logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: dorota (---.dsl.sta.abo.bbox.fr)
Data:   2015-05-24 03:10

Witam,
Chcialabym sie zapytac odnosnie przebaczenia, bo mam z tym pewien problem. Konkretnie, to chodzi o przewinienia zrobione wobec innych ludzi, ktore albo sa nieodwracalne, albo ktos mi ich nie przebaczyl i nigdy raczej nie przebaczy. Osobiscie nie potrafie sobie takich rzeczy (tych nieodwracalnych) wybaczyc, wydaje mi sie, ze to tak jakbym uznala, ze ta rzecz nie byla wazna, ze to sie zdaza, bo czlowiek grzeszny i tak dalej. Co jesli przeze mnie czlowiek podjal decyzje, ktora zniszczyla mu zycie? jak moge uznac, ze mam prawo to sobie przebaczyc? przeciez jedyna motywacja w takiej sytuacji, by sobie wybaczyc jest wlasne dobre samopoczucie. Wydaje mi sie to zbyt egoistyczne.
Druga rzecz, to krzywdy wyrzadzone innym, kotrych oni nie chca nam przebaczyc. W moim poczuciu powinnam czuc ciagle poczucie winy, az do momentu, kiedy ten ktos nam nie przebaczy (a nawet po). Wydaje mi sie, ze wybaczanie sobie zanim ktos mi wybaczy jest tez zbyt egoistyczne i ukierunkowanie na odczucie ulgi. Inna rzecz, ze czasem przebaczam jakby sobie, bo nie moge dobrze funkcjonowac ale jakby mam wyrzuty sumienia, ze sobie przebaczylam. To troche tak jakbym chciala i wole moze Boga (czy swoja? bo chodzi moze o ulge) wypelnic i wole tego czlowieka. Bo w koncu mu cos zawinilam, wiec pozinnam byc zdana troche na jego wole.
Nie wiem jak inaczej do tego podejsc.
Jesli moglby ktos nakreslic lub polecic moze jakis artykol.

Pozdrawiam.

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: adam (---.17-1.cable.virginm.net)
Data:   2015-05-24 09:17

Sam miałem podobny problem z tym. Spowiednik zerwał ze mnie plastry słowami "Boś nie wybaczył jemu". Po tych słowach nie mogłem nic z siebie wydusić.
Gdy wróciłem do domu za każdą osobę, która mnie zraniła postanowiłem odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia z prośbą, bym ja tej osobie przebaczył oraz by on / ona mi wybaczyli rany zadane przeze mnie.
I tak modliłem się przez kilka dni, może z tydzień. Wiesz, że wybaczyłem? Że rany zadane przez te osoby już nie bolą?
Oczywiście ciężko jest się modlić za wszystkich, którzy nas poranili. Poranieni od dziecka chodzimy, ale wystarczy, że znasz osoby, które cię w jakiś sposób mocno poraniły i za nie się módl:
- o łaskę przebaczenia im,
- o łaskę, by te osoby przebaczyły tobie
Możesz sobie nawet listę takich osób zrobić.
Tak ważna jest modlitwa za nieprzyjaciół. Nawet jeśli ci ludzie nie zmienią się z dnia na dzień, w twojej duszy będzie ci lżej.
A na zakończenie powiem ci, że kiedyś żyłem w niezgodzie z moim sąsiadem. Co chwila kłótnie i awantury, ciągle mu coś nie pasowało. Po kolejnej awanturze, którą on wywołał postanowiłem odmówić różaniec jako zadośćuczynienie za tę awanturę. Nigdy, nigdy się nie spodziewałem, że ów człowiek na następny dzień z samego rana otworzy drzwi, stanie mi na drodze na korytarzu i nie przepuszczając mnie wyciągnie rękę i.... przeprosi.

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-24 10:33

Jak wybaczyć niewybaczalne? Według mnie należy zacząć od uzyskania przebaczenia Bożego. Jeśli Bóg nam wybaczy, to nie można stawiać wyżej swojego grzechu i poczucia winy ponad Miłosierdzie Boże. Oznacza to, że należy spojrzeć na siebie i na swój postępek oczami Boga Miłosiernego i przestać siebie potępiać, bo to niczemu nie służy. Nie sądzę, ze uda się ten stan szybko i łatwo osiągnąć, i ta opisywana przez ciebie ulga zbyt szybko nastąpi. Jednak poczucie, ze ktoś przez nasz postępek cierpi jest bardzo silną i wżerająca się w psychikę i duszę emocją, no bo jednak wiekszośc z nas zna pojęcie sumienia i doświadcza jego wyrzutów. Najtrudniej oczywiście uzyskać przebaczenie od osoby, którą się specjalnie bądź niespecjalnie skrzywdziło. Z mojego doświadczenia wynika, ze poczucie krzywdy tkwi w człowieku niezwykle głęboko i powoduje jakieś masochistyczne czy usprawiedliwiające przywiązanie do tej krzywdy. Widziałam to wielokrotnie, a i sama doświadczam, że człowiek skrzywdzony nie chce, nie umie albo nie może przebaczyć. Więc można tylko prosić skrzywdzonego o wybaczenie, nawet wielokrotnie oraz modlić się w tej intencji. Nic więcej nie da się zrobić. Prosząc o przebaczenie pozostawiasz decyzję tej drugiej osobie i to ona poniekąd ma problem, co z tym fantem zrobić. Często niestety ludzie są tak uparci i zawzięci, ze chęć "ukarania" sprawcy jest wieksza niż faktyczny żal i chrześcijańskie sumienie. Skutkiem braku wybaczenia jest zepsuta relacja z osobą, która jest lub była dla nas ważna i jest to wystarczająca "kara", nie trzeba już ze swojej strony dodatkowo poczucia winy dodawać. Nie wiem, czy piszesz czysto teoretycznie, bo trochę za dużo hipotetycznych rozważań w tym pytaniu zawarłaś, ale jeśli faktycznie masz taki problem, to zadbaj o przebaczenie, które jest możliwe, a o niemożliwe się módl, bo i tak nic więcej zrobić nie możesz.

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2015-05-24 12:05

Przebaczenie komuś polega na tym, że nie chowasz urazy do kogoś. Było minęło i nikomu (tym którzy ciebie skrzywdzili) źle nie życzysz. To twoja wewnętrzna postawa wobec Boga i osób krzywdzących. Bóg patrzy w serce i to się przede wszystkim liczy. Nawet gdy osoby nie wiedzą, że im przebaczyłaś, to wystarczy że Bóg o tym wie.

Nie powinnaś czuć wyrzutów sumienia jeśli ktoś nie chce ci wybaczyć. Bo to postawa serca (chowanie urazy) tych ludzi a nie twoja. Być może rany się jeszcze tych osób nie zagoiły i Bóg stopniowo chce ich uzdrawiać i na to trzeba czasu. Może inaczej przejdą oczyszczenia. A być może nie skorzystają z pomocy Boga. Tego nie wiemy. Ale nie możesz mieć z tego powodu wyrzutów sumienia jeśli ktoś nie chce wybaczyć.

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-05-24 12:28

Jeśli postanawiasz poprawę szczerze to powinnaś sobie wybaczyć. Tu nie chodzi o Twoje dobre samopoczucie ale o to co i jak będziesz robiła. Człowiek przywalony poczuciem winy i samozadręczaniem się z powodu dawnych win gorzej funkcjonuje. Zresztą wszyscy grzesznicy którzy w Ewangelii spotkali Jezusa nie zadręczali siebie i innych ale ROZPOCZĘLI NOWE ŻYCIE.

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2015-05-24 15:49

Przypisujesz sobie zbyt dużą siłę sprawczą. Decyzja dorosłej osoby to decyzja podjęta autonomicznie przez samego zainteresowanego - dotyczy to zarówno przebaczenia, jak i decyzji życiowych. Prościej: Ty robisz, co możesz, a decyduje ta osoba i nie masz na to ostatecznego wpływu. Przebaczenie, w tym również sobie, to niejako obowiązek pozwalający żyć normalnie i rozwijać się. Jak w tym cytacie (nie znam autora):
Dobre decyzje są wynikiem mądrości. Mądrość jest wynikiem doświadczenia. Doświadczenie jest wynikiem złych decyzji.

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: wieslaw (172.56.12.---)
Data:   2015-05-25 01:04

Podobne pytanie zadałem mojemu spowiednikowi. Jego odpowiedz była prosta: Jezus wisząc na krzyżu wybaczył i błogosławił swoim katom. Przyznam, ze wtedy nie bylem usatysfakcjonowany odpowiedzią. Ale zrozumiałem.

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2015-05-25 18:22

Wyrządzana komuś krzywda może mieć różne podłoże. Może wynikać ze złej woli, czyli w pełni świadomej chęci zaszkodzenia, a może też być niezawinionym ludzkim błędem. Myślę, że trzeba wziąć to pod uwagę.
Jeśli zaszkodziłaś komuś nieświadomie, pragnąc jego dobra, a mimo to nie umiesz sobie poradzić z poczuciem winy, to może warto by było zastanowić się, czy nie drzemią w Tobie tendencje do bycia człowiekiem nieomylnym pod każdym względem, a potem z tym niezdrowym podejściem się zmierzyć.
Jeśli natomiast zaszkodziłaś komuś z premedytacją, to chyba znasz właściwą drogę. Jest nią zadośćuczynienie (jako część sakramentu pojednania), które choć w jakimiś stopniu wynagrodzi popełnione zło, gdyby pełna rekompensata była niemożliwa. Cóż dobrego może przynieść skrzywdzonemu człowiekowi to, że wciąż będziesz nosić w sobie poczucie winy? Mściwe zadowolenie, jeśli się o tym dowie? Czy karząc siebie niewybaczeniem sobie, dajesz mu prawdziwe dobro? Czy ktokolwiek zyskuje na takim rodzaju "sprawiedliwości"?

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2015-05-26 13:44

Rozmyślanie o swojej przeszłości sprzed ostatniej spowiedzi może być wynikiem kuszenia przez złego ducha. To on chce zniszczyć człowieka, a takie czyste serce jest łakomym kąskiem dla niego. Trzeba walczyć z pokusą wracania do grzechów, które zostały odpuszczone. Ich już po prostu nie ma, więc nie ma też sensu zastanawiać się nad nimi. Dla Pana Boga nie ma pojęcia "nieodwracalnych przewinień", bo On jest wszechmogący, jest Miłosierny, sam jest Miłością (1J 4, 8; 16).
Kiedy masz problem z przebaczeniem komukolwiek: drugiej osobie lub sobie, to módl się Koronką do Miłosierdzia Bożego i proś Pana Jezusa, by zanurzył ciebie i tę drugą osobą w swoim Miłosierdziu:
www.faustyna.pl/zmbm/nowenna-do-milosierdzia-bozego/

 Re: Jak przebaczyć nieodwracalne przewinienie?
Autor: Kasia (---.cluster-e.websense.net)
Data:   2015-05-27 09:57

Polecam rekolekcje "Uzdrowienie wewnętrzne". Ja uczestniczyłam w takich w Krakowie. Prowadził o. Paweł Drobot redemptorysta (Kraków, Zamojskiego 56; www.cadr.redemptor.pl), ale na pewno w innych miejscach są również podobne. Naprawdę warto wziąć w nich udział. Jeśli samemu nie można sobie poradzić (a na pewno nie można) to tutaj pod kierunkiem osoby duchownej Pan Bóg przeprowadzi człowieka przez te trudne sprawy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: