logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: BuBu (---.play-internet.pl)
Data:   2012-12-01 19:54

... a ja nie mogę zaznać spokoju, mimo wielokrotnych prób pojednania z mojej strony - to mniej więcej tak jakby ktoś przez przypadek nadepnął komuś swoją krytyką na odcisk, a tamta osoba udaje, że nic się nie stało, ale traktuje mnie z góry i nieuprzejmie i nie chce się pogodzić. Nie wiem co robić, a ciągle mi się wydaje, że mam grzech skoro Jezus powiedział "Idź, pojednaj się ze swoim bratem". Jak mam się pojednać skoro druga osoba nie chce? I wcale nie chodzi o nie wiadomo co.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: AsiaBB (---.205.85.51.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-12-01 22:16

Twój grzech został odpuszczony w sakramencie pojednania. Dla Boga jesteś taki (taka) jakby ten grzech nigdy nie miał miejsca. Najważniejsze, że próbowałeś(aś) się pojednać z tą osobą, nie jesteś w stanie nic poradzić na to, że ona nie chce się z tobą pogodzić, możesz się modlić o pojednanie, ale Pan Bóg nie zrobi nic wbrew woli tej osoby. Lepiej odpuść i nie kontaktuj się z nią, jeśli sobie tego nie życzy, przynajmniej na razie. Może potrzebuje po prostu czasu, a jak będziesz za nią chodzić z prośbą o wybaczenie, to tym bardziej będzie cię mieć dość. Może też być tak, że ta osoba nie zechce wcale już kontaktu z tobą, wtedy musisz to uszanować i wybaczyć...samemu sobie. A potem żyć dalej. I jeszcze jedno - nawet jeśli ta osoba ci wybaczy, nie znaczy, że "będzie jak dawniej". Może właśnie ci wybaczyła, tylko nie chce wracać do tego, co było przedtem, zanim została przez ciebie zraniona, a ty odbierasz to jako brak przebaczenia.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: Nell (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-12-01 23:03

Nie należy mylić przebaczenia z pojednaniem. Przebaczenie to akt woli jednej osoby. Natomiast do pojednania potrzebne są dwie - krzywdziciel i skrzywdzony. Potrzebna jest decyzja jednego i drugiego. Nie możesz nikogo zmusić do pojednania. Jak długo ta skrzywdzona przez Ciebie osoba nie chce pojednania, do pojednania nie dojdzie. Jeżeli rzeczywiście szczerze ją przeprosiłaś, starałaś się wynagrodzić krzywdę, szukałaś pojednania - to nie masz grzechu. Módl się za tę osobę. Rozważ, czy nie trzeba za jakiś czas znów z nią porozmawiać. Najlepiej, gdybyś o tej sytuacji porozmawiała z kimś rozsądnym, kto mógłby Ci doradzić, czy i jak naprawić tę relację.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: joannaa (---.as13285.net)
Data:   2012-12-02 00:17

A przepraszam powiedziałaś? Jesli tak i jeśli szczerze, to wygląda, ze zrobiłaś wszystko jak należy. Chyba nic więcej nie możesz zrobić. Może tylko nie zamykaj się na tę osobę jeśli jej się odmieni. Żeby nie było jakiegoś odwetu, Ty wtedy nie chciałaś, to teraz ja...
Może ten ktos potrzebuje po prostu więcej czasu?
A jesli chodzi o to, ze wydaje Ci się, ze wciąż ten grzech Cię obciąża to pomyśl, kto przebacza grzechy? Ta koleżanka czy jednak ktoś inny? Też wygląda, ze wszytsko ok i od tej strony jeśli oczywiście wszystko szczerze z Twojej strony.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: O. Jan, omi (69.158.18.---)
Data:   2012-12-02 05:03

To pytanie usłyszał Błogosławiony Jan Paweł II. Odpowiedział, że należy zrobić rachunek sumienia, odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego ta osoba przebaczyć nie chce? A na przyszły raz więcej uważać.
Chwaleniem można więcej osiągnąć, nawet gdy nie mówimy prawdy.
I mnie też się coś takiego zdarzyło. Przed sześciu laty przedrukowałem (z Katolika!!!) dowcip o starszej pani, która nie sprząta, nie myje szyb, nie wyrywa chwastów w ogródku itp. Podczas prób chóru często daję kartki z ciekawym tekstem (przeważnie krótkie życiorysy Swiętych, legendy, opowiadania), a jak jest wolne miejsce, dodaję dowcip. Przypadkowo ktoś pokazał pewnej pani tę kartkę, a ona uznała, że to ją opisałem. Wszystko pasowało, a ja jej nawet dobrze nie znałem. Ona zaś stwierdziła, że byłem wobec niej złośliwy, że właśnie ją opisałem. Minęło 6 lat. Nadal mi nie wierzy. Co robić? Udaję, że nic się nie stało, chociaż więcej uważam i proszę osoby otrzymujące ode mnie kartki, aby zachowały je tylko dla siebie lub osób zaufanych. Mnie też jest przykro, chociaż winnym się nie czuję, ale anegdot zbierać i rozsyłać (nie wszystkie!!!) nie przestaję. Nie musimy się wszystkim podobać. A ktoś skomentował tę przygodę przysłowiem: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą".
Niby skrzywdzona udaje, że nic się nie stało, więc postępować trzeba podobnie, jakby nic się nie stało.
Pisząc te słowa przypomniał mi się pan Mark Twain, który kiedyś na przyjęciu sąsiadce przy stole powiedział komplement, że jest bardzo piękna. Ta pani mu odpowiedziała, że takim komplementem nie może się odwdzięczyć. Pisarz rzeczywiście najprzystojniejszym nie był, ale pouczył sąsiadkę: "Niech pani zrobi to samo, co ja. Niech pani kłamie!".
Szczęść Boże.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-12-03 17:33

Ty prosiłas o wybaczenie (na spowiedzi chyba też), a więc pojednałaś się w swoim sercu. Nie zawsze zachowanie innych jest w naszej mocy. Postawa tamtej osoby jest jej własnym problemem. Nieprzebaczenie niestety będzie zżerało ją i zamykało ją na łaskę. Jedyne, co możesz zrobić, to modlić się o uzdrowienie tej osoby z nieprzebaczenia. Ale niech cię to nieprzebaczenie absolutnie nie związuje. Wobec wielu nieudanych prób pojednania- nie jest to już twój problem.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-06 14:06

"należy zrobić rachunek sumienia, odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego ta osoba przebaczyć nie chce" - Dokładnie tak. Właśnie problem może tkwić w tych "wielokrotnych próbach pojednania". To nie jest tak, że "Postawa tamtej osoby jest jej własnym problemem".
Ostatnio usłyszałam od pewnego księdza coś, co mnie zszokowało. Mianowicie, może być tak, że te próby pojednania, wyciągania ręki - nie są robione z miłości do tego obrażonego człowieka, ale z własnego egoizmu. Więcej nawet: dopiero takie wyciągnięcie ręki często uzmysławia temu z pewnością poranionemu (absolutnie nie twierdzę, że przez ciebie) człowiekowi, że wina leży po jego stronie. Wtedy próba pojednania nie przynosi pozytywnego rezultatu, ale pogarsza sytuację.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-06 14:38

Przeczytaj ten wątek, może coś pomoże.
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=307649&t=307522

Pozwolę sobie zacytować fragment własnej wypowiedzi:
"Trzeba jednak w swoim miłosierdziu pamiętać, że osoba, która nas skrzywdziła - też ma swoje uczucia. I wcale nie są one miłe. Ona też musi sobie z nimi poradzić. Nie każdy potrafi sobie wybaczyć na tyle szybko, żeby przyjąć szybkie przebaczenie od innych. Przepraszanie, przyznanie się do winy - to także jest wielki trud. Możemy tego nie umieć zrobić od razu nie dlatego, że nie rozumiemy swojej winy, ale dlatego, że emocjonalnie nie umiemy tego zrobić. Wolimy omijać skrzywdzonego, żeby mu nie patrzeć w oczy. Wtedy mniej nas boli to, że skrzywdziliśmy. Owszem, są ludzie pozbawieni uczuć, ale najczęściej ten, kto skrzywdził, po prostu nie umie się w tym odnaleźć, nie wie co zrobić i jak. On też się boi spotkania. To wlaśnie lęk często sprawia, że się najeża i dalej rani. Bywa, że większym miłosierdziem jest właśnie dać mu czas, żeby sobie samemu wybaczył, niż nachodzić go z nachalnym przebaczeniem. "

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: xc (---.205.114.95.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-12-07 05:45

Czekać i w tzw. międzyczasie prosić tego ktosia i jego Stwórcę o akt wybaczenia.

 Re: Co zrobić kiedy ktoś nie chce mi przebaczyć?
Autor: Alba (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-10 15:12

Myślę, że nie naprzykrzać się z próbami pojednania "na siłę" tylko po to, żeby NAM zrobiło się lepiej na duszy. Pamiętaj, że przebaczenie jest "królewskim darem" ze strony osoby, którą zraniłaś - i ona ma prawo Ci go odmawiać, dopóki nie będzie na nie gotowa w swoim sercu. Dlatego lepiej się za nią modlić - i starać się dla odmiany czynić dla niej dobro wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Wtedy, wierzę, pojednanie przyjdzie samo, w naturalny sposób.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: