logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: Anonim (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-02-01 21:00

To pytanie będzie chyba trochę nietypowe, przynajmniej ja się z takim jeszcze nie spotkałem. Ponoć najmniejsze kary czyśćcowe są gorsze od największych na ziemi. Zatem czy człowiek może już tu na ziemi zacząć cokolwiek działać w tym kierunku aby pokutować i skrócić sobie męki po dostaniu się do czyśćca? Jeśli tak to co? Chyba, że chodzi tu o zwykłą pokutę po spowiedzi, ale przecież jedna dziesiątka Różańca, czy jakaś modlitwa to trochę za mało?

 Re: Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-01 21:07

Kilka lat temu pytania tego rodzaju powtarzały się na tyle często, że w serwisie www.spowiedz.pl zrobiłem podstronę na ten temat. Po poczytania tutaj.

 Re: Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-01 23:44

Np. w poniższej książeczce jest o tym, że na ziemi można odpokutować czyściec.

Rękopis z czyśćca – Tłumaczenie z języka francuskiego – ks. A.S. – Za wiedzą Kurii Siedleckiej l. Dz. 566/97 Imprimatur + Joseph Palica, Vic. Gen. Roma. Druk Michaelinum 1998

 Re: Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: Jakub (---.ostnet.pl)
Data:   2013-02-04 09:31

"Ile poniosę trudu i mozołu, tyle też będę miała zasługi, a wszelkie cierpienia i strapienia wewnętrzne, gdy je przetrwam dla służby Bożej, posłużą mi za czyściec."
św. Teresa od Jezusa (†1582)
Księga życia 36, 9



"Jak uczy nas Duch Święty, by dotrzeć do portu zbawienia, wybrane osoby muszą przejść i oczyścić się w ogniu bolesnych upokorzeń, tak jak złoto i srebro oczyszczają się w tyglu. W ten sposób oszczędzą sobie pokuty w przyszłym życiu. „Przyjmij wszystko, co przyjdzie na ciebie, a w zmiennych losach utrapienia bądź wytrzymały! Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia” (Syr 2,4-5)."
św. Pio z Pietrelciny (†1968)
List do Raffaeliny Cerase, Pietrelcina, Wniebo­wzięcie, 15 sierpnia 1914 roku (fragment)



Większą bowiem ma wartość jedna godzina cierpienia w tym życiu, niż wiele godzin w przyszłym.
św. Jan od Krzyża (†1591), Noc ciemna, Księga druga, Rozdział 6 punkt 6



Przez swe cierpienia jesteś oczyszczana z niedoskonałości, których nawet nie jesteś świadoma, a dusza twa staje się jak kryształ, w którym świeci światło Boskiego Słońca.
św. Paweł od Krzyża (†1775), list do Łucji Burlini, 9. VIII. 1749 (fragment)



Lęk, samotność, niedomagania fizyczne, pokusy – wszystko to są próby, które służą do naszego oczyszczenia i odnowienia, aby przygotować nas do życia wiecznego. Odwagi zatem!
św. Pio z Pietrelciny (†1968)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: