logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy trzeba pościć, chodzić do kościoła i do spowiedzi?
Autor: Gregorz (17 l.) (70.39.185.---)
Data:   2014-07-21 19:06

Szczęść Boże.
Otóż mam 17 lat i postanowiłem chodzić do Kościoła w niedziele i święta bo zdałem sobie sprawe, że odwróciłem się od Boga i przez to oddaliłem się od niego, zdałem sobie też sprawe, że nie chce już być złym człowiekiem i chcę pojednać się z nim, i tu jest pytanie, ile razy trzeba chodzić do kościoła, co ile czasu trzeba iść do spowiedzi i w jakie święta trzeba pościć, czy będzie dobrze gdy będe chodził do kościoła w niedziele i święta, co miesiąc chodził do spowiedzi i pościł w każde święto?, wiem, że takie pytania są całkiem śmieszne ale dla mnie jest to ogromnie ważne bo od jakiegoś czasu w ogóle nie chodziłem do kościoła z zaniedbania. Byłbym serdecznie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

 Re: Kiedy trzeba pościć, chodzić do kościoła i do spowiedzi?
Autor: J. (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2014-07-21 21:53

"Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia." Łk 15, 7
Chwała Panu!

Kodeks Prawa Kanonicznego zawiera informację, że wierni zobowiązani są uczestniczyć we Mszy co niedzielę + wyznaczone dni w ciągu roku (święta nakazane). W Polsce świętami nakazanymi są:
Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia);
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia);
Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia);
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało);
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);
Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
Ale to jest obowiązkowe minimum. Warto chodzić częściej do kościoła, częściej uczestniczyć w Eucharystii. Msza Święta to największy cud, a my możemy otrzymać największy dar od Boga, chociaż często tego nie doceniamy!

Dalej, do spowiedzi należy przystępować najrzadziej raz w roku. Ale to jest niewystarczające minimum. Zalecane jest, aby przystępować raz w miesiącu, natomiast każdy musi wypracować swój własny rytm częstotliwości spowiedzi, w zależności od potrzeb. Zobaczysz, jak Ci wygodnie, kiedy poznasz swój duchowy organizm.

Grzegorzu, w święta i uroczystości nie należy pościć, ponieważ jest to radosny czas! Post obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W każdy "normalny" piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jako forma pokutna. Wiesz, jeśli w piątek przypada uroczystość, nie ma "postu"!

Nie studiuj teraz KPK, czy KKK. Poznałeś "przepisy", które są ważne, postaraj się z nimi zapoznać, ale nie patrz na nie z przerażeniem. Nie o to chodzi. Bądź blisko Boga, stawaj codziennie na modlitwie, dziękując Panu za ten trudny czas oraz za powrót w ramiona Boga! Przyjmuj Pana Jezusa najczęściej jak możesz na Mszy Świętej, przychodź do Niego, kiedy jest wystawiony w Najświętszym Sakramencie. Kiedy zgrzeszysz, idź i pozbądź się brzydoty grzechu.

Staraj się żyć tak, aby Bóg był na pierwszym miejscu, a jeśli tak będzie, to wszystko inne będzie miało właściwe miejsce!

 Re: Kiedy trzeba pościć, chodzić do kościoła i do spowiedzi?
Autor: Marek Piotrowski (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-21 21:54

Napisz a odpowiem na Twoje łatwe pytania, a jak bedą trudne i nie będę wiedział co odpowiedzieć to Cię przekieruje do kogoś kto będzie umiał :)
marek.piotrowski@analizy.biz

 Re: Kiedy trzeba pościć, chodzić do kościoła i do spowiedzi?
Autor: Franciszka (---.204.133.153.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-07-21 22:18

"nie chce już być złym człowiekiem i chcę pojednać się z nim" - To bardzo dobry pomysł. Gratuluję ci odwagi i męstwa. Życzę wytrwałości w tym postanowieniu, chociaż od razu uprzedzam, że nie będzie to łatwe. Jak mówi przysłowie (chyba chińskie), każda, nawet najdłuższa i najpiękniejsza podróż musi zacząć się od zrobienia pierwszego kroku. Myślę, że tak będzie najlepiej w twoim przypadku: zrobić pierwszy krok i pójść do kościoła na Mszę świętą. Dobrze pamiętasz, że Kościół zobowiązuje wiernych do uczestniczenia we Mszy świętej w każdą niedzielę, a także w określone święta. Jakie to dni, jest wymienione np. tutaj: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/ML/nakazane.html#

Co do postu, to jest całkiem odwrotnie, bo jest on zakazany w święta. Natomiast niepokoi mnie twój obraz Boga, jaki przedstawiasz w tym wątku. Pan Bóg nie rozlicza nikogo z przestrzegania przepisów, bo to nie jest zgodne z nauką Jezusa Chrystusa. Bóg jest miłością (1J 4, 8; 16), pierwszy umiłował nas wszystkich i cierpliwie czeka na odwzajemnienie od każdego człowieka. Podane siglum wskazuje to zdanie w Nowym Testamencie. Proponowałabym ci zacząć go czytać, przynajmniej Ewangelie.

Jeśli czujesz niepokój z powodu oddalenia się od Pana Boga, to zrób rachunek sumienia na podstawie Dziesięciu Przykazań Bożych (znajdziesz podpowiedzi w sieci) i pójdź do spowiedzi. Pamiętaj, że w życiu duchowym konieczne są konkretne wytyczne w działaniu. Najpierw warto zrobić postanowienie, jak to właśnie zrobiłeś. Ale nie zapomnij o programie realizacji, a z tym będzie trudniej, niż ci się teraz wydaje. Po ludzku to nie jest możliwe, jeśli nie otrzymasz łaski od Ducha Świętego. Módl się o Jego Dary, jak to robił przez całe życie św. Jan Paweł II. W ogóle najważniejsza w zbliżaniu się do Pana Boga jest osobista modlitwa. Bez niej nie wyobrażam sobie, żeby coś ci się udało poprawić w życiu. Poradź się spowiednika. Powinien pomóc, ukierunkować cię, podpowiedzieć co i jak robić.
W zbliżaniu się do Boga potrzebni są inni ludzie. Zachęcam cię do poszukania w parafii lub najbliższej okolicy wspólnoty religijnej dla ludzi w twoim wieku. Teraz są wakacje, więc może jeszcze udałoby ci się wyjechać z taką wspólnotą na jakąś pielgrzymkę. Po wakacjach na pewno znajdziesz w kościele ogłoszenia o terminach spotkań różnych grup młodych ludzi.

 Re: Kiedy trzeba pościć, chodzić do kościoła i do spowiedzi?
Autor: Ada (---.docsis.tczew.net.pl)
Data:   2014-07-22 18:18

Grzesiu, ile razy trzeba spotkać się z dziewczyną, co ile się z nią spotykać, ile razy pójść z nią do kina i jakie święta z nią spędzać, żeby było "dobrze"?
Myślę, że sam sobie odpowiesz na to pytanie a odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli się kogoś kocha, chce się z nim spędzać jak najwięcej czasu. Nie przelicza się go na ilość wspólnych spacerów czy obejrzanych razem filmów. Miarą miłości jest miłość bez granic. I tak samo w relacji z Panem Bogiem. Jeśli Go kochamy, nie zastanawiamy się czy comiesięczna spowiedź, niedzielna Msza święta i post w nakazane dni wystarczą, żeby zbudować relację miłości. NIE! Wyliczając nie zbudujemy ŻADNEJ relacji. Trzeba wejść z Panem Bogiem w dialog miłości i odrzucić wszelkie kalkulacje, bo w miłości nie ma na nie miejsca.
Grzesiu, czy masz przyjaciela? Jeśli tak, to wiesz, że z przyjaciółmi rozmawia się o wszystkim, również o przysłowiowej pogodzie. Może postaraj się stworzyć z Panem Bogiem taką przyjacielską relację? Zacznij Mu opowiadać o swoim dniu, co robiłeś, jak się czułeś, o czym myślałeś, na co miałeś ochotę, co sprawiło Ci radość a co Cię zasmuciło. Tak, mów Mu o tym, mimo że On to wszystko wie. Ale mimo tego że wie, cieszy się, kiedy Mu o tym opowiadamy i z chęcią słucha. Słucha tak, jakby dopiero się tego od nas dowiadywał. Polecam Ci taką formę modlitwy. Oczywiście msze święte, posty i inne sakramenty są ważne, ale nie może też zabraknąć tego miłosnego dialogu, żeby nasza wiara nie stała się pustym klepaniem formułek i zaliczaniem Mszy świętych, bo tak trzeba, bo inni chodzą, bo rodzice każą czy dziadkowie krzywo patrzą.
Powodzenia ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: