logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Marta (---.30.207.4.threembb.co.uk)
Data:   2015-03-05 00:03

Mam w biurze koleżankę, muzułmankę z Iranu. Ona już jakiś czas temu zapytała, ni stad ni zowąd, czy jestem chrześcijanką i czy chodzę do kościoła. Oczywiście odparłam twierdząco, z czego wywiązała się rozmowa na tematy wiary i dowiedziałam się, ze ona czasem do kościoła chodzi ("bo Bóg jest wszędzie" - tak to ujęła). Do meczetu chyba nie, ale jest oficjalnie muzułmanką. Potem jeszcze kilka razy zagadnęła o jakieś kwestie związane z chrześcijaństwem, ale bardziej o zwyczaje jej chodzi (np. kiedy mamy nocne nabożeństwa), raz mnie poprosiła o modlitwę. Ostatnio w Popielec wybrała się ze mną do kościoła. Musiała być poinformowana co to za dzień, bo rano zapytała, co robię wieczorem, to powiedziałam, że idę do kościoła, wyjaśniłam czemu w środku tygodnia i zaprosiłam, żeby poszła ze mną. Okay, podobało jej się.
Teraz nie wiem co dalej. Myślę, że może teraz moja kolej zagadać na ten temat i jakos jej spróbować przybliżyć Jezusa? Tylko JAK... Nie bardzo wiem od czego zacząć, może jakąś lekturę jej podsunąć? Ona ma raczej blade pojęcie o co chodzi w chrześcijaństwie, ale ma Biblię i ponoć czytuje.
Dzisiaj rozmowa potoczyła się na tematy czytania książek, mówię, że niestety mało czytam, ale ostatnio przeczytałam dwie książki o duchowości i były świetne. Wyraziła zainteresowanie przeczytaniem ich, ale niestety nie mogę jej pożyczyć, bo one nie są moje, a poza tym są chyba "dla zaawansowanych" - co jej przyjdzie z czytania o adoracji Eucharystii jak ona nie wie co to jest Eucharystia? Czy macie jakieś propozycje lektury dla niej? Coś prostego, ale żeby ją jakoś zachęciło do wiary.
Proszę też o modlitwę w jej intencji.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: xc (---.180.128.58.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-05 08:40

Chciałbym trochę ostudzić Pani misjonarski zapał. Muzułmanie (oczywiście nie wszyscy) interesują się chrześcijaństwem tak jak np. ja interesuję się islamem. Mam trochę książek, Koran, wysłuchałem różnych wykładów, byłem tu i tam. Ale nic a nic mnie tam nie ciągnie. Byłem ze znajomymi muzułmanami w kościele, wyjaśniałem co i jak. Czyste religioznawstwo. Pożyteczne, pozytywne ale bez przesady.
Muzułmanie, jak chcą to wiedzą o Jezusie (Isa ibn Miriam) całkiem sporo. Jest On w islamie prorokiem, Mesjaszem, zrodzonym przez kobietę ale poczętym tylko dzięki Bożej interwencji bez udziału mężczyzny, ukrzyżowanym przez Żydów, cudotworcą i przekaźnikiem Słowa Bożego, oczekują Jego ponownego przyjścia. Nie jest, tak jak my uważamy, Bogiem i Odkupicielem. Muzułmanin ma odnosić się do Jezusa z szacunkiem, wypowiadajc Jego imię mają obowiązek dodać "Pokój niech będzie z Nim".

Ale uwaga, muzułmanie, podobnie jak my są różni. Są i tacy, których muzułmańskość ogranicza się do tego, że tak mają napisane w papierach. Islam nie ma swojego Watykanu. Nie ma jedynie słusznej doktryny.

To, że studzę Pani zapał nie oznacza, że pragnę Panią od niego odciągnąć. Jeśli chodzi o książki, niech zacznie Właśnie od Koranu i tego co tam o Nim się mówi. To naprawdę dobry punkt wyjścia a jednocześnie nie do podwazenia przez muzułmanina.

No i oczywiście samej trzeba świecić przykładem.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Eovina (---.29.164.147.threembb.co.uk)
Data:   2015-03-05 09:12

"Jezus and Muhammad" Mark A. Gabriel. Autor jest słynnym konwertytą z islamu. Był wykładowcą na słynnym muzułmańskim uniwersytecie w Egipcie.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Jadwiga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-03-05 14:40

Może warto dać do przeczytania "Jezusa z Nazaretu" - Benedykta XVI ?. Zachęcam też Panią do przeczytania tej wspaniałej pozycji - rozmiłowanego w Jezusie - o. Benedykta XVI (emerytowanego papieża).

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: xc (---.182.63.231.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-05 21:49

Uwaga!

Mark A.Gabriel alias Mustafa, jest podejrzewany o to, że nie istnieje. To znaczy jest bytem wirtualnym, a jego "Against the Tides...", w której opisuje historie historię swojej konwersji jest apokryfem. Nie wiem jak to jest naprawdę ale chyba nie jest właściwe powoływanie się na początku na taki autorytet. Jeśli nawet istnieje, to jest to z punktu widzenia muzułmanów murtad, apostata. Czy Pani będzie uwazać Tomasza Polaka (ne Węcławski) za wiarygodnego i obiektywnego znawcę Kościoła rzymskokatolickiego, z którego wyszedl "z przytupem"?

"Jezus z Nazaretu" Ratzingera/BenedyktaXVI jest moim zdaniem za trudny dla kogoś z zewnątrz.

Jeśli już to może zacząć od lektury C.S.Lewis (ten od Narni) "Mere Christianity", która uważana jest za jedną z najlepszych książek ewangelizacyjnych XX wieku?
Albo zupełnie lekko i K.G.Chesterton i jego opowiadania detektywistyczne z ojcem Brownem na tropach zbrodni?

No i koniecznie, nim Pani cokolwiek komukolwiek poradzi, trzeba najpierw samej przeczytać.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Eovina (---.29.164.147.threembb.co.uk)
Data:   2015-03-06 06:25

Przeczytałam książkę Jezus and Muhammad. Dlatego ją polecam. Mnie została polecona przez kogoś, kto na co dzień obcuje z Muzułmanami.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Xxx (84.114.0.---)
Data:   2015-03-06 09:45

Decydujące znaczenie ma, co Ty robisz i mówisz. Czym Ty będziesz bliżej Boga, tym bardziej będziesz znakiem dla niej. Nie chodzi o pobożne praktyki, tylko zaufanie, miłość i wewnętrzną radość. Jeśli masz Boga w duszy, wystarczy tylko się nie bać i tego nie ukrywać.
Trzeba pamiętać, że Ty tylko siejesz, a Pan Bóg daje wzrost. Żadnej presji :)

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2015-03-07 22:13

Polecam: Henri Nouwen 'Making All Things New".
Niewielka książeczka. Nie zmęczy. :) A adresowana nie tylko do chrześcijan.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Marta (---.30.207.4.threembb.co.uk)
Data:   2015-03-08 23:25

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Właśnie wydaje mi się, że to chyba nie czyste religioznawstwo w jej przypadku, bo jak wspomniałam, do kościoła czasem chodzi, a do meczetu nie. Nie pamiętam dokładnie jak ona to powiedziała, ale jak mówię, mam takie wrażenie, że z islamem się już jakby rozstała. Jeszcze się upewnię.
Taa... jakby to było takie proste z tym "maniem Boga w duszy", ehh... No staram się. Ale czy i jak to wychodzi, to nie wiem.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: Sowa_Przemądrzała (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-03-09 15:16

Marto, absolutnie najważniejsze tutaj i nie tylko tutaj, jest Twoje świadectwo życia. Nie świętoszkowatość, ale życie zawsze i wszędzie według przykazań. Nie na pokaz, ale z serca. I wcale nie o to chodzi, by być od razu ideałem, lecz by do tego ideału dążyć. (Bo jakbyś już była tym ideałem, to już byś była gotowa do nieba). Polecaj swoją koleżankę Bogu i proś Go, by posłużył się Tobą, tak jak On tego chce. Pan Bóg naprawdę prowadzi nas do Siebie różnymi ścieżkami.

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: marfin9098 (---.30.237.46.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-09 15:49

Polecam książkę "Oczami Jezusa" A.C. Allan. Kolejna pozycja opisujaca nawrócenia z judaizmu i islamu to "Od niewiary do pełni prawdy". Jeśli to przeczyta i nie uwierzy, to znaczy że twarda z niej sztuka :)
I nie zgadzam sie że nie należy jej nawracac. Widać ze dziewczyna poszukuje Boga i najpelniej znajdzie Go wlasnie w KK. Zaprowadz ja na odoracja Najswietszego Sakramentu i powiedz jej ze to czas spotkania z Bogiem w cztery oczy. Niech i ona porozmawia z Nim, przedstawi swoje problemy.

Z Bogiem

 Re: Jak z muzułmanką zagadać nt. chrześcijaństwa?
Autor: katarzyn (---.30.123.167.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-11 20:54

Przede wszystkim Pismo Święte -Nowy Testament- koniecznie z komentarzem (np. Biblia Poznańska). To Nowy Testament jest "miejscem" gdzie można spotkać Jezusa Chrystusa. To dlatego muzułmanom zabrania się czytać Pismo Święte (a szczególnie Nowy Testament). To dopiero w NT widać różnicę między wiarą muzułmańską, gdzie trzeba zabijać i prześladować niewiernych (np. sura 2:191), a nauką Chrystusa, która mówi o miłości nieprzyjaciół.

P.S. Trzeba zaznaczyć, że muzułmanie znają z Koranu fałszywą postać Jezusa - ich Jezus jest zupełnie kimś innym, niż Jezus z NT. Już nie mówiąc o tym, że Jezus z Koranu, na którego czekają, kiedy przyjdzie, będzie zabijać niewiernych.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: