logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Mateusz (---.piekary.net)
Data:   2013-08-04 14:12

Chciałbym się zapytać jak to jest z odpustem zupełnym. Kiedy ksiądz mówi na Mszy św. w pierwszy piątek miesiąca że do uzyskania jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami to znaczy, że należy spełnić takie warunki jak poniżej?

1) wyznać grzechy, przystępując do sakramentalnej spowiedzi

2) przyjąć sakramentalną Komunię świętą;

3) pomodlić się według intencji Ojca świętego

Oprócz tego doczytałem, że trzeba jeszcze "wzbudzić w sobie wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od grzechu, także powszedniego".

I te warunki rozumiem. Oderwanie od grzechu, spowiedź, komunia i modlitwa za Ojca św.

Ale nie rozumiem kolejnej rzeczy:

"wykonanie czynności związanej z odpustem"

Co to znaczy? Czy jeżeli ksiądz mówił, że odpust jest pod zwykłymi warunkami to liczą się tylko te 3 wyżej wymienione? A wykonanie czynności związanych z odpustem wymagane jest tylko przy tych specjalnych okazjach, jak np. Wszystkich Świętych?

Dziękuję za pomoc.

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-04 22:55

Odpust zupełny to ZAWSZE:
- trzy warunki (w zasadzie cztery, wraz z oderwaniem od grzechu), które są stałe dla każdego odpustu zupełnego
- czynność do którego jest przywiązany odpust zupełny.
Ani przez samą "czynność" nie można dostąpić takiego odpustu, ani przez spełnienie samych stałych warunków. Jeśli czegoś brakuje, to odpust może być jedynie cząstkowy.

Warunki doskonale znasz, to są te, o których napisałeś. Zawsze te same.
A czynność obdarzona odpustem? Kościół przekazał nam zamknięty wykaz takich czynności (wykaz ten ulegał zmianom, ostatni chyba jest z 1969 roku (nie jestem pewna). Niektóre pozwalają nam na uzyskanie odpustu codziennie (np. półgodzinna adoracja Najśw. Sakramentu, półgodzinne czytanie Pisma Świętego), niektóre są tylko raz w roku. Oprócz czynności (dzieło odpustowe) z tego wykazu - Kościół co jakiś czas obdarza nas dodatkowymi możliwościami uzyskania odpustu. Tak jak teraz - w Roku Wiary (w niektórych kościołach codziennie, a wszędzie w wybrane, wskazane dni). Trzeba to po prostu odnaleźć, a nowości śledzić. Zawsze można zapytać.

Nigdy nie słyszałam, żeby z okazji pierwszego piątku można było uzyskać odpust zupełny, nie ma tego w wykazie, więc raczej to niemożliwe.
Jeśli natomiast usłyszałeś to w piątek 2 sierpnia (to rzeczywiście był pierwszy piątek), to chodziło o tak zwany "odpust Porcjunkuli", który zawsze jest 2 sierpnia, bez względu na to, w jaki dzień to wypada. Czynnością odpustową w tym dniu jest "pobożne nawiedzenie kościoła" i "odmówienie w nim Ojcze nasz i Wierzę". W kościele byłeś. A jeśli księża mówią od ołtarza o odpuście zupełnym, to najczęściej od razu prowadzą modlitwy, które są konieczne do odmówienia. Ale nie zawsze to robią, więc trzeba na to zwracać uwagę, aby wypełnić tę czynność odpustową do końca.

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-05 02:01

Witaj.

Odpust zupełny jest przypisany do określonej czynności, którą należy spełnić poza wypełnieniem tych 4 warunków o których napisałeś.

Czyli:
1. spowiedź
2. komunia św.
3. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (najlepiej 'Ojcze Nasz' + 'Zdrowaś Mario')
4. całkowity brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

PLUS DODATKOWO
5. 'COŚ' do czego przypisany jest odpust (jak to nazwałeś 'warunek specjalny).

W tym przypadku, o który pytasz, sądzę, że odpust ten można uzyskać w kościele w pierwszy piątek miesiąca z okazji Roku Wiary.
Stąd uczestnicząc w Eucharystii w pierwszy piątek m-ca spełniasz ten 'specjalny warunek' i wystarczy dopełnić 4 warunki 'zwykłe'.

pozdrawiam. :-)

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 10:10

Do PKM:
z okazji Roku Wiary nie można uzyskać odpustu w pierwsze piątki (chyba że pójdziesz do specjalnie wyznaczonych kościołów w archidiecezji, gdzie odpust można uzyskać w każdym dniu). Dla zwykłych kościołów jest wykaz tych dni odpustowych (podane daty). Najbliższy to 6 sierpnia (Przemienienie), potem 14 września - Podwyższenie Krzyża. Trzeba wtedy być na mszy świętej lub uroczystej Liturgii Godzin w kościele i odmówić Wyznanie Wiary w jakiejkolwiek formie zatwierdzonej przez Kościół. To jest to "dzieło odpustowe", "czynność do której jest przywiązany odpust".

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Mateusz (---.piekary.net)
Data:   2013-08-05 17:03

Dziękuję za odpowiedzi. Tak, jeżeli o mnie chodzi to właśnie byłem teraz w piątek 2 sierpnia i właśnie wtedy usłyszałem o odpuście zupełnym. A więc był to przypadek, że akurat pierwszy piątek :)

Bogumiła, czyli dla obydwu tych dni (6 sierpnia i 14 września) jest taka sama czynność, tak?

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Mateusz (---.piekary.net)
Data:   2013-08-05 18:33

Dziękuje za odpowiedzi :) Teraz wszystko jasne. A mam jeszcze inne pytanie, jeżeli jest w się w stanie łaski uświęcającej to też należy iść do spowiedzi mimo wszystko?

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 20:46

Tak Mateuszu, dla obu dni jest taka sama czynność. To są święta a nie uroczystości, więc "wierzę" nie jest odmawiane podczas mszy świętej, trzeba o nim pamiętać.
Nie trzeba iść do spowiedzi w dniu uzyskania odpustu zupełnego (ani "wczoraj"). Trzeba być w stanie łaski uświęcającej po sakramentalnej spowiedzi, to znaczy żadne żale doskonałe, tylko spowiedź.

Jest jeszcze jeden ciekawy odpust zupełny. Jeden raz w Roku Wiary w dowolnym dniu trzeba nawiedzić miejsce swojego chrztu i odnowić przyrzeczenia chrzcielne w jakiejkolwiek przepisanej formie (czyli nie własnymi słowami, tylko np. druknąć z komputera z Wielkiej Soboty "odnowienie przyrzeczeń", a może masz w książeczce).

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-05 22:04

Sądzę że jednak mozliwe jest uzyskanie odpustu w 'swoim' czy tez 'zwyklym' kosciele parafialnym w pierwszy piatek m-ca, jesli takie postanowienie zawiera dekret biskupa miejsca (przepraszam ze nie sprecyzowalem od razu).

Jesli czytam w dekrecie:
"...korzystajac z uprawnien udzielonych przez Penitencjarie Apostolska biskupom diecezjalnym (...) wyznaczam nastepujace miejsca w Archidiecezji Lubelskiej, w ktorych wierni moga zyskac odpusty zwiazane z Rokiem Wiary:
(...)
3. w kazdym kościele parafialnym w pierwszy piatek miesiaca oraz podczas Triduum Sacrum."

Udzielajac odpowiedzi kierowalem sie tym dekretem.
Nie znajac miejsca gdzie to sie wydarzylo bralem pod uwage okolicznosc, ze moglo sie dziac na terenie Archidiecezji Lubelskiej, badź innej, ktorej biskup rowniez okreslił taką możliwosc.

Za brak precyzji przepraszam raz jeszcze. odpisywalem w srodku nocy.

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 22:43

Tak, jeśli taki jest dekret, to na terenie tamtej archidiecezji jest taka możliwość.
Ja też nie spytałam Mateusza z jakiej jest archidiecezji (skojarzyłam Piekary koło Krakowa, a przecież mogą być inne) - kierowałam się dekretem dla archidiecezji krakowskiej - także więc jest tu i moja wina.
W stałych odpustach zupełnych biskup nie może nic zmienić, ale w odpustach Roku Wiary przecież to biskupi ustalali miejsca (kościoły) i daty dni, w których można odpust uzyskać.

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-06 00:03

Jeśli mozesz, Mateuszu to podaj konkretnie miejscowosc i wezwanie kosciola.

(bo np jesli to Piekary Śląskie, czyli Archidiecezja Katowicka i kościół 'Imienia Najświętszej Maryi Panny i Swietego Bartłomieja', to odpust mozna uzyskac 'za kazdym razem, gdy sie go pobożnie nawiedzi' [poki trwa rok wiary],
a dniami podczas ktorych mozna uzyskac odpust w kazdym kosciele archidiecezji poprzez uczestnictwo w uroczystej Eucharystii oraz odmowienie Wyznania Wíary są uroczystosci:
15 sierpnia (sw. Jacka)
17 sierpnia
(Matki Bożej Piekarskiej)
24 listopada (Chrystusa Króla).

 Re: Jak to jest z odpustem zupełnym?
Autor: Mateusz (---.piekary.net)
Data:   2013-08-06 18:17

Dziękuję za odpowiedzi. Jestem właśnie z Piekar Ślaskich, co prawda z innej parafii niż podana wyżej, ale do tego kościoła też mam rzut beretem (Piekary są małe) i to właśnie tam byłem w ostatni pierwszy piątek (2 sierpnia). Nawet nie wiedziałem, że pod nosem mam kościół, w którym odpust zupełny mogę uzyskać tak często. To aż szkoda by było nie korzystać :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: