ramiona. Nie uważam, żeby nauka Kościoła wprowadzała zmiany w tym zwyczaju. Najlepszą odpowiedź znajdziesz, patrząc na papieża. Włącz telewizor i znajdź jakąś audiencję czy Mszę z udziałem Benedykta XVI. Jak on się żegna? To jest autorytet, i powinnaś naśladować jego zachowania. Nawet tak proste, jak przeżegnanie się. :)

 Re: Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-09-13 09:36

"W googlach nie znalazłam odpowiedzi" - Zapewne dlatego, że nie wpisałaś właściwego hasła. Wpisz "znak krzyża", to znajdziesz. Rzeczywiście zdania są podzielone co do tego, które słowa mają towarzyszyć dotykaniu poszczególnych miejsc. Wydaje się zatem, że nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Przekonuje mnie interpretacja autora tego artykułu:
http://liturgia.wiara.pl/doc/914270.Instrukcja-obslugi-znak-krzyza

 Re: Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: kolor (---.play-internet.pl)
Data:   2011-09-14 15:35

Witam, W tym samym temacie, żeby nie dublować.
Złamałem sobie prawe ramię. Będę unieruchomiony przez cztery tygodnie. Co ze znakiem Krzyża? Lewą ręką? Jak zaczynać i kończyć modlitwę? Jak zachować się w kościele wchodząc i wychodząc (woda święcona) Poprosić by mnie ktoś skropił? Brakuje mi tego znaku. Ktoś poradzi?

 Re: Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: Anka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-09-14 15:45

Zamiast znaku krzyża można pochylić głowę, a wodą święconą (lewą ręką) dotknąć tylko swojego serca. Jak złamiesz nogę to nie klękasz i wszystko jest w porządku.

 Re: Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2011-09-14 23:09

kolor, życzę szybkiego powrotu do zdrowia. A radzę nie robić wokół siebie niepotrzebnego zamieszania. :) Czyli posługiwać się lewą ręką, wykonując nią wszystko, co tylko możliwe. Skoro leworęczne osoby potrafią się przeżegnać prawą ręką, Tobie na pewno uda się lewą. ;) Wody święconej z pewnością nie zbezcześcisz mocząc w niej palce lewej ręki. A na znak pokoju śmiało możesz podać lewą dłoń, jeśli akurat ten gest powszechnie się stosuje.

 Re: Jak prawidłowo się przeżegnać?
Autor: Anna (---.toya.net.pl)
Data:   2017-03-18 17:20

http://tv-trwam.pl/film/pytasz-i-wiesz-znak-krzyza-w-kosciele

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: