logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: osa (91.240.223.---)
Data:   2014-07-23 18:37

Czy warto wierzyć w ludzi, w to że są dobrzy i życzliwi? Wszyscy mnie zawiedli, nie potrafię nikomu zaufać.

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2014-07-29 08:18

Zadajesz bardzo mało precyzyjne pytanie, bo co? - czy wierzyć w to, że za wyrządzoną komuś krzywdę, czy niesprawiedliwość nie spotka mnie to samo? Ależ jest niemalże w 100% pewne, że tak. Taka jest bowiem ludzka natura, że w większości przypadków odpłacają pięknym za nadobne. Mało jest takich, którzy postąpią według nauki Jezusa: gdy uderzą Cię w prawy policzek, nadstaw mu także lewy. Zanim przystąpisz do oceny innych ludzi, zadaj pytanie najpierw sobie: jaka jestem? Przydałaś sobie przydomek "osa". To jedno słowo mówi bardzo wiele i na pewno ustawia innych wobec Ciebie na dystans. Jeśli szukasz wokół siebie ludzi, od których oczekujesz życzliwości i dobroci, sama czyń dobro, bez oglądania się na to, czy będą Ci odpłacać tym samym. Wielkość Świętych Pańskich właśnie na tym polega, że nie zwracają oni uwagi na osobę człowieka, ale na Boga, który w nim jest i czynią wszystko, by ten, który jest w potrzebie otrzymał pomoc, której potrzebuje. Cóż Ci po życzliwości tych, którzy Cię obdarowują natychmiast, gdy ty ich obdarujesz. Szukaj zatem nie tych, którzy na każdym kroku będą Ci dziękować, ale tych, którzy będą Ci złorzeczyć, nie wiedząc, jakiego dobra od Ciebie doznali. Szukaj Boga! To Jego miłość jest Ci potrzebna. Gdy On Ci jej udzieli, nie będziesz potrzebowała niczego więcej. Szczęść Boże!

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2014-07-29 17:42

A tworząc ten wpis, osa miała nadzieję, że usłyszy: tak. ;)

Oso, życie takie jest i ludzie tacy są, generalnie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i zdrowe jest założenie, że każdy człowiek w którymś momencie zawiedzie. Lepiej się uciekać do Pana niż pokładać ufność w człowieku, bodaj już Dawid to wymyślił. Wierzyć w ludzi? Nie warto. Jak wierzyć, to tylko w Boga.

Jeśli pytanie brzmi, czy wierzyć ludziom - hm, niektórym i czasem. Zawsze pamiętając, że człowiek jest tylko człowiekiem. Oprzeć relację o Boga i liczyć się, że czasem będzie bolało.

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-29 19:15

Też trudno mi ufać ludziom, bo niektórzy też mnie zawiedli. Jak do kogoś stracimy zaufanie, to później ciężko to odbudować, czasem w ogóle nie jest to możliwe. Ludzie są tylko ludźmi. W moim życiu są też osoby, którym ufam, choć to zaufanie też różnie się rozkłada, wierzę w ich dobroć i życzliwość. Myślę, że warto wierzyć w ludzi, tylko trzeba najpierw człowieka dobrze poznać, zanim mu się zaufa i trzeba być ostrożnym. Nie wszyscy są źli. Na pewno znajdziesz kogoś przyjaznego. Nie można też opierać wszystkiego na człowieku, bo popełniamy błędy, zawodzimy, uczymy się całe życie.

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: Marta (---.30.201.241.threembb.co.uk)
Data:   2014-07-30 01:28

Jacy "wszyscy" Cię zawiedli? Ja też? Wybacz mi proszę :)
Tak serio, nigdy nikt nie był Ci życzliwy? Nikt nigdy się do Ciebie nie uśmiechnął ot tak? To niemożliwe. Źle patrzysz. Problem najwyraźniej jest w Tobie: pielęgnujesz w sobie pretensje do siebie (wątek o wybaczeniu sobie) i do innych i te żale urosły już do takich rozmiarów, że świata poza nimi nie widzisz. Popracuj nad tym.
W Twoim wątku o wybaczeniu sobie odpowiedziało Ci 9 osób. Też Cię zawiedli i poświęcili Ci kilkanaście minut swojego czasu ze zwykłej nieżyczliwości do Ciebie?

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: osa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-30 08:31

Nie musicie mi pisać, że mam problem ze sobą bo to wiem

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: Marta (---.30.201.241.threembb.co.uk)
Data:   2014-07-31 09:42

Oso, to bardzo dobrze, że wiesz, że masz problem ze sobą. Zauważenie i nazwanie problemu to pierwszy krok do jego zwalczenia, Ty już ten krok zrobiłaś, to sukces. Niektórzy potrafią całe życie ignorować problem w sobie i uważać, że to wszyscy inni są wszystkiemu winni.
Co dalej robić w Twojej sytuacji: nazwij sobie ten swój problem bardzo konkretnie, poszukaj źródeł, zastanów się czy jakieś konkretne wydarzenie popchnęło Cię do stanu "wszyscy mnie zawiedli"? Kiedy tak się stało, dlaczego? Co masz sobie do wybaczenia? Czy tak prawdę powiedziawszy zrobiłaś jakieś poważne zło (komuś/sobie?) czy bardziej Ci chodzi o zraniony perfekcjonizm, że nie jesteś taka jaką byś siebie chciała widzieć? Te dwie sytuacje wymagają nieco innego podejścia.
Potem podejmij decyzję, czy chcesz ten problem zwalczyć, czy też wolisz dalej siedzieć w swojej jako tako bezpiecznej i znajomej skorupce? Możesz siedzieć, to się da, ale będziesz się męczyć. Jak spróbujesz coś w sobie zmienić, to masz szansę na lepsze. Spróbuj coś zmienić. Ja jak mam coś zrobić, czego się boję, bo nie wiem jak to wyjdzie i czy w ogóle, to sobie myślę, że jak nie wyjdzie, to świat się nie zawali, a do punktu wyjścia prawie zawsze można wrócić.
Jak już zdecydujesz, że chcesz jednak coś zmienić, to porozmawiaj z psychologiem lub jakimś życzliwym człowiekiem ;) - tylko uważaj, bo jednak nie każdemu należy ufać i wierzyć od razu. Poczytaj książki lub artykuły w necie odnośnie Twojego problemu, pytaj tutaj. Tylko my rzecz jasna nie jesteśmy wszystkowiedzący i mamy ograniczone możliwości. Nawet wpisanie w google "jak wybaczyć sobie błędy" (prawie 1,5 miliona rezultatów w 0,43 s, wow!) i poczytanie różnych tekstów może Ci pomóc w rozwiązywaniu Twojego problemu. Oczywiście myśl jak czytasz i nie wierz we wszystko bezkrytycznie :)
Nie wiem jak tam Twoja relacja z Bogiem, ale to też może być źródło naprawdę dużej pomocy dla Ciebie. Tylko trzeba chcieć tej relacji i prosić Go o pomoc. Mnie osobiście rozmowy z Bogiem bardzo pomogły swego czasu w nabraniu pewności siebie i w poukładaniu swojego życia. Kiedyś w końcu do mnie dotarło, że skoro Bóg mnie kocha, tak bardzo, że oddał za mnie życie na krzyżu, to co ja się będę przejmować, że nie wszyscy ludzie mnie akceptują i lubią? Bóg kocha także Ciebie, Oso, także Ciebie wzywa po imieniu i Ciebie również chce przytulić do swojego serca.
Muszę zmykać do pracy, jak coś, to pisz, odpiszę później.

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: osa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-31 16:52

Mam nazwany problem, znam jego źródła, wiem jakie konkretne wydarzenie pchnęło mnie do stwierdzenia "wszyscy mnie zawiedli", stąd moje różne pytania tutaj. Wiem, że nie wszyscy znają poprawną odpowiedź, liczę się z tym, niektórzy się oburzają, jak można pytać dlaczego Bóg dopuszcza do krzywdzenia bezbronnych, niektórych moich odpowiedzi moderator nie umieszcza, chyba są zbyt szczere. Wszyscy mogli zrobić cokolwiek żebym tego pytania nie zadała, ale albo się bali albo mój los był im obojętny. Większe pretensje mam nie do tych którzy mnie skrzywdzili ale do tych, którzy wiedzieli i nic nie zrobili, ale kogo to teraz obchodzi, to mój problem. Ja nie wiem jak na nowo uwierzyć w ludzi. A Bóg dlaczego ani jednego życzliwego odważnego człowieka wtedy nie posłał? Może takich nie ma.

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: G_JP (1) (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-07-31 17:05

Pamiętam, że moja ś.p. Babcia zawsze mówiła tak: "Sobie nie ufam, to jak mogłabym zaufać drugiemu człowiekowi. Bogu ufam i ty ufaj!" Tutaj trzeba dodać, iż Babcia była osobą, która dużo się modliła, przeszła wiele trudów w życiu, w tym śmierć męża w czasach młodości, śmierć dwójki dzieci; dużo też dokonała, jak na swoje możliwości. Gdy jest mi trudno, myślę sobie o niej i wtedy zaraz robi mi się raźniej.

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: Michaś (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-01 14:19

Oso, piszesz, że nie wszyscy znają poprawną odpowiedź. Da się jednak udzielić jej na takie pytanie? Jeśli chcesz poznać moje zdanie: ludzie nie są ani dobrzy, ani źli, a przynajmniej nie nam to oceniać jacy są. Dobre czy złe natomiast na pewno mogą być ich czyny. Głęboko wierzę w to, że są ludzie, którzy chcą być życzliwymi dla innych i którzy starają się czynić dobro, a unikać wyrządzania zła. Każdy jest jednak tylko człowiekiem i czasem zawodzi. A czy warto w to wierzyć? Myślę, że warto, gdyż każdy odwzajemniony uśmiech jest cenny.

:)

 Re: Czy warto wierzyć w ludzi?
Autor: pomidorek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-01 17:11

Czy warto? Warto. Ty możesz pomóc innym wierząc w nich. Mnie bardzo pomogli ci, którzy we mnie wierzyli, bo ja nie miałam do siebie zaufania. Są też tacy, których Bóg stawia na Twojej drodze, żeby Tobie pomogli. Całą ufność i wiarę trzeba mieć w Bogu, a nie w człowieku, bo on może zawieść.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: