logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: piotr (217.153.182.---)
Data:   2015-07-05 06:01

Witam
Mam pytanie czy ktoś zna i praktykuje codzienną modlitwę w której wychwala Pana Boga? Jaką znacie? Podzielcie się refleksją w tym temacie. Ja zastanawiam się czy można by modlić się codziennie słowami Najświętszej Marii Panny wypowiedzianymi podczas nawiedzenie Świętej Elżbiety: "Wielbi dusza Moja Pana i raduje się duch Mój w Bogu, moim Zbawcy" (Łk 1,46)? Czy raczej przeciętnemu człowiekowi nie wypada sięgać po tą modlitwę?

Piotrek

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: Mateusz (31.42.16.---)
Data:   2015-07-05 16:00

Znam jedną modlitwę, która jednocześnie wychwala Boga, stanowi prośbę o przebaczenie naszych win i ochronę przed pokusami. To Modlitwa Pańska, którą znasz od dziecka.

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2015-07-05 16:19

Ja tak się modlę. Wszystko, co jest w Piśmie Świętym, jest dla nas.

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2015-07-06 03:40

6 lipca 2015 o godz. 11:20 usłyszałem:

"Sądzę, że nie znajdziemy lepszych słów, żeby dać wyraz naszemu uwielbieniu Boga i dziękczynieniu, nad te słowa, jakie wypowiedziała Bogarodzica przy nawiedzeniu Elżbiety w domu Zachariasza.

„Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy” (Łk 1, 46-47)"

św. Jan Paweł II
Przemyśl, 2 czerwca 1991 (Przemówienie do wiernych Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego)

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-07-06 11:21

A może więcej z brewiarza - codziennej modlitwy Kościoła? :) Wymieniony przez Ciebie hymn odmawia się codziennie w nieszporach. :)
Jest na przykład liturgia godzin dla świeckich (bardzo skrócona), albo brewiarz skrócony, z którego korzystają niektóre zgromadzenia czy 4-tomowy kapłański.

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: beata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2015-07-06 15:33

"Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieków. Amen"

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-06 22:56

Teksty biblijne zawsze są najlepsze, a jest ich wiele.

Dn 3,51-90 - modlitwa trzech młodzieńców w piecu ognistym
Łk 2 - Kantyk Symeona
Wiele psalmów, np. 8, 9, 24, 30, 63, 95, 97, 98, 99, 100, 104, 145, 148, 149, 150 i wiele innych, z czasem będziesz miał swoje ulubione.

Można też śpiewać pieśni wielbiące Boga, np. Ciebie Boga wysławiamy.

A o co Ci chodzi z modlitwą Maryi? Łk 1,46-55 "Czy raczej przeciętnemu człowiekowi nie wypada sięgać po tę modlitwę?"
Czy chodzi Ci o takie słowa jak:
- Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,
- gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny?
Bo przy innych słowach chyba nie powinieneś mieć wątpliwości. Drugie zdanie jak najbardziej dotyczy każdego, bo kiedy kochamy Boga, to widzimy ogrom pięknych i dobrych rzeczy, które od Niego otrzymaliśmy. To naprawdę nie jest równoznaczne z uważaniem siebie za doskonałego, bogatego w nieprzeciętne dary, tylko chodzi o wdzięczność, o umiejętność zauważenia wszystkich darów i dziękowaniu.
Jeżeli natomiast zbyt mocno w całym tekście zwracasz uwagę na pierwsze zdanie ("błogosławić mnie będą"), to raczej nie zaproponuję zrezygnowanie z tej modlitwy, tylko przemyślenie swoich reakcji. Bo lęk przed tymi słowami może świadczyć o nieuporządkowanych uczuciach w dziedzinie pychy. Czasem jest tak, że na początku drogi ku Bogu - wtedy, kiedy po raz pierwszy odczuwamy miłość do Boga, kiedy fruwamy z radości - wydaje nam się, że jeszcze tydzień i już wyrośnie nam aureolka ;))) Ale wystarczy zrobić lepszy rachunek sumienia, to przejdzie :))) A poważnie: mamy prawo w tym okresie cieszyć się z tego, że tak wiele dobrego z sobą udało nam się zrobić, bo to jest najbardziej efektywny czas (naprawdę wiele robimy), potem najważniejsza będzie wierność temu, co w tym okresie zrobiliśmy. Pewnego rodzaju duma z własnych postępów nie musi być grzeszna, ona dodaje sił do dalszej pracy. Trzeba się umieć cieszyć w tym okresie. Gdyby jednak to zdanie za bardzo nam przeszkadzało, to innych modlitw jest tak wiele, że można z tej zrezygnować na jakiś czas. Przyjdzie czas, kiedy przy tym zdaniu można odczuwać jedynie wstyd, ale to wcale nie znaczy, że to jest lepsze. Przy modlitwach wielbiących raczej należy w ogóle na siebie nie zwracać uwagi (ani na naszą wielkość, ani na naszą małość), bo Boga wielbimy, a nie siebie.

Chyba że chodzi Ci nie o jakieś zdanie, tylko w ogóle o całą modlitwę, która jest "własnością" Maryi. Przeciętny człowiek tym bardziej ma prawo korzystania z tych słów. Człowiek nieprzeciętny (święty) potrafi się modlić samą swoją obecnością przed Bogiem i całe jego życie jest wielbieniem Boga, nie potrzebuje słów. To właśnie nam, przeciętnym ludziom, najbardziej te słowa są potrzebne i po to zostały w Biblii zapisane, żeby z nich korzystać. Mamy prawo w chwili bólu powtarzać za Jezusem: "oddal ode mnie ten kielich", albo "Boże mój, czemuś mnie opuścił?", to dlaczego nie moglibyśmy w chwili radości wielbić Boga słowami Maryi? To Biblia uczy nas miłości do Boga i modlitwy.

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: piotr (217.153.182.---)
Data:   2015-07-07 22:25

Droga Bogumiło, tak właśnie jak byś czytała z moich myśli. Są w tej modlitwie zwroty, które bezpośrednio dotyczą Najświętszej Marii Panny np. "Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia". Zawsze można je wypowiadać i myśleć właśnie o Niej:)
Dzięki za podpowiedz.
Pozdrawiam

 Re: Odpowiednia modlitwa na codzienne chwalenie Boga.
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2015-07-08 22:18

Zaśpiewaj: Jezus jest tu, Jezus jest tu. O wznieśmy ręce wielbiąc Jego imię. Jezus jest tu.

Śpiewając uwielbisz podwójnie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: