logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: iwka (---.28.220.208.aganet.pl)
Data:   2012-09-20 22:18

Czy jesli jestem po spowiedzi i w ostatnia niedziele przystąpiłam do Komunii i w przyszła niedziele też bym mogła i chciała przystąpić do Komunii, ale warunki mi za bardzo nie pozwalają, bo mam szkolę w sobotę i niedziele do późna. To czy to jest grzechem? Czy musiałabym się z tego wyspowiadać, żeby znów przyjąć komunie? pozdrawiam

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: B. (---.pl)
Data:   2012-09-20 23:10

Np. w Warszawie ostatnia Msza Św. jest w niedzielę o godz. 21 w kościele św. Anny. Na pewno w którymś kościele jest Msza Św. o 6 rano, a o 7 w wielu kościołach. W ten sposób postąpisz zgodnie z III Przykazaniem Bożym. Niedziela jest przede wszystkim dla Boga (też kończyłam studia zaoczne).

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-09-20 23:15

Jeżeli obiektywnie nie masz najmniejszej możliwości pójścia w niedzielę na Mszę, nie masz grzechu.

Co do samej niemożności pójścia: profesor teologii moralnej, którego wykładu słuchałem, omawiając sytuację niemożności pójścia w niedzielę do kościoła w przypadku studentów zaocznych, podkreślał, że mają oni obowiązek moralny wyczerpać najpierw wszystkie możliwe rozwiązania sytuacji (porozmawiać z wykładowcą, zebrać się większa grupę i prosić o dostosowanie godzin itp.).

Pozdrawiam.

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: xc (---.146.48.108.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-21 06:30

To jest decyzja, którą będzie musiała Pani podjąć w swoim własnym sumieniu.
Zasada jest następująca: każdy chrześcijanin powinien dążyć do tego aby jak najczęściej przystępować do Stolu Pańskiego.
Jeśli nie jest Pani w stanie wyjaśnić to sobie sama, to przypominam (nieustannie), ze miejscem właściwym odpowiedzi na pytanie "grzech czy nie grzech, jeśli tak, to jaki i co dalej?" jest konfesjonał.

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: AsiaBB (---.204.55.73.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-21 09:51

Jak nie możesz uczestniczyć we Mszy Św. w niedzielę, to warto w niedzielę rozważyć sobie samemu czytania z tego dnia. Różne są sytuacje w życiu i nie zawsze da się iść do kościoła w niedzielę (byłam raz w kraju prawosławnym i nie wiedziałam, kiedy ich nabożeństwo ani tym bardziej, gdzie kościół katolicki, weszłam więc do prawosławnego pomodlić się chwilę sama, a do katolickiego pojechałam dopiero w następną niedzielę, jak już się zorientowałam gdzie jest) ale to już się ocenia w sercu - czy rzeczywiście nie było możliwości, czy jednak się nie chciało. Sumienie prawdę ci powie i jeśli, jak piszesz - z powodu szkoły (szkoła to ważny powód w przeciwieństwie np. do grilla w niedzielę ze znajomymi) nie dasz rady przyjść na niedzielną Mszę Św albo miałabyś padnięta trzymać oczy na zapałkach, żeby tylko "zaliczyć" mszę i "żeby nie było grzechu" to naprawdę większą chwałę oddasz Bogu przychodząc w inny dzień dlatego, że za Nim tęsknisz i chcesz przyjść.

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: Diana (---.2.pxs.pl)
Data:   2012-09-21 10:19

@ B
W Warszawie ostatnia Msza jest u dominikanów na Freta - o 21:30 - tzw. "ostatnia w mieście"

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: Marlinek (---.rzeszow.vectranet.pl)
Data:   2012-09-21 10:51

Gdy studiowałam zaocznie, mieliśmy w niedzielę wyznaczoną przerwę 45 minutową, a w najbliższym Kościele kapłan akademicki odprawiał wówczas Mszę Świętą dla studentów.
Spróbujcie zorganizować coś takiego, bo przecież to nie jest tylko wyłącznie Twój problem. Na pewno więcej studentów chce iść w niedzielę na Mszę Świętą.

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-21 19:13

Jak chodziłam na kurs w weekendy przez pół roku, to biegałam na godz. 7 rano w niedzielę na Mszę.

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: koleżanka (158.75.69.---)
Data:   2012-09-21 22:20

Moja znajoma (kochająca spać) co drugi tydzień chodzi na Mszę o 6:30.

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: Anna-Irena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-21 22:35

A w Krakowie ostatnia niedzielna Msza św. też jest u św. Anny - o 21.30. :)

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: ela (---.cdma.centertel.pl)
Data:   2012-09-26 21:52

Znam i ja ten ból. Kilka lat temu rozwiązałam go tak, że jechałam bardzo wcześnie rano (przed 6) do miasta, gdzie były zajęcia, by z trudnością zdążyć na Mszę w pobliskim kościele o 7:30. Ale zajęcia miałam od 8:30. Gdy zajęcia są wcześniej, lub trwają dłużej a jeszcze trzeba wracać do domu kilkadziesiąt km. sprawa nie jest taka łatwa. To też "zaliczyłam" ale wtedy to i spowiednik był bezradny :(

 Re: Warunki nie pozwalają przystąpić do Komunii.
Autor: Marek Piotrowski (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-28 19:37

Pamiętaj o możliwości wieczornej Mszy Świetej w sobotę (wiem, ze tez mogą być wówczas zajęcia, ale zawsze to jedna możliwość więcej)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: