logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy podarować medalik na Chrzest?
Autor: Łukasz (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-05-29 19:11

Czy jako rodzice Chrzestni powinniśmy podarować medalik jako prezent. Czy otrzymanie takiego medalika na Chrzest może się przyczynić do utwierdzenia w wierze w przyszłości. Jak ważne jest żeby taki medalik podarować?

 Re: Czy podarować medalik na Chrzest?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-05-31 00:16

To ładny prezent, kiedyś może będzie istotną pamiątką, ale nie ma w nim żadnego zagwarantowanego pewnika, że akurat ten podarek kogoś utwierdzi w wierze, nie ma też jakiejś konieczności (żadnego: powinniśmy, zobowiązania) podarowania właśnie medalika. Niemniej poświęcenie przedmiotu wiąże się z pewnymi darami łaski, z pewnym uzdolnieniem do otwierania się na nią przez osobę, która z danego przedmiotu korzysta.
Małe dzieci medalików na łańcuszku zwykle nie noszą, głównie ze względu na bezpieczeństwo (zerwanie, skaleczenie, połknięcie, zakrztuszenie itp.), zatem prawdopodobnie przez ładnych kilka lat medalik będzie sobie leżał w jakiejś szufladzie, poza zasięgiem małych rączek. Dziecko nie będzie miało pewnie o nim pojęcia. Może zostanie przypomniany przed pierwszą Komunią, gdy - w wielu polskich parafiach - błogosławi się i nakłada znacznie większym już dzieciom medaliki. Wtedy młodzi ludzie mogą już lepiej uczyć się szanować taki znak, wiedzieć, o czym przypomina, odwoływać się do Pana Boga. Byc może pamiątka chrztu (przedmiot o charakterze religijnym, niekoniecznie medalik) kiedyś w kimś ożywi pamięć o Bogu, będzie impulsem do zmiany życia... Być może.
W moim środowisku jest zwyczaj, że chrzestni darowują świecę i szatkę, używane podczas sprawowania sakramentu (w każdym razie pyta się o to rodziców dziecka). Inne podarunki są indywidualną decyzją, bez "powinniśmy".

 Re: Czy podarować medalik na Chrzest?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-05-31 13:10

Wychowałem się bez biżuterii, także tej religijnej. Myślę, że w wychowaniu chrześcijanina nie o to chodzi jaki prezent się komu daje. Nie ma żadnego (formalnego lub nie) warunku aby rodzice chrzestni cokolwiek komukolwiek dawali.
Ale oczywiście nikt nikomu nie zabrania obdarowywać ludzi. To w dużej mierze sprawa indywidualna. Jeśli już zdecydujemy się na taki prezent, to sugerowałbym wygrawerowanie na nim daty chrztu. Kto pamięta datę swojego chrztu?

 Re: Czy podarować medalik na Chrzest?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-05-31 17:34

Kardynał Timothy Michael Dolan za jedną z najważniejszych rocznic w życiu uważa rocznicę Chrztu Świętego. Kardynał został ochczrzony w Immaculate Conception Church, Maplewood, Missouri, 26 lutego, 1950 r., przez Fr. Johna Ryan'a, a chrzestnymi byli wujostwo Lois i Robert Nathe. Nie, nie znam się z Kardynałem, a to mogłoby tłumaczyć, że znam takie szczegóły z życia. Po prostu Kardynał chętnie o tym informuje wiernych, a niektórzy z nich wysyłają mu życzenia z tej okazji.

Pomysł z medalikiem nie jest zły, ale nie ma obowiązku, aby go ofiarować. Gdybyś go ofiarował, to myślę, że będzie dobrze przypominał o dniu włączenia do Kościoła.

 Re: Czy podarować medalik na Chrzest?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-05-31 20:06

Jako matka chrzestna dwojga dzieci podarowałam im ikony z ich patronami. W przypadku braku świętego patrona można dać ikonę Anioła Stróża :)
Wisząc na ścianie w domu bardziej będą przypominały Chrzest.

 Re: Czy podarować medalik na Chrzest?
Autor: Dekorata (---.centertel.pl)
Data:   2020-11-04 15:55

Obdarowanie dziecka srebrnym lub złotym medalikiem to dobry pomysł. Z pewnością to ponadczasowa pamiątka, którą dziecko będzie mogło nosić przy sobie, gdy podrośnie. Jeśli nie jesteś pewny swojej decyzji, zawsze możesz porozmawiać z rodzicami malucha. Może oni wolą, aby pociecha otrzymała ikonę z Matką Boską, srebrny obrazek z Aniołem Stróżem lub Biblię dla dzieci? Warto przedyskutować tego typu kwestię z bliskimi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: