logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2016-05-21 14:08

Chciałbym zapytać czy macie jakieś sprawdzone sposoby na odmawianie różańca podczas jazdy rowerem? Niestety trzymanie koronki w rękach nie wchodzi w grę, ponieważ jeżdżę w centrum miasta - co chwilę sygnalizowanie skrętów, zmiany przerzutek, hamowanie na światłach i uważanie na samochody. Trzymanie czegokolwiek w rękach podczas jazdy jest raczej trudne. Sprawdziło by się rozwiązanie w którym trzeba coś kliknąć, przesunąć itp. a chwile później mieć ręce wolne.
Macie jakieś sprawdzone sposoby lub pomysły na to?

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-21 14:39

W czasie jazdy rowerem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Trzeba uważać jak się jedzie a nie rozważać tajemnice różańca. Nawet podczas pielgrzymek rowerowych podczas jazdy nie ma żadnych modlitw czy rozważań.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-05-21 15:14

Przepraszam, że odpowiem pytaniem na pytanie, ale czy nie lepiej byłoby, gdybyś używał roweru w celu dojazdu do kościoła, a następnie zsiadał z niego, wchodził do świątyni i tam spokojnie się modlił? Bo taki "multi-tasking" o którym piszesz może kiedyś doprowadzić Cię i innych uzytkowników drogi do wypadku.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: zielona_mrowka (---.146.74.75.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-05-21 15:49

http://modlitwawdrodze.pl/wybor-rozanca/

Może pomoże Ci Modlitwa W Drodze ;)

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-05-21 17:25

Jeżeli "Modlitwa w drodze" jest propozycją słuchania nagrań modlenia się równocześnie z czymś, czego rowerzysta słucha, jadąc, to jest to kolejna bardzo niebezpieczna propozycja i powinna być (może i jest, nie wiem) zakazana przez prawo drogowe. Rowerzysta, który słucha czegoś przez słuchawki, nie jest w stanie sprawnie reagować na dźwięki rzeczywistego świata go otaczającego (szum pojazdu, stłumiony odglos kroków, głosu ludzi, zwierzat itp. itp.. Nawet piesi słuchający czegoś przez słuchawki bywają niebezpieczni, smiertelnie niebezpieczni dla innych i dla siebie. Wchodzą pod auta i tramwaje, wpadają na inne osoby.
Jezdnie, chodniki i ścieżki rowerowe sa juz wystarczajaco niebezpieczne (wychodzę z pracy i niecałe dwa metry od drzwi przecinam taką ścieżkę, za nią jest przystanek). .... Jeśli dodamy rowerzystę ze słuchawkami, zgroza.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: n_ (---.derkom.net.pl)
Data:   2016-05-21 18:04

A po co ty chcesz odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem? Prędzej wypadek spowodujesz niż cokolwiek odmówisz. Na spacerze mam duży problem żeby się skupić na odmawianiu różańca, więc zaniechałam odmawiania podczas chodzenia. Kompletnie sobie tego nie wyobrażam kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo moje i innych w trakcie jazdy po ruchliwym centrum miasta. Wyobraźni trochę. Do odmawiania różańca potrzeba spokoju i skupienia się na różańcu. Nie znajdziesz tego w trakcie kierowania pojazdem, bo masz wtedy obowiązek skupiania się na tym co cię otacza i uważaniu na siebie i innych.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Róża (---.146.64.12.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-05-21 23:44

A ja w zeszłym roku jeździłam do pracy (co prawda niemal cały czas ścieżką rowerową) i odmawiałam różaniec. To modlitwa myślna, więc jeśli można ją odmawiać spacerując, to dlaczego nie można jadąc (bezpiecznie) rowerem? Odliczałam na palcach.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-05-22 00:20

Podziwiam, jak można jednocześnie rozważać tajemnice, odmawiać modlitwy i uważać na drodze? Jadąc na rowerze bez należytej uwagi stwarzamy większe zagrożenie dla pieszych i samych siebie, niż gdy spacerujemy.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: xc (---.146.67.154.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-05-22 08:29

Jeśli o mnie chodzi, to wolałbym nie spotkać na drodze rowerzysty odmawiającego różaniec w trakcie jazdy. Dlaczego można to robić idąc a nie można prowadząc pojazd? Mniej więcej dla tych samych powodów dla których można wypić setkę wódki i pójść na spacer a jechać rowerem nie można. Ja wiem, że jeden wypije i prowadzi bez zmian ale .....
Naprawdę, nie zawsze i nie wszędzie się modlimy.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Emgie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-05-22 11:29

Mam nagranie mp3 na (z głosem św. Jana Pawła II), komórkę wkladam do kieszeni w koszulce i słucham bezpośrednio albo przez jedną słuchawkę w jednym uchu. Drugie ucho nasłuchuje drogi. Jednak z własnego doświadczenia powiem ci że tak można się modlić tylko na mało ruchliwych drogach, bo często przejeżdżające samochody przeradzają modlitwę w zgiełk. Ale na cichych trasach, w polu, lesie jak najbardziej polecam. W ten sposób można sobie nagrać różne modlitwy. W podobny sposób modlę się w samochodzie.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: xc (---.146.67.154.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-05-23 10:22

Jestem kierowcą od ponad trzydziestu lat. I to nie takim "niedzielnym", ale jak obliczyłem ostatnio, mam przejechane ponad milion kilometrów za kółkiem. Widziałem na drodze wiele. Raz miałem (na szczęści niezbyt poważny) wypadek samochodowy. Chwila nieuwagi, moment dekoncentracj i źle wszedłem w zakręt, auto prowadzone przeze mnie uderzyło w jadący z przeciwka traktor. Dobrze, że jechałem z taką prędkością, że skończyło się tylko na rozbitym błotniku i rozwalonej manżecie.
Innym razem wyprzedzałem rowerzystę, który nagle skręcił pod mój pojazd. Tym razem, paradoksalnie, uratowała go moja nadmierna prędkość, bo mignąłem obok nim wjechał mi pod koła. Gdy zatrzymałem się, że zobaczyć co z nim (i przy okazji porządnie go opiórkować), powiedział mi: "przepraszam, tak jakoś się zamyśliłem". "Nie przepraszaj, idź dziękuj Bogu, bo zdecydował, że kolejny debil będzie żył dalej". Może niezbyt dyplomatycznie ale takie były moje emocje. Zaprzyjaźniona z nami zakonnica, władowała się fiacikiem z bocznej drogi pod koła ciężarówki i od tego czasu jest już w pełnej jedności ze swoim Panem. Oficjalną przyczyną podaną przez policję było wymuszenie pierwszeństwa i niezachowanie się do znaku "stop". Nam jednak chwaliła się kiedyś, że każdą wolną chwilę, w samochodzie, poświęca modlitwie. R.I.P.
Takich opowieści mam na cały, długi wieczór.
Modlitwa (także różańcowa) nie jest bezmyślnym powtarzaniem formułek, lecz rozmową ze Stwórcą, w której wymagane są pełna koncentracja i wyciszenie. Jak taki stan można osiągnąć prowadząc auto, obserwując deskę rozdzielczą i drogę, zerkając na lusterka, zmieniając biegi i wsłuchując się w pracę silnika, tego nie wiem. Nadmieniam, że prowadzenie roweru też wymaga pełnej koncentracji i obserwacji otoczenia. Śp. Tadeusz Kaczyński, wybitny krytyk muzyczny i wspaniały człowiek (miałem przyjemność go znać), zginął na rowerze, bo nie słyszał sygnałów nadjeżdżającego pojazdu w Dolinie Chochołowskiej. Na uszach miał słuchawki, słuchał wtedy bodajże Bacha. Gdy dziś widzę rowerzystów w słuchawkach lub gadających przez komórkę, myślę o nim.
Dlatego apeluję, jako chrześcijanin, uczestnik ruchu drogowego: uczestnicząc w ruchu drogowym, poświęcajcie temu zagadnieniu maksimum uwagi. Dla dobra samych siebie i innych. Jeśli już odczuwacie potrzebę modlitwy w trakcie jazdy, zatrzymajcie pojazd (w tym rower), ustawcie go w bezpiecznym miejscu i módlcie się ile chcecie i jak chcecie.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2016-05-23 15:02

Jazda na rowerze to nie miejsce i czas na modlitwę. Trzeba koncentracji i uwagi na drodze. Będąc zamyślonym tego nie osiągniesz i stwarzasz zagrożenie na drodze, a to grzech. Pomódl siè przed jazdą, np. do św. Krzysztofa i dobrą podróż i krótkim ofiarowaniem wysiłku w drodze w docelowej intencji. Różaniec zostaw na inne okoliczności.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-06-04 11:58

Gdy wykonuję monotonne czynności, które można pogodzić z modlitwą (np. składanie prania) i chcę odmawiać różaniec, wówczas kolejne tajemnice wypowiadam na głos, a przed każdą zdrowaśką wypowiadam głośno numer zdrowaśki. W takiej sytuacji nie ma potrzeby, by angażować dłonie, jednak trzeba bardziej zaangażować umysł. Jeśli chodzi o modlitwę podczas jazdy rowerem, to pewnie dałoby się ją odmówić podobnym sposobem, jednak nie na drodze, gdzie jadą inni - może to być na pustych polnych drogach, może na przesiekach leśnych, itp.

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Antoni (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-08-13 10:00

Bardzo wiele skorzystałem czytając Wasze wypowiedzi.
Jeżdżę trochę po górach na rowerze i często chodzę. ponieważ jestem po 75-ce, to często rower pcham pod górę. Postanowiłem, że właśnie wtedy, pchając rower pod górę, wykorzystam czas na odmawianie różańca.
Pozdrawiam serdecznie, z Panem Bogiem

 Re: Jak odmawiać różaniec podczas jazdy rowerem?
Autor: Rafał (212.182.35.---)
Data:   2018-11-22 21:29

Można. Tu jest gotowa pomoc: (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: