logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak czyścić medalik?
Autor: lidka (89.228.19.---)
Data:   2014-09-02 14:35

Niedawno otrzymałam Medalik Sw. Michała Archanioła. Nie wiem z jakiego jest metalu, ale szybko stał się ciemnoszary. Umyłam, szorując szczoteczką. Znów zrobił się jasny. Jednak na krótko. Po powtórnym wyszczotkowaniu, polakierowałam go bezbarwnym lakierem do paznokci. To mój pomysł. Nie wiem czy właściwy, bo znowu powoli staje się coraz ciemniejszy. Może ktoś zna sposób na oczyszczanie go.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: Anna123456 (---.ostnet.pl)
Data:   2014-09-02 16:33

Zazwyczaj czyszcze pasta do zebow i szczoteczka. Sa rowniez specjalne plyny do mycia srebra.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: lidka (89.228.19.---)
Data:   2014-09-02 16:53

do Anny
też tak robię z innymi srebrami, ale to nie jest srebro.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: Anna123456 (---.ostnet.pl)
Data:   2014-09-02 17:20

mysle ze takim plynem do srebra calkiem smialo mozesz sprobowac, ale obawiam sie ze dlugotrwalego efektu nic nie da.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-09-02 20:33

Spróbuj popiołem. Serio.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-02 21:47

Spróbuj może tak:

małe naczynie ceramiczne (np maleńką filiżankę, słoiczek) wykładasz srebrną folią aluminiową (spożywczą), stronę błyszczącą masz widzieć. Wkładasz srebro na tę błyszczącą stronę folii aluminiowej i zalewasz wrzącą wodą (nie wiem czy na medalik ze zwykłego metalu zadziała). Po około 5 minutach wyjmujesz srebro, powinno być błyszczące. Ostrożnie z biżuterią, która ma wklejane cyrkonie albo szkiełka, mogą się odkleić.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: PT (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-03 02:24

W przypadku srebra nalot ma kolor ciemnoszary do czarnego. Srebro czernieje od siarkowodoru, czyli od materii ożywionej. Podobno zachodzi to szybciej jeśli srebro przechowywane jest razem ze sztuczną biżuterią (nie sprawdzałem).
Jeżeli to nie jest srebro, posrebrzana ani niklowana stal, stal szlachetna, to pozostaje aluminium. Wówczas nalot ma kolor jasnoszary, wrażenie optyczne takie, że powierzchnia matowieje. Aluminium jest też bardzo lekkie.
Najmocniejszym środkiem na alumninium jest soda kaustyczna (NaOH), ale to zdecydowanie ODRADZAM w tym przypadku. To metoda drastyczna (wytrawianie) i trochę niebezpieczna (alkalia żrące).
Trudno będzie też zastosować środki i metody do czyszczenia większych aluminiowych części maszyn, silników; także domowe sposoby na czyszczenie garnków, jak gotowanie cytryn lub skórek jabłka.
Zostaje chyba zwykłe czyszczenie raz na jakiś czas. Wspomniany popiół (najlepiej z drewna) może dać niezły efekt. Oczywiście trzeba go nawilżyć do konsystencji pasty.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-09-03 12:29

Czyściłam suchym popiołem i dało efekt. Może w połączeniu z wodą bedzie on jeszcze lepszy.

 Re: Jak czyścić medalik?
Autor: AsiaBB (---.31.116.132.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-09-03 13:01

A może kwaskiem cytrynowym? Wiele rzeczy nim czyszczę, od rąk umorusanych orzechami włoskimi po ubrania. Ostatnio mi wyczyścił trudną plamę na spodniach, razem z kolorem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: