logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: netka (---.zamosc.mm.pl)
Data:   2013-03-16 09:34

W podróży zatrzymaliśmy się przy małym, zabytkowym i pięknym kościółkiem. Weszliśmy na modlitwę. Kościół był p.w. Nawiedzenia NMPanny. Ktoś głośno wyraził, że chodzi chyba o Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję. Wychodząc, zapytaliśmy o to starszego, spotkanego pana. Nie wiedział. Może się nigdy nad tym nie zastanawiał.

 Re: Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-03-16 09:53

Maryja nawiedziła Elżbietę.
Żeby rozwiać wątpliwości, sprawdź w słowniku znaczenie słowa nawiedzenie.

 Re: Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: netka (---.zamosc.mm.pl)
Data:   2013-03-16 09:59

Podkreślam, że chodzi mi o wezwanie tego kościoła. Bo przecież znam Nowy Testament i wiem, Kto, Kogo Nawiedził.

 Re: Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: ds (---.147.40.143.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-03-16 11:33

Anna dobrze napisala: Maryja nawiedza Elzbietę. Odpustowe wspomnienie tego wydarzenia przypada 30 lub 31 maja.

 Re: Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: Nell (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-03-16 11:39

Jest dużo kościołów pod tym wezwaniem. A dlaczego jest ono tak sformułowane? Pewnie dlatego, że choć nawiedzana została Elżbieta, to Maryja jest tą, która nawiedziła. Zatem można powiedzieć, że nawiedzenie jest "wspólne" i Maryi i Elżbiety, zależy tylko czy patrzymy od strony czynnej, czy biernej. Jako, że chodziło o uczczenie Maryi, która nawiedza swoją krewną, wezwanie formułowano "Nawiedzenie NMP", w sensie "Nawiedzenie dokonane przez NMP". Bardzo prawdopodobne, że taki sposób sformułowania wezwania nam intuicyjnie nie pasuje, ze względu na zmiany, jakie zaszły w języku polskim, ale nie jestem językoznawcą i nie będę zgadywać. Choć i teraz, w sytuacji, gdy np. Kasia odwiedza chorą Zosię, to można by powiedzieć "Zosia mile wspomina odwiedziny Kasi", tak jak Elżbieta z pewnością mile wspominała nawiedzenie Maryi.

 Re: Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: netka (---.zamosc.mm.pl)
Data:   2013-03-16 13:11

Dzięki, szczególnie Nell. Zaintrygowało mnie to, że Parafianie (spotkani) tego nie wiedzieli, a zatem, może to znaczy coś zupełnie innego.

 Re: Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-16 20:48

Parafianie wielu rzeczy nie wiedzą (np. kto jest tu proboszczem, który kościół jest parafialny a który wynajęty, u nas duża część parafian nie wie pod jakim wezwaniem jest kościół do którego przychodzą itd.), podobnie jak katolicy wielu rzeczy nie wiedzą i w ankietach mówią, że szatan tak naprawdę nie istnieje, ciała nie zmartwychwstaną, jest rozwód kościelny itd.). Nie można się tym kierować. Podobnie jak nie można za pewnik wziąć każdej odpowiedzi na forum pomocy, bo nie wszystkie są prawidłowe. Pomijam, że starszy pan wcale nie musiał być z tej parafii, bo i bez tego mógł prawidłowo odpowiedzieć.

Język polski nie jest językiem pozycyjnym tylko raczej fleksyjnym. Szyk zdania nie jest więc aż taki ważny jak w innych językach, choć oczywiście nie jest bez znaczenia. Kolejność wyrazów jednak raczej podkreśla który wyraz jest najważniejszy dla nas, a nie zmienia sytuacji. "Marek bije kota", jakkolwiek to zapisać, daje pewność, że to Marek bije kota, a nie kot bije Marka. Patrzymy na końcówki i wszystko wiemy.

Tutaj jednak jest nazwa, a nie zdanie. Nie ma orzeczenia. Końcówki słów w tej sytuacji nic nie mówią. Może więc faktycznie troszkę mylić, ale problem byłby jedynie wtedy, gdyby nazwa kościoła (parafii) brzmiała: "Kościół Nawiedzenia", "Parafia Nawiedzenia". Właśnie dlatego, że nawiedzenie może być odpowiedzią na dwa pytania:
- Czyje nawiedzenie? Maryi. Maryja jest nawiedzającą
- Nawiedzenie kogo? Elżbiety. Elżbieta jest osobą nawiedzaną.
Ta dalsza część nazwy po "Nawiedzeniu" jest właśnie odpowiedzią, nie ma więc potrzeby zadawać pytań o co tu chodzi. W nazwie w takiej sytuacji musi być podana osoba, o którą nam chodzi, i jest podana. Z nazwy dobrze wiemy, że nie czcimy tu szczególnie faktu nawiedzenia samego w sobie (albo jakichś duchów), ale Maryję, która nawiedziła. Kościół ma wezwanie Maryjne. Są także parafie pod wezwaniem "Nawiedzenia św. Elżbiety", albo "Nawiedzenia św. Elżbiety przez NMP". Tutaj nie Maryja (w nazwie oczywiście) jest najważniejsza, ale św. Elżbieta. Jeśli więc kościół jest pod wezwaniem "Nawiedzenie NMP", to na pewno odróżnia go to od kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety.

 Re: Nawiedzenie NMP. Kto kogo nawiedza?
Autor: O. Jan, omi (69.158.22.---)
Data:   2013-03-18 04:30

Mnie ta dyskusja przypomniała problem z języka polskiego.
Nie potrzeba tłumaczyć, jaką treść zawiera wyrażenie "idzie jeden za drugim", ale można zapytać: dlaczego drugi idzie przed pierwszym? Dobrze jest znać zasady, ale nie ma potrzeby dyskutować, jeśli mówiący i słuchający rozumieją to samo. Powyższe odpowiedzi moich poprzedników cieszą mnie, ponieważ zawierają treść pozytywną, dotyczącą jednej z prawd naszej wiary.

Szczęść Boże
O. Jan, omi
stary, ale wciąż niepoważny

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: