logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Adam (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-09-05 20:15

Gdzie można znaleźć jakąś opinię lub stanowisko, najlepiej kościoła, które próbuje wyjaśnić dlaczego w Biblii całkowicie pominięty został okres życia Jezusa między 12-30 rokiem życia? Dzięki za pomoc.

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-09-05 21:20

Wcale nie jest pominięte. Zapis brzmi następująco:
"Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. (52) Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi." /Łk 2,51-52/
Ewangelia skupia się na nauczaniu Jezusa (opis Narodzenia i Ucieczki do Egiptu ma na celu pokazanie wypełnienia proroctw, ale głównym tematem jest Jego nauka). A przed 30-stką u Żydów nikt nie mógł nauczać.

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: xc (---.180.124.166.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-06 07:07

To trochę nie tak. Po pierwsze, to okres ten nie jest całkowicie pominięty w Ewangeliach kanonicznych. Po drugie, to są Ewangelie apokryficzne, które nie są co prawda źródłem wiary ale są ciekawym źródłem poznawczym. Przecież lwia część naszych tradycji bożonarodzeniowych pochodzi z tego źródła. Po trzecie, Ewangelie nie są biografią Jezusa z Nazaretu. Oczywiście odnoszą się od Jego życia ale nie opowiadają o tym co i jak się działo z Jezusem. Co więcej, w kilku miejscach są "biograficznie" ze sobą sprzeczne (ile razy Jezus był w Jerozolimie? jak to było z tą ucieczką do Egiptu? dlaczego "z Nazaretu" skoro Jego ród byl z Betlejem a i On tam się urodził?).

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-06 20:29

Zadziornie powiem, że nie bez powodu nazywamy ten okres życia Chrystusa czasem życia ukrytego :-)

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-07 10:18

"w Biblii całkowicie pominięty" - Od razu widać, że ten, kto wygłosił taką tezę, nie zna dokładnie Pisma Świętego. Wystarczy uczestniczyć we Mszach świętych w niedziele i święta kościelne, by dowiedzieć się, że Pan Jezus prowadził życie zwykłego, ubogiego człowieka, osadzonego mocno w realiach swojej epoki historycznej, w której przyszedł na świat, jako człowiek, w Nazarecie wraz ze swoją Matką, Maryją i opiekunem - św. Józefem.
Nieraz mamy dziecięcą ciekawość, by dowiedzieć się, co robił Pan Jezus, gdy nikt Go nie widział. On żył blisko ludzi w ukryciu, nie mówiąc wprost, że jest Bogiem. Teraz robi to samo: jest blisko nas, ukryty pod postacią białej Hostii.
Warto przemedytować ten fragment Ewangelii, wspominający okres życia ukrytego Jezusa (Łk 2, 51-52).
Natomiast przy okazji czytania tego wątku przypomniała mi się anegdota, którą opowiadała pewna pani o swoim kilkuletnim synku. Na ścianie w ich domu wisiał krzyż. Mama próbowała wyjaśnić synowi, że to jest Pan Jezus. Chłopczyk, patrząc na krucyfiks na ścianie, zapytał mamę: - Czy Pan Jezus cały dzień tak wisi? Czy schodzi tylko na obiadek i jak zje, to dalej wisi?

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-07 12:29

Nie wiesz też co się działo między powiedzmy 2-3 a 12 rokiem życia. To spotkanie z Jezusem w świątyni (12-letnim) jest zupełnie wyjątkowe i chyba jedyne w całym okresie od dzięcięctwa do pełnej dojrzałości (ok. 30 lat). Nie jest dla mnie w tej chwili ważne, czy rzeczywiście jedyne, ale zapewne życie Jezusa było życiem takim samym, jak wszystkich chłopców/mężczyzn w tym czasie. Taki opis byłby bardziej podobny do pamiętnika nastolatki, która codziennie wpisuje sensacyjne wiadomości z życia: "wstałam, umyłam twarz i zęby, uczesałam się, potem zjadłam śniadanie..." Tak jakby jej koleżanki nie robiły tego samego.
Po drugie, pamiętajmy, że to dzisiaj jesteśmy nastawieni strasznie "historycznie". Pisanie życiorysów, biografii to norma. Zapisanie daty wydarzenia to absolutna konieczność. Ale przecież nie zawsze tak było. Szukanie we wszystkim życiorysów i historii w dzisiejszym rozumieniu może nas bardzo rozczarować. Albo będziemy na siłę wymyślać i rozliczać czas od stworzenie świata, jak to robią Świadkowie Jehowy i paru innych, albo uznamy, że te "papiery" są nic nie warte, bo nie zapisali dokładnej daty stworzenia świata. Tymczasem trzeba wejść w epokę, a wtedy wszystko mniej dziwi.

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Adam (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-09-07 18:40

Mamy przecież bardzo szczegółowe opisy poruszeń i niezwykle osobistego kontaktu z Bogiem młodej dziewczyny o imieniu Faustyna w tzw. Dzienniczkach albo podobne opisy w przypadku wielu innych świętych. Hmm, ciekawe dlaczego takowych nie można znaleźć w Biblii w przypadku młodego chłopaka imieniem Jezus? Chyba można sądzić, że to one kształtowały młodego Jezusa? Ale chyba należy to uznać jako wielką tajemnicę bo jednak Jezus jest pod tym względem wyjątkiem i nie należy w tym miejscu traktować go jak zwykłego człowieka.
Pozdro
Adam

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-08 05:31

Ale wiesz, kiedy żyła Faustyna?

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Adam (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-09-08 16:42

Mogę sprawdzić. Co w związku z tym?

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-09-09 22:29

"ciekawe dlaczego takowych nie można znaleźć w Biblii w przypadku młodego chłopaka imieniem Jezus" - Nie ma w Biblii opisów, które nie są potrzebne. Dlatego rusz głową, przemedytuj to, co jest tam napisane, a znajdziesz odpowiedź. Pływasz dość płytko, dlatego lejesz wodę, więc twoje wypowiedzi są pozbawione sensu: co ma Faustyna do Jezusa? Tyle, co twoje życie do mojego. Mojej cioci pomaga na jej dolegliwości pewne lekarstwo. Czy to znaczy, że ma ono pomóc tobie, na twoje dolegliwości? Czytaj Biblię ze zrozumieniem. Szukaj dobrych komentarzy. Sam idziesz w złym kierunku. Jak tak dalej będziesz bredził, to całkiem pogrążysz się w głupocie.

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-10 11:38

A już sprawdziłeś kiedy żyła Faustyna?
To teraz sprawdź, kiedy żył Jezus ;))
I jeszcze raz przeczytaj mój poprzedni post (drugą część).

Dla ułatwienia dodam.
Też nie rozumiem, dlaczego Jezus nie skorzystał z tak ogólnie dostępnych możliwości zapisu swojego życia. Przecież założenie strony internetowej nie przekracza chyba poziomu inteligencji Boga? Nawet dzieci prowadzą blogi. Gdyby się wziął za to (skoro był wyjątkowy) już w wieku np. 4 lat, to mielibyśmy teraz fajny pamiętnik i wreszcie wiedzielibyśmy co jadł na obiad w piątek. Bo przecież chyba nie to co zwykli sąsiedzi? I kto był Jego najlepszym kolegą w przedszkolu. Wszechwiedza Boża z kolei jest doskonałym źródłem do założenia własnej bazy danych - naszych maili - a wtedy bez problemu nowe wpisy na blogu mogłby wysłać codziennie do każdego z nas. Maile są za darmo, to przecież Jego Mama nie musiałaby się martwić, że Chłopak marnuje pieniądze na głupstwa. SMS-y z internetu też są przecież za darmo. Nie rozumiem też skąd tak wielkie zaniedbanie Maryi w dziedzinie upamiętniania życia Dziecka. Może akurat zabrakło w sklepie tych pamiątkowych książeczek, co się dziecku na chrzest kupuje? No i nie miała gdzie wpisywać dokładnej wagi Dziecka, gdy miało pół roku, ani nie wiemy kiedy wykluł się pierwszy ząbek. A już nie do wybaczenia jest fakt, że nie zrobiła żadnego zdjęcia Dziecku, przecież aparaty cyfrowe dają tak wiele możliwości. I już nigdy się nie dowiemy, czy nie miał jakiejś skazy białkowej na twarzy i czy rzeczywiście strugał ptaszki z drewna, jak mówią apokryfy.

Same zaniedbania. Zastanawiałam się, gdzie to zgłosić. Z art. 89 KK nie da się, bo Jezus miał już wtedy 12 lat, jak zginął, a tam jest napisane: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany". No i nie wiemy dokładnie jak długo szedł sam, albo czy w ogóle chodził sam po ulicach. Ale z Art. 210 chyba by się dało: "§ 1. Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Adam (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-09-10 21:34

Franciszko, dlaczego uważasz że 'takowe opisy' byłyby niepotrzebne?

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-10 21:57

Adam, czasy Jezusa to inne czasy i inna kultura. Jak weźmiesz to pod uwagę, zrozumiesz.

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Mateusz (---.hybryda.net)
Data:   2012-09-10 22:08

Egzegeci są stanowiska, że Ewangelie nie traktują szczegółowo o tym okresie życia Pana Jezusa, gdyż również jest to zbędne pod kątem głoszenia orędzia zbawienia, wiary i doktryny (artykuły piśmienne nie były tak dostępne jak obecnie, więc
i nie "strzępiono pióra" na rzeczy nieistotne).

Sądzę, że najwięcej na ten temat znajdzie się przy okazji szukania apokryficznych ewangelii dotyczących młodości Pana - tematyka powinna być poruszona we wstępach do specjalistycznych opracowań tychże.

Proszę zapoznać się z cechami gatunku biografii tamtej kultury i czasu oraz nowatorskimi cechami gatunku Ewangelii. Zakrawa mi to już na lekkie wyręczanie się innymi.
Podpowiedź do szukania: analiza Sitz im Leben Autorów Natchnionych (w wydaniu katolickim)
Pozdrawiam.

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Zbigniew (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-31 10:29

Mam wiele przemyśleń na ten temat. Czekam na dyskusję.
/.../

Do dyskusji zapraszam obok: klik.
moderator

 Re: Jezus między 12-30 rokiem życia.
Autor: Brat Stanisław (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-04-05 19:48

Dziękuję serdecznie Wam Bracia i Siostry.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: