logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy każdy ksiądz może udzielać potrójnego bł.?
Autor: Marta (---.41.88.105.threembb.co.uk)
Data:   2014-09-01 01:27

Chodzi mi o błogosławieństwo na zakończenie Mszy. Biskupi zwykle (lub zawsze?) robią wtedy trzy małe znaki krzyża, po jednym na Ojca i Syna i Ducha Świetego Zwykli księża robią jeden duży znak krzyża. Czy ten potrójny jest jakoś zarezerwowany dla biskupów, czy teoretycznie każdy ksiądz też tak może? Wedle własnego uznania?
Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

 Re: Czy każdy ksiądz może udzielać potrójnego bł.?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-01 08:12

Znak ten jest zarezerwowany dla biskupów. W ramach przywileju stosują go niektórzy księża na zakończenie obrzędów swojej Mszy prymicyjnej.
Podejrzewam też, że papież, biskup lub prawo kanoniczne może udzielać takiego przywileju (np. opatowi benedyktynów itp.), ale szukanie tego mogłoby nie być łatwe, bo prócz KPK w takich sprawach często jest mnóstwo norm pozakanonicznych (głównie w księgach liturgicznych zatwierdzonych przez odnośną władzę).

Pozdrawiam :)

 Re: Czy każdy ksiądz może udzielać potrójnego bł.?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-01 12:07

Jest zarezerwowany dla biskupa. Tak mówi o błogosławieństwie OWMR:

167. Następnie kapłan rozkłada ręce i pozdrawia lud słowami: Pan z wami, lud zaś odpowiada: I z duchem twoim. Kapłan ponownie składa ręce, a następnie lewą rękę kładzie na piersiach, prawą zaś unosi ku górze i dodaje: Niech was błogosławi Bóg wszechmogący i czyniąc nad ludem znak krzyża, wypowiada słowa: Ojciec i Syn, i Duch Święty. Wszyscy odpowiadają: Amen.
W niektóre dni i w pewnych okolicznościach tę formułę błogosławieństwa zgodnie z przepisami poprzedza modlitwa nad ludem lub inna formuła bardziej uroczysta.
BISKUP błogosławi lud odpowiednią formułą, czyniąc trzykrotnie znak krzyża nad ludem."

Ale w słowniku terminów liturgicznych dla ministrantów pod hasłem "infułat" wyczytałam, że:
"Dawniej infułaci mogli trzy razy w roku udzielić błogosławieństwa w czasie rozesłania na końcu Mszy Świętej potrójnym krzyżem".

 Re: Czy każdy ksiądz może udzielać potrójnego bł.?
Autor: Marta (---.41.88.105.threembb.co.uk)
Data:   2014-09-01 23:20

Dziękuję, to tak jak przypuszczałam. Ksiądz staruszek miał czasami zastępstwo jak proboszcz był na urlopie i mieliśmy różne urozmaicenia, począwszy od braku niektórych dość kluczowych tekstów (np. Oto Baranek..) poprzez wykonywanie znaku krzyża w różnych płaszczyznach hostią nad kielichem w trakcie doksologii końcowej (tego się nie da opowiedzieć, to trzeba zobaczyć), a skończywszy na tym potrójnym znaku krzyża. Nie przypuszczam, żeby emerytowany biskup u nas w parafii odprawiał Msze. Mam jakoś zasygnalizować proboszczowi co tu się działo? Z jednej strony nie chcę kablować na staruszka, bo to mogą być jego ostatnie Msze w życiu może, z drugiej strony jakoś mi przykro jak Msze tak dziwnie wyglądają.

 Re: Czy każdy ksiądz może udzielać potrójnego bł.?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-02 09:30

Marta, uważam że powinnaś o tym powiedzieć, spokojnie, rzeczowo. Ty nie jesteś w swoim kościele (jak by to ująć?) przypadkowym parafianinem, prawda? (Chyba że jest coś nowego o czym nie wiem, albo Cię z kimś pomyliłam). Jeśli nikt z kapłanów nie jest obecny podczas odprawiania mszy przez tego księdza, to mogą nie wiedzieć jak to wygląda. A powinni wiedzieć, bo za chwilę ksiądz-staruszek może zapomnieć co ma robić i msza nie będzie ważna. Nie jest to w kategoriach kablowania na kogoś, tylko troski o świętą liturgię. To nie to samo, co patrzeć krzywo na kogoś, kto fałszuje. Jesteś w parafii osobą za coś odpowiedzialną i uważam, że Twoim obowiązkiem jest poinformować proboszcza. Być może proboszcz się tylko uśmiechnie, bo na przykład dobrze wie czego po księdzu-staruszku może się spodziewać (może od wielu lat zachowuje się tak samo). A być może sprawę przemyśli. Księża, którzy gubią się podczas liturgii nie są (z tego co widziałam i słyszałam, bo nie znam prawa) oddzielani, odsuwani od ołtarza, tylko ktoś musi z nimi mszę odprawiać, żeby czuwać nad prawidłowym przebiegiem liturgii.

Kablowanie to komentowanie w tonie sensacji, ośmieszanie człowieka, chęć sprawienia mu krzywdy. Informacja bez śmiechu i niepotrzebnych emocji, bez chęci skrzywdzenia kogoś, nie jest donosicielstwem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: