logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chwała na wysokości Bogu - obowiązkowo na Mszy niedzielnej?
Autor: Anna95 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-09-21 13:34

Szczęść Boże,
dzisiaj (w niedzielę) byłam na Mszy Świętej, podczas której nie został odmówiony / odśpiewany hymn 'Chwała na wysokości Bogu'. Czy ten element na Mszy Świętej niedzielnej jest obowiązkowy i czy bez niego msza ta była ważna?

Mam jeszcze jedno pytanie, które jest kontynuacją poprzedniego. Zorientowałam się też, że pierwsze i drugie czytanie były inne, niż te przeznaczone na dzisiejszą niedzielę. Ewangelia i psalm zgadzały się. Dodam, że była to zwykła msza - nie dla dzieci. Czy to w porządku? Czy uczestnicząc w takiej Mszy spełniam obowiązek wynikający z trzeciego przykazania? A może powinnam iść jeszcze raz na Mszę, do innego kościoła?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 Re: Chwała na wysokości Bogu - obowiązkowo na Mszy niedzielnej?
Autor: polk (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2014-09-21 15:07

Msza, w której uczestniczyłaś jest ważna. O jej ważności nie decydują wybrane na daną msze czytania, czy też odmówienie bądź nieodmówienie "Chwała na wysokości Bogu".

 Re: Chwała na wysokości Bogu - obowiązkowo na Mszy niedzielnej?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-21 16:12

Nie :)) na pewno nie musisz iść drugi raz.
"Chwała" oczywiście powinno być, bo to nie Wielki Post ani Adwent, nie wiem dlaczego tak się stało. Ale to nie stanowi o ważności mszy, podobnie jak czytania. Może jakieś lokalne święto/święty/odpust, albo chrzest, ślub? To niedziela zwykła, więc jest to chyba dopuszczalne. A może - czego kiedyś sama byłam świadkiem - jest to zwyczajna pomyłka lektora?
Nie wiem, ale Ty możesz być spokojna. Msza święta była ważna :))

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: