logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy świeccy mogą błogosławić kapłana?
Autor: Renata (---.elk.mm.pl)
Data:   2013-07-12 08:11

Co na ten temat mówią dokumenty kościoła?

 Re: Czy świeccy mogą błogosławić kapłana?
Autor: xc (---.30.59.171.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-07-12 16:55

Najważniejszym dokumentem Kościoła jest Ewangelia a tam wedle św. Mateusza w rozdziale 5 (u Łukasza w rodz. 6) użyte jest słowo "makarioi", które św. Hieronim w Vulgacie przetłumaczył jako "beati". Oba słowa oznaczają po polsku tyle co "szczęśliwi". Słowo "błogosławiony" to tyle co "szczęśliwy". Błogosławić to nie wykonywać jakieś tajemnicze gesty, mamrotać jakieś zaklęcia lub robić czynności ezoteryczne. To tyle, co życzyć komuś aby był szczęśliwy, życzyć mu szczęścia.

Może to robić każdy, każdemu, przy każdej okazji. Nie trzeba jakiejś specjalnej zgody, jakiegoś dokumentu lub autoryzacji.

Błogosławię Pani, Pani Renato!
Błogosławię Wszystkim Państwu, czytelnikom tego Forum!
Błogosławię Wszystkim Ludziom Dobrej Woli!

 Re: Czy świeccy mogą błogosławić kapłana?
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-07-16 15:15

Nie błogosławisz kapłana tak jak on to czyni np. względem Ciebie tzn. przez wykonanie znaku krzyża ręką w powietrzu.
Ja miałam taką sytuację kilkakrotnie. Jako nie-kapłan miałam pragnienie pobłogosławienia kapłana w imię Jezusa. Najważniejsze to musisz być pewna, że dany kapłan tego chce albo wyraża na to zgodę. Wystarczy wprost zapytać. Znam Księdza, który pozwala się pobłogosławić tylko zaufanym osobom świeckim, ale nie każdemu (ma on na myśli błogosławieństwo przez "zrobienie krzyżyka na czole"). Jeśli dany ksiądz tego nie chce, musisz to uszanować i błogosławić możesz go w indywidualnej modlitwie np. słowami błogosławieństwa Aarona.
Natomiast inną rzeczą pozostaje forma takiego błogosławieństwa. Jeśli chcesz robić Księdzu "krzyżyk na czole" albo modlić się za niego wstawienniczo, zapytaj o zgodę, jak powiedziałam. Zawsze natomiast możesz modlić się za niego albo powiedzieć do niego "Niech Księdza Bóg błogosławi!".

 Re: Czy świeccy mogą błogosławić kapłana?
Autor: musto (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-07-27 11:21

O błogosławieństwie jest trochę tutaj: o. Adam Szustak, Karol Sobczyk "Błogosławieństwo ma moc, czyli o sile Twojego słowa".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: