logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: Gosia (---.centertel.pl)
Data:   2016-06-24 16:49

Proszę poradźcie jak powinnam postąpić
Mój ojciec jest ciężko chory, umierający, leży w szpitalu nie ma z nim kontaktu. Był ochrzczony, przyjął pierwsza komunie św. ale później oddalił się od kościoła i mówił że hierarchia Kościelna to wszelkie zło i ciemnota. Ja sama jestem wierząca, czy powinnam prosić o ostatnie namaszczenie dla taty? Mam dylemat moralny: jako osoba wierząca myślę że powinnam, ale szanując poglądy ojca mam poważne wątpliwości jak powinnam postąpić? co jest właściwe? Czy jak odzyska przytomność nie będzie na mnie zły? Może ktoś mądrzejszy podpowie mi coś, co pozwoli mi podjąć właściwą decyzję.

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-06-24 17:51

Gosiu, tata przez Sakrament Chrztu stał się chrześcijaninem. Nie odrzucił wiary w akcie apostazji. Myślę, że w tej sytuacji Sakrament Chorych jest łaską jaką tata powinien otrzymać. Ostateczne dylematy pomoże Ci rozwiązać kapłan. Módl się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: xc (---.146.5.148.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-06-24 18:01

Jak rozumiem Pani Tata nie dokonał apostazji, nie podpadł pod ekskomunikę. Jest więc pełnoprawnym wiernym Kościoła, takim jak każdy z nas, grzeszników.
Może Pani spokojnie poprosić kapłana, np. szpitalnego kapelana, o udzielenie mu sakramentu chorych.

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: B. (---.96.194.229.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-06-24 21:41

Bez wątpliwości - tak, powinnaś poprosić kapłana o sakrament namaszczenia chorych dla Taty. Na tej ziemi jedni drugich staramy się pociągnąć "za uszy" do nieba. Sakrament chorych odpuszcza nieprzytomnemu grzechy:
"14 Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. 15 A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone." List Jakuba 5,14-15
Nie martw się, że jak Tata odzyska przytomność nie będzie na Ciebie zły. Nasze starania jedni o drugich są dobre. Tata nie będzie miał przymusu pójścia do nieba :) Zawsze może na sądzie ostatecznym powiedzieć Bogu, że nie chce do nieba :) Tylko że jestem pewna, że tego wówczas nie zrobi, a córce będzie wdzięczny przez całą wieczność.
Jeżeli Tata odzyska przytomność, powinnaś delikatnie ale odważnie i uparcie ponawiać próby skłonienia Taty do spowiedzi. Znam przypadek, gdy ojciec denerwował się na córkę - "daj mi spokój". Za kolejnym razem zapytał "powiedz, dlaczego ci na tym tak zależy?" Córka odpowiedziała, że pragnie aby byli razem w niebie. Po jakimś czasie, przed śmiercią, ojciec poprosił o kapłana, potem wkrótce zmarł.
Śmiało, jeżeli Tacie grozi śmierć, to tym bardziej poproś kapłana jak najszybciej.
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: Dagmara (---.free.aero2.net.pl)
Data:   2016-06-24 21:59

Decyzję będzie Pani podejmować sama, ale też nie wie Pani (pomimo braku świadomości, jak Pani pisze- Taty) co teraz się z nim dzieje, co przeżywa...
Napiszę Pani o swoim doświadczeniu. Kilka lat temu moja Mama trafiła do szpitala, jej stan był bardzo ciężki, też nie było z nią żadnego kontaktu. Lekarze nie potrafili dać gwarancji, czy przeżyje... Gdzieś w sercu czułam, że muszę zawalczyć o Jej życie wieczne... Pomimo jakiegoś oporu ze strony taty, brata, rodziny i personelu, pokonując własny wstyd - sic! zadzwoniłam do kapelana szpitalnego (o dziwo numer bez problemu znalazłam w szpitalu) i Ksiądz przyjechał, pomimo późnej nocy (dla mnie Anioł:), udzielił mamie ostatniego namaszczenia, nam w szpitalnej kaplicy Komunii Świętej. I stał się cud - moja Mama wróciła do zdrowia i mam Mamę do dziś:)
Nie wiem, czy Pani Tato przeżyje, wie to tylko Ten, który dał Mu życie, ale myślę, że warto zawalczyć o Jego - Wasze przyszłe życie razem w niebie. Proszę zauważyć, że napisała Pani, że Tato niezbyt akceptuje ludzi Kościoła, nic nie napisała Pani o Jego wierze w Tego, Który Jest - Boga bliskiego i miłosiernego...
Pozdrawiam i życzę wielu sił i łaski Bożej:)

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-06-24 22:14

Nie czekaj zbyt długo, bo może być za późno, skoro tata jest umierający. Miałam taką sytuację ze swoją mamą, ale na szczęście zdążyłam zawołać kapłana, modliłyśmy się nad nią razem z kapłanem i córkami. Po kilku dniach zmarła.

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: afro (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-06-25 23:00

Proś i nie zastanawiaj się nawet nad tym.

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: ~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2016-06-25 23:10

TAK!!!

 Re: Czy prosić o sakrament chorych dla umierającego taty?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-06-29 01:38

Pomódl się za Twojego Tatę za przyczyną św. Józefa

http://www.katolik.pl/do-sw--jozefa,22412,818,cz.html?idr=10589

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: