logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: biGGi (85.219.193.---)
Data:   2012-05-31 08:21

Witam. Mam problem z ostatnim punktem dotyczącym rozmyślań nad tajemnicami różańcowymi. Na kilku stronach jest podamy np. taki tekst: "Piętnastominutowe rozmyślania nad 15 tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę miesiąca." (dlaczego 15 a nie 20 tajemnic), a na niektórych stronach pisze, że przez piętnaście minut rozważać tajemnice różańcowe (tak po prostu).
Czy może ktoś mi wytłumaczyć jak mam to dobrze odmawiać i ewentualnie gdzie mogę w sieci znaleźć rozważania - medytacje wszystkich tajemnic? Jestem człowiekiem prostym i nie za bardzo potrafię sam z siebie medytować.
Bardzo proszę o pomoc bo pierwsza sobota miesiąca tuż tuż.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-05-31 09:45

Nie jestem miłośnikiem "instruktażowych" i "algorytmicznych" sposobów modlenia się. Dlaczego 15, a nie 20 lub 21 lub 22 i pół minuty? Nie wiem o jakich stronach Pan pisze, więc trudno się do nich i ich przesłania ustosunkować.
Modlitwa jest intymną rozmową człowieka z jego Stwórcą. Kościół podaje wiernym do zastosowania pewien zbiór modlitw. Ale jest to środek pomocniczy, nie cel sam sobie. Nikt nie mówi nikomu: masz się modlić tylko i wyłącznie tak, a nie inaczej. Raczej należy to rozumieć: módl się a jeśli chcesz, podsuniemy ci parę tekstów (które wykrystalizowały się w trakcie historii), parę melodii które mogą ci w tym pomóc.

Nie jestem śpiewakiem, słuch mam taki sobie, głos żaden. Ale nie wyobrażam sobie, abym w miesiącu maju (który właśnie się kończy) nie wyraził mojej radości przynależenia do Kosmosu stworzonego przez Boga i podziękowania Bogu za to inaczej, niż śpiewając "Chwalcie łąki umajone..." (mimo, że nie jest ona zbyt poprawna teologicznie), boć hymn to zaiste przepiękny. I gdzie mogę (także tu) przypominam piękną i tragiczną postać jej autora, ks. Antoniewicza, wielkiego zapomnianego polskiego kandydata na ołtarze.

Jak medytować? Wszyscy wielcy mistrzowie duchowi, nie tylko chrześcijańscy, podkreślają, że do medytacji dochodzi się. Powoli, cierpliwie, konsekwentnie. Oczywiście, że można medytować będąc "prostym człowiekiem", z siebie samego. Wystarczy po prostu przez moment skoncentrować się, oderwać od tzw. bieżączki i na chwilę pomyśleć nad tym, co to jest tajemnica różańcowa.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-31 10:35

Rozważanie 15-minutowe jest jednym z punktów odprawiania nabożeństwa 5 pierwszych sobót miesiąca. Jednak różaniec można odmawiać również każdego innego dnia, nie troszcząc się o to czy i jakie medytacje tej modlitwie towarzyszą.
Forma modlitwy ustaliła się przy końcu XVI wieku i nie zmieniła się, aż do początku XXI wieku w związku z dodatkiem modlitwy fatimskiej. Jej rozszerzenia dokonał papież Jan Paweł II, wprowadzając czwartą część, tajemnic światła (nazywanych niekiedy świetlistymi) w opublikowanym 16 października 2002, w 24. rocznicę swego pontyfikatu, liście apostolskim pod tytułem Rosarium Virginis Mariae. Odmawianie dodanej części papież przedstawił jako propozycję, bez narzucania jej komukolwiek. Inicjatywa papieża została bardzo dobrze przyjęta.
"gdzie mogę w sieci znaleźć rozważania - medytacje wszystkich tajemnic" - Jest wiele propozycji rozważań różańcowych. Najłatwiej jest skorzystać z Nowego Testamentu, czytając fragmenty, do których odnoszą się poszczególne tajemnice. Polecam rozważania, które można ściągnąć i wydrukować:
http://www.modlitwazajaponie.xaa.pl/pl/skarbnica-modlitw/59-rozaniec-jak-roza.html
http://www.rozaniec.eu/index.php?m=RosarySites&a=ShowRosarySite&rs_id=2
http://www.zdrowaśka.pl/rozwazania/

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: ala85 (Bogumiła z Krakowa) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-31 11:19

Jeśli są jakieś obietnice, zawsze są też podawane warunki, kiedy i jak można z nich skorzystać. Nie ma co z nich wyśmiewać się, czy dyskutować. Skoro obietnice składane są przez Jezusa, czy Maryję, to z Nich się wtedy wyśmiewamy i w Ich słowa wątpimy. Warunki - to jest minimum. Zawsze można więcej. Myślę, że czas 15 minut jest po prostu po to, by człowiek nie traktował westchnienia do Boga (aktu strzelistego) jako rozmyślania. Człowiekowi z zasady nie chce się przemęczać i (oprócz okresów fruwania z radości przed Bogiem) nuży go modlitwa i jak zwykle "nie ma czasu". Specjalnie dałam cudzysłów. 15 minut to dobry czas (limit dolny), aby przeciętny człowiek zdążył wejść w klimat rozważania. (Pierwsze 5 minut na "nicnierobienie" czyli wyciszanie się, drugie 5 minut na próbę wejścia w tajemnice, trzecie 5 minut na modlitwę. ;)) Jest to też dobry limit górny dla wszystkich skrupulantów, którym powiedzieć: "rozważać tajemnice" - przyniesie ogromny problem, czy już rozważył, czy nie rozważył, czy za krótko, czy jeszcze co innego. Człowiek, który normalnie i już dłużej podejmuje modlitwę osobistą nie będzie miał z tymi 15-stoma minutami żadnego problemu. Bo modli się już po swojemu. Innym przypomni to, że szybciej można bezmyślnie odklepać, ale na odkrycie choć jednej tajemnicy różańca i zachwycenie się nią - potrzeba jakiejś ilości czasu, a nie mgnienia oka. Chyba że jest to wiedza wlana, objawienie i inne niecodzienne sytuacje.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: małgorzata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-31 11:25

Wszystko na temat różańca klikając w poszczególne zakładki: jak odmawiać, rozważania poszczególnych tajemnic:
http://adonai.pl/modlitwy/?id=rozaniec&action=3#1
Pozdrawiam.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: Ewa A. (---.range86-177.btcentralplus.com)
Data:   2012-05-31 14:31

W I sobotę miesiąca należy odmówić jedną dowolną część Różańca świętego (i wszystko jedno jak przyjmujesz, że ich jest 3 lub 4, masz do wyboru JEDNĄ z nich), a rozważać należy minimum 15 minut jedną tajemnicę z jednej wybranej części Tajemnic Różańcowych.
Nie myl części różańca z pięcioma tajemnicami Różańca św. w każdej części.
Są w kioskach przy parafiach, bądź w księgarniach katolickich do nabycia malutkie poręczne książeczki z krótkimi rozważaniami tajemnic różańcowych - polecam. Nie znajdziesz napisanego rozważania, które trwałoby przy jego czytywaniu aż 15 minut, tak wiec naucz się na podstawie "cudzego rozważania" jednak wgłębić się samemu w te tajemnice przez medytacje Słowa Bożego dotyczącego wybranej tajemnicy.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: biggi (85.219.193.---)
Data:   2012-05-31 15:15

Witam ponownie. Dziekuję za Wasze posty i pomysły jak rozważać różaniec, ale tak naprawdę chodziło mi o coś innego. W marcu tego roku zacząłem praktykować PSM i wzorowałem się stroną:
http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/pierwsze_soboty_miesiaca/

w 4 pkt jest napisane:
"przez piętnaście MINUT rozważać tajemnice różańcowe ofiarując tę medytację w wymienionej intencji."

i tak sobie odmawiałem ten różaniec, rozważając tylko np. tajemnice radosne, a następnie w kwietniu tajemnice bolesne, w maju będą tajemnice chwalebne...

Natomiast niedawno odkryłem stronę gdzie w 4 pkt jest o wiele więcej modlitw m.in litania loretańska i trzeba rozważyć 15 tajemnic czyli praktycznie CAŁY różaniec, niezależnie jaką tajemnice bym odmawiał. Oto ta strona:

http://www.sekretariatfatimski.pl/pierwsze-soboty-miesica/49-abc-pierwszych-sobot-miesica

Po prostu nie wiem czy to wszystko dobrze robię i czy tyle "wystarczy", czy MUSZĘ stosować te dodatkowe modlitwy. Dotychczas przy rozważaniu różańca posiłkowałem się Pismem Świętym.
Dziękuję za zainteresowanie i cierpliwość.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-05-31 16:36

Mam bardzo prostą radę: proszę udać się na "pierwsze z brzegu" nabożeństwo różańcowe.
Będzie w pełni ortodoksyjnie, spokojnie, rytm będzie należyty.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: Ewa A. (---.range86-177.btcentralplus.com)
Data:   2012-05-31 20:36

Dodatkowe modlitwy i pieśni są używane w czasie trwających w kościele nabożeństw pierwszosobotnich. Liturgia nabożeństw zależy od miejscowego proboszcza. Nabożeństwo może trwać od pół godziny do wiele, wiele dłuższego czasu.
W "Twój obowiązek" wchodzi tylko odmawianie Różańca - jednej części - np. Tajemnice Radosne tak, jak się zwykle je odmawia z jednoczesnym (albo na wstępie każdej tajemnicy) rozważaniem ich.
Ale 15 minut (można i o wiele dłużej), to zglebiona medytacja (rozważanie) nad jedną tylko tajemnicą. To ma być oddzielny czas ofiarowany Maryi jako zadośćuczynienie za obelgi przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Te 15 minut nie wchodzi w czas, który zajmuje Ci odmówienie całej części Tajemnic Radosnych.
W dobrze zorganizowanej parafii przed Mszą św. pierwszosobotnią kapłan odmawia jedną cześć Różańca z wiernymi, na wstępie każdej części czyta rozważania. Następnie wszyscy uczestniczą we Mszy św. przyjmując Eucharystię w intencji wynagrodzenia Sercu Maryi, a po zakończonej Mszy następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i znowu kapłan przewodniczy w odmawianiu wybranej jednej tajemnicy ze wstepnym rozważaniem. Po odmówionej 1 dziesiątce Różańca następuje wyciszenie i medytacja (15min) właśnie nad ta tajemnicą. Właśnie już przy wystawionym Najświętszym Sakramencie są śpiewane pieśni i mówione dodatkowe modlitwy. O nich nic się nie mówi co do spełnienia 4 warunków odprawiania 5 Pierwszych Sobót Miesiąca.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: Oliwka (---.rt1.pogodna.net)
Data:   2012-06-06 00:19

Także mam problem z odmawianiem różańca, gdyż niestety szybko moje skupienie gdzieś się ulatnia, a strasznie bym tego nie chciała. Nie wiem jak temu przeciwdziałać.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-06-06 11:06

"jak temu przeciwdziałać" - Też mam problem ze skupieniem się. Modlę się w zatłoczonym autobusie miejskim i rozprasza mnie wszystko, co dzieje się wokół mnie. Jedyna rada, trwać na modlitwie. Gdy rozproszę się, wracam do tego miejsca, które pamiętam. Jeśli siedzę, bez problemu mogę korzystać z "dziesiątki" na palcu. Wtedy już jest łatwiej. Powodzenia.

 Re: Jak dobrze odmawiać różaniec?
Autor: Marlinek (---.rzeszow.vectranet.pl)
Data:   2012-06-08 10:10

Wielcy ludzie modlitwy, trwający na modlitwie długie godziny, zapytani, dlaczego ich modlitwy trwają zawsze godzinę, a nawet dłużej, odpowiadają, że przez pierwsze 15 minut muszą się wygadać przed Panem Bogiem, przez drugie 15 minut starają się skupić i słuchać Pana Boga, ciągle myśląc o wszystkim innym, tylko nie o Bogu, przez trzecie 15 minut denerwują się na siebie i tracą czas na myślenie co zrobić, aby myśleć o Bogu i dopiero po czterdziestu pięciu minutach przez około 15 minut zaczynają się naprawdę modlić, czyli słuchać co mówi do nich Bóg i odpowiadać na Jego Słowo.

źródło: http://adonai.pl/modlitwy/?id=208

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: