logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Ewa (---.satfilm.net.pl)
Data:   2014-07-26 19:41

Jutro niedziela. Jedyny dzień w jaki może do mnie przyjechać przyjaciółka, która mieszka ok 20km ode mnie. Jutro dzień Pański. Przykazanie mówi "Pamiętaj abyś dzień święty święcił". Jestem przeciwna pracy w niedzielę i także robieniu zakupów w niedzielę, wiem że robiąc zakupy w niedzielę ci ludzie muszą pracować, by nas obsłużyć. A to jest złe. Ale zastanawiam się czy złamię przykazanie, jeśli z przyjaciółką pójdziemy na lody czy herbatę? Chodzi o pielęgnowanie przyjacielskiej relacji między nami, o miłe spędzenie razem czasu, ale nie chcę zmuszać ludzi do pracy ani łamać przykazania.

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Ania (---.play-internet.pl)
Data:   2014-07-27 11:04

Witam, zamieszczam link do odpowiedzi na Twoje pytanie:
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/80a6d
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/85247
Pozdrawiam

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Krzysztof (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-27 13:44

Witam,
Idąc do jakiejś kawiarni, restauracji w niedzielę nie łamiesz trzeciego przykazania, ponieważ, jak napisałaś: "chodzi o pielęgnowanie przyjacielskiej relacji między nami, o miłe spędzenie razem czasu", czyli jest to rodzaj świętowania, Twojego odpoczynku, a Ci ludzie, którzy wtedy pracują, umożliwiają Tobie ten wypoczynek, to tak samo, jak np. kierowcy autobusów, które kursują w niedzielę. Nie pojedziesz autobusem np. na wycieczkę, bo zmuszasz innych do pracy?
Błogosławionej niedzieli i spotkania z przyjaciółką na lodach i herbacie:-)
Pozdrawiam

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2014-07-27 15:39

Można pójść z przyjaciółką na Eucharystię, a potem na spacer, lody, herbatę...
Kolejność dobrze jest zachować, bo przecież Pan jest najważniejszy. Nie widzę tu żadnego problemu.

pozdrawiam

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2014-07-27 16:14

Nie złamiesz.
Praca, która pomaga świętować niedzielę innym jest nie tylko dopuszczalna, ale (zależnie od intencji pracującego) może być nawet dziełem miłosierdzia.

Polecam przy okazji dokument Dies Domenica. Niedługi a warto przeczytać by mieć pełniejszy obraz problemu :)

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: mateusz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-07-27 19:27

Gdzie można poczytać dokument Dies Domenica?

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Ewa (---.satfilm.net.pl)
Data:   2014-07-27 20:24

Nie spojrzałam tak na to z tej strony. DZiękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Niestety, a może na szczęście przeczytałam je za późno. Przyjaciółka co prawda kupiła sobie wodę i bułkę (głodować nie mogła), ale bardzo dużo spacerowałyśmy i spędziłyśmy bardzo mile czas. To był dobry wybór nie idąc do kawiarni itp.

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: odpowiedź (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2014-07-27 21:59

Zjedzenie lodów nie łamie żadnego przykazania (pomijam przypadki typu: na ulicy bandyci katują człowieka, a ty się przyglądasz i lody sobie jesz).

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: AsiaBB (---.158.217.203.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-07-28 10:15

Co do pracy w niedzielę - pomyśl o studentach, którzy pracują tylko w weekendy, bo w tygodniu zajęcia, a bez pracy nie mogliby skończyć studiów. Nie każda praca w niedzielę jest zła, choć oczywiście niektórzy tego nadużywają i otwierają sklep w niedzielę, bo wtedy najwięcej zarabiają, mimo że te zarobki nie są im niezbędne. Podobnie z kupującymi. Nie ma nic złego w kupieniu chleba rano w niedzielę, jak zapomniałaś w sobotę, czy w pójściu z koleżanką na lody albo do kina w tym dniu, ale już niepokojące jest, kiedy możesz zrobić zakupy w tygodniu, ale zostawiasz sobie tę przyjemność na niedzielę. Kiedyś krążył taki dowcip: przychodzi ksiądz po kolędzie i pyta Jasia: chodzisz w niedzielę do kościółka? Jaś odpowiada: chodzę. A do którego? pyta dalej ksiądz. Do Careffoura odpowiada Jaś.

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Mateusz (---.hybryda.net)
Data:   2014-07-28 13:42

Mateuszu (cóż za piękne nosisz imię :D), przepraszam, pomyliłem nazwę. Chodziło o dokument Dies Domini :)
Jest dwuczęściowy - dwa pierwsze rozdziały to wstęp historyczno-teologiczny; uwagi praktyczne znajdują się raczej w III i IV rozdziale.

Przeczytać można np. tutaj: http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/apost_letters/documents/hf_jp-ii_apl_05071998_dies-domini_pl.html

 Re: Czy złamię przykazanie, idąc w niedzielę na lody?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-08-31 02:53

Możesz zaprosić koleżankę na herbatę i lody do siebie. Lody można wcześniej kupić i zamrozić lub zrobić samemu lub razem z przyjaciółką :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: