logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy rozwód to grzech niewybaczalny?
Autor: Mm (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2015-07-30 07:46

(...)

Proszę poszukać odpowiedzi w archiwalnych wątkach: (klik).

z-ca moderatora

 Re: Czy rozwód to grzech niewybaczalny?
Autor: Aga (---.cdma.centertel.pl)
Data:   2015-07-31 17:36

Według mnie rozwód grzechem nie jest. Zwłaszcza w przypadku gdy chodzi o przemoc czy inny rodzaj krzywdy od współmałżonka. Grzechem jest związanie się z inna osobą.

 Re: Czy rozwód to grzech niewybaczalny?
Autor: xc (---.0-79-b.business.telecomitalia.it)
Data:   2015-08-01 12:00

Rozwód to nie jest kategoria teologiczna czy nawet moralna ale kategoria prawna: rozwiązanie małżeństwa przez sąd na żądanie jednego lub dwojga małżonków. Sąd orzeka, że w myśl prawa cywilnego pan X i pani Y nie są małżeństwem.
Większość rozwodów w naszym kraju jest orzekana z powodów, które są ewidentnie grzeszne: zdrada małżeńska, przemoc w rodzinie, nadużywanie alkoholu. Ale możliwe są przyczyny rozwodu zupełnie "bezgrzeszne".
Każdy przypadek jest unikatowy, trzeba rozpatrywać go indywidualnie.
Najpierw we własnym sumieniu, potem w ciszy konfesjonału.

 Re: Czy rozwód to grzech niewybaczalny?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-08-01 22:27

Zgodnie z nauką Kościoła rozwód jest grzechem. Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego formułuje to następująco (akapit 347): "Jakie są najcięższe grzechy godzące w sakrament małżeństwa? Są to: cudzołóstwo; poligamia, ponieważ jest przeciwna równej godności i miłości małżeńskiej, która jest jedyna i wyłączna; odrzucenie płodności, które pozbawia życie małżeńskie dziecka, najwspanialszego daru małżeństwa; ROZWÓD, który sprzeciwia się nierozerwalności."
Grzechem nie jest separacja w przypadkach koniecznych.

 Re: Czy rozwód to grzech niewybaczalny?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-08-02 13:13

Pod tytułem Rozwód, w Katechiźmie Kościoła Katolickiego (http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-2.htm), można przeczytać tak:

Rozwód
(...)
2383 Separacja małżonków z utrzymaniem węzła małżeńskiego może być uzasadniona w pewnych przypadkach przewidzianych przez prawo kanoniczne.

Jeśli rozwód cywilny pozostaje jedynym możliwym sposobem zabezpieczenia pewnych słusznych praw, opieki nad dziećmi czy obrony majątku, może być tolerowany, nie stanowiąc przewinienia moralnego.

(...)
2386 Może zdarzyć się, że jeden ze współmałżonków jest niewinną ofiarą rozwodu orzeczonego przez prawo cywilne; nie wykracza on wówczas przeciw przepisowi moralnemu. Istnieje znaczna różnica między współmałżonkiem, który szczerze usiłował być wierny sakramentowi małżeństwa i uważa się za niesłusznie porzuconego, a tym, który wskutek poważnej winy ze swej strony niszczy ważne kanonicznie małżeństwo.

Wyobrażam sobie, że mogą być sytuacje, gdy rozwód cywilny prowadzi do naprawy moralnej (np., rozwód cywilny z osobą, która miała wcześniej ślub sakramentalny). Jak rozumiem, w Kościele rozwodów nie ma.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: