logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Parafia bez misji od 16 lat.
Autor: Przemek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-06-22 11:37

W mojej parafii nie ma misji od już prawie 16 lat bo ostatni ktzyż jest z 2000 roku.
Dlaczego? Co zrobić?

 Re: Parafia bez misji od 16 lat.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-06-22 12:06

Ja bym zaczął od rozmowy z proboszczem.

 Re: Parafia bez misji od 16 lat.
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-06-22 12:22

A dlaczego to takie ważne dla Ciebie?

 Re: Parafia bez misji od 16 lat.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-06-22 18:48

A czy jest w ogóle jakaś reguła, która mówi, jak często mają być misje parafialne? Mimo prób nie znalazłam żadnego sensownego źródła (Wikipedia nie jest dla mnie autorytetem).

 Re: Parafia bez misji od 16 lat.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-06-22 22:11

Misje powinny się odbywać mniej więcej co 10 lat, ale częstotliwość nie jest takim nakazem jak np. spowiedź raz do roku.

"O misjach mówi m.in. Kodeks Prawa Kanonicznego w rozdziale II o przepowiadaniu Słowa Bożego, kanon 770: „Proboszczowie zgodnie z zarządzeniem biskupa diecezjalnego powinni w pewnych okresach organizować to przepowiadanie, które nazywa się rekolekcjami i świętymi misjami, lub inne formy przepowiadania dostosowane do miejscowych potrzeb”.
O misjach parafialnych pisze O. Bodziony w kwartalniku Homo Dei (1/306/2013). Jeśli ktoś ma dostęp. :)

Jeśli chodzi o krzyż misyjny, to nie musi być za każdym razem stawiany nowy, bo po latach mielibyśmy wszędzie las krzyży. Często na krzyżu jest przybijana kolejna tabliczka z datą lub data jest gdzieś wyryta.

Jeśli proboszcz spodziewa się w najbliższym czasie innych szczególnych rekolekcji, np. z okazji nawiedzenia (obrazu Matki Bożej czy Jezusa Miłosiernego itp.), które zazwyczaj poprzedza wiele dni nauk, albo wizytacja biskupa - to czasem przesuwa misje, żeby zbyt często nie powielać wielodniowych rekolekcji, ponieważ w pewnym sensie tracą swą moc, gdy są zbyt często. Czasem więc nie chodzi o lenistwo czy nieudolność proboszcza, tylko o zwykłą mądrość duszpasterską. Lub przynajmniej dobrą intencję.

Jak to więc inni wskazali - warto porozmawiać z proboszczem, ale nie tonem: "zapomniał ksiądz czy szkoda księdzu pieniędzy na misjonarzy?". Możesz spytać, kiedy są planowane kolejne - bo każdy ma prawo spytać. Warto jednak przed taką rozmową zapytać siebie samego, czy skorzystałem z innych rekolekcji i spotkań organizowanych w parafii co roku? czy mi brakuje czegoś więcej, czy tylko się chcę do czegoś przyczepić? :))

 Re: Parafia bez misji od 16 lat.
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2016-06-28 11:11

Spróbuj, za zgodą proboszcza, zorganizować w parafii Klub Młodzieży Katolickiej i poprzez niego nawiązać kontakt ze zgromadzeniem oo. Oblatów, albo oo. Kapucynów. To naprawdę wspaniali ludzie. Wspólnie z proboszczem, gdyż nic nie możecie zrobić bez jego przyzwolenia, zorganizujcie letnie rekolekcje dla młodzieży. Spełnicie w ten sposób pierwszy krok właśnie w stronę, o którą zabiegasz. Parafia musi być organizmem żywym, gdyż same misje niczego nie dadzą, jeśli chcieć je przeprowadzać na pustyni. Życzę powodzenia. Szczęść Boże!

 Re: Parafia bez misji od 16 lat.
Autor: Adela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-06-28 16:50

W mojej parafii w kwietniu tego roku były misje, a ostatni raz były 18 lat temu. Czyli takie przerwy z różnych powodów się zdarzają.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: