logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-20 16:12

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi prawo wykupu z Księgi Rut?

Noemi była wdową po Elimeleku z Betlejem. Jej dwaj synowie Machlon i Kilion (z Elimelekiem) również zmarli i pozostawili bedzietne wdowy, t.j. Moabitki Rut i Orpę. Orpa najprawdopodobniej wróciła do domu rodzinnego , natomiast Rut postanowiła wrócić do Betlejem wraz z Noemi do Betlejem. W Betlejem, dzieki Bożej Opatrzności, Rut spodobała się Boazowi, który jako krewny Neomi, podjął się wyegzekwować prawo wykupu, wtedy gdy bliższy krewny stwierdził, że on sam mógłby ponieść na tym szkodę. Mam takie pytania.

1. Jakie były prawa Noemi do majątku po Elimeleku?
Jakie były prawa Rut i Orpy do majątku po ich mężach, skoro nie było dzieci z tych małżeństw?

2. Jak prawo wykupu zmieniało sytuację Rut i Noemi? Dlaczego Orpa nie liczyła na prawo wykupu?

3. Dlaczego bliższy krewny poniósłby szkodę na majątku, gdyby zrealizował prawo wykupu wobec Rut, ale dopiero wtedy, gdyby musiał zrealizować prawo lewiratu wobec niej? Dlaczego Boaz nie miał takich obaw? Czy Boaz nie miał żony przed Rut i dzieci z nimi?

4. Jakie były skutki majątkowe prawa wykupu dla Rut i Noemi?
Dlaczego podkreśla się, że Noemi zyskała potomka w Obedzie? Czy chodzi o to, że rozważamy w księdze Opatrzność Boga względem wdowy, a sytuacja wdów historycznie była bardzo ciężka. Rut przecież też była wdową.

5. Mamy słowa “Sąsiadki nadały mu imię. Mówiły: «Narodził się syn dla Noemi», nadały mu imię Obed.(...)” [Rt 4,17] Dlaczego mamy odniesienie do Noemi, a nie do Rut i dlaczego to sąsiadki nadały imię Obedowi a nie rodzice?

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: Mariusz (---.marsoft.net)
Data:   2014-11-20 18:37

Podeśle ci rekolekcje o. Adama Szustaka, który właśnie o księgę Rut oparł swoje konferencje. Nie pamiętam czy znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania, ale warto posłuchać

www.youtube.com/watch?v=izoiUM5ZsLA (dzień pierwszy)
www.youtube.com/watch?v=MhtGLXvGG5s (dzień drugi)
www.youtube.com/watch?v=2q8jfh8z5-w (dzień trzeci)

Polecam codziennie przesłuchać jedną konferencję :)

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-21 01:39

Mariusz,
Dziękuję za pomoc. O. Adam Szustak jest człowiekiem z ogromnym zapałem kaznodziejskim, ale jestem kobietą wrażliwą na słownictwo (przepraszam, że może moje teksty nie zawsze o tym świadczą) i zachęcam raczej mężczyzn do odsłuchania tych rekolekcji. Ze swej strony rewanżuję się tekstem (właśnie go czytam) ks. Pawła Stępienia "Prawo lewiratu w świetle chiastycznej struktury Pwt 25,4-12."
http://pwtw.pl/wp-content/uploads/wst/13/St%C4%99pie%C5%84.pdf

Tekst jest bardzo ciekawy i otwiera oczy na wiele spraw. Pozdrawiam. G_JP

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2014-11-21 12:19

Gosia, czy to kolejne pytanie, na które znasz odpowiedź i tylko chcesz nas sprawdzić?

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-21 12:55

Esterka,
Nie, nie znałam odpowiedzi na te pytania. Ale lektura sporo mi wyjaśniła. Przeczytałam wczoraj odnośnik, który podałam i "szczęka mi opadła". Kto też czytał, ten wie, dlaczego.

Dalej nie wiem, w czyim posiadaniu była ziemia po śmierci Elimeleka. Domyślam się, że Noemi ją użytkowała, (ale niby jak; pewnie miała prawo do użytkowania, ale nie siły do tego), a potem rodzina jej męża chciała ją od niej wykupić. Ona zyskiwała utrzymanie, a oni utrzymywali ziemię w rodzie.( Ale to nie jest wyraźnie napisane.) Ale Bóg jeszcze bardziej się zatroszczył o nią, bo zyskała i rodzinę, i utrzymanie, i syna (przez adopcję?), i sławę (zachowane imię jej męża), i miejsce w Rodzie Królewskim, tzn. Bóg dzięki współdziałaniu człowieka uczynił to, co On chciał.

Nie wiem też, jaka jest rola sąsiadek. Może ktoś wie? Może, żeby sprawę nagłośniły?

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-21 15:10

G_JP, podziwiam Twoją wnikliwość. Ale czy los Noemi i zagadnienia prawne to główny sens księgi Rut? Tytułową bohaterką jest wszak nie teściowa, ale synowa. Dla mnie kontekst prawny jest tylko tłem zupełnie innego przesłania, a mianowicie takiego, że Bóg ma dla każdego człowieka plan. Z dziejów bohaterów ST wynika, że Bogu nie było obojętne, kim będą przodkowie Chrystusa - i nie chodzi tu tylko o Judę i Dawida. Rut, Moabitka (wiadomo, jaki stosunek do Moabitów mieli Żydzi), była jedną z zapowiedzi powszechności zbawienia, włączenia pogan do zbawczego planu dla ludzkości. To Rut uparła się, aby pozostać przy Noemi, chociaż była młoda i mogła ponownie wyjść za mąż za swojego rodaka. Ale ona wybrała niepewny los emigrantki, w dodatku przy wdowie, bo tak jej kazało serce.
Kolejną przesłanką wspierającą tę koncepcję jest historia Onana, który zablokował prawo lewiratu w stosunku do Tamar (tzn. ani go się nie zrzekł, ani go nie wypełnił, ale uniemożliwiał Tamar posiadanie potomstwa i dlatego musiał zginąć, bo Tamar miała być pra(pra)babką Chrystusa i po prostu musiała mieć dziecko. Był to więc chyba najwcześniejszy opisany w Biblii zamach szatana na życie Mesjasza. To tłumaczy, dlaczego Bóg ukarał Onana, a wykazuje cierpliwość względem innych ludzi czyniących to samo.
Kwestia genealogii Chrystusa, a w szczególności wszystkich czterech wspomnianych kobiet, jest bardzo ciekawa i bardzo wymowna.

No chyba że odkryłaś, że jesteś pra(pra)wnuczką Noemi, to kwestie własności ziemi rzeczywiście mogą być dla Ciebie istotne ;-)

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-21 17:32

Iza,
Wydaje mi się, że znaczenie Księgi Rut jest dla mnie jasne. Nie wiem, czy Noemi jest w linii moich przodków, a nawet gdyby była, to myślisz, że dochodziłabym prawa do jej majątku? Z drugiej strony moja Mama jest już wdową, więc historia Noemi jest mi dość bliska sercu. Z kolei historia jednej z moich Babć ma więcej wspólnego z tym, o czym tutaj piszemy;) Ty chyba też kiedyś pisałaś o Bożej Opatrzności względem Twoich przodków (nawiązuję do historii z młynem; jeśli to była inna Iza, to przepraszam za pomyłkę). Niezależnie od tego, ciekawi mnie, co Noemi dziedziczyła po mężu i kto kogo wykupował? Kto komu płacił, i za co? Też nadanie imienia w Bibli jest sprawą kluczową. To chyba nie przypadek, że tutaj nie-rodzice nadają imię dziecku, ale postronni ludzie?

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-21 18:46

To byłam ja, ależ masz pamięć :-) Nie obruszaj się, to przecież żart - wiesz, że mam ciężki dowcip.

W małych społecznościach jest tak, że imię imieniem, ale ludzie wiedzą swoje. Na chrzcie dali komuś Mieczysław, ale cała wieś woła Głupi Gienek. Dzisiaj już może mniej, bo i kto inny na wsi mieszka, ale jeszcze sprzed 15 lat pamiętam takiego Głupiego Gienka, któremu na grobie zupełnie inne imię napisano. Tutaj pewnie było tak samo - ludzie gadali może jeszcze przed narodzeniem, to matka dała tak, jak zasugerowali (wówczas często dawano imiona nawiązujące do okoliczności urodzenia), coby dziecku w głowie nie mieszać. Ot, cała filozofia problemu sąsiadek :-)

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-21 19:53

Iza,
Ależ ja widzę, że to żart. A jak nie to zawsze mogę "Shake It Off";) Lepiej powiedz, gdzie masz ogródek (ten z zakopanym złotem)? ;)

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-22 02:31

Może ten fragment Księgi Powtórzonego Prawa pomoże Ci szukać odpowiedzi:

"Prawo lewiratu
5 Jeśli bracia będą mieszkać wspólnie i jeden z nich umrze, a nie będzie miał syna, nie wyjdzie żona zmarłego za mąż za kogoś obcego, spoza rodziny, lecz szwagier jej zbliży się do niej, weźmie ją sobie za żonę, dopełniając obowiązku lewiratu. 6 A najstarszemu synowi, którego ona urodzi, nadadzą imię zmarłego brata, by nie zaginęło jego imię w Izraelu. 7 Jeśli nie będzie chciał ten mężczyzna wziąć swej bratowej za żonę, pójdzie bratowa do bramy miasta, do starszych i powie: «Nie mam szwagra, który by podtrzymał imię brata swego w Izraelu. Szwagier nie chce na moją korzyść dopełnić obowiązku, jaki ciąży na nim». 8 Starsi tego miasta zawezwą go i przemówią do niego. Jeśli będzie obstawał przy swoim i powie: «Nie chcę jej poślubić», 9 pójdzie do niego bratowa na oczach starszych, zdejmie mu sandał z nogi, plunie mu w twarz i powie: «Tak się postępuje z człowiekiem, który nie chce odbudować domu swego brata». 10 I będzie nazwane imię jego w Izraelu: «Dom tego, któremu zzuto sandał»." Pwt 25,5-10
"Dlaczego Booz nie miał takich obaw?" - bo pokochał Rut i chciał by została jego żoną.

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-23 05:13

B.,
Dziękuję za pomoc :)

Iza,
Zobacz, co znalazłam: "Legends of the Jews," (autor: Louis Ginzberg). Wygląda na to, że to cała książka w interncie:
http://ancienthistory.about.com/library/bl/bl_text_jewslegends4.htm

A tutaj legenda o Rut i Boazie:
http://ancienthistory.about.com/library/bl/bl_text_jewslegends4b.htm#_ednBoaz and Ruth

Według niej, Boaz zmarł dzień po ślubie z Rut, a to daje nam tłumaczenie, dlaczego sąsiadki (pewnie akuszerki przy porodzie) mogły 'nadać' imię Obedowi.

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-25 13:24

B.,
Czy może miałaś do czynienia z "Komentarzami do Starego Testamentu," autorzy: Keil C.F., Delitzsch F.? Jeśli tak, to czy Twoim zdaniem warto w nie zainwestować? Może ktoś inny je ma, i chciałby podzilić się opinią?

Pozdrawiam. G_JP

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-26 01:41

"Komentarzy do Starego Testamentu" o których wspominasz nie znam niestety. W razie potrzeby szukam odpowiedzi w przypisach w Biblii Tysiąclecia i w Biblii wydanej przez Edycję Świętego Pawła (szczególnie bocznych), czasem w komentarzach do Biblii Poznańskiej. Rózne wersje tłumaczeń Biblii (czy poszczególnych wersetów) są dostępne np. tu:
http://biblia.info.pl/biblia.php
Polecam dobrą wyszukiwarkę:
http://biblia.info.pl/template.php?tpl=szukaj
Pozdrawiam.

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: Sabina (---.business.telecomitalia.it)
Data:   2021-02-10 18:35

Polecam artykuł:
https://akademiakatolicka.pl/wp-content/uploads/wst/15/St%25C4%2599pie%25C5%2584%2520P.pdf

 Re: Kto wytłumaczy prawo wykupu z Księgi Rut?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-02-10 20:53

Sabina,
Dziękuję :) Niestety, artykuł nie otwiera się u mnie. Czy mogłabyś podać tytuł i autora? Spróbowałabym w ten sposób go odszukać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: