logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-17 16:27

Czy wg KK dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-17 19:14

Nie dostaniesz lepszej odpowiedzi niż:

http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/cti_documents/rc_con_cfaith_doc_20070419_un-baptised-infants_pl.pdf

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-18 14:26

Dziękuję chyba tego szukałam, choć treść wcale mnie nie pociesza...
Moim zdaniem, gdyby wyrażone w nim "nadzieje" okazały się jednak płonne, byłoby to wielce niesprawiedliwe, bo osoby które zabijają takie dzieciątka; osoby, które nie reagują, choć mogłyby temu zapobiec, milczą lub takie, które pośrednio przyczyniły się do takiej zbrodni - nadal mogą (mają szansę) otrzymać zbawienie
Szkoda, że Kościół nie posiada pewności co do tej kwestii.

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-18 15:06

Osobiście wierzę, że miłosierdzie Boże sięga o wiele dalej w takich przypadkach niż potrafimy sobie wyobrazić czy przypuszczać.
Niemniej z oficjalnych stanowisk Kościoła, to jest najszersze i najświeższe, reszta pozostaje w sferze naszych prywatnych nadziei czy oczekiwań, zaś Komisja na pewno miała powody by dokument napisać w sposób tak bardzo wyważony.
W każdym jednak razie warto się modlić za te dzieci :)

Pozdrawiam

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-18 15:18

Też w to wierzę. I modlę się za nie, tylko tak bardzo mi na sercu leżą, że chciałabym, żeby jak najwięcej osób modliło się w ich intencji oraz aby na świecie nie dokonywano aborcji. Utopia prawda? :(

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: streetcleaner (---.mf.gov.pl)
Data:   2014-09-18 15:36

co do pewności jaką posiada Kosciół: na pewno zbawieni są ci którzy zostali wyniesieni na ołtarze, a kto (i czy ktokolwiek) jest potępiony tego Kościół nie wie.

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-18 15:50

W doczesności, chyba rzeczywiście nieco utopia. Aborcji dokonywano już w starożytności i do teraz ludzie nie zmądrzeli :(
Ale każde uratowane dziecko to cud. I każda modlitwa za nie to wielkie dobro. Poza tym Pan powiedział, że ON zwyciężył świat, więc zawsze jest nadzieja, nawet jeśli nie potrafimy jej "czuć".

streetcleaner: tak, tylko w tej kwestii chodzi jeszcze o "stopnie" zbawienia i przebywanie w tzw. nimbie z brakiem dostępu do pełni Boga.

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-18 15:55

Pan Bóg nie jest związany niczym, nawet regułami, które On sam ustala. Ustalił prawa natury, a czyni od nich wyjątki. Część z nich jest opisana w Biblii (chodzenie po wodzie, ocalenie z płonącego pieca), część w gazetach (przeżycie upadku z 10 piętra, ocalenie z wybuchu bomby atomowej). Kto zabroni Bogu zbawiać inaczej niż wg ustalonych przez Niego reguł? Parafrazując J 21,21-22 można powiedzieć: jeśli Bóg będzie chciał mieć je w niebie, co teologom do tego? To nie znaczy, że chrzest można olać, podobnie jak nie olewa się zasad bezpieczeństwa. Żaden rozsądny rodzic nie wrzuci do wody niepływającego dziecka, aby zobaczyć, czy po niej chodzi; nie wyrzuci go z 10 piętra, a w razie wojny nie sprawdzał, czy przeżyje wybuch, tylko się ewakuuje. Z tego samego powodu nie będzie odraczał chrztu niemowlęcia, bo byłoby to nieroztropnym wystawianiem Pana Boga na próbę, a zuchwała wiara w miłosierdzie jest grzechem (dla rodzica, wszak dziecko nie ma na to wpływu). Każdy rodzic, którego dziecko zmarło przed chrztem, powinien mieć nadzieję, że Bóg kocha je mocniej niż on i chce dla niego lepiej niż rodzona matka. Problem jest szerszy niż in vitro i aborcja, bo 50% naturalnie powstających zarodków nie zagnieżdża się w macicy. Czy dobry Bóg pozwalałby, aby 50% stwarzanych przez Niego ludzi było potępionych bo "Opatrzność nie zadziałała"? Pychą jest zakładanie, że myśl o nienarodzonych dzieciach wzrusza bardziej Ciebie niż Boga. Boga nie można prześcignąć w miłości i miłosierdziu.

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-18 15:59

No właśnie, streetcleaner nawiązał do tematu, który chciałam poruszyć w osobnym wątku. Mianowicie chodzi o świętych, o uznawanie przez Kościół pewnych ludzi za świętych. Nie chcę, żeby zabrzmiało to jak herezje - ale zastanawiam się, czy wiarygodne (może to niewłaściwe słowo) jest przyjęcie, że dana osoba dostąpiła świętości, jeśli "pochodzi" z bardzo dawnych czasów - żyła i umarła wieki temu - i jej żywot jest mało znany, a nawet owiany legendą (tak, że można nawet powątpiewać w realność jej istnienia). Mam tu na myśli dla przykładu św. Krzysztofa, św. Marcina... Abstrahując od wątpliwości co do prawdziwego istnienia takich "dawnych" świętych, powstaje też ryzyko pomyłki w ocenie stopnia świętości ich życia w związku z posiadaniem niewielu informacji i danych.
Dla wyjaśnienia - nie mam problemu z wiarą w świętych obcowanie, tylko nie wiem jak podchodzić do "podejścia" Kościoła do tych spraw

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-18 16:03

Iza, przykre, że zarzucasz mi pychę, podczas gdy wyraziłam tylko szczere przejęcie losem dzieci abortowanych. Albo źle zrozumiałaś, albo jesteś zbyt pochopna w osądach

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-18 16:13

Też czasem się zastanawiam nad świętymi z czasów przykurzonych upływającym czasem...
I dochodzę do wniosku, że skoro Kościół sukcesywnie przekazuje sobie z pokolenia na pokolenie, że ktoś święty był to przyjmuję, że był - podobnie jak inne elementy Tradycji.
Poza tym, nawet jak gdzieś tam się pomyliliśmy, albo jakaś postać była bardziej legendarna niż prawdziwa, to jestem pewien, że Pan Bóg ma w zanadrzu niejednego świętego, o którym nigdy się nie dowiedzieliśmy, że świętym był, a którego przymioty pasują do opisu :)

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-18 16:21

Bóg się bardziej nimi przejmuje niż Ty, Beato, a sentymentalizm bywa pułapką, przed którą w tych ostrych słowach chciałam Cię ostrzec, bo sprawa, choć wygląda niewinnie, jest bardzo poważna. Tym niemniej nie chciałam Ci sprawić przykrości, a jedynie podkreślić, jak dużym błędem jest myślenie, że Bogu mniej zależy na nienarodzonych dzieciach niż Tobie, że jesteś bardziej miłosierna, bo do jakich wniosków to prowadzi? "Bogu nie można ufać, Bóg prowadzi z nami jakąś grę", a nawet "Bóg mógłby być lepszy"/"Bogiem mógłby być ktoś lepszy". No i jesteśmy w raju, pod Drzewem. Jeszcze raz podkreślam, że to nie jest świadome, ale to jest pułapka, bardzo podstępna, bo zastawiona na ludzi o dobrych sercach i nie wygląda na oczywiste zło tak jak morderstwo, kradzież czy cudzołóstwo, prawda? Oczywiście nie mówię, że zasadzasz się na Tron Najwyższego świadomie. Nie, ale z takiej postawy wyrasta mur, który - jeśli pozwolisz mu wyrosnąć - odgrodzi Cię od Boga. Praktykuj miłosierdzie wobec swoich wrogów i wobec potrzebujących Twojej realnej pomocy. Kwestię nienarodzonych dzieci pozostaw Najwyższemu.

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-18 16:37

Perdifficilis dobre podejście z tymi "świętymi przykurzonymi" :)

Ależ Izo, mylisz się i to podwójnie - imputowanie mi myśli i postawy, że "Bogu mniej zależy na nienarodzonych dzieciach niż (mnie), że (jestem) bardziej miłosierna" i że "Bogu nie można ufać, Bóg prowadzi z nami jakąś grę, a nawet Bóg mógłby być lepszy/Bogiem mógłby być ktoś lepszy" jest krzywdzące i niezgodne z prawdą.

Na płacz mi się zbiera, jak o nich (dzieciach) i ich cierpieniach myślę, to mnie motywuje do gorętszej modlitwy za nie. Co w tym złego? I co za tym idzie - nie uważam, że modlitwa za nienarodzone dzieci jest niepotrzebna, jak sugeruje Twoje ostatnie zdanie. Słyszałaś o duchowej adopcji dziecka poczętego?

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-18 16:49

Beato, nie pisałabym tego, co piszę, gdybym nie wiedziała, jak może się to skończyć duchowo dla Ciebie. Nie uważam, że modlitwa za nienarodzone dzieci jest zbędna, ale zwracam uwagę, że można na takich emocjach popłynąć w bardzo niedobrym kierunku, do nienawiści względem Boga włącznie albo ateizmu. Stąd też sugestia modlitwy w pierwszej kolejności za nieprzyjaciół, która solidnie ściąga człowieka na ziemię. Paradoksalnie gorliwe religijnie osoby bardzo emocjonalne są tym popłynięciem realnie zagrożone, ponieważ przy przekroczeniu pewnego progu bodźców psychika zacznie się bronić przed nieznośnym cierpieniem psychicznym.

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Maggy (---.dynamic.vectranet.pl)
Data:   2014-09-18 20:07

Iza, jesteś wielka ;)

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-18 20:48

Maggy, rozmiar 44 to chyba jeszcze nie jest aż tak źle? :-)

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: xc (213.158.221.---)
Data:   2014-09-18 21:05

Ja wierzę, że wszyscy będą zbawieni, Pan nasz jest Miłością. Pogodzi i ofiary, i katów.

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Maggy (---.dynamic.vectranet.pl)
Data:   2014-09-18 21:55

Jest cudownie;) Zawsze mogłoby być 52 na ten przykład;)

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-18 21:58

Iza, 44 przy jakim wzroście?

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Maggy (---.dynamic.vectranet.pl)
Data:   2014-09-18 22:17

Krasnala?;)Oj, to jeszcze bardziej cudownie;)

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-18 23:06

170 cm :-D Tak więc proszę mi tu od wielkich nie wygarniać, bo ani wzwyż, ani wszerz, a i wgłąb bez przesady. Jak już dziś pisałam, nawet te opisy przyrody w "Nad Niemnem"... ech :-)

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Maggy (---.dynamic.vectranet.pl)
Data:   2014-09-18 23:37

Czyli, że taki ciut.. przerośnięty krasnal;) Źle znaczy się nie jest;) Jest w sam raz:).

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Marek Piotrowski (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-21 11:54

To, że w dokumentach watykańskich mowa o "nadziei" wynika tylko i wyłącznie z tego, że nie mamy potwierdzenia w Biblii na ten temat (więcej, nie mamy w ogóle przekazu biblijnego na ten temat). Brak też jednoznacznego przekazu u Ojców.

W tej sytuacji Kościół wypowiada się na podstawie wiedzy teologicznej i poznania Boga przez Kościół. Jest to przekaz dość jasny i mocny - ale po prostu Kościół nie ma upoważnienia do mówienia w tej sprawie "w imieniu Boga" skoro Bóg nam tego wprost nie objawił.
Reasumując : nie martwił bym się o los tych dzieciaków. Bóg jest sprawiedliwy (krzywdy im z pewnością nie zrobi) i kocha je znacznie bardziej od kogokolwiek (nawet - choć trudno w to może uwierzyć - bardziej niż ich rodzice).

 Re: Czy dzieci zabite wskutek aborcji dostąpią zbawienia?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-21 13:40

Dziękuję za odpowiedzi merytoryczne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: