logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: Zona hazardzisty (94.75.91.---)
Data:   2012-04-01 13:45

Praktykuję od 3 lat pierwsze soboty miesiąca. W tym roku pierwsza sobota przypada w Wielką Sobotę. Czy mogę poprosić osoby praktykujące udział w tym nabożeństwie o rade jak rozwiązać sprawę udziału w Komunii św (w Wielką Sobotę nie ma przecież Mszy św).

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: gu (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-01 15:41

W pierwsze soboty (podobnie jak w pierwsze piątki) chodzi o przyjęcie Komunii świętej, a nie o bycie na Mszy. A Komunia święta jest podczas liturgii Wielkiej Soboty.
W niektórych parafiach Msza rezurekcyjna jest w sobotni wieczór, tyle że liczy się jako Msza wielkanocna/niedzielna. Dlatego prawdą jest, że w Wielką Sobotę Mszy nigdzie nie ma. Ale chodzi tu o liturgię, a nie sobotę jako dzień tygodnia od północy do północy.

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: Antoni (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-01 20:17

W Wielką Sobotę nie ma Mszy św. ale jest Liturgia Eucharystyczna (Uczta). Liturgia Eucharystyczna Wigilii Paschalnej przebiega tak jak podczas każdej Mszy świętej.

-------------

Sprostowanie:
W Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wigilii Paschalnej należy nie do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Jeszcze raz: W Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii.
moderator

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: polk (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2012-04-01 20:18

Z tego co się orientuję, Mszy świętej nie ma w Wielki Piątek. W Sobotę jest. Poza tym, nawet jeżeli w Wielki Piątek nie ma Mszy św. to i tak jest liturgia eucharystyczna (Komunia jest udzielana). Natomiast w Wielką Sobotę i tak jest już Msza św. wieczorem.

---------

Sprostowanie:
W Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wigilii Paschalnej należy nie do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Jeszcze raz: W Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii.
moderator

 Re: W Wielka Sobote nie ma Mszy Sw.
Autor: Ewika (---.wist.com.pl)
Data:   2012-04-01 20:25

W Wielką Sobotę jest Msza święta Wielkiej Nocy - misterium poświęcenia ognia i wody, liturgia jest już liturgią Zmartwychwstania Pańskiego. Zazwyczaj wieczorem. Mszy się nie odprawia jedynie w Wielki Piątek.

------------

Sprostowanie:
W Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wigilii Paschalnej należy nie do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Jeszcze raz: W Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii.
moderator

 Re: W Wielka Sobote nie ma Mszy Sw.
Autor: koniczynka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-01 20:30

Coś ci się pomyliło, bo to nie w Wielką Sobotę a w Wielki Piątek nie ma Mszy św. W Wielki Piątek jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a wierni przyjmują Komunię konsekrowaną w Wielki Czwartek. W Wielką Sobotę wieczorem natomiast po zachodzie słońca jest już Wigilia Paschalna tj. Msza święta z poświęceniem ognia i wody, w której świętujemy już Zmartwychwstanie Jezusa. Nic więc nie stoi na przeszkodzie by kontynuować odprawianie pierwszych sobót miesiąca. A skoro już w temacie obchodów Triduum Paschalnego zachęcam w te dni Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty do uczestnictwa w obchodach Świętego Triduum Paschalnego - to przeżywanie największych tajemnic naszej wiary - Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.

-------------

Sprostowanie:
W Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wigilii Paschalnej należy nie do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Jeszcze raz: W Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii.
moderator

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: A. (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-02 00:00

Porażające jest to co piszecie. Czy bierzecie udział w Triduum Paschalnym? Jeśli nie to zacznijcie, a jeśli tak, najpierw DOWIEDZCIE się o co w tym wszystkim chodzi.

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: abc (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-02 08:53

Liturgia Wigilii Paschalnej należy do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, ale przecież kalendarzowo to jeszcze sobota. Cóż więc stoi na przeszkodzie, by wtedy przyjąć Komunię wypełniając pierwszą sobotę miesiąca?

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: Iv. (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-04-03 14:30

Święte Triduum Paschalne to całość. Pięknie ukazuje jedność Ofiary Chrystusa w Wieczerniku ("w sposób bezkrwawy") i na Krzyżu (w sposób krwawy"). Na Święte Triduum Paschalne należy patrzeć jak na całość. To nie są oddzielne dni, ale etapy jednego Wydarzenia: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem Liturgią Wieczerzy Pańskiej, poprzez Liturgię Wielkiego Piątku kiedy adorujemy Krzyż Chrystusa i Liturgię Wigilii Paschalnej sprawowanej w sobotę po zachodzie słońca, a kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Nieszporami. O tych nieszporach przeważnie się nie pamięta, że tak dokładnie to one kończą Święte Triduum Paschalne. Dlatego "potocznie przyjmujemy zakończenie Triduum Liturgią Wigilii Paschalnej. Proszę zwrócić uwagę: każda Msza święta czyli Ofiara Chrystusa, zaczyna się znakiem krzyża i kończy się znakiem krzyża - końcowym błogosławieństwem i rozesłaniem. W Wielki Czwartek Liturgię rozpoczniemy znakiem krzyża i drugi - końcowy znak krzyża (błogosławieństwo na zakończenie) i rozesłanie będzie dopiero na koniec Liturgii Wigilii Paschalnej. Nie będzie znaku krzyża na koniec Mszy św. i rozesłania po liturgii Wielkiego Czwartku (bo ona jeszcze trwa), ani nie zaczniemy znakiem krzyża Liturgii Wielkopiątkowej i nie zakończymy jej krzyżem. I dalej: nie rozpoczniemy Liturgii Wigilii Paschalnej znakiem krzyża (bo dalej ta Liturgia Ofiary Chrystusa trwa). Dopiero na koniec Liturgii Wigilii Paschalnej odbędzie się końcowe uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie Alleluja. Zatem widać dlaczego w Roku Liturgicznym "wychodzą" DWA dni (Wielki Piątek i Wielka Sobota) w których nie sprawuje się Mszy świętej - Ofiary Chrystusa.
Przy okazji, jako ciekawostkę, warto znać: "Nieszpory na pamiątkę ukazania się Pana uczniom. Koniec Triduum Paschalnego ma także swoją własną liturgię. To uroczyste Nieszpory odprawiane dla uczczenia wieczornej pory tego świętego dnia i wspomnienia ukazania się Pana uczniom (OWLG 213). Warto tego dnia podjąć jeszcze ten trud i udać się do swojego kościoła. Kongregacja Kultu Bożego w Liście okólnym o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych przypomina nam tę praktykę niedzieli wielkanocnej. W 98. punkcie listu czytamy:
Należy zachować, tam gdzie trwa lub zależnie od okoliczności wznowić, tradycję odprawiania w dzień Wielkanocy Nieszporów chrzcielnych. W ciągu tych Nieszporów, podczas śpiewania psalmów odbywa się procesja do chrzcielnicy.
Dziś w naszych kościołach zaniknął ten piękny zwyczaj. Same Nieszpory chrzcielne znane były jednak już w I tysiącleciu. Te sprawowane w Rzymie miały szczególnie bogatą liturgię. Po Soborze Watykańskim II Stolica Apostolska nie ogłosiła żadnego wzorca dla ich sprawowania. Jest to bardziej sprawa lokalna. Warto jednak podjąć na nowo to dzieło i poszukać wzorców. W Polsce dwie bardzo ciekawe propozycje dotyczące przebiegu Nieszporów chrzcielnych przedstawił bp Stefan Cichy. W tej bardziej tradycyjnej formie, nawiązującej do zwyczajów rzymskich, ksiądz biskup proponuje trzy procesje: na wejście, do chrzcielnicy i powrotną do prezbiterium. W liturgii wnosi się zapalony paschał, od którego wierni odpalają swoje świece, kropi się lud wodą święconą oraz śpiewa uroczyste antyfony. Same obrzędy są jednak o wiele bogatsze. Jedną z propozycji można znaleźć np. w Agendzie Katowickiej. Podczas Wigilii Paschalnej przyjmowaliśmy chrzest lub odnawialiśmy przyrzeczenia chrzcielne. Natomiast podczas tej wieczornej liturgii każdy z nas może podejść do chrzcielnicy aby podziękować Bogu za dar nowego życia."
http://adonai.pl/wielkanoc/?id=108 http://www.brewiarz.katolik.pl/wstep/4.php3 W Liście okólnym KKB o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych "Paschalis Sollemnitatis" (16 stycznia 1988) czytamy: "98. Należy zachować tradycję sprawowania w dniu Paschy Nieszporów chrzcielnych, w których podczas śpiewu psalmów odbywa się procesja do chrzcielnicy. Jeśli tego zwyczaju nie ma, trzeba go wprowadzić."
http://www.oltarz.pl/index.php?action=show&id=541

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: DZIEWCZYNA (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-04 01:45

Wigilia Paschalna, w niektórych miejscach sprawowana jest tak, jak sprawowana być powinna - choćby u Dominikanów - czyli zaczyna się późnym wieczorem w Sobotę a kończy nad ranem w Niedzielę Zmartwychwstania.
W wielu miejscach czuwanie paschalne zaczyna się np. o 18:00 i kończy o 20:00 - nie dziwię się, że ludziom się w głowach miesza o co chodzi.

Wigilia Paschalna to liturgia sprawowana w Noc Zmartwychwstania - kończyć się powinna w Niedzielę - Niedzielę Zmartwychwstania.

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: abc (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-04 08:22

Pozwolę sobie zauważyć, że temat dotyczy problemu przyjęcia Komunii św. w Wielką Sobotę by wypełnić warunki pierwszych sobót miesiąca, a nie tego, do którego dnia przynależy Liturgia Wigilii Paschalnej. Odpowiadający owszem popełnili błąd, ale pytanie zasadnicze czy Komunia przyjęta w Liturgię Wigilii Paschalnej jest wypełnieniem pierwszych sobót miesiąca, podobnie jak Komunia przyjęta w czasie wieczornej Mszy, która jest już Mszą niedzielną?

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: oko (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2012-04-04 17:23

Dołączam do ostatniego wpisu.

W sobotę wieczorem udzielana jest Komunia - czy jest to wypełnienie pierwszej soboty?
Albo czy przyjęcie Komunii w niedzielę np. na rezurekcji również jest wypełnieniem 1 soboty?

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: asd (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-05 15:22

Czy moze moderator albo forowicze wyjaśnić dlaczego nawet w ogłoszeniach parafialnych
/.../

Nie mam wpływu na treść ogłoszeń parafialnych. Naprawdę :) Wyjaśnić może tylko autor ogłoszeń parafialnych.
moderator

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: Michał (---.range109-145.btcentralplus.com)
Data:   2012-04-06 06:41

Powiedziałbym porażające, ale powiem: zadziwiające, zadziwiające. Człowiek się całe życie uczy. I pomyśleć, że tak niedawno wyjechałem z Polski. Jak ten świat się szybko zmienia.

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: Peter (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-06 17:47

Wracając do tematu, też się zastanawiałem nad tą kwestią i zapytałem dziś po prostu spowiednika. Odpowiedział mi, że przyjęcie Komunii św. w sobotę wieczorem podczas Wigilii Paschalnej jest wypełnieniem warunku nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, gdyż nie ma innej możliwości, aby w sobotę wcześniej przyjąć Eucharystię.

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: Zona hazardzisty (94.75.91.---)
Data:   2012-04-06 22:29

Bardzo dziekuję za wszystkie odpowiedzi.

 Re: W Wielką Sobotę nie ma Mszy św.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2012-04-07 19:52

Wigilia Paschalna to liturgia sprawowana w Noc Zmartwychwstania. Wymaga się, aby rozpoczęła się po zapadnięciu zmroku, a skończyła przed brzaskiem. Czas zakończenia jest wyraźnie regulowany z jednej strony - od góry. Przeciąganie poza północ nie jest konieczne, aby było tak, jak być powinno. Nie wiem, czy identyczne zasady obowiązują wszędzie, pod każdą szerokością geograficzną. W każdym razie z powyższą interpretacją Nocy Zmartwychwstania spotykam się tutaj, gdzie mieszkam.

-----------

Napisała Pani nie interpretację, ale rubrycele (teksty w mszale w kolorze czerwonym). Czyli przepisy liturgiczne, jak powinno być.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: