logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: Tommmekk (---.183.170.195.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-25 18:07

Być może to dość popularny problem, nie wiem. Jednak nie daje mi to spokoju.

Byłem ostatnio w szpitalu. W sumie w dwóch szpitalach. 26 dni na onkologii i urologii. Przedziwne komplikacje, które skończyły się dziwnymi zabiegami. Potem perspektywa chemioterapii (za tydzień zaczynam).

Codzienne wizyty w szpitalnej kaplicy. Spowiedź. Msze. Przyjmowanie komunii. Czytanie Biblii. No niemal wzorowe życie sakramentalne. Niemal miesiąc. Już sobie pomyślałem, że może może się jakoś zmieniłem, może jakoś wykorzeniłem te swoje wady, przywary etc.

Wracam do domu. Do żony, dzieci, teściów i... No, może tydzień wytrzymałem bez uruchamiania w sobie tych wszystkich okropności. Już się zaczynam wściekać na drobne rzeczy, już marzę o "świętym spokoju", już drażnią mnie i męczą najbliżsi.

Podnoszą łby dobrze ukorzenione wady.

No więc myślę sobie, czym jest to PRAWDZIWE nawrócenie? Czy faktycznie można się głównie w "okopach" nawracać, bo wiodąc zwykłe przeciętne życie raczej z tym słabo?
Jak trwoga to do...

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: Matto (---.nette.pl)
Data:   2015-03-25 21:59

Czym jest prawdziwe nawrócenie? Tym, co po części już poczułeś. To zbliżenie się do Boga, autentyczne życie sakramentalne, częsta spowiedź i Eucharystia. Ale mieliśmy ustalić, jak stwierdzić, czy nawrócenie jest prawdziwe, a nie tylko chwilowe. O tym być może również się przekonasz. Obecnie do Boga zbliżyła Cię choroba. Może po części również niepewność tego, co nadejdzie. A chodzi o to, żebyś zwracał się do naszego Ojca w niebie nie tylko w sytuacji zagrożenia, ale jak najczęściej. Nie tylko z prośbą o ratowanie zdrowia, ale również z uwielbieniem, podziękowaniem za otrzymane łaski.

Trwanie w łasce podczas gdy żyjemy w zdrowiu i dostatku jest trudne, bo pojawia się wówczas chęć odkładania życia religijnego na "boczny tor". A to otwiera drzwi pokusie i grzechowi. Ale z drugiej strony o to właśnie chodzi - o trwanie przy Bogu bez potrzeby stosowania kijów i marchewek, z przewagą tych pierwszych.

Z Bogiem

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: Margola (---.centertel.pl)
Data:   2015-03-26 00:03

Dla mnie nawrócenie to nawiązanie osobowej relacji z żywym Bogiem opartej na zaufaniu i prawdzie, czyli bez udawania przed Nim kogoś kim nie jestem. Wynikające z tej relacji przebywanie z Bogiem przemienia, jak mówi przysłowie: Z kim przestajesz takim się stajesz. To tak w wielkim skrócie.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2015-03-26 06:41

Tomek, przez całe życie zbieramy po drodze dobre i złe doświadczenia. Każdy człowiek bierze wszędzie całego siebie i te wady dalej nosimy w sobie, które się czasem ujawniają w niespodziewanych sytuacjach. Chcemy kochać ludzi, Boga, ale dziwimy się, że od czasu do czasu coś z nas wychodzi niepożądanego. Aby stopniowo zanikały te negatywne emocje, wady, powinno się nieustannie poddawać działaniu Boga, który będzie oczyszczać z tych wad. To zadanie długofalowe. Na ile Bóg oczyści będzie zależało od tego, czy dana osoba przyjmie te wady do świadomości czyli nie będzie tłumiła, uciekała od nich. Podczas długiej modlitwy mogą wychodzić na wierzch te uczucia i wady i trzeba się im poddać nie tłumić, przyjąć cierpienie, wtedy Bóg będzie oczyszczać i będziesz podlegać nieustannemu procesowi nawrócenia. Wady będą stopniowo maleć. To nie jest dziwne, że od czasu do czasu wychodzi z nas coś czego się nie spodziewamy, bo to w nas siedzi i wymaga poddania się oczyszczeniu, ale to zadanie długofalowe.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: verti (153.19.195.---)
Data:   2015-03-26 08:36

Witaj,
Na początek powiem tylko, że to co napiszę jest wynikiem mojej drogi nawracania, a nie jakimś konkretnym zaleceniem. Ot co, dodam cegiełkę do rozważań dla Ciebie
Na początek trzeba zapytać samego siebie, na ile ten Twój trudny okres w szpitalu był wynikiem chęci "wyproszenia" zdrowia, a na ile wynikiem szczerej chęci bycia blisko Boga. Nie sugeruje tutaj obłudy itp., wielu się z tym w środku zmaga.
Czym z kolei jest nawrócenie?
Dla mnie, jest to związane z kilkoma aspektami:
1. Nawrócenie to proces, o ile to określenie jest dość dosadne, to naprawdę rzadko kiedy staje się to tak po prostu. Nawracamy się całe życie, całe życie modlimy się, spowiadamy, i dostrzegamy swoje błędy. Dlatego być może Twoim najważniejszym punktem nawrócenia nie jest to zbliżenie do Boga w szpitalu - aczkolwiek bardzo dobre i owocujące, jak sądzę, lecz właśnie to spostrzeżenie, poczucie swojej słabości po powrocie do bliskich. Dopiero teraz widzisz swoją sytuację.
2. Akceptacja swojej rzeczywistości. Praca, choroba, rodzina etc., wielu z nas tego nie akceptuje w jakiś sposób, trzeba tutaj zaakceptować trudy i zmagania, którymi zostaliśmy obdarowani wszyscy w różny sposób. Niektórzy swój krzyż dostali w postaci skłonności do grzechu, z którymi zmagają się całe życie. Musimy zatem zaakceptować to co nieodwołalne np. trudy małżeństwa, perspektywa ciężkiej choroby, terapii.
3. Jezus. Bycie Chrześcijaninem to tak naprawdę życie Chrystusem. Dlatego nawrócenie, takie "w pełni" to jest wtedy, kiedy potrafimy swoje życie kierować w zgodzie z Jego nauką. Zaufać bezgranicznie. Wtedy właśnie poświęcimy najwięcej, wygody, przyjemności dla dobra bliźniego.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: Xxx (84.114.0.---)
Data:   2015-03-26 13:11

26 dni to niedługo. Dopiero postawiłeś kilka kroków w kierunku, w którym Bóg Cię wola. Nie denerwuj się, owoce kiedyś się pojawią. Najpierw roślinka musi się umocnić.
Nie trać z oczu Jezusa i pamiętaj, że to On daje wzrost.
Oczywiście, że jak trwoga, to do Boga. Do kogo innego można się zwrócić? On się nie obraża.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: łotr (---.elartnet.pl)
Data:   2015-03-26 17:53

Czytelnym znakiem nawrócenia jest pragnienie zbawienia dla każdego człowieka, miłość, przebaczenie i modlitwa za tych, którzy najbardziej nas w życiu skrzywdzili, poranili.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: Zosia (195.53.106.---)
Data:   2015-03-28 12:44

Nawracanie to praca nad sobą. Świadomość, że sam nic nie mogę a z Bogiem wszystko jest możliwe. Nawracanie się to stawanie się lepszym każdego dnia, to droga. To pragnienie bycie świętym - doskonałym. To miłowanie drugiego człowieka, uczenie się miłowania. To patrzenie na wszystko oczami Jezusa a przynajmniej próba patrzenia w ten sposób. Nawracanie się to mówienie Bogu codziennie - Kocham Cię mój Stworzycielu, dziękuję za życie.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: A-mail (---.play-internet.pl)
Data:   2015-03-28 18:16

Nawracanie się to będzie każdorazowe odwracanie się od grzechu, walka ze swoimi słabościami, wadami. Walka Z tym zdenerwowaniem, a sakramenty mają Ci w tym pomóc.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: xc (---.181.225.249.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-28 19:59

ja myślę, że prawdziwe nawrócenie to radykalna zmiana umysłu, postawy życiowej w duchu naśladowania Jezusa. To tak jakbyśmy szli drogą i nagle "nawracamy". Idziemy inaczej. To co przeszliśmy do tej pory staje się tylko prologiem tego co na nowo przejdziemy. JEZUS staje się dla nas Drogą, Prawdą i Życiem. Nim idziemy, nawracamy się wedle Jego wzorca.

 Re: Czym jest prawdziwe nawrócenie?
Autor: krzysztof (---.centertel.pl)
Data:   2015-05-31 17:23

Radykalna zmiana umyslu, kochac goraco calym sercem Pana Jezusa i Maryję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: