logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Odpust za zmarłych - czy konieczna obecnosc na cmentarzu?
Autor: Marta (213.199.241.---)
Data:   2012-10-24 19:22

Szczęść Boże
zbliża się Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dlatego zaczęłam się zastanawiać nad koniecznością przebywania na cmentarzu na którym pochowana jest osoba, za którą chcę ofiarować odpust. Odpusty można ofiarowywać za dowolne osoby, nawet nieznane nam z imienia i nazwiska i wtedy sprawa jest jasna: nie znam osoby = nie wiem gdzie została pochowana. A co w sytuacji kiedy chcę ofiarować odpust za kogoś np. z rodziny? Czy konieczna jest moja fizyczna obecność na konkretnym cmentarzu?
Wiem że wszystko i tak leży w rękach Pana Boga ale jak to wygląda od strony formalnej?
Pozdrawiam Wszystkich i dziękuję za odpowiedzi.
Marta

 Re: Odpust za zmarłych - czy konieczna obecnosc na cmentarzu?
Autor: Tomek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-24 19:44

Wśród warunków uzyskania odpustu zupełnego dla osoby zmarłej jest modlitwa na dowolnym cmentarzu - np. parafialnym.

 Re: Odpust za zmarłych - czy konieczna obecnosc na cmentarzu?
Autor: tasha (---.pruszcz.mm.pl)
Data:   2012-10-24 19:45

Nie, nie musisz być na tym konkretnym cmentarzu gdzie leży osoba, za którą chcesz się pomodlić. Aby uzyskać odpust trzeba być na jakimkolwiek cmentarzu w miedzy 1 a 8 listopada oraz w pełni uczestniczyć we Mszy sw. (przyjąć Komunie sw). Więcej info np. tutaj.

 Re: Odpust za zmarłych - czy konieczna obecnosc na cmentarzu?
Autor: Diana (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-10-24 21:55

Jeśli mieszkasz w mieście lub wiosce gdzie jest stary klasztor, to możesz pomodlić się także tam. Dawniej ludzi chowano w kryptach i na krużgankach. I choć dziś często o tym nie myślimy, to stare klasztory to też cmentarze.

 Re: Odpust za zmarłych - czy konieczna obecnosc na cmentarzu?
Autor: Marta (213.199.241.---)
Data:   2012-10-25 09:30

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozostaję z modlitwą
Marta

 Re: Odpust za zmarłych - czy konieczna obecnosc na cmentarzu?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-25 11:56

"Wiem że wszystko i tak leży w rękach Pana Boga ale jak to wygląda od strony formalnej?"

Od strony całkiem formalnej, to we Wszystkich Świętych nie musisz być na cmentarzu, żeby uzyskać odpust zupełny dla zmarłych.
Kościół proponuje nam wiele możliwości uzyskania odpustów zupełnych. W tej chwili pomijam te, które normalnie codziennie można uzyskać, przez cały rok, a przecież każdy z nich można za zmarłych ofiarować. Skupmy się na tych "listopadowych", które są TYLKO za zmarłych (inne można również przeznaczyć za siebie).

Pierwsza możliwość:
Od 1 do 8 listopada - trzeba iść na jakikolwiek cmentarz i pomodlić się za zmarłych. W inne dni można za to dla zmarłego uzyskać odpust cząstkowy, a w te osiem dni - odpust zupełny. Oczywiście trzeba też spełnić pozostałe, stałe warunki, konieczne by odpust uzyskać.

Natomiast są dwa dni w roku, 1 XI (od południa) i 2 XI, kiedy nawet nie musisz iść na cmentarz, ale musisz (wystarczy) wejść do kościoła lub kaplicy i tam się za zmarłych pomodlić. Trzeba z tej okazji odmówić "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga". Oczywiście znów: trzeba spełnić wszystkie pozostałe stałe warunki.

Czyli możesz korzystać albo z jednego, albo z drugiego odpustu, jak Ci wygodniej.
Ale oczywiście zachęcam do odwiedzenia cmentarza.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: