logo
Piątek, 19 grudnia 2014
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-25 22:41

Jestem zaproszona na slub siostrzenca do USA. Odbedzie sie on w kosciele episkopalnym. Czy moge tam przyjac komunie sw. Jestem katoliczka. Pozdrawiam serdecznie i prosze o zajecie stanowiska w tej sprawie. Nie chcialabym popelnic grzechu.

 Re: Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-01-26 00:31

Odpowiedz znajdziesz tutaj:

http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/67/n/5499

 Re: Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: Ali (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-01-26 13:31

Komunia jest TYLKO I WYŁĄCZNIE w Kościele katolickim oraz u prawosławnych. U protestantów nie ma Komunii. W czasie nabożeństwa nie dochodzi do przeistoczenia (nawet jeśli im się wydaje, ze jest inaczej).
Jeśli się na to zdecydujesz to i tak nie przyjmiesz Komunii, a jedynie chleb i wino.
Osobiście uważam, że katolik nie powinien tego robić, bo mogłoby to stwarzać pozory, ze wyznaje wiarę w rzeczywistą przemianę w Krew i Ciało Pańskie.

 Re: Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: Pax (---.gsd.gda.pl)
Data:   2013-01-26 20:24

Kodeks Prawa Kanonicznego
Kanon 844 - § 1. Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy, z zachowaniem przepisów §§ 2, 3 i 4 niniejszego kanonu, jak również kan. 861, § 2.
§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.

Kanon 923 - Wierni mogą uczestniczyć w eucharystycznej Ofierze i przyjmować Komunię świętą w jakimkolwiek obrządku katolickim, z zachowaniem przepisu kan. 844.

A więc prawo kanoniczne zabrania w Kościele episkopalnym, tam nie ma komunii św. w naszym rozumieniu

 Re: Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: xc (---.30.218.219.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-01-28 22:06

Sprawa była wielokrotnie opisywana i odpowiadana na tym forum. Proszę skorzystać z archiwum.

Przy okazji pragnę wyjaśnić parę nieporozumień, które pojawiły się przy okazji wypowiedzi moich przedmówców. Kościół episkopalny w USA to jest amerykańska gałąź Kościoła anglikańskiego. Anglikańska nauka w temacie Eucharystii jest dokładnie taka sama jak rzymskokatolicka. Anglikanie są raczej schizmatykami niż heretykami w stosunku do nas. TAM JEST KOMUNIA ŚWIĘTA W NASZYM ROZUMIENIU. Jeśli więc nie ma możliwości przyjęcia Eucharystii katolickiej, to w zasadzie nie ma przeszkód kanonicznych.
Na marginesie: W kościołach prostestanckich nurtu luterańskiego też obowiązuje nauka o realnej obecności Jezusa Pana. Nie ma między nami tego co nazywa się "interkomunią" (nie lubię tego wyrazu ale trudno, lepszego nie ma) ale nie oznacza to, że "ich" nauka odbiega od "naszej". Warto chodzić na spotkania organizowane w ramach TYgodnia Jedności Chrześcijan, bo wtedy nie powtarza się komunałów i robi się "wody z mózgu". Koniec marginesu.

Jest jeden ważny aspekt sprawy. Wypadałoby się się zapytać tamtejszego szafarza przed przystąpieniem do sakramentu o to czy go udzieli katolikowi rzymskiemu. Nie myślę aby była odpowiedź odmowna ale grzeczność i rozsądek nakazują takie postępowanie. Mnie zdarzyło się kiedyś przyjąć Komunię w Grecji i tamtejszy ksiądz wypytał mnie o spowiedź, o posty. Akurat jestem człowiekiem "przedsoborowym" i dla mnie nie jest niczym niezwykłym, że ostatni posiłek przed przyjęciem Komunii spożywa się na wieczór poprzedniego dnia ale gdybym nie powstrzymał się tego dnia od śniadania, to pewnie ksiądz prawosławny poprosiłby mnie o nieprzystępowanie do sakramentu.

 Re: Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-01-29 05:32

"Z punktu widzenia teologii katolickiej sakrament Eucharystii w Kościele anglikańskim jest nieważny, czyli przyjęcie nawet chleba lub wina podczas takiej liturgii byłoby przyjęciem zwykłego chleba i wina, a nie Ciała i Krwi Chrystusa. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak sakramentu święceń i kapłaństwa urzędowego w Kościele anglikańskim. Dlatego Kościół katolicki nie pozwala na przyjęcie Komunii św. w Kościele anglikańskim."
Autorem powyższego wyjaśnienia (źródło podane przez Bardotkę) jest Marek Blaza SJ, doktor teologii i wykładowca m.in. teologii ekumenicznej.

 Re: Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: Maggy (---.play-internet.pl)
Data:   2013-01-29 11:29

No to ja już sama nie wiem. Pan xc co innego Joy też. To jak to w końcu jest?

 Re: Czy mogę przyjąć komunię w kościele episkopalnym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-29 12:29

Cytuję:
"W Kościele Katolickim zasadniczo nie zezwala się na udzielanie Komunii św. protestantom i anglikanom, ponieważ ich nauka co do Eucharystii w istotnych sprawach różni się od nauki katolickiej. Wyjątek może stanowić niebezpieczeństwo śmierci i niemożność skontaktowania się tegoż chrześcijanina z duchownym swojego Kościoła albo niemożność przybycia tegoż duchownego do chorego. W tej sytuacji kapłan katolicki może udzielić Komunii św. protestantowi albo anglikaninowi pod warunkiem, że ten wyzna katolicką naukę co do realnej obecności Chrystusa w Eucharystii oraz sam kapłan odpowiednio przygotuje tegoż chrześcijanina do przyjęcia Komunii św. uwzględniając jego poważny stan zdrowia.

Inaczej wygląda sprawa udzielania Komunii św. nie-prawosławnym chrześcijanom (w tym katolikom) w Kościele Prawosławnym – trzeba pamiętać o tym, że z punktu widzenia teologii prawosławnej osoba przystępująca do Komunii św. w Kościele Prawosławnym posiada pełną jedność z tym Kościołem. A zatem w Komunii św. chodzi nie tylko o jedność z Bogiem, ale i z Kościołem. W konsekwencji katolik przyjmujący Komunie św. w Kościele Prawosławnym przez sam fakt przyjęcia Komunii św. w tym Kościele staje się prawosławnym!!! Stąd w warunkach polskich z zasady katolik nie powinien przystępować do Komunii św. w Kościele Prawosławnym, bo może to przyczynić się do powstania niepotrzebnych nieporozumień i napięć. Również prawosławny chrześcijanin przystępujący do Komunii św. w Kościele Katolickim w oczach prawosławnych przechodzi na katolicyzm, ponieważ ma pełną jedność z tym Kościołem, w jakim przystąpił do Komunii św. Dlatego też nie powinno się namawiać prawosławnych chrześcijan do przyjmowania Komunii św. w Kościele Katolickim. Kładzie się nacisk na to, żeby wierny Kościoła Prawosławnego – jeśli są ku temu poważne racje, o których już wyżej napisałem – sam w sposób wolny zwrócił się do kapłana katolickiego, że chce przyjąć z jego rąk Komunię św. Katolicy w Polsce tylko w bardzo nadzwyczajnych sytuacjach mogliby przystąpić w Kościele Prawosławnym do Komunii św. (np. niebezpieczeństwo śmierci), ponieważ w Polsce jest duża liczba kapłanów katolickich.

Z kolei protestanci i anglikanie podczas sprawowania sakramentu Eucharystii często zwanego przez nich Wieczerzą Pańską zasadniczo zapraszają wszystkich chrześcijan (w tym katolików i prawosławnych) do Komunii św., ponieważ podkreślają oni, że to sam Chrystus zaprasza do swojego stołu („Bierzcie i jedzcie”, „Bierzcie i pijcie”), a nie konkretny Kościół chrześcijański. Jednak katolicy i prawosławni nie przystępują do Komunii św. we wspólnotach protestanckich czy anglikańskich ze względu na istotne różnice dotyczące realnej obecności Chrystusa w darach eucharystycznych oraz braku sakramentu święceń kapłańskich."

Marek Blaza SJ
http://mateusz.pl/pow/020112.htm

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat: