logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak mam przystąpić do spowiedzi?
Autor: Erawen (17 l.) (---.centertel.pl)
Data:   2012-06-09 17:04

Mam 17 lat i od dwóch lat nie byłam u spowiedzi. Od pewnego czasu czuję silną potrzebę wyznania swoich grzechów, ale mam problem z "regułką". Znam tylko tę z I Komunii Świętej. :)
Jak inaczej mogę się wyspowiadać? Proszę o pomoc.

 Re: Jak mam przystąpić do spowiedzi?
Autor: A (---.bielawa.vectranet.pl)
Data:   2012-06-09 17:33

Podchodzisz do konfesjonału, klękasz, wykonujesz znak krzyża, następnie mówisz: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, a ksiądz odpowiada - Na wieki wieków amen. I mówisz dalej: ostatni raz spowiadałam się dwa lata temu, a w tym czasie obraziłam Pana Boga następującymi grzechami: i wymieniasz swoje grzechy. Ksiądz wysłucha, po czym pewnie coś powie, zapyta ewentualnie, a następnie da rozgrzeszenie, lub nie. I to byłoby tyle. Czy to jest aż takie skomplikowane?

 Re: Jak mam przystąpić do spowiedzi?
Autor: xc (---.147.151.129.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-06-09 18:19

Proszę po prostu podejść do konfesjonału i powiedzieć siedzącemu tam księdzu: chcę się wyspowiadać, proszę mi pomóc.
Dalej już pójdzie samo.

 Re: Jak mam przystąpić do spowiedzi?
Autor: Ewa A. (---.range31-53.btcentralplus.com)
Data:   2012-06-09 21:11

Regułka w zasadzie jest taka sama. Możesz ją odnaleźć w modlitewnikach dla dorosłych, czy w internecie.
Najważniejsze jest przypomnieć sobie co to jest sakrament Pojednania, jego pięć warunków (i wypełnić je).
Dużo wskazówek znajdziesz na stronie: www.spowiedz.pl
Do rachunku sumienia przygotuj się wg pytań, które są sformułowane dla młodzieży (czy dorosłych). Tam będą uwzględnione grzechy, które dotyczą tej kategorii wiekowej. Oczywiście dobrze uformowane sumienie podpowie Ci grzech, którego może nawet nie odnajdziesz w modlitewniku. Bo nie chodzi o wypowiedzenie nazwy grzechu, ale także o sytuację, w jakiej się go popełniło, czy ile razy, jeśli to grzech ciężki itp.
Przystąp do spowiedzi św. po dobrze wykonanym rachunku sumienia.
Jeśli nasuwają Ci się grzechy typu: "nie odmawiałam paciorka rano i wieczorem i nie słuchałam mamy" - raczej nie jesteś przygotowana do spowiedzi. Takie grzechy mają właśnie 9-latki. A jeśli ujrzysz w sumieniu, że w ogóle Boga nie kochałaś, był dla Ciebie kimś nieważnym i nie modliłaś się prawie wcale, a mamie odpowiadałaś opryskliwie dosyć często - to już możesz uważać, że stajesz w prawdzie przed Bogiem i samą sobą.
P.S. Oprócz I i IV Przykazania jest ich o wiele więcej. Życzę Ci owocnej pracy nad sobą i radosnego spotkania się z Panem Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania. On zawsze na Ciebie czeka w konfesjonale. :) Szczęść Boże.

 Re: Jak mam przystąpić do spowiedzi?
Autor: AlAyat (---.kopnet.pl)
Data:   2012-06-10 22:14

Regułka jest najmniej ważna, ważne jest przygotowanie i szczerość.

 Re: Jak mam przystąpić do spowiedzi?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-06-11 09:54

"Znam tylko tę z I Komunii Świętej" - Dokładnie ta wystarczy, a pewnie masz na myśli tę z pierwszej spowiedzi świętej. Tu mam dla ciebie dobrą wiadomość, w tym zakresie w Kościele nic się nie zmieniło od tamtej pory. Właśnie ku własnej radości znalazłam swoją książeczkę zatytułowaną "Krótki Katechizm", rok wydania 1968 (czy jeszcze ktoś taką pamięta?). Ucieszyłam się, że mogę sobie przypomnieć te wspomniane przez ciebie "regułki", a *(co ważniejsze) tekst modlitw i Mszy świętej po łacinie. Wtedy jeszcze były podane dwie wersje językowe: łacina i język polski. Przez te czterdzieści lat znajomość łaciny nie była mi potrzebna, ale teraz coraz częściej spotykam się ze śpiewem poszczególnych części Mszy po łacinie.
Do spowiedzi wystarczy znajomość języka polskiego. W każdym razie zachęcam do pokonania lęku przed konfesjonałem. Nie szukaj wymówek, tylko szoruj do spowiedzi.

 Re: Jak mam przystąpić do spowiedzi?
Autor: Magda (---.tvteletronik.pl)
Data:   2012-06-11 12:57

Jestem przed czterdziestką i cały czas posługuję się formułką z I Komunii Św.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: