logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Prywatna droga krzyżowa. Jak odmawiać?
Autor: Kamil (---.40.248.223.threembb.co.uk)
Data:   2014-09-01 14:14

Dzień dobry :)

Bardzo uprzejmie proszę o podpowiedź. Znalazłem (nie bez trudu) opis Drogi Krzyżowej tutaj:
http://sanctus.pl/index.php?grupa=44&podgrupa=202&doc=147

ALE niektóre części są a) nieobowiązkowe albo b) przeznaczone dla Kapłana. Zatem mam dwa pytanka:

1) Czy odmawianie modlitwy Respice quaesumus Domine jest konieczne?
(nie chodzi mi o "ułatwienie", ale po prostu nie znam tej modlitwy, ani języka łacińskiego).

2) Czy ostatnia część "Módlmy się. – Wejrzyj, prosimy Cię, Panie, na tę rodzinę Twoją (...)" także obowiązuje tylko w przypadku uroczystości, czy jednak powinienem ją odmówić, pomijając część dla Kapłana i ludu, która jest najpierw?

Serdeczne podziękowania dla każdego, kto znajdzie chwilkę, by wyjaśnić mi jak mam postąpić, by było najwłaściwiej :-)

 Re: Prywatna droga krzyżowa. Jak odmawiać?
Autor: Sowa Przemądrzała ;) (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-09-01 18:50

Droga Krzyżowa odprawiana indywidualnie, czy to w pustym kościele, czy na tak zwanych dróżkach w przy różnych sanktuariach (akurat mam jedno bliziutko), to moja ulubiona forma modlitwy. Można ją odmawiać, jak się chce. Nawet liczba stacji nie zawsze jest taka sama. Bo to akurat się zmieniało na przestrzeni dziejów, więc i nadal może się zmieniać. Jest sporo różnych modlitewników z Drogą Krzyżową, choć najbardziej lubię po prost własne rozważania. Zasadniczo w Drodze Krzyżowej chodzi o to, że trzeba rzeczywiści iść od stacji do stacji (chyba że we wspólnotowej drodze krzyżowej nie jest to możliwe z braku miejsca, dlatego wtedy przechodzą od stacji do stacji tylko prowadzący, czy ministranci z krzyżem) i rozważać po drodze cierpienia Pana Jezusa.

 Re: Prywatna droga krzyżowa. Jak odmawiać?
Autor: Marta (---.41.88.105.threembb.co.uk)
Data:   2014-09-01 22:59

Kamilu,
Podany przez Ciebie jest dość dziwny i raczej nieużywany. Normalna wersja Drogi Krzyżowej jest w każdej książeczce do nabożeństwa. Ogólnie chodzi o to, że jest 14 stacji na których rozważa się Mękę Pańską. Jak się przechodzi między stacjami to się odmawia lub śpiewa "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami (i Tyś, któraś współcierpiała, Matko Bolesna przyczyń się za nami"). Po odczytaniu nazwy stacji jest: Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż i mękę Swoją świat odkupić raczył. I to w zasadzie tyle. Żadne łacińskie modlitwy nie są obowiązkowe.
Tu masz całkiem sporo przykładów: http://adonai.pl/modlitwy/?id=droga

 Re: Prywatna droga krzyżowa. Jak odmawiać?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-02 01:45

Kamilu,
zamieszczona przez Ciebie Droga Krzyżowa jest normalną drogą krzyżową tylko w dwu wersjach językowych. Po lewej stronie jest wersja po łacinie, a po prawej TO SAMO tylko po polsku. Natomiast rozważania do stacji są tylko po polsku.
Czytasz tę wersję, która Ci odpowiada. Albo po łacinie albo po polsku. Ponieważ nie znasz łaciny, więc nie zwracaj uwagi na nic co jest po łacinie. Albo czytaj po polsku, a potem z ciekawości zerknij jak by to było po łacinie.

To jest od razu odpowiedź na pytanie 1) - jeżeli czytasz po polsku "Wejrzyj prosimy Cię, Panie" to tego samego po łacinie (Respice, quaesumus, Domine) czytać nie musisz, bo to nie ma sensu, chyba że dla własnej satysfakcji. Natomiast gdy sam odprawiasz Drogę krzyżową - nic nie stoi na przeszkodzie, abyś czytał teksty przeznaczone dla kapłana, a w zasadzie dla prowadzącego nabożeństwo. Jest to pewna klamra zamykająca Drogę Krzyżową. Ale nie jest to obowiązkowe. Wystarczy czternaście stacji z krótkim rozważaniem, albo odczytanym, albo wypowiedzianym w sercu.

 Re: Prywatna droga krzyżowa. Jak odmawiać?
Autor: Kamil (---.197.120.240.threembb.co.uk)
Data:   2014-09-03 11:37

Jesteście super, dziękuję Wam bardzo i pozdrawiam serdecznie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: