logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2015-09-02 23:48

Ostatnio po głowie chodzi mi klęcznik. Długie minuty na modlitwie powodują, że moja pozycja modlitewna staje się mało modlitewna. Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika? A może jakieś inne sposoby?

 Re: Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: ~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2015-09-03 01:18

Zmień pozycję

 Re: Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-09-03 01:50

"A może jakieś inne sposoby?"

Po prostu - krzesło. Oczywiście, że człowiek wierzący musi umieć uklęknąć, ale to nie znaczy, że podczas całej rozmowy z Bogiem musi klęczeć. Chodzi nie tylko o to, że przez zbyt długie klęczenie "moja pozycja modlitewna staje się mało modlitewna", ale o to, że nawet sama modlitwa może stać się mało modlitewna :)))

Osobiście uwielbiam się modlić siedząc na podłodze. Nawet w kościele, jak się jest gdzie schować. Albo na czymś bardzo niskim (w kościele jakiś schodek, klęcznik przy konfesjonale, w domu zawsze się coś znajdzie). Mam wrażenie, że jestem wtedy "mniejsza", czego na kolanach wcale nie czuję, bo... czuję jedynie kolana ;))
Na kolanach modlitwę rozpoczynam i kończę.

Ale po klasztorach bywają takie krzesełko-klęczniki, na których człowiek niby klęczy, a nie cierpną nogi. Lubię je, choć uważam, że to jednak są krzesełka. Spytaj zakonników gdzie to można kupić, może się uda.

 Re: Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2015-09-03 08:41

kupić można tu:
www.sklepmonastyczny.pl/category.php?id_category=17

 Re: Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: saba (83.238.125.---)
Data:   2015-09-03 11:58

Może coś takiego
http://kleczniki.com/klecznik-do-modlitwy-skladany/

 Re: Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: Barbara (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2015-09-04 12:25

Uważam, że dla zdrowego człowieka najwłaściwszą postawą przed Bogiem jest klęczenie, ale powtarzam - zdrowego. Nie jest to łatwe, ale tak robili nasi przodkowie i z tego powodu ani się nie pochorowali, ani nie pomarli, a Boga kochali i ufali Mu bardziej, niż my. Współczesny człowiek jest bardzo wygodny i leniwy. Uważa, że np. post można zastąpić innymi formami pokutnymi, a ja pytam, gdzie Jezus na to pozwolił? Post, to post, albo go stosuję, albo nie, ale nie udaję że poszczę, jak nie poszczę. Inne formy pokuty są wskazane, ale one nie zastąpią postu. Oczywiście, człowiek chory ma przywileje i wówczas nie można być rygorystycznym.
Co do klęczenia. Podkładam pod kolana podkładki, aby było wygodnie, ciepło i niezbyt twardo. Ustawiam odpowiednio kręgosłup opierając się np. o stół. Początkowo jest trudno, ale później kolana przywykną, twardnieją. Oczywiście taka postawa dotyczy modlitwy w domu, a nie w autobusie, czy innych miejscach publicznych, gdzie podczas pobytu tam również myślami zwracamy się do Boga. Wówczas albo siedzimy, albo idziemy, albo coś tam.W domu można też oczywiście modlić się wykonując różne prace domowe, więc jest oczywiste, że wówczas nie klęczymy, ale modlitwy na kolanach nie możemy lekceważyć i takową należy podejmować codziennie.

 Re: Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2015-09-04 21:07

"Długie minuty na modlitwie powodują, że moja pozycja modlitewna staje się mało modlitewna".
EmGie, polecam Ci artykuł, który może Ci pomóc dobrać właściwą pozycję: klik. Przebija z niego cnota umiarkowania ;)

"Uważam, że dla zdrowego człowieka najwłaściwszą postawą przed Bogiem jest klęczenie, ale powtarzam - zdrowego. Nie jest to łatwe, ale tak robili nasi przodkowie".
Barbaro, jakich przodków miałaś na myśli? Pierwsi chrześcijanie często modlili się, stojąc, z rękoma wzniesionymi do góry - choć postawa klęcząca wcale nie była im obca. Był nawet taki okres w dziejach Kościoła, kiedy pojawił się wręcz zakaz klęczenia w niedziele i w okresie paschalnym. Powodem tego było bardzo mocne kojarzenie postawy klęczącej z pokutą. Obecnie szerzej tę postawę rozumiemy. Klęczenie jest dla nas także wyrazem uniżenia, szczególnego uwielbienia, adoracji. I jest bardzo potrzebne. Ale nie odrzucajmy pochopnie innych postaw ciała.

 Re: Czy ktoś z Was używa czegoś na kształt klęcznika?
Autor: ~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2015-09-05 05:37

http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,120,postawy-ciala-przyjmowane-podczas-modlitwy.html
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/pg_kleczenie.html#
http://www.kozal.srem.info/wspolnoty/ministranci/niezbdnik-ministranta/177-postawy-i-gesty

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: