logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: Wojtek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-01-12 19:20

Witam,
Jestem studentem, studiuje zaocznie i mam zajęcia w niedziele od 8 do 18, więc nie mogę być w kościele co niedziele.

Czy mogę przyjąć komunię (tą niedzielę mam wolną)? Czy to grzech?
Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: m (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-01-12 19:29

A czy orientowałeś się, gdzie jest msza dla studentów? Bo zwykle tam, gdzie są zajęcia dla studentów, są też msze np. o 20.00.
Jeśli takiej nie ma, spytaj spowiednika, albo księdza przed jutrzejszą mszą.
U mnie w parafii w niedziele sa też msze na 7.00. :)

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-12 19:32

W mojej parafii, na Miasteczku Studenckim w Krakowie :) pierwsza Msza święta jest o 6.30, a ostatnie o 18.30 i 20.00. A jeszcze można uczestniczyć we Mszy św. w sobotę o 18.30. W centrum Krakowa ostatnia Msza św. jest nawet o 21.30.
Sprawdź, może podobne możliwości są u Ciebie.

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2013-01-12 20:47

Nasz profesor teologii moralnej stwierdził, że jest się usprawiedliwionym jeśli wykorzystało się wszystkie możliwości i mimo to nie udało się być na mszy.
"Wszystkie" czyli:

1) Msza w sobotę wieczorem
2) Msze o różnych porach dostępnych dla studentów (czy to wcześnie rano czy późnym wieczorem). Mimo zmęczenia oczywiście.
3) Wyjście z inicjatywą do władz uczelni by te umożliwiły studentom uczestnictwo w niedzielnej eucharystii (np. dając godzinę wolnego między zajęciami).

Osobiście całkowicie się z nim zgadzam.

Pozdrawiam :)

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-01-13 00:25

Do Mateusza dołożę jeszcze więcej, bo zawstydzają nas Afrykańczycy, którzy biegną pieszo po 50 km, by być na Mszy św. czy choćby bliżej naszej granicy Ukraińcy.
Odpowiedz sobie na proste pytanie. Gdyby na spotkanie z tobą umówił się Papież czy choćby prezydent, czy nie "wyrwałbyś" się z zajęć, by się z nim spotkać?
A tu na spotkanie choćby tylko coniedzielne umawia się Bóg żywy.
Oczywiście wyjątkiem jest obłożna choroba, ale to i Papież i prezydent i Bóg doskonale rozumieją i nie będą takiej nieobecności traktowali jako lekceważenia.

NIE BĘDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZEDE MNĄ

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: marta (---.static.korbank.pl)
Data:   2013-01-13 09:17

Studiujesz w mieście więc jestem przekonana, że u zakonników msza gdzieś na pewno będzie odprawiona już o 6 rano, a w innym kościele np. o 19, 20.

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: Małgorzata (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-01-13 11:35

A nie słyszałeś o tym, że sobotnia wieczorna Eucharystia jest już traktowana jako niedzielna? Zamiast braku możliwości udziału w niedzielę, idź po prostu w sobotę wieczorem.

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: Ela (---.180.150.229.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-01-13 14:18

Na studia podyplomowe dojeżdżałam 120 km od miejsca zamieszkania. Zajęcia w niedzielę rozpoczynały się o 8, kończyły o różnych porach, po czym musiałam wrócić do domu - także o różnych porach, bywała i 18, i 20 (2,5 godz. jazdy autobusem lub pociągiem, ok.2 godz. samochodem, którego nie mam, pozostawała tzw. okazja). W pobliskim kościele poranna msza była o 7, czasem, żeby zdążyć na 8, musiałam wyjść w trakcie ogłoszeń. Kilka razy zdarzyło mi się spóźnienie; kiedy wyjaśniłam powód prowadzącemu zajęcia, powiedział, że on nie widzi w tym żadnego problemu, tylko mam się pomodlić i za niego :)))
Przez trzy semestry podyplomówki opuściłam jedną niedzielną mszę świętą - z powodu paskudnego zapalenia oskrzeli.
Uczelnie wyższe nie znajdują się na pustkowiach syberyjskich, gdzie msza jest raz na miesiąc albo i rzadziej. W dużych miastach jest też wiele kościołów, a msze celebrowane są o różnych godzinach. Dla chcącego nic trudnego, mogę poszukać - tym bardziej, że obecnie niemal każda parafia ma swoją stronę internetową; mogę wstać o tę godzinę czy półtorej wcześniej - czas poświęcony Bogu "zwraca się" dziesięciokrotnie.
Jeśli się mylę, to przepraszam, ale nie mogę opędzić się podejrzeniu, że szukasz waść wymówki i usprawiedliwienia.
Pozdrawiam w Panu

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: Pax (79.162.100.---)
Data:   2013-01-15 18:15

Możesz pojść na msze w sobote wieczorem - to wigilia, a więc też niedziela wg liturgicznej rachuby czasu. Albo dobrze poszukać mszy. Jeśli jest to duże miasto to pierwsza msza będzie może już o 6 a ostatnia może nawet o 21.

 Re: Nie mogę być w kościele co niedziele.
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2013-01-15 20:17

Do osób radzących pójście w sobotę wieczorem: zajęcia w ten dzień wcale nie kończą się wcześniej.
Wojtku, na uczelni, na której pracuję, jest odgórne zalecenie, żeby zajęcia w niedzielę kończyły się wcześniej, najlepiej nie później niż o 16-17, Zwykle da się to zrobić, chyba, że jest 2-dniowy zjazd, wtedy już niekoniecznie. Wiąże się to z tym, że wtedy zajęcia w piątki i soboty są do 21, ale studenci wolą to niż późne kończenie w niedziele. Myślę, że nie Ty jeden jesteś w takiej sytuacji. Porozmawiaj z kolegami, zgłoście sprawę do samorządu, myślę, że da się w ten sposób zmienić plan.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: