logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: Jerzy (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-09-24 20:41

Mam wielką prośbę o pomoc "rodzicielską". Mój syn zabrał się za wertowanie Pisma Świętego i zagiął mnie na samym wstępie. "Dlaczego tato - pytał - tu jest napisane, że Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?" " Kochanie - odrzekłem - gdy powstawał Stary Testament, ludzie nie mieli jeszcze takiej wiedzy jak dziś. Biblijne stworzenie świata stanowi oczywiście wielkie uproszczenie, ale podane tak, aby ówcześni mieszkańcy Izraela mogli to pojąć". "W porządku tato. Ale nie rozumiem dlaczego tu napisano, że najpierw Pan Bóg stworzył ptaki, a dopiero potem zwierzęta lądowe. A przecież każdy wie, że ptaki wyewoluowały z dinozaurów - raptorów?" (tu dodam, że Tomek zna kupione przez babcie w wielkiej liczbie encyklopedie dinozaurów na wyrywki). I co ja mam z tym teraz zrobić? Czy jest jakieś wytłumaczenie dostosowane do poziomu małego dziecka?

J.

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2012-09-24 21:18

Biblia nie jest podręcznikem biologi (ani innej nauki przyrodniczej). W ogólnym zarysie to wszystko jednak (pomimo powstania kilka tys. lat temu) dość dobrze sie zgadza i pasuje do dzisiejszej wiedzy. Tak dla przypomnienia http://www.sciaga.pl/tekst/15965-16-ewolucja_swiata_zwierzat
Pisząc o zwierzętach lądowych to chyba było o ssakach,które powstały jednak po ptakach. W końcu człowiek, który w pewnym (dość nie odległym nam czasie) dostał DUSZĘ i wtedy nastąpił skok ewolucyjny (brak ciągłości). Dlatego przy całej ciągłości genetycznej nie ma (bo nie było) form pośrednich intelektualnie.
Zaznaczam, że to wywód laika który edukację w tym zakresie skończył z maturą b.... dawno.

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: xn (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-09-24 21:47

Bóg stworzył świat z niczego a cały proces formowania się materii i życia należy odczytywać symbolicznie, jako stopniową ewolucję. Absurdem jest wierzyć, że wszystko zostalo stworzone w ciągu sześciu 24-godzinnych dni. Opis z Księgi Rodzaju to poetycka wizja stworzenia świata. Język opisu musiał być dostosowany do poziomu intelektualnego ówczesnych ludzi i do ich wiedzy o otaczającym ich świecie.

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-09-24 22:22

Polecam książkę "Kościół a ewolucja"; autor: Michał Chaberek; wyd.: Fronda, 2012.
Oto fragment opisu: Czy wiesz jak Kościół katolicki odnosił się do teorii ewolucji Darwina? Od czasu otwarcia archiwów Świętego Oficjum w 1997 roku możliwe stało się poznanie tego zagadnienia w sposób obiektywny i całościowy. Czytelnik otrzymuje więc opracowanie, z którego wyłania się jasny i kompletny obraz kontrowersji wokół teorii Darwina w teologii katolickiej i w świecie nauk przyrodniczych. Książka, choć napisana jako praca naukowa, utrzymana jest w lekkim i przystępnym stylu. Wyjaśnia m.in., czym jest teoria inteligentnego projektu, czym teistyczny ewolucjonizm, a czym kreacjonizm. Czytając ją, prześledzisz debaty dziewiętnastowiecznych teologów i wypowiedzi współczesnych papieży. Dowiesz się, co na temat ewolucji mówi kard. Ch. Schönborn oraz dlaczego jego stanowisko skrytykował bp J. Życiński. Jeżeli jeszcze nie masz własnego zdania lub chcesz zweryfikować swoje stanowisko, a nie boisz się myśleć, przeczytaj "Kościół a ewolucja".

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: L. (---.tvkdiana.pl)
Data:   2012-09-24 22:58

Pismo Święte nie zawiera odpowiedzi na pytania naukowe "jak" i "kiedy?", ale na teologiczne "dlaczego" i "kto".
Niektóre grupy chrześcijan wierzą, że świat dosłownie został stworzony w sześć dni. Są też grupy chrześcijan, którzy uważają, że słowo "dzień" może oznaczać długi odcinek czasu - w tym przypadku tekst biblijny nie jest sprzeczny z nauką, która mówi o długim wieku wszechświata, ani też nie jest sprzeczny z teorią stopniowych zmian. Kolejność zdarzeń opisana w Księdze Rodzaju, pokrywa się w pewnym stopniu z porządkiem przyjętym przez zwolenników ewolucji, tzn. najpierw rośliny, następnie zwierzęta, a na końcu człowiek.
Więcej jest niezgodności i sprzeczności na polu samej nauki, niż pomiędzy nauką a chrześcijańską wiarą. Należy podkreślić, że teorie ewolucji wciąż są teoriami a naucza się je jakby były udokumentowanymi odkryciami nauki - a uznanie teorii jako twierdzenia już jest sprzeczne z nauką.

Teoria ewolucji polifiletycznej zakłada rozwój wielotypowy tj. rozwój nie z jednej komórki, ale z wielu form pierwotnych - nie jest sprzeczna z chrześcijańskim światopoglądem i nauką Kościoła. Przyrodnik Wasmann mawiał "jeśli Boga uważać będziemy za Stwórcę wszechrzeczy i przyjmiemy, że świat, stworzony przez Niego, rozwinął się samodzielnie, to wówczas nasze pojęcie o Bogu będzie daleko wyższe i wspanialsze, aniżelibyśmy przypuszczali, że Bóg nieustannie wkracza w prawa przyrody". Już św. Tomasz z Akwinu pisał "potęga jakiejś przyczyny jest tym większa, im na dalsze rozciąga się działanie". Bóg nie wkracza bezpośrednio w porządek przyrody wówczas, gdy działać może za pomocą przyczyn naturalnych tzn. nie potrzebuje stwarzać nowych gatunków, gdy mogą one same się rozwinąć drogą ewolucji. (źródło "Apologetyka podręczna" ks. St. Bartynowski SJ).

"Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych" (Hbr 11, 3)

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: B. (---.pl)
Data:   2012-09-25 00:31

"Dlaczego tato - pytał - tu jest napisane, że Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?"
"Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień." 2P 3,8
Dni Boskie więc to nie to samo co dni ludzkie.
Słońce "ziemskie" Bóg utworzył w czwartym dniu (Rdz 1, 14-19), więc i fizycznie dni Boskie są inne niż ziemskie (przez pierwsze trzy Boskie dni słońce jeszcze nie istniało, nie było więc wschodów i zachodów).
Nt. ewolucji ciekawe rzeczy znajdziesz tu:
http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=aktualnosci/archiwum/2006/730_1.htm

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2012-09-25 01:59

Podczas wizyt w szkołach katolickich na Madagaskarze też miałem takie problemy. Odpowiadałem dzieciom, że Pismo Swięte odpowiada na pytanie, kto stworzył śwuat, kim jest człowiek stworzony przez Pana Boga, za co ma Mu być wdzięczny itp. Natomiast nauka odpowiada na pytanie, w jaki sposób Pan Bóg stwarzał świat i człowieka. I w tak spostawiony problem nie będzie sprzeczności pomiędzy nauką, a wiarą. Osobiście trudno mi wierzyć we wszystkie "dowody naukowe" publikowane przez uczonych, gdyż na przykład znalezione kości człowieka w Kanadzie mają 2 miliony lat, w Mediolanie podobnie, w Ugandzie aż 4 miliony lat, a książki naukowe podają istnienie człowieka od 600 tysięcy lat. Ewolucji kierowanej przez Pana Boga nie odrzucam, ale jeszcze daleko jej do pewności.. Przed 55 laty czytałem książkę pod tytułem "Człowiek Przeszłości". Tom pierwszy kończy się stwierdzeniem autora, że na obecnym etapie badań nie da się udowodnić teorii ewolucji, "wierzę jednak, że tak było". A więc i ten autor (o ile dobrze pamiętam, profesor antropopaleontologii Loth) w teorię ewolucji tylko wierzy. Niestety, drugiego tomu nie miałem okazji czytać. Dlatego do prawd naukowych nieraz podchodzę sceptycznie, kiedy przesłanki nie wydają się pewne i są zmienne, chociaż naukę cenię, zwłaszcza odkrycia pomagające żyć szczęśliwiej.
Przy okazji: Niedawno na tym Forum mi zarzucono, że ja nie podaję źródeł, przytaczając zdarzenia lub myśli uczonych czy świętych. Nie jestem naukowcem, dlatego nacisk kładłem zawsze na treść bez względu na to, do kogo należała ta wypowiedź. Jeżeli o tym piszę, to znaczy, że z daną myślą się zgadzam. Od ponad 50 lat robiłem notatki podczas czytania książek czy czasopism, ale nigdy nie zapisywałem nazwisk ani źródeł. Korzystałem z nich jako materiał pomocniczy do kazań czy katechizacji.

Szczęść Boże

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-09-25 13:48

Od dawna przestaliśmy traktować Księgę Rodzaju jako kronikę powstawania świata. To dzieło poetyckie, posługujące się nie językiem nauki, nie wysnuwające hipotezy ale snujące pewną opowieść, której sens nie polega na tym, że z raptorów wyewoluowały ptaki (co w świetle ostatnich badań chińskich naukowców prowadzonych na Pustyni Gobi nie do końca jest prawdą) a zupełnie na czym innym. Na tym, że świat jest dziełem Boga i my w nim jesteśmy, jesteśmy Bożym stworzeniem. Że mamy wolną wolę, na tyle wolną, że w jej ramach możemy przeciwstawić się naszemu Stwórcy. Że Stwórca nas tak kocha, że nie łamie nam tej woli, a gdy pójdziemy na manowce, to i tak potrafi z tego nas wyprowadzić. I tak dalej.

Myślę również, że warto przy okazji wytłumaczyć dziecku, że to co czyta w ksiązkach (nawet najmądrzejszych, podarowanych przez najukochańsze osoby) jest tylko i wyłącznie odbiciem stanu wiedzy na dany moment. I że, za jakiś czas, ten stan wiedzy zostanie zakwestionowany i rzeczy będą wyjaśniione w inny sposób, często zupełnie zaskakujący i niespodziewany (dla laików). Całe pokolenia ludzkie (w tym mnie) uczono, że najmniejszą,niepodzielną cząstką materii są neutron, proton i elektron (wg tak zwanego modelu Bohra). Dziś ta wiedza wygląda zupełnie inaczej, bardziej kompletnie. Za 10 lat będzie inna, dokładniejsza. I wcale to nie oznacza, że Niels Bohr był nieukiem i jego model jest nic niewart. Po prostu on był dobry na tamten etap wiedzy. Dziś już nie wystarcza. Na tym polega tzw. postęp nauki.

Nikt rozsądny nie podważa dziś znaczenia teorii Darwina w poznaniu otaczającego nas świata i rządzących nim mechanizmów. Ale to tylko teoria, która nie jest dogmatem ale hipotezą podlegającą osądowi rozumem krytycznym. Z jednej teorii wypływa druga, z tej trzecia i tak dalej. Gdyby Darwin usłyszał: koniec i kropka, po Darwinie i jego teorii nic już nie ma, to pewnie by się oburzył.

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: Janusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-25 21:41

Mam jeszcze inną teorię na ten temat :-). Nie wiem oczywiście, czy jest ona dobra dla 6-cio latka :-) ? No ale przecież są dowody, że dawniej nie było obecnych kontynentów i lądy były monolitem. No i teraz, jeżeli ten monolit znajdował się na którymś biegunie - no to przecież na biegunie dzień trwa aż pół roku. A więc 6 razy pół roku to są 3 lata kalendarzowe. Oczywiście zachodzi pytanie, czy w te 3 lata można stworzyć różnorodność zwierząt i roślin? Wg teorii ewolucji nie jest to możliwe, ale jednocześnie tak naprawdę nie wiemy ile trwała owa ewolucja?
Ok. no i właśnie - nie wiemy ile Pan Bóg stwarzał świat, ale i nie wiemy ile stwarzała go "ewolucja". A więc - no właśnie - zadaj pytanie małemu - "czy na pewno wiemy"?

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: Marek Piotrowski (80.50.145.---)
Data:   2012-09-26 11:09

Co do opisów stworzenia w Piśmie polecam dwie książki biblisty, ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Tu są fragmenty (ktroe juz się mogą Ci przydać):
http://www.apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85ce-polemiki/250-chrzecjanie-wobec-ateizmu-i-niewiary/1344-stworca-i-ewolucja-stworzenia
http://www.apologetyka.katolik.pl/odnowa-kosciola/z-historii-chrzecijastwa/169/1323-sciezka-nauki-do-boga

Co do interpretacji Księgi Rodzaju może pomoże Ci tekst, który zamieściłem tu http://analizy.biz/marek1962/czybledy.htm

Osobiście posługuję się następującym argumentem:
Ktoś kto usiłuje czerpać z Biblii dane przyrodnicze (np. co do sposobu stwarzania Świata) przypomina człowieka który mając w ręku podręcznik matematyki a w nim klasyczne zadanie o „pociągu A wyjeżdżającym o 20.10 z Warszawy i goniącym go pociągu B” planuje podróż na wakacje i żali się po przyjściu na dworzec że „ten podręcznik jest błędny – żaden pociąg nie odjeżdża o 20.10 z Warszawy”.
Nie ma sensu czerpać z Biblii informacji, których tam zwyczajnie nie ma. Mojżesz nie posiadał zadnej wiedzy o biologiczno-chemicznych aspektach stworzenia świata (nie znamy wypadku w którym Bóg objawiałby komukolwiek w sposób nadprzyrodzony prawa biologii, chemii czy fizyki). Polegać na Biblii w tych sprawach byłoby równie nierozsądne, co planować wakacyjny wyjazd nad morze posługując się godzinami odjazdów pociągów z książki do matematyki.
Biblia to księga o zbawieniu. Jest nieomylna w tym, co chciał przekazać Autor – a nie było tym celem opowiadanie o budowie Wszechświata, kolejności stwarzania, czy prowadzenie kroniki historycznej.

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-26 13:14

A ja zrozumiałam, że dzieciątko Jerzego bardzo rozsądnie przyjęło wyjaśnienie o stworzeniu w ciągu 6 dni (nie potrzebuje więcej wyjaśnień), tylko został mu problem ptakowo-dinozaurowy ;)) Ponieważ jednak sama nie wiem, kto z czego według najnowszych hipotez wyewoluował, to się nie odzywam. Nie wiem w jakim wieku jest dziecię, ale może najprościej iść tym samym torem, co w sprawie 6 dni? Że "ludzie nie mieli jeszcze takiej wiedzy jak dziś", że i dziś nie wszystko wiadomo, bo te książeczki to też miejscami mówią o hipotezach (przecież nikt teraz nie potwierdzi jak było, naukowcy ciągle na nowo podejmują temat, bo są nowe wykopaliska i wiedza idzie do przodu), może się okazać, że była jeszcze inna kolejność stwarzania (przeobrażania się stworzonej Ziemi).
Skoro dziecko tak spokojnie przyjęło wytłumaczenie tych sześciu dni ("W porządku tato"), to jestem pewna, że każde inne tłumaczenie przyjmie w ten sam sposób. Najważniejsze dla "każdej taty" i mamy też, to nie przestraszyć się pytania i nie pokazywać dziecku, że "coś jest nie tak", skoro ja nie umiem wytłumaczyć.
Najważniejsza odpowiedź: nie wiemy dokładnie jak było, ale najważniejsze że to stworzył Bóg. A w jaki sposób powstawałaprzeobrażała się ziemia - może będziemy odkrywać do końca świata?

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: Darius (---.aztw.cable.virginmedia.co)
Data:   2012-09-28 06:45

Panie Jerzy. Prosze powiedziec dziecku że nie wie pan jak to mozliwe w ciągu 6 dni.
Ponieważ ludzie nie potrafią czegos takiego uczynic i to w wyobraźni sie nie mieści.
Tak samo ludziom w średniowieczu w wyobraźni nie mieściło by sie jakie ma możliwości współczesny tel. komórkowy.

Przygladając sie tylko pojedynczej komórce żywego organizmu mozna obalić teorie ewolucji.

Komórka zawiera jądro w nim chromosomy w którch jest DNA - bardzo złożona cząteczka chemiczna. Żeby komóra funkcjonowała na podstawie danych z DNA potrzebne sa proteiny. Które to też są cząsteczką złożoną chemicznie.
Nie wspominam o innych ważnych składowych komórki.

Aby komórka mogła funkcjonować proteiny i DNA musiało powstać jednocześnie.
Przypadkowe powstanie tak złożonej struktury chemicznej jest tak nieprawdopodobne że wprost niemożliwe.
Ich budowa skład chemiczny nie przetrwał by w tzw. zupie kwantowej.

Skoro w mocy Boga było to aby w jednym momencie powstały tak złożone struktury chemiczne. To dlaczego nie miało by mu zając stworzenie czegos w jeden dzień?

 Re: Pan Bóg stworzył świat w 6 dni?
Autor: Barbara (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-28 13:22

Ksiądz Profesor Tomasz Jelonek w kwestii ewolucji zawsze mówi:

"Istnienie ewolucji nie wyklucza istnienia Boga. Co więcej, wizja świata ewolucyjnego może przyczynić się do uformowania sobie wspanialszego obrazu Boga, który stwarzając, nie musiał „biegać” od jednego stworzenia do drugiego, ale jednym potężnym i wszechwiedzącym „stań się” powołał wszystko do istnienia i nadał prawa, dzięki którym wszystko się rozwijało. To oszałamiający obraz Boga, prawdziwie godny Jego wielkości."

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: