logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: zielona (---.dk.customer.tdc.net)
Data:   2014-09-25 21:38

Zastanawiam się od ponad tygodnia, kiedy - trochę inaczej niż dotychczas – wsłuchałam się w czytaną Ewangelię o tym, jak Jezus wskrzesił chłopca (Łk 7,11-17). Przecież to Bóg jest Panem życia i śmierci – czy jednak pomylił się, zabierając go wcześniej z tego świata? Wyjaśnienie, jakie przychodzi mi do głowy jest takie, że po pierwsze jego matka cierpiała, więc ten cud miał ukoić jej ból, a po drugie była już wdową, a w tamtych czasach wdowa bez syna nie mogła liczyć na żadną opiekę socjalną, mogła tylko żebrać, więc było to też uratowanie jej „bytu”. Ale to przecież zaspokojenie egoizmu, że chcemy tych, których kochamy, mieć jeszcze dla siebie, a przecież "tam" jest już im lepiej. Czy dobrze było dla tego chłopca znów wracać do świata, w którym jest zło, cierpienie, skoro był już po drugiej stronie? Pan Jezus wtedy jeszcze nas nie zbawił i chłopiec był w Szeolu, więc może nie żal było wracać – ale znowu, słyszałam interpretację, że Bóg jest poza czasem, więc zmarli nie oczekiwali tam tysięcy lat w naszym rozumieniu przemijania dni. A może tu chodziło tylko o ujawnienie Boskiej mocy Jezusa, jakieś świadectwo? Chłopiec, Łazarz, inni – sama nie umiem zrozumieć tych historii, proszę o pomoc :)

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: xc (---.205.72.252.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-09-25 22:37

Myślę, że kluczowa jest tu historia wskrzeszenia Łazarza. Proszę przeczytać ją bardzo, bardzo wnikliwie, każde słowo jest tu ważne. Jan Ewangelista mówi nam wyraźnie: Jezus to Bóg.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: zielona (---.google.com)
Data:   2014-09-26 07:20

Tak, wiemy z Ewangelii, co to znaczy dla Jezusa, który jest Bogiem. Nie trudno pomyśleć, co oznacza dla sióstr albo tłumu. Ale co oznacza dla samego Łazarza?

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2014-09-26 09:13

Niezbadane są wyroki Boskie. Nie dziw zatem, że i Tobie trudno jest je pojąć, To, co jest w mocy ludzkiej, tak naprawdę nawet nie jest w jego mocy. Jezus ujawnia nam szereg tajemnic, choćby właśnie tą: nic nie jesteście w stanie uczynić beze Mnie.
Także inne tajemnice ujawnia nam, byle byśmy chcieli o nich usłyszeć i zrozumieć. Przecież podczas wskrzeszania Łazarza powiedział wyraźnie do uczniów, że jego śmierć i powstanie z martwych nastąpiły ze względu na nich, aby uwierzyli, że w mocy Bożej jest przywrócenie życia nawet wtedy, gdy według mniemania naszego jest to już niemożliwe. Sięgnij do Ewangelii wg św. Jana, przeczytaj ten fragment, w którym jest opis przywrócenia Łazarza do życia i dokładnie przeanalizuj tekst słowo po słowie. Gdy tego dokonasz i zaczniesz pojmować, że Jezus pragnie nam objawić całą prawdę o zbawieniu poprzez miłosierdzie, przebaczenie do zmartwychwstania do nowego życia, spróbuj zagłębić się w cały tekst Janowej Ewangelii i w podobny sposób ją objąć swoim rozumem. Jestem pod głębokim wrażeniem zawartych w niej treści i sam wracam do niej wielokrotnie. Nie jest możliwe byśmy pojęli całość Bożego planu zbawienia, objawia nam go Pan nasz po kawałku, gdyż nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrozumieć. Ale, odwagi, skoro Bóg natchnął Ciebie potrzebą poznawania Jego tajemnic, nie ustawaj. Widocznie zostałaś powołana do poznania czegoś więcej, niż jest to dane innym ludziom. Życzę Ci wytrwania na tej drodze i cierpliwości. Głód wiedzy i poznania bywa często zaspokajany. Szczęść Boże.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-26 10:00

Jezus sam jest Życiem (por. J 14, 6), więc daje życie. Podobnie jak w czasach, kiedy chodził po ziemi, również w naszych czasach uzdrawia i wskrzesza. Świadczą o tym procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne osób, za wstawiennictwem których to się dzieje.
Historię wskrzeszenia chłopca, podobną do tej ewangelicznej, ale sprzed kilku lat, opowiada książka i film pt. "Niebo istnieje, naprawdę". Polecam gorąco, zarówno książka, również w formie ebook'a, jak i film na DVD są do kupienia.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: zielona (---.google.com)
Data:   2014-09-26 14:10

Wierzę, że Jezus jest Bogiem i Źródłem Życia. I ma władzę by dać życie. Wierzę, że takie cuda zdarzają się po dzień dzisiejszy, zarówno wskrzeszenia martwego ciała jak i duchowe wskrzeszenia (doświadczyłam jak pewnie większość tu z nas). Ale ciągle coś się buntuje we mnie, przecież Łazarz już 'odpoczywał' po swojej ciężkiej chorobie. I znowu musiał umierać za parę lat? Rozumiem łaskę cudu uzdrowienia, przebaczenia, pojednania, ale nie mogę pojąć jaka to łaska dla wskrzeszonej osoby, by wrócić? Skoro na pogrzebach się mowi, że zmarły ma juz lepiej? (też zresztą tak tłumaczę sobie śmierć bliskich, że już nie cierpi w chorobie, już oglada Boga - a czego mozna chcieć więcej?). Sama nie wiem, czemu tu taka dociekliwa jestem :)

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: xc (148.122.44.---)
Data:   2014-09-26 16:33

Obiecuję Pani, że jak wrócę do kraju, to powrócę do tego wątku i poczytamy sobie ten fragment Ewangelii wg św. Jana.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: czerwona (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-09-27 00:11

Skąd wiesz, że zmarłemu jest lepiej? I to każdemu zmarłemu? Na pogrzebach się mówi i to Twoje źródło wiedzy jest? Gdzie Pismo święte o tym mówi? Gdzie Katechizm Kościoła Katolickiego?
Wskrzeszenia dokonywane przez Jezusa, opisane w Ewangeliach, miały miejsce jeszcze przed tym, jak nas zbawił. Na pewno było im po śmierci lepiej? A obecnie wszyscy niby prosto do nieba idą?

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: Eovina (---.29.165.166.threembb.co.uk)
Data:   2014-09-27 02:32

A ja chcialabym byc po drugiej stronie. I zeby mnie nie wskrzeszal, tylko wzial do domu Ojca.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: zielona (---.dk.customer.tdc.net)
Data:   2014-09-27 11:01

Droga czerwona, nie wiem dlaczego tak ostro potraktowałaś moje wątpliwości w swoim poście - choć wierzę, że to nie było Twoim zamiarem :)
Nie wiem jak znaleźć odpowiedź na to pytanie, nie rozumiem tego fragmentu, i choć takich jeszcze nieodkrytych dla mnie fragmentów jest więcej, to jakoś właśnie ten nie daje mi spokoju.
A co jest źródłem mojej wiedzy? Właśnie Pismo Święte. I tu nie ma co podawać poszczególnych fragmentów, cała Ewangelia wskazuje, że nasze życie doczesne jest pielgrzymowaniem do Domu Ojca.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2014-09-27 12:34

tylko, że w całej tej historii Łazarza (J 11, 1-44), w ogóle nie chodziło o Łazarza. Proponuję przeczytać dokładnie cały opis wskrzeszenia to co było przed i po tym wydarzeniu.
Zacząć trzeba o tego, że symbolem Ewangelisty Jana jest orzeł. Dlaczego? bo Jan patrzy na historię Jezusa z lotu ptaka, widzi całość. Historia Łazarza to tylko fragment całości, część ciągu Słów i zdarzeń które prowadziły do jednego by objawiła się Chwała Boga.
Jezus tam bardzo wyraźnie to mówi: "Siostry zatem posłały do Niego wiadomość: «Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz». Jezus usłyszawszy to rzekł: «Choroba ta nie zmierza ku śmierci, ale ku chwale Bożej, aby dzięki niej Syn Boży został otoczony chwałą» (J 11,3n).
Dlaczego Jezus nie poszedł do Betanii od razu jak się dowiedział o chorobie Łazarza? (J 11,6), bo chciał, by Łazarz umarł, a potem ten cały dialog z uczniami (J 11, 8-16) Jezus mówi o swojej męce, której czas jeszcze nie nadszedł. Zaraz po tym wydarzeniu w kapłani wydali wyrok na Jezusa (J 11, 45-53), potem namaszczenie w Betanii (J 12, 1-11) - tak jak namaszczano ciała zmarłych. to wszystko to była zapowiedź Męki i Zmartwychwstania Chrystusa.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: czerwona (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-09-27 13:48

Ostro? Bo czerwona papryka bywa taka :) Nic złego nie miałam na myśli ani w intencji.
Ani Biblia ani oparta na niej i na Tradycji nauka Kościoła nie stanowią, że każdy bez wyjątku idzie do nieba - tam jest na pewno lepiej niż tu. To miałam na myśli. Zobacz np. przypowieść o bogaczu i Łazarzu. Na pogrzebie bogacza mówiliby, że teraz mu lepiej i mieliby rację?
Umrzeć i iść do nieba to też bym chciała. Ale czy jestem już gotowa na niebo? Chcę żyć tyle, ile Bóg tego będzie chciał, bo ważniejsza jest Jego wola niż moje pragnienia. I jeśli Jego wolą byłoby, żebym umarła, została wskrzeszona i musiała umierać jeszcze raz - to biorę to.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-27 14:26

Słyszałam taką interpretację (nie każę Ci w nią wierzyć, ale wiem, że niektórym pomaga to zrozumieć):

Opiera się na słowach: "Jezus zapłakał. A Żydzi rzekli: «Oto jak go miłował»". Niby wszystko normalne. Jezus płakał kiedyś nad Jerozolimą, Jezus miał ludzkie uczucia. Dlaczego nie miał płakać po śmierci przyjaciela? Problem nie w tym, że płakał, ale w tym, że po ludzku biorąc, zachował się po prostu głupio. Skoro taki dobry przyjaciel, to dlaczego jak dowiedział się o chorobie Łazarza, nie pobiegł do niego od razu? To byłoby ludzkie, naturalne: przybiega, jest za późno, płacze, że się nie pożegnał, że stracił przyjaciela. Ale Jezus wiedział, że przyjaciel umiera i nie przyszedł, co Mu delikatnie wypominają obie siostry zmarłego. No to czego teraz beczy? Bo wypada? Skoro wierzymy, że Jezus jest bez grzechu, to nie płacze także dlatego, że żałuje spóźnienia, że niby zrobił źle. (Nas by sumienie ruszyło). No i po co miał płakać z powodu śmierci, skoro miał go za chwilę wskrzesić? To głupie.

"«Gdzieście go położyli?» Odpowiedzieli Mu: «Panie, chodź i zobacz». Jezus zapłakał. A Żydzi rzekli: «Oto jak go miłował». Niektórzy z nich powiedzieli: «Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?» A Jezus ponownie okazując wzruszenie głębokie przyszedł do grobu."
Tak naprawdę to Jezus nie zapłakał wtedy, kiedy dowiedział się o śmierci Łazarza. Nie zapłakał, kiedy siostry Mu robiły "wypominki". Zamiast się z bólu poryczeć, to On jeszcze w takiej sytuacji prowadził dyskusje teologiczne z rodziną, która przeżywa ogromny ból.
Zapłakał dopiero wtedy, gdy miał Łazarza wskrzesić. Tak jakby zamiast powiedzieć: "przepraszam, że umarłeś beze mnie", chciał powiedzieć: "przepraszam, że będziesz musiał wrócić i dalej żyć". Po ciężkiej chorobie dał mu czas na odpoczynek, na spotkanie z Bogiem. Często słyszymy, że po śmierci klinicznej ludzie wracają ze smutkiem, od razu tęsknią za tym co widzieli. Łazarz miał aż cztery dni odpoczynku od choroby, od tego świata, cztery dni z Bogiem. Byli przyjaciółmi, Jezus musiał wiedzieć, że Łazarz Mu to wskrzeszenie wybaczy, bo to było potrzebne innym do uwierzenia w moc Boga. Nie wiemy jak długo potem Łazarz żył, może bardzo krótko. Ale ten powrót do życia mógł być o wiele trudniejszy niż sama śmierć, skoro Jezus (po ludzku mówiąc) zlekceważył śmierć, a płakał przed wskrzeszeniem przyjaciela. Bo płacz nad śmiercią przyjaciela nie trzyma się tu kupy. Ani ten czas, ani sens.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: Eovina (---.197.120.214.threembb.co.uk)
Data:   2014-09-27 18:08

Bogumila dzieki za ostatniego posta.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: Hania (---.wejherowo.vectranet.pl)
Data:   2014-09-27 23:23

Pan Jezus wskrzeszał zmarłych, aby ludzie uwierzyli, że jest Bogiem i ma władzę nad życiem i śmiercią. I żeby mu zaufali i nie doszukiwali się drugiego dna Jego działania. Ufajmy Jezusowi w 100%, bo zrobił dla nas najwięcej. Nie istnieje lepsza propozycja na Wieczność.

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: zielona (---.dk.customer.tdc.net)
Data:   2014-09-28 18:11

Bogumiło z Krakowa, bardzo, bardzo dziękuję za to wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy dzieląc się przemyśleniami starali się trochę rozjaśnić moje wątpliwości

 Re: Dlaczego Pan Jezus wskrzeszał umarłych?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-09-29 16:01

Myślę, że chodziło o ujawnienie Boskiej mocy Jezusa, świadectwo dla innych. Nie znamy również stanu duszy tych ludzi w momencie śmierci - może więc była to dla nich druga szansa?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: